Van voren op een wagen van achteren op een kar dan rij je 't leukste i ee J i f 623 VRIJDAG 2 5 JUNi «965 De voerman p| veranderde van plaats! EEN bekend gezegde in onze streek. Misschien door de mechanisatie minder ge- bruikt dan vroeger, maar de betekenis is nog voor iedereen duidelijk. Het is een raadgeving aan het adres van de voerman, dat hij om wille van het paard van plaats moet veranderen, wanneer het dier van het ene voertuig voor het andere wordt gespannen. Het is goed dat dergelijke gezegden niet vergeten worden, want deze raadge ving vraagt hoewel in andere verbanden steeds onze aandacht. Zij geldt voor de landbouwer van 1965, doch gold ook tijdens de vorige Z.L.M.-tentoonstel- ling in Axel nu ruim 10 jaren geleden en zal ook in de toekomst gelden. Immers de landbouwer heeft zich aangepast bij gewijzigde omstandigheden, m.a.w. de „voerman" van het Zeeuwsch-Vlaamse akkerbouwbedrijf is van plaats veranderd! IMMERS wanneer wij de voorgaande Z.L.M.-tentoonstelling in Axel voor de geest halen, en de situatie in de landbouw van toen met die van nu verge lijken, dan zien we grote veranderingen, die aanpassing vroegen. Bezien we bijv. de volgende zin uit het jaarverslag 1953: „Behalve in de groot ste arbeidstoppen waren er voldoende arbeidskrachten. Na de bietenoogst kwam weer in behoorlijke mate werkloosheid voor!" De zich snel industrialiserende kanaalzone wacht er ons wel voor om thans over werkloosheid in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen te reppen! Een andere zin uit het verslag 1953 „Op een 20-tal percelen is gecalïbreerd bietenzaad gezaaid met de precisiezaaimachine. De gebruikte hoeveelheid was 7 kg per ha. Groot voordeel is er niet bereikt. Of het ingang zal vinden valt te betwijfe len". Zouden we in 1965 20 bieten-percelen kunnen vinden die met gewoon zaad zaaid zijn? De volgende zinnen spreken voor zichzelf: Bij het machinaal oogsten van aardappelen wordt gewerkt met een werpradrooier. Een tweerijige voorraadrooier heeft op lichte grond goed werk geleverd. Ook een enkele zakkenrooier is bepoefd". „Op een enkel perceel bieten heeft men geprobeerd om bij de oogst met machines te werken. Dit voldeed echter matig". WAT de chemische onkruidbestrijding betreft, waren de middelen MCPA, DNC, kalkstikstof, DNBP en zwavelzuur, toen nog wel uit elkaar te houden, wat in 1965 in het doolhof van middelen niet meer gezegd kan worden. Rassen als Minis ter. Alba, Staring en Heine's, Concurrent en Percello waren vertrouwde, maa- thars verouderde klanken. De toenemende arbeidsschaarste en de noodzaak van verbetering der bedrijfs- uirkomsten hebben mechanisatie en rationalisatie tot bekende begrippen gemaakt De ruim 80 van de kultuurgrond wordt als bouwland geëxploiteerd De ove riae kleine 20 van de kultuurgrond is als grasland in gebruik, wat voornamelijk op de kwalitatief mindere grond ligt en waarvan ruim éénderde deel onscheurbaar is. AP het akkerbouwbedrijf met in verhouding weinig grasland past om arbeids- organisatorische redenen de melkveehouderij slecht. De nevenprodukten van de akkerbouw worden daar dan ook meestal tot waarde gemaakt door middel van het houden van mestvee. Reeds bij de vorige Z. L. M. Tentoonstelling was dit beeld verouderd, DE TOEKOMST Een bij uitstek moderne akkerbouw houdt het oog gericht op de toekomst. Een toekomst, waarin het dan de moderne, vrije agrarische ondernemer mogelijk zal moeten zijn, begrensd door een industrie-zóne, te werken aan de verdere ont plooiing van ons Oost Zeeuwsch-Vlaamse land! Ook daarbij zal aanpassing nodig zijn: Intensieve bestrijding van belagers van onze teelten (granen), revolutionaire voorjaarsverzorging (bieten), technische samenwerkingsvormen door het Europees beleid misschien andere teelten, ver anderde levensgewoonten (rekreatïebehoefte), enz. De harde ekonomische wet van: „Aanpassen ol anders achteruitgang", die do afgelopen jaren op kundige wijze in praktijk gebracht is, getuige 'ie huidige situa tie zal ook voor de toekomst ons devies moeten zijn. Dan zal in ons mooie, met kreken doorgroefde Zeeuwsch-Vlaamse polderland, naast rekreatie en industrie ruime plaats zijn voor een moderne vrije agrarische ondernemer. F. W. BUIJZE R.L.VX>. Axel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 27