NIEUWS VAN DE TENTOONSTELLING AXEL Welkom in de Kring Axel 1965 620 Gust Dierikx exposeert tijdens de Z. L.M.- tentoonstellingsdagen in de school „Roodkapje" EVENEMENTEN ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD ALS dit tentoonstellingsnummer bij onze lezers in de bus valt, scheiden ons nog maar enkele dagen van de data 1 - 2 en 3 juli, de tentoonstellingsdagen van de Z. L. M. Land- en Tuinbouwtentoonstelling Axel 1965. Van zelfsprekend hopen wij op gunstig weer. Mocht er echter wat regen vallen of gevallen zijn, het terrein zal goed be gaanbaar blijven. Het is een grofzandig terrein met een goede grasmat, zodat zelfs bij meer dan normale regen geen kans bestaat op wateroverlast. Parkeerruimte is er voldoende en de bezoekers zullen hun auto's gemakkelijk kwijt kunnen Onze Tentoonstellingsgids Axel 1965 zal, evenals bij vorige Z. L. M.-dagen, aan de bezoekers bij de loketten voor de kaartverkoop worden uitgereikt. Deze gids geeft een volledig overzicht van de standhouders zowel op het open terrein als in de tenten. UAN het open terrein is in de gids, op de midden- pagina's, een overzichtskaartje opgenomen. Het ter rein is verdeeld in vakken, genummerd A tot en met J en van elk vak geeft de gids nadere bijzonderheden omtrent hetgeen de standhouders in hun stand brengen. In de bijna 100 stands op het open terrein wordt voor „elck wat wils" gebracht, al ligt vanzelfsprekend het accent aldaar op de expositie van de land- en tuinbouwwerktuigen, die de nodige ruimte vragen. Het geboden assortiment is echter uitgebreid en van de meest uiteenlopende aard. IN de tenten zijn die stands ondergebracht die niet ge- schikt zijn om buiten te worden geplaatst. Voorlich tingsstands over allerlei zaken vinden in de tenten 4 tot en met 9 een droog plaatsje in ons wisselvallig klimaat. De Tentoonstellingsgids geeft van elke tent een plattegrond met daarnaast een korte omschrijving van hetgeen de standhouders de bezoekers laten zien. AM kunstschilder Gustaaf Dierikx te vinden in zijn woning in Keerbergen neemt men het beste een gids om de weg te wijzen. Zonder dat loopt men het risico dat vele keren de weg gevraagd moet worden, om uiteindelijk terecht te komen in de „Ros- stal". Want zo luidt het typische straatbordje, niet v^r van de Dijleboorden. De woning van de heer Dierikx bevindt zich dan nog helemaal aan het uiteinde van deze zandige bosweg, wellicht in het mooiste stukje natuur, dat van het toeristische Keerbergen mo menteel nog over is. Een wilde begroeiing van bomen en struiken waartussen de Spui- beek kronkelend een weg zoekt naar de nabijgelegen Dijle! Zeven jaar nu woont het echtpaar Dierikx daar in een villa, werkelijk gebouwd en in gericht voor een kunstenaar. Het heeft niet de minste moeite gekost, aldus de heer Die rikx, om aan de overgang van het stadsmilieu (Antwerpen) naar de vrije natuur te wennen. Gustaaf Dierikx werd te Mechelen geboren in 1924, als zoon van een Mechelse moe der en Nederlandse vader. Thuis werd een grote meubelzaak gedreven, zodat 't logisch was dat de jongen beeldhouwen en meubeltekenen ging studeren. Toen reeds echter toonde hij veel belangstelling voor schilderen. Het eerste doel, beeldhouwer, bleef hij voorlopig toch trouw en drie jaar akademie volgden te Brussel. Ten slotte bleek de schilder in hem te prevaleren zodat een enthousiaste Dierikx zich liet inschrijven aan het Hogere Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen. Daar werd hij onderwezen door een Opsomer, Saverijs (landschap), De Coninck (etsen), Creytens en Zarina. Van 1942 af maakte Dierikx ernstig werk van het schilderen. Het begon met een studieverblijf te Balen'neet, waar de invloed van het landbouwersmilieu hem fel te pakken kreeg, een liefde die hem trouwens nooit meer zou loslaten. Immers, thans nog vindt hij in het landelijke leven de inspiratie voor zijn beste werken. In dat zelfde jaar kwam de jonge Dierikx ook reeds vaak met de tram van Meche len naar Keerbergen, omdat de prachtige natuur hem aantrok. In die aanvangsperiode vond hij tevens een dankbaar onderwerp in de windmolen van Schriek. Hoewel de molenaar destijds onmid dellijk het doek wilde kopen heeft de schilder het als herinnering aan zijn beginperiode bewaard. In 1945 verhuisde hij naar Antwerpen, waar zijn