TUINBOUWKLANKEN TIPS VOOR TUINDERS Hoe staan de groentegewassen er voor? 556 y NIEUWE HOGERE TUINBOUWOPLEIDING IN BOSKOOP ZEEL VVS LAND- EN TUINBOUWBLAD UOEWEL het op vers-hi'u.nde land- en tuinbouwbe- drijven in ZUID-BEVELAND al aardig druk is, heb- oen velen zich opgegeven voor een bezoek aan de Flevo- polder. Het is fijn om er eens een dag samen met de vrouw uit te gaan, vooral als men, zoals bij deze excursie, het nuttige met het aangename kan verenigen. Als dit blad verschijnt heeft de eerste groep het reisje al achter de rug en ongetwijfeld zijn ze boordevol met nieuwe indrukken teruggekomen. Er is de laatste tijd nogal wat te doen rond de Flevo- polder. Van regeringszijde houdt men de vinger aan de pols. Sommige bewindslieden voelen er voor om de grond onder bepaalde condities te verkopen; anderen voelen weinig voor verkoop van staatseigendommen en hun ge dachten gaan bijvoorbeeld naar exploitatie door de Staat. Het resultaat van dit touwtrekken is uitgifte in pacht of erfpacht. Gezien de moeilijke structuële omstandigheden in ver schillende land- en tuinbouwgebieden,, waar ook enkele streken in Zuid-Beveland bij horen, is het interessant eens na te gaan hoe het verband ligt tussen het „oude land" en uitgifte van bedrijven in de Flevo. DIJ deze uitgifte tracht men tevens de struc- tr in de bestaande gebieden te verbete ren. Kandidaten, die hun bedrijf inbrengen bij de S. B. L. in een ruilverkaveling dienen met deze inbreng de mogelijkheid tot bedrijfsvergroting voor anderen. Financieel vraagt dit meestal een offer voor de vertrekkers en oppervlakkig bezien lijkt het dan ook juist hèn in de eerste plaats een bedrijf te geven. Toch is het van «belang (en velen attenderen hierop) dat iedereen er mee gebaat is, dat er in de eerste plaats goede vakbekwame producenten op de nieuwe bedrijven komen. Denk aan de N. O. P. en het goede voorbeeld, dat daarvan uit is'gegaan. Maar het vrijkomen van die grond dan in oude gebieden, zullen velen vragen? Wel, deze kan toch beschikbaar komen voor de bestaande bedrijven Als de grond van hen die naar de Flevopolder gaan, publiek verkocht zou worden, ïplaats van ingebracht bij de S. B. L., komt de grond in bezit van hen, die deze het beste kunnen gebruiken in verband met ligging en grootte, enz., want men behoeft niet te vrezen dat er weer nieuwe grondgebruikers bij komen. Het omgekeerde is reeds spontaan begonnen. Met deze regels willen we aantonen, dat de taak van de S. B. L. in dezen niet zo vanzelf sprekend behoeft te zijn. Met of zonder deze «lichting kan er grond vrijkomen voor de be staande bedrijven. De huidige gang van zaken is alleen bevredigend voor hen, die een oude boom gaard of recht van pacht inleveren. JYE koude grondgroentetelers op WALCHEREN zijn of beginnen aan hun tweede ronde. De spinazie, sla en winterbloemkool zijn geruimd. Hoe onberekenbaar een teelt kan zijn is dit voorjaar wel heel sterk uitgekomen. Kan iemand zich her inneren dat de vroege spinazie duur begint, nor maal zakt en dan pijlsnel in prijs oploopt tot rond de gulden per kilo? Mag bij spinazie het slechte, koude weer vraag- vergrotend hebben gewerkt, van sla kan dit niet worden gezegd. Hier moet warmte de vraag doen vergroten. Na de kassla heeft de baksla en gelichte sla een beslist teleurstellende prijs te zien gegeven. In een zekere mineurstemming werd de koude grond-campagne (nog altijd een niet onbeduiden de teelt op vele bedrijven) begonnen en zie, alle koude ten spijt, ze ging grif voor 1525 cent de laan uit. Na de vele teleurstellingen der laatste jaren een ware weldaad. Voor de vele lege grond is er keus genoeg. We denken aan de verschillende soorten kool, stam en zelfs stokbonen. Ook witlof kan als tweede ge was dienen. Daarnaast prei, wortelen en andijvie, dus keus genoeg. Ook voor selderijplanten is de lijd weer aangebroken. Deze wordt echter veel op een groter of kleiner perceel op boerenland als eerste teelt gekweekt. Een grote puzzle zal zijn om alles weer schoon en zaaiklaar te krijgen, want de dagen en weken zijn kort. We hebben het boekje van J. Vader, getiteld „Oud-Walcheren", nog eens nagelezen en hoewel we ons uit de oude tijd _elf nog veel herinneren, is het aardig zo'n boekje te lezen. Wat een lange, lange ééntonige dagen en wat een geheel ander levenstempo. Men wist niet anders en leefde wer kelijk van vrije dag naar vrije dag, waarin de Liesjesdagen (tweemaal per jaar als de knechten en meiden zich voor een half jaar verhuurden bij een boer) tweemaal per jaar de hoofdrol speelden. Gelukkig eindigt Vader niet met een lofzang op het oude, zonder te wijzen naar het vele nieuwe en goede van nu. Voorwaar een prestatie van een man van 90 jaar! MAAR al met al moet hetzelfde areaal in een 1 minimum van tijd worden gezaaid en ver pleegd en dit geeft wel eens interne spanningen. We lazen dat de veiling Walcheren een lande lijke primeur had met vroege aardappelaanvoer. En we zijn nog chauvinistisch genoeg om er ple zier in te hebben ook. Ook komt op deze