Welkom in de Kring Axel Het bestuur van Ten geleide de Kring Axel der Z.L.M. dit werkgebied nu, omvat on geveer het grondgebied van de sinds 1 januari 1965 ge creëerde waterschappen het ,,Axeler Ambacht" en de „Ver enigde Braakmanpolders" en is ruim 20.000 ha groot. Het omvat langs de Schelde van Braakman tot Hellegat en langs de Bel gische grens van Philippine tot Heikant. Van Schelde tot grens loopt hierdoor het Kanaal van Terneuzen naar Gent waarvan de verbreding en verdieping in volle gang is. En hier klopt ook het industriële hart van Zeeuwsch-Vlaanderen m. a. geuze VRIJDAG 2 5 JUNI 1965 619 w. KOSTER, voorzitter Kring Axel der Z.L.M. ^AN bevriende zijde werd mij één dezer dagen ter hand gesteld het Zeeuws Landbouw blad van 6 juli 1935, dat de schijnwerper richtte op de land- bouwdagen van toentertijd, ge houden op 10 en 11 juli in Axel. En wanneer men dan de tijd neemt zich eens rustig te verdiepen in de problematiek van die jaren en een vergelij king tracht te maken met onze huidige periode, dan komt men al heel snel tot de conclusie dat er een wereld tussen ligt. En dat binnen de toch geschied kundig zeer korte spanne tijds van amper 30 jaar! Toen een crisis-economie met voor vele agrariërs een voort durende strijd om het naakte bestaan; thans een welvaarts economie, zeker niet probleem loos, maar toch niet zorgelijk in genoemde zin. Toen een vrij statische, wei nig elastische landbouw, nu een voortdurende aanpassing aan nieuwe verhoudingen. Toen een traditionele am bachtelijke landbouw; op het ogenblik een technisch-indu- striële onderneming. Toen geen tentoonstelling in verband met de benarde om standigheden; nu een show, die wellicht de grootste en de meest dynamische wordt, om dit modewoord maar eens te ge bruiken, uit de gehele geschie denis van de Z.L.M. Tentoon stellingsgeschiedenis. Zo is er ontzaglijk veel ver anderd in deze dertig jaar, maar gebleven is de traditie van de Z.L.M. om bij toerbeurt elk van de negen kringen in de gelegen heid te stellen aan hun collega's te demonstreren hoe men leeft en werkt, hoe het reilt en zeilt. En daarom geniet de Kring Axel op 1, 2 en 3 juli de eer als gastheer te mogen optreden voor de vele duizenden die we op ons Z.L.M.-festijn verwach ten. ling met de demonstraties en de erbij behorende evenementen. Voorts is via de dagbladpers en de radio ruime publikatie ge geven en zijn duizenden folders verspreid. Wel komt het mij dienstig voor U iets te vertellen over het werkgebied van de Kring, om dat ongetwijfeld velen Uwer wat nader zullen willen kennis maken met de regio en aan het bezoek aan Axel een trip zullen verbinden door het Axelse land. Oostelijk van deze kanaalzone strekken zich rond Axel en (Zie verder volgende pag.) \rAN cle meesterhand van Vincent van Cogh her- inner ik mij een schilderij, waar de gehele voorgrond beheerst wordt door een rijpend geel koren veld, terwijl tegen het late avondlicht de achtergrond geprofileerd is door fabrieksgebouwen en schoorstenen. Aan dit doek moest ik denken, toen ik deze inleiding voor de Axelse hoogtijdagen begon te schrijven. Het westelijk gebied van Oost Zeeuws-Vlaanderen immers is geografisch het ontmoetingspunt van twee naar een hoog niveau strevende bedrijfstakken: van enerzijds de eertijds overheersende landbouw en anderzijds een steeds verder expanderende industrie, daarbij in de vorm van zware industrie. Vincent schilderde dit raak vlak in een geheimzinnig licht en toch met grote klaar heid. Onze tijd vergt evenzeer een presentatie in grote klaarheid, omdat een zo sterk groeiend volk arbeid en ruimte vraagt. De land- en tuinbouw in het land van Axel zijn zich van de nieuwe problemen, die onze tijd en deze ontwikkelingen voor haar opwerpt, zeer be wust. Het eist een deels nieuw, deels aangepast pa troon van samenleven, niet alleen van onze kant, doch eveneens van de zijde van de nieuwe vestigingen, van de zijde van de bestuurlijke organisatie als gemeenten, provincie en waterschappen. Daarom is het program ma van de zomervergadering van de Z. L. M., dat de kring Axel hardwerkend heeft voorbereid, gekenmerkt door het streven een up-to-date beeld te geven van inhoud, vorm en capaciteit van wat moderne land- en tuinbouw en veehouderij in 1965 betekenen. Verschui vingen in zwaartepunten, zoals in de sector trekkracht, vergeleken bij het vorige beeld in 1952, zijn daarvoor kenmerkend, doch zij niet alleen. Het is voldoende U voor dit alles te verwijzen naar het programma zelve. Maar zeker is dat het geboden beeld veelzijdiger zal zijn dan ooit. AMENS het Kringbestuur is het mij een groot genoegen allen zeer hartelijk welkom te heten in ons werkgebied. Spe ciaal de vele buitenlandse gas ten, die ongetwijfeld van hun belangstelling blijk zullen ge ven. In de verdere kolommen van dit blad zult U een exposé vin den van alle organisatorische gebeurtenissen, de tentoonstel- Zittend van links naar rechts de heren: Iz. de Feijter, F. P. de Kubber (Kring-secretaris), W. Koster (Kring voorzitter) en J. J. de RegtDekker (Vice-voorzitter en voorzitter Tentoonstellingsbestuur) Staande van links naar rechts de heren: W L. den Hamer, D. J. Dekker, J. van Hoeve, L. M. de Zwart, J. W. de Putter, P. Verstrate (P. J. G Z.), A. Dees, Dieleman, geheel rechts de heer W. C. Sinke (Ten toonstelling, secretaris).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 23