Axel als woongemeente 622 Nieuws van de tentoonstelling ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Er zijn reeds opmerkelijke Nederlandse presta ties geleverd, o.a. door Emmy Bachgus, Europees kampioen 1962; Riet Belt werd 4e bij de wereld kampioenschappen te Londen. Bij de demonstratie te Axel zal Riet Belt ook aanwezig zijn. Verder werken mee: Loes Schut, Ned. kampioene meisjes; Piet de Jong, Ned. kam pioen jongens; Johnny van Asselt, Ned. kam pioen heren; Tom Cleton, 4 x Ned. kampioen heren. PONYDEMONSTRATIE Jeugd en sport, deze twee begrippen behoren bij elkaar in het leven. En al snel voegen wij daar op ons platteland een derds aan toe: het paard. Echter het paard ver dwijnt snel de laatste jaren en ervoor in de plaats is gekomen het kleine broer tje: de pony. Onze frisse jongens er meisjes van het Zeeuwse platteland, keurig ver zorgd en fier gezeten op hun trouwe kleine rij- paardjes, zie daar een beeld dat wij vroeger slechts kenden van onze Engelse plaatjes, maar dat nu ook in onze lage landen werkelijkheid is geworden. Is er mooier ontspanning denkbaar? En enkele facetten hiervan willen wij nu laten zien op de ponydemonstratie op zaterdag 3 juli a.s. De ponyclub „de Kleppertjes'" te Axel, aange sloten bij de Kon. Ned. Fed. van Land. Rijvereni- gingen, zal in samenwerking met de bekende po nyclub „Mazeppa" te Barendrecht, met een 40- lal pony's een demonstratie geven van één uur. Deze clubs rijden zowel met de kleine Shetlan ders, als met de grotere rijpony's, de New Forest en de Welsh. Er bestaat in Nederland een jiu jitsu-systeem van zes graden, dat in Europa zijn gelijke niet heeft. In elke graad vinden we bepaalde groepen handelingen, zoals armaanvallen, -hoofdaanvallen, middelaanvallen, schoppen, stoten, slagen en wur gingen. Geleidelijk wordt de leerling onderwezen hoe hij of zij zich t^gen c it alles moet verdedigen. De le graad is tamelijk eenvoudig. Men leert staande verdedigen, en uiteraard ook valbreken. Dat valbreken is nodig voor de 2e graad, want daarin leert men zich al verdedigen met worpen. Bij elke graad is de oefenstof gevarieerder en moeilijker, maar omdat men elke voorgaande graad goed moet beheersen als men het diploma wil behalen, is een regelmatige promotie voor iedereen mogel"k. De judotraining geeft spelenderwijs een prima conditie. Speciaal voor hen die het judo willen beoefenen als conditietraining zonder direct aan wedstrijden mee te doen is deze manier van trai ning zo uitermate geschikt omdat er een groot spel moment in zit, waardoor men zodanig wordt ge boeid dat men deze sport jarenlang kan beoefe nen, zonder er zich oud bij te voelen. Voor de jeugd is judo naar behoefte en leeftijd aangepast, zodat iedere jongen en elk meisje het judo krijgt onderwezen op een wijze die het voor hen begrij pelijk maakt, en daardoor aantrekkelijk. Omdat judo een individuele sport is, vraagt het van de leerling een grote mate van initiatief. Hij komt voor situaties te staan waarin hij snel en na enige oefeninj ook goed moet beslissen. Hij draagt, in tegenstelling tot een teamsport, zelf alle verantwoordelr'jkheid voor zijn resultaten. Daar voor wil hij werken, en daarom moet hij sportief en eerlijk zür tegenover zichzelf. „VROEGER EN \U" AP een van de stands is de ontwikkeling uitge- beeld, die in de loop der jaren heeft plaats gevonden in de gereedschappen en werktuigen, gebruikt bij de landbouw-bedrijfsvoering. De evolutie hierin wordt weergegeven in vier etappes, waarbij voor elk tijdperk een zo repre sentatief mogelijk werktuig of voorwerp de ont wikkeling demonstreert. In een selectie van negen series wordt achter eenvolgens uitgebeeld: 1. ploegen 2. eggen 3. zaaien 4. wieden 5. maaien 6. vervoer van gewassen 7. dorsen 8. de trekkracht 9. personenvervoer. Bij de oudere gereedschappen en werktuigen wordt de benodigde man- en trekkracht symbo lisch weergegeven in d^aadfiguren. (Vervolg van pagina 620) de 18e eeuw de eerste zou zijn geweest, die van een springplank gebruik maakte. Omstreeks 1800 begon het circus zich voor de trampoline te interesseren. Pas in de 20er jaren van deze eeuw kwam de trampoline zoals wij hem kennen tot ontwikke ling, toen een Amerikaan, „Nissen", ergens in het zuiden van Europa de trampoline in werking zag en hierover zo enthousiast werd, dat hij zich bezig ging houden met de technische verbetering van de trampoline. Bovendien ontwikkelde hij een leermethode voor het trampoline-turnen. Sinds 5 jaar wordt het trampolinespringen in Nederland ook als wedstrijdsport beoefend. In Axel wil men nu eens laten zien wat er op sportgebied door onze jonge ruiters en amazones thans kan gepresteerd worden. WINDHONDENRENNEN WINDHONDENRENNEN zijn althans voor zo- ver ons bekend voor Zeeland een zeer bij zondere gebeurtenis. Wij zijn dan ook bijzonder verheugd de Bredase Windhondenrenvereniging bereid gevonden te hebben op zaterdag 3 juli naar Axel te komen om enkele demonstraties van deze windhondenrennen te verzorgen. Als renhonden zijn thans in ons land erkend Greyhounds en Whippets en in internationaal ver band ook nog de Afghaanse windhonden, de Sa- luki's en de Barsois, welke laatste drie rassen uiteraard ook bij ons op de nominatie staan om spoedig erkend te worden. In ons land wordt het meest gerend met Whippets en in het noorden en midden van ons land Greyhounds, terwijl het ren nen met Afghaanse windhonden, mede onder in vloed van Duitsland, sterk in opkomst is. Dat voornamelijk het rennen met Greyhounds in het noorden van ons land zo populair is, komt omdat wij in Friesland een inheems windhonden-ras hebben, of althans gehad hebben, hetgeen niet te verwonderen is, omdat in Friesland met zijn vele en uitgestrekte .-eiden de lange jacht, die thans is verboden, zeer ve en intens werd beoefend; want de oorspronkelijke functie van de Grey hounds was het achtervolgen van het wild, het uit te putten en te doden. De rennen worden gedemonstreerd op een ovale baan. De lengte hiervan is voor Whippets 350 meter en voor de andere rassen het allerliefst 450 yards. Deze vorm van de baan dateert, althans in ons land, uit de dertiger jaren. De honden rennen om uiteindelijk de finale te bereiken en uiteraard om daarin liefst eerste te worden, doch tevens wordt bij elke ren de tijd van de eerste hond opgenomen. Vandaar dat, be halve de drie jury-leden, die de volgorde van ankomst der honden opnemen, en kijken of de en in overeenstemming met de voorschriften van iet ren-reglement is gelopen, de functie der twee ijdwaarnemers zeer belangrijk is. Voorts is van de officials nog zeer belangrijk de renleider, die de organisatie van de ren in handen heeft en last fout not least de draaier, die het fietswiel bedient, waaraan het hazevel wordt rondgetrokken, waar le honden achteraan lopen. Een en ander zal, als men nog nooit een ren i ?ezien heeft, wel duidelijk worden, wanneer de ilemonstratie-ren gevolgd wordt. JUDO Jiu jitsu en judo het is onvermijdelijk dat deze twee in één adem worden genoemd. Ze lijken op elkaar, en toch verschillen ze enorm. Er wordt weieens gezegd dat jiu jitsu aanvallen is, en judo verdedigen dat is beslist niet waar. Er is hetzelfde verschil tussen jiu jitsu en judo als tus sen een Romeinse gladiator van tweeduizend jaar geleden, en een worstelaar uit onze tijd. Wat vroe ger bittere ernst was, is in veranderde vorm tegenwoordig sport. Zo is het ook met jiu jitsu en judo. De judosport zoals die tegenwoordig wordt gespeeld, is nog geen honderd jaar oud. Jiu Jitsu gaat terug tot de middeleeuwen en het was in die tijd bepaald geen sport te noemen. Degene die ons het tegenwoordige judo heeft gegeven is professor Jigoro Kano. Velen over de gehele we reld zijn hem er dankbaar voor. De naam judo is ontstaan uit de combinatie „Ju" of „Jiu" hetgeen zacht an „do" dat „weg" bete kent. Judo is in de eerste plaats bedoeld als wed strijdsport. En hoewel het door sommigen ook wordt gezien als een ideale verdedigingsvorm, is jiu jitsu door de eeuwen heen rat systeem van echte zelfverdediging gebleven. Het is dat nu nog steeds. (Vervolg van vorige pag.) Jj|IERVOOR sprak ik reeds over de verbetering van het woon- en leefklimaat. Niet, omdat dit klimaat niet goed zou zijn, maar uitsluitend op grond van het feit, dat het bestuur van een zich snel uitbreidende gemeente bij de voort- duur naar verbetering van dit klimaat dient te streven. Met nadruk wil ik stellen, dat de verbetering van het woon- en leefklimaat geen „kreet", geen mode-uitdrukking is, maar ernst. Dit blijkt al uit het ge doemde recreatieterrein, de aanleg van de sportterreinen, de speelweiden voor ét- kinderen en dergelijke. Ook op het culturele vlak wenst de gemeente een actieve politiek te voeren. Actief in die zin, dat het de particuliere culturele activiteiten in de vorm van muziek, zang, toneel, schilder- en beeldhouwkunst stimuleert en waar mogelijk subsidieert, maar ook actief door het ijveren voor de totstandkoming van een cultureel centrum in de gemeente en de stadsverfraaiing door middel van het plaatsen van beeldhouwwerken. Ik moge dit artikeltje besluiten met het uitspreken van de wens dat het óók in de toekomst zowel de land- en tuinbouw als de gemeente Axel in alle opzichten vvèl moge gaan. Want, waar het de boer wel gaat, gaat het ook de burger wel. Zei niet reeds de Prediker: „Zelfs de koning wordt van het land gediend"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 26