DE AFZET VAN VLAS 607 Contracten vragen de aandacht Krachtige stimulering coöperatieve beweging in Frankrijk KORTE WENKEN VRIJDAG 18 JUNI 1965 MET de vlasoogst in het nabije verschiet is het van belang nog eens aandacht te schenken aan de 111 verkoop en afzet van dit produkt omdat zich hierbij in de praK.jk nog wel eens moeilijkheden voordoen. De oogstvooruitzichten laten zich momenteel over het algemeen nl t ongunstig aanzien. Vlas is echter een kwetsbaar produkt en veel hangt thans af van de weersomstandigheden in de komende oogstperiode. Aldus „De IJsselmeerpolders" het officieel orgaan van de Landbouwmaatschappij IJssel- meerpolders van 11 juni j.l., waaraan wij dit artikel ontlenen. Indertijd zijn d or het Landbouwschap, het Bedrijfschap voor de Vlasindustrie en de Vereniging van Strovlashandelaren en exporteurs algemene handelsvoorwaarden opgesteld. Het doel van deze modelvoorwaarden is het afsluiten van duidelijke en deugdelijke contracten te bevorderen en daar door moeilijkheden zoveel mogelijk te voorkomen. De praktijk heeft intussen wel geleerd dat geschillen, met name over de kwaliteit van het vlas, niet altijd zijn te vermijden. Daarom is tevens een arbitragereglement opgesteld, aan de hand waarvan ge schillen dienen te worden opgelost. De uitspraak van de arbitragecommissie is bindend voor beide partijen, terwijl de verliezer in het algemeen de procedurekosten moet betalen. Om nu de risico's zoveel mogelijk te beperken is het allereerst van beiang, dat de transacties schriftelijk worden vastgelegd en wel op basis van de algemene handelsvoorw?arden. Deze methode biedt de teler de beste waarborg dat het contract op de juiste wijze wordt uitgevoerd. Mondelinge overeenkomsten moeten ten sterkste worden ontraden, omdat in dit geval het moeilijk is te bewijzen wat is overeengekomen. Ook in geval van goede trouw kan er toch gemakkelijk verschil van mening ontstaan over wat nu precies is afgesproken. Daarom verdient het aanbeveling uitsluitend schriftelijk contracten aan te gaan. MODELVOORWAARDEN In de algemene handelsvoorwaarden voor vlas zijn verschillende verkoopmogelijkheden opgeno men. Kort samengevat komen de voornaamste op het volgende neer: 1. Verkoop te velde. Bij verkoop van te velde staand gewas op conditie „alle kosten voor kopers rekening" is het gewas van het moment af, waar op de overeenkomst tot stand is gekomen, voor rekening en risico van koper. De betaling vindt plaats zoals in de koop- en verkoopbevestiging is bepaald. Wrenst een teler dus het beruchte weerrisico niet te dragen, dan zal hij het vlas te velde moe- te verkopen onder de conditie „alle kosten voor kopers rekening". Deze clausule staat op het con tract, zodat hij hierop speciaal moet letten. 2. Uit de schelf. Bij verkoop op conditie van „levering uit de schelf" dient de verkoper (teler) alle werkzaamheden aan het gewas en de oogst te verrichten voor zijn rekening. Op een wijze, zoals een goed en zorgvuldig landbouwer betaamt. Voorts op het tijdstip en de wijze door de koper te bepalen, indien zulks tussen partijen is over eengekomen of het plaatselijk gebruik dit mee brengt. Overigens is verkoper (teler) verplicht alle maatregelen te treffen om schade aan het vlas te voorkomen. Aldus luidt deze bepaling in de handelsvoorwaarden. Wanneer zich ongunstige weersomstandigheden voordoen is het niet altijd eenvoudig de verant woordelijkheid van beide partijen te onderschei den. In deze tijd is de boer druk en vaak moet hij een keuze maken welk werk het eerst moet ge beuren. De koper van het vlas meent natuurlijk dat het vlas voorrang moet hebben, terwijl de boer ook de andere gewassen in het oog moet houden. Bij kwaliteitsverlies doen zich dan ook nog wel eens geschillen voor over de vraag wie de schade voor zijn rekening moet nemen. 3. Uit de schuur. Bij verkoop van vlas op con ditie van „levering uit de schuur in ongerepelde toestand" zal de verkoper (teler) voor zijn reke ning moeten zorg dragen voor een goede en droge berging. Voor het overige geldt ook hier het bepaalde, vermeldt onder sub 2 bij levering uit de schelf. Bij verkoop in gerepelde toestand zal het repe len door of voor rekening van verkoper (teler) geschieden volgens plaatselijk gebruik, waarbij vlasbanden niet mogen worden verwerkt in, doch wèl om de partijschoven. Bij machinaal binden van het vlas zal gebruik moeten worden gemaakt van opvallend gekleurd touw. Harrelschoven moe ten afzonderlijk bij de partij worden geleverd. RECLAMES In de handelsvoorwaarden is bepaald dat alleen op de kwaliteit on op de niet tijdige uitvoering van het werk en op een niet verantwoorde ber ging van het produkt en het inbrengen van touwtjes door de koper kan worden gereclameerd. Derhalve niet op schade veroorzaakt door on gunstige weersomstandigheden vóór of tijdens het oogsten, aldus luidt deze clausule. Boven hebben wij reeds aangegeven dat dit in de praktijk vaak moeilijk is te bewijzen. Belangrijk is ook de bepaling: Zowel bij verkoop van te velde staand gewas op conditie van leve ring uit de schelf als uit de schuur blijft het vlas voor rekening en risico van de verkoper (teler) uiterlijk tot de datum van levering en ontvangst. De keuring van de partij vlas geschiedt bij de lading. Over het vlas, dat reeds geladen is, (schip, wagon of vrachtauto) kan niet meer worden ge reclameerd. Dit betekent dus dat de koper van het vlas na ontvangst geen reclames meer kan indienen. Wanneer de koper van verkoper (teler) opslag ruimte Voor de gecontracteerde partij huurt, komt het vlas voor rekening en risico van de koper vanaf het moment, dat het vlas in deze ruimte is opgeslagen. LEVERINGSTERMIJN 'Indien buiten het geval van overmacht de koper in gebreke blijft het vlas over te nemen of het overeengekomen voorschot niet op de af gesproken datum is betaald, dan kan de ver koper (teler) per aangetekend schrijven een enkele aanmaning aan de koper doen toekomen, waarin koper de gelegenheid krijgt alsnog binnen 14 dagen aan zijn verplichtingen te voldoen. In dien na verloop van deze termijn koper weder om in gebreke blijft, kan verkoper: a. de koopovereenkomst zonder meer als ver vallen beschouwen. De teler zendt hiervan bin nen 14 dagen per aangetekend schrijven bericht aan de koper. b. langs arbitrale weg ontbinding van de koop overeenkomst met schadevergoeding vragen. DIVERSE CONTRACTEN Nu zijn er op het terrein van de vlashandel drie soorten contracten, welke uiterlijk zijn te herkennen aan de kleuren wit, groen en rood. Het is van groot belang, dat de teler er op let dat hij het juiste contract ontvangt. Wanneer men bij geschillen een verkeerd vlascontract heeft, staat mert als teler vrijwel machteloos, met alle gevolgen van dien. De bestaande vlascontracten zijn nu de vol gende a. Witte contract. Deze contracten dienen te worden gebruikt bij verkoop van vlas door de teler aan een Nederlandse koper. Het gaat hier dus uitsluitend om een binnen landse transactie. Op de overeenkomst dient de handtekening van een Nederlander als koper te staan. b. Groene contract. Deze contracten gelden bij verkoop van vlas door de teler aan een commis sionair met doorverkoop door deze laatste aan een Belgische koper. Met nadruk zij erop gewe zen, dat bij deze overeenkomsten de Nederlandse commissionair of exporteur optreedt als zelfstan dig koper, die voor de juiste afwikkeling van het contract, dus ook voor de betaling, verantwoorde lijk is. c. Rode contract. Bij verkoop van de teler recht streeks aan een Belgische vlasser, al of niet via bemiddeling van een Nederlandse commissionair, dienen de rode contracten te worden gebruikt. De aandacht wordt er hierbij op gevestigd dat bij deze contracten een eventueel tussenpersoon of commissionair niet erantwoordelijk is voor de naleving van het contract. Het zal de aandachtige lezer wellicht opval len, dat de kleuren van het contract niet wille keurig zijn gekozen. Het ligt voor de hand dat aan rechtstreekse verkoop aan Belgen meer risico's zijn verbonden (rode contracten). Immers deze zijn bij eventuele geschillen veel moeilijker te be reiken als zich betalings- of andere geschillen voordoen. Ook bij .eventuele arbitrage is het dan geen binnenlandse aangelegenheid. WEGING Indien weging over de weegbrug plaatsvindt, dan zal een algemene tarrakorting gelden van 1 voor gerepeld en 2 voor ongerepeld vlas. Indien bij keuring tijdens de ontvangst door koper een abnormale tarra mocht worden gecon stateerd, zal in de plaats van genoemde percen tages de tarrakorting door partijen worden vast gesteld. De kosten van de weging zijn voor reke ning van verkoper. Wanneer zich moeilijkheden bij de afzet van vlas voordoen en er is geen minnelijke schikking tussen partijen mogelijk, dan kan de teler (of han delaar) arbitrage aanvragen. In dergelijke gevallen kunnen de telers zich voor nader advies wenden tot het secretariaat van de LMIJ te Emmeloord, waar tevens inlichtingen kunnen worden verkre gen omtrent Je algemene handelsvoorwaarden. D. VEE EN ZUIVEL HE president van de Franse pluim veehoudersfede* u ratie verklaarde kortgeleden na een onderhoud met hoge regeringsfunctionarissen dat de coöperatieve sector in het kader van de Franse ontwikkelingsnlan- nen krachtig gestimuleerd zal worden. Door de Fran se regering zal aan de coöperaties van geval tot geval variërende subsidies worden verstrekt voor de overname van particulier pluimveeslachterijen In het kader van de ontworpen plannen is het doel dat de coöperaties stap voor stap de controle zullen krijgen over tenminste 35 van de totale slachtoluimvee- produktie. Het streven is er niet op gericht da de coöperaties een monopoliepositie op een markt ver krijgen: wel dat zij gelijke kansen krijgen als de be drijver# in de particuliere sector. Het bovenstaande was het eerste bericht dat ons afgelopen week onder ogen kwam. I1ET tweede bericht kwam uit de koker van de Federatie van de Franse varkenefokkers Deze federatie is een afdeling van de Nationale Franse vee fokkersorganisatie. die begin vorige maand in Parijs haar congres hield. Deze varkensfokkers hebben hun regering ge vraagd dat zij voor 1 juli 1967 in staat gesteld zullen worden de buitenlandse concurrentie afdoende het hoofd te kunnen bieden. Na die datum treedt immers de gemeenschappelijke markt voor de gehele vlees sector integraal in werking. Verzocht is de financiële steun aan de fokkerij en mesterij zoveel mogelijk op te voeren, de sluisprijzen en interventieprijzen van de E. E. G. te verhogen, voor de varkenssector rente subsidies te verstrekken en controle uit te oefenen op elke nieuw op te richten varkensmesterii. De belang rijkste uitspraak was evenwel het volgende. De varkensproducenten bevestigen unaniem de mening dat coöperatieve samenwerking het enige systeem is dat hen in staat stelt hun economische in- vloed te doen behouden op het terrein van de var- kensproduktie. Tot zover de federatie van Franse varkensfokkers. ACHTER deze motie, hier slechts in zeer ver- korte vorm weergegeven, gaat het langzaam in omvang toenemende conflict schuil tussen de in op komst zijnde mammoetbedrijven op het gebied van de pluimveehouderij en varkenshouderij en de kleinere individuele boerenbedrijven. De Franse staat gaat de producentengemeenschap pen in de agrarische sector krachtig bevorderen spe ciaal op het terrein van de gehele veehouderij. Daarbij zal getracht worden de coöperatieve sector goed in het zadel te helpen. In Frankrijk wordt dit niet alleen gezien als een algemeen belang voor het gehele volk, wat de zelfvoorziening betreft van hoogwaardige voe dingsmiddelen van hoge kwaliteit, maar tevens als een afweer teeen te ruime en te schokkende importen van andere landen ook binnen de E. E. G. D. I N sommige jaren komt het voordat de sui kerbieten in augustus geheel geel staan door de aantasting van de vergelingsziekte. Dit virus wordt voornamelijk overgebracht door de groene perzikbladluis. Houd uw percelen in de gaten en let op de waarschuwingen die door radio en kaart worden gegeven. Bij de bestrijding zijn alleen de zogenaamde systemische middelen, die in de plant worden opgenomen, aan te bevelen. T/ERSCHILLENDE graskuilen zijn bij het r oogsten heel wat hoger geworden dan u dacht. Er stond n.l. heel wat gras op het perceel, dat als gevolg van de weersomstandigheden pas laat kon worden gemaaid. De afdekking van de kanten liet daardoor op veel plaatsen wel wat te wensen over. Na het bezakken kunt u dit nog zoveel mogelijk verbeteren door nu de kanten onder te dekken. [)E gevreesde vijand steekt nu zijn kop weer boven de graanpercelen uit. Eén wilde ha- verplant geeft honderden nakomelingen, die u tot veel last en schade zijn. Loop regelmatig uw per celen met granen af en verzamel de pluimen, zo dra u ze zien kunt. Ook als u met chemische mid delen hebt gespoten, is het verzamelen van de overgebleven planten een besliste noodzaak. E leven snel en de eerste percelen zwart land zijn al weer te zien. Deze percelen moeten benut worden om een groenbemester in te zaaien. Grond met een goede structuur geeft minder gauw wateroverlast en heeft ook minder van droogte te lijden. Op een vroege stoppel geeft een groenbemester 2 tot 3 keer zoveel organisch materiaal als na een graangewas. A LS u op aankoop van stro of graszaadstro bent aangewezen, moet u nu uw maatre gelen nemen. De prijs is heel wat lager dan in de winter en u bent er zeker van dat u voldoende kunt krijgen. Het is nu de tijd om een afspraak te gaan maken met een akkerbouwer waarvan n het stro kunt afnemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11