De ontwikkeling van Axel nu en in de toekomst 621 M. K. VAN DIJKE VRIJDAG 2 5 JUNI 1965 De Burgemeester van Axel, Als burgemeester van Axel, de stad waarin op 1, 2 en 3 juli aanstaande de grote Z.L.M.-land- en tuinbouwmani- festaties zullen plaatsvinden, voldoe ik gaarne aan het ver zoek van de redactie in dit blad iets te schrijven over „De ontwikkeling van Axel nu en in de toekomst". Ik wil echter niet nalaten in de eerste plaats het bestuur van de Z.L.M. te danken voor het feit, dat Axel ditmaal weer is aangewezen als de plaats, waar de land- en tuinbouw tentoonstelling zal worden gehouden. Het Tentoonstelling s- bestuur wens ik veel succes en goed weer toe tijdens deze dagen Uiteraard is het in het kort bestek van dit artikeltje slechts mogelijk om zeer globaal en oppervlakkig iets te ver tellen over Axel's ontwikkeling nu en in de toekomst. Het zou eenvoudig zijn te schermen met een groot aantal getallen en cijfers, doch ik acht dit niet de meest prettige manier om de lezers voor te lichten. Openbare kleuterschool „Roodkapje waar gedurende de Z. L. M.-dagen een expositie van schilderstukken wordt gehouden. JJAT Axel zich na de oorlog sterk is gaan ontwikkelen, blijkt wel uit het feit, dat van 1946 af tot heden onge veer 700 woningwetwoningen gebouwd zijn. Deze woningen zijn tot stand gekomen in de uitbreidingsplannen „West", „Zuid" en „Oost". Zeer spoedig moest worden uitgezien naar meer bouw grond, temeer, omdat als gevolg van de samenwerking van 13 Oost Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten tot het rationeel bouwen van in totaal 960 woningen, er 210 ratio-woningen in Axel worden gebouwd. Hierbij is nog niet gesproken over de verblijdende bouwactiviteiten in de particuliere sector. Om te voorkomen, dat deze bouwactiviteiten zouden stag neren als gevolg van gebrek aan bouwgrond, treft het ge meentebestuur maatregelen om nieuwe terreinen bouwrijp te maken. Ik kan mij levendig indenken, dat met name de land bouwers en tuinders de verzuchting zullen slaken: „Alweer zoveel vruchtbare cultuurgrond verdwenen." Het gemeente bestuur heeft biervoor een open oog. Vandaar dat de moge lijkheid is aangegrepen een uitbreidingsplan te leggen op het gebied Smitsschorre, waar momenteel 150 hectare grond wordt opgehoogd met specie uit het kanaal Gent-Terneuzen. Hier zal na circa 8 jaar ruimte zyn voor de bouw van meer dan 3000 woningen. NIET ALLEEN DE JONGEREN, MAAT OOK DE OUDEREN "yOOR de jongeren wordt gedaan wat mogelijk is: woningbouw, recreatie in de vorm van sportterreinen, zwembad, jeugdherberg, kampeerterrein, de scholenbouw met alles wat daarbij behoort, enz. Maar ook aan de ouderen wordt gedacht. Naast de als bejaarden woningen bestemde 92 duplexwoningen is de Stichting Algemeen Bejaardencentrum Axel begonnen met de bouw van een pensiontehuis voor 112 bejaarden benevens 16 be jaarden woningen. Het uit zeven bouwlagen bestaande bejaardencentrum zal met inbegrip van die voor het verzorgend personeel 143 bedden bevatten. Daarenboven is thans eveneens in aanbouw een verzorgingscentrum bij de reeds in gebruik zijnde bejaardenwoningen. Op deze wijze zal een vrijwel optimale huisvesting en verzorging van de bejaarden worden verkregen. ER IS MEER De aandachtige lezer zal bemerken, dat over Axel veel te vertellen is. Tot nu toe heb ik alleen maar stilgestaan bij de woningbouw of beter gezegd: bij de huisvesting van jong en oud. Ik heb nog niet gesproken over de landbouw rondom Axel; ik heb nog niet gerept over de industrievestigingen aan de Axelse Sassing en aan de Nieuwen- dijk/Oudeweg; de recreatie heb ik terloops even aangestipt. Over Axel als centrumgemeente met zijn uitermate goed gesorteerde winkels, die kunnen wedijveren met zaken in middelgrote gemeenten, heb ik evenmin als over de verzorgende bedrijven nog een woord gezegd. Zou ik over al deze zaken afzonderlijk moeten schrijven, dan zou ik de mij toegemeten plaatsruimte in sterke mate overschrijden. Met opzet heb ik wat uitvoerig geschreven over het AXEL VAN NU, want, om met Bilderdijk te spreken: „In het verleden ligt het heden; In het NU, wat worden zal." DE TOEKOMST Men behoeft nog geen profeet te zijn om iets zinnigs te zeggen over Axel in de toekomst. Daarbij wil ik de in voorbereiding zijnde herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen buiten beschouwing laten. Ik wil hier volstaan met uit het bovenstaande enkele conclusies te trekken en daaraan zi nodig een nadere korte beschouwing te wijden. Deze naar mijn mening voor de hand liggende conclusies zijn de volgende: 1 Axel is onmiskenbaar een centrumgemeente van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en zal deze positie, ik moet in feite zeggen: deze functie, gezien haar ligging en de activiteiten van haar inwoners, ongetwijfeld blijven bekleden. 2. Axel zal haar functie van woongemeente steeds verder uitbreiden, gelet ook on de animo van velen om in Axel te wonen. Daarmee wordt bij de stadsuitleg terdege rekening gehouden. Het gemeentebestuur stelt al het mogelijke in het werk om door middel van stads verf raaiing, de aanleg van wandelplaatsen, plantsoenen, parken, sport- en recreatieterreinen, het woon- en leefklimaat zoveel mogelijk te veraangenamen. Dit zal temeer gaan spreken, wanneer het hierboven genoemde opspuitgebied als uitbreidings plan in gebruik zal kunnen worden genomen. 3. Mede gezien haar natuurlijke gesteldheid zal Axel in de toekomst stellig hoe langer hoe meer betekenis gaan krijgen als recreatiegemeente. 4. Dit alles neemt niet weg, dat het gemeentebestuur zal blijven streven naar een goede behartiging van de belangen van land- en tuinbouw. Deze be langen kunnen naar mijn mening op harmonieuze wijze samengaan met de andere van betekenis zijnde belangen bij de verdere ontwikkeling der ge meente. Bij enkele punten wil ik nog een korte kanttekening plaatsen. AXEL ALS RECREATIEGEMEENTE ^XEL kan reeds thans worden gezien als een toeristisch centrum, waarin steeds meer aandacht wordt geschonken aan haar recreatieve functie. Naast de toeristische attracties als het recreatiegebied met 12 hectare bos en 5 hectare water, in welk gebied het kampeerterrein, het zwembad, de jeugd herberg, het openluchttheater en de sportterreinen gelegen zijn en het museum „de Axelse Boerenkamer" is de ligging van Axel ideaal voor toeristen, die willen genieten van rust, wandelen en vissen. (Zie verder volgende pag.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 25