vader eveneens een meubelzaak dreef. In de Schei- des tad werd de jonge kunstenaar geïmponeerd door de haven, de vreemde schepen en de roep van de zee. Haast elke vakantie maakte hij een fietstocht naar Zeeland en Middelburg, geboorte plaats van zijn vader. Het specifieke karakter van deze landstreek werd door Gust Dierikx meerdere malen bijzonder treffend in schilderwerken weer gegeven. Met het grijs palet van de romantiek werd menig portret en landschap op het doek ge bracht. Bijzonder mooi van kompositie vinden we daar in de familiegeest van de lokale landbouwers, die zich in hoofdzaak met witlof- en aspergeteelt bezighouden. De evolutie die zich thans voor een groot deel schijnt te hebben voltrokken ligt bij Gust Dierikx in een gebruik van meer expressieve lijnen, een bewust streven naar krachtiger vormen. Dit uit zich best in de gestalten van de landbouwers, door hem recent op het doek gebracht. Het zijn men sen die duidelijk verbonden zijn met de grond, die zij bewerken; hun handen en voeten lijken over dreven groot en gebald, slechts ingesteld op de noeste arbeid die hun dagelijks leven vormt. Op 1 - 2 en 3 juli a.s. zal Gust Dierikx zijn werk tentoonstellen, ter gelegenheid van de Z. L. M.- Land- en Tuinbouwtentoonstelling Axel 1965. Van zelfsprekend zullen de tentoongestelde werken vooral deze uit zijn laatste, „Keerbergse", periode zijn. Meer dan men in een artikel uiteenzetten kan over de kunstwaarde van deze doeken zal elke bezoeker van genoemde expositie dit voor zich zelf kunnen uitmaken. We zijn er dan ook vast van overtuigd dat geen kunstminnend bezoe ker van onze tentoonstelling deze gelegenheid tot nadere kennismaking met Gust Dierikx en zijn werk, zal willen missen. TRAMPOLINE Met de trampo- linesport is het als met verschillende andere sporten. Het trampoline springen heeft zijn oorsprong in Euro pa maar is in Ame rika populair ge worden. Trampo line is waarschijn lijk afkomstig uit de Franse circus wereld, waar een acrobaat genaamd Du Trampoline in (zje verder pag- 622) (Vervolg van vorige pag.) Zaamslag de wijde polders van Midden Zeeuwsch-Vlaanderen uit. In hoofdzaak akkerbouw treft men hier aan, met vooral in de laatste jaren de zich snel ontwikkelende fruitteelt. In de gemeenten Zuiddorpe, Overslag en Koewacht vindt men een geheel ander bedrijfs- type, nl. het gemengde kleinere bedrijf. De bodem is hier plaat selijk zeer zandig. In dit gebied is een ruilverkaveling in voor bereiding die tot een beter structuurpatroon moet leiden. Verder is in dit gebied een zeer belangrijk deel van de Ne derlandse vlasindustrie gecon centreerd. In het grensgebied van Westdorpe is de Ruilverka veling Canusvliet in volle gang. Deze ruilverkaveling op klei grond is weder dienstig gemaakt •aan de berging van baggerspecie afkomstig van de kanaalwerken evenals trouwens een gebied di rect ten zuiden van Axel, vlak bij het Tentoonstellingsparkeer terrein bij de watertoren. Westelijk van de kanaalzone verdient allereerst vermelding het oudste fruitteeltcentrum van ons werkgebied nl. de streek rond Philippine. Verder vinden we hier het unieke re creatiegebied van de Braakman met de grote spaarbekkens van de Waterleiding Mij. Daarnaast weer het polderland met als af wisseling hier en daar een fruit boomgaard. Globaal zou men kunnen zeg gen dat het territoir van de Kring als het ware bestaat uit twee agrarische gebieden, door sneden door een zich in snel tempo ontwikkelend industrieel gebied. Dat deze industriële expansie voor de landbouw grote spanningen in zich houdt zal men begrijpen, alleen al als men zich realiseert dat de laat ste 5 jaar honderden ha land bouwgrond verloren zijn ge gaan. Het beeld dat ik in deze weinige woorden van onze streek heb willen geven, zal zich in zijn volle schoonheid aan U presenteren bij Uw bezoek. Een bij uitstek ge schikte gelegenheid bieden U de komende dagen. Wij zul len U graag ontvangen in dit oude land, waarvan de oor sprong zich verliest in een grijs verleden, maar dat in het heden, naar mijn gevoel, reeds weerspiegelt de toe komst van heel ons land: landbouw, industrie, recreatie in een verantwoorde, ruimte lijke vormgeving nauw ver bonden. Wij wachten U, weest wel kom; tot de volgende week!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 24