manier onze veiling gratis in het grote vaknieuws. Zulke op zichzelf kleine dingen kunnen toch uiterst be langrijk zijn. MA een korte droge periode was de regen van de laatste dagen ook welkom op THOLEN De structuur was zodanig dat door deze regenval de arbeid op het veld met genoegen werd vervuld. De laatste dagen zijn de gewassen flink gegroeid, de vroege aardappelen, uien en aardbeien staan er goed voor. De eerste vroege aardappelen, zij het dan van onder glas, zijn weer geleverd. Het zal echter nog wel enige tijd duren voor men uit de volle grond aan het leveren kan; zo op 't gezicht toch wel later als vorig jaar. Zoals gezegd, de aardbeien doen ook hun best, regelmatig spuiten met T.M.T.D. zal echter wel gewenst zijn. Als we aan dergelijke noodzakelijke handelingen onze aandacht besteed hebben is het verder maar weer afwachten wat de oogst ons brengt en of er een goede afzet zal zijn. De toma ten groeien in vele kassen uitstekend; een nadeel is echter dat niet overal de onderste tros goed ge zet is. En het zijn juist de eerste tomaten waar we zo graag vroeg mee op de markt willen komen. De prijzen van de stooktomaten houdt niet over en variëren van 1,202,00 per kg. Er is flinke export, maar de prijzen laten het er bij zitten. Heel globaal genomen: de helft meer export tegen een halve kg-prijs van vorige jaren. Ook deze ont wikkeling zullen we weer af moeten wachten. Dit is het alom bekende nadeel van land- en tuinbouw, de uitgaven zijn gedaan (vaak zware investeringen) terwijl de inkomsten volkomen on zeker zijn. Gezien nu de korte ervaring over de opbreng sten van de laatste paar .'aar uit de koude kas is het nog niet aanlokkelijk grote investeringen te doen voor het verkrijgen van verwarmde kassen. Brandnetelblad in zwartebessen. Deze virusziekte kunnen we nu goed herkennen. Alle aangetaste struiken rooien en verbranden. Het dunnen van witlof. Tijdig en ruim dunnen van het witlof is een eerste vereiste. Per M2 laten we ongeveer 22 planten staan. Bij een afstand tus sen de rijen van 30 cm moet de afstand op de rij minstens 15 cm zijn. Bestriding vruchtrot in aardbeien. Vruehtrot in aardbeien kan voor een groot gedeelte worden voor komen door een bestrijding uit te voeren met thiram of Eupareen als de tussenruimten niet groter zijn dan 7 a 10 dagen. Ruim vloeistof gebruiken met daarnaast zoveel mogelijk druk. Het schermen van bonen onderglas. Zodra de bonen onderglas gaan bloeien dienen we wat te schermen. Dit gewas verdraagt beslist geen felle zonneschijn. Verder dient de luchtvochtigheid tij dens de bloei vrij hoog te zijn. Botrytis in komkommers. Er begint steeds meer botrytis te komen in het komkommergewas. Een eerste vereiste is flink luchten met daarnaast blijven stoken; we krijgen dan opdroging van de dode de le. Verder trachten we zoveel mogelijk flinke groei te houden in het gewas. Het koppen van tuinbonen. Om vroeg tuinbonen te kunnen oogsten dienen we de koppen vroeg weg te nemen. Gebruik bij de teelt van snijbonen nieuwe stok ken. De snijboon is erg gevoelig voor allerlei ziek ten. Het is daarom gewenst om nieuwe stokken te gebruiken. Gebruikte stokken die goed zijn ontsmet kunnen ook worden gebruikt. Postelein onder platglas. Platglas dat vrij komt kan goed worden gebruikt voor de teelt van poste lein. Denk er aan dat de grond vóór het zaaien goed vochtig is. Gieten tijdens de teelt moet worden af geraden daar de kans zeer groot is voor het op treden van smeul. Het beste is, om vrij te blijven van smeul, dat er tijdens de gehele groeiperiode niet wordt gegoten. Bloedluisbestrijding bij vruchtbomen. De bloed- luisaantasting begint toe te nemen. Om drie a vier maanden vrij te blijven van aantasting raden wij u aan om het middel „kilvat" te gebruiken. Op 100 liter water gebruiken we 125 cc. Bestrijding vruchtbladroller. In de tweede helft van juni verschijnen de rupsen van de eerste gene ratie vruchtbladrollers. Diverse middelen staan ons ten dienste om deze boosdoeners op te ruimen. Van DTT 50°/o gebruiken we 200 gr. per 100 liter water; van Dipterex 100 gr.; van Gusathion 150 gr. en van Carbaryl 100 gr. 0 Brandnetelblad in zwarte bessen. Deze virus ziekte kunnen we nu goed herkennen. Alle aangetaste struiken rooien en verbranden. 0 Mangaangebrek bij appels. Deze ziekte kan goed worden bestreden met een mengcarbamaat. De eerste bespuiting vóór de bloei, waarvoor het nu te laat is, moet worden gevolgd met enkele na de bloei. Op gele rassen een ijzervrije mengcarba maat gebruiken. IN het sierteeltcentrum Boskoop, dat door zijn export van houtige siergewassen over de ge hele wereld vermaard is, werd reeds vroeg de be hoefte gevoeld aan gespecialiseerd tuinbouwonder- wijs op middelbaar niveau. De in 1898 opgerichte Rijks Middelbare Tuinbouwschool is sindsdien uit gegroeid tot één der grootste tuinbouwscholen van ons land. Deze driejarige school geeft een mid delbare opleiding voor de boomkwekerij, plant soendiensten e.d. In 1950 werd een vervolgoplei ding aan de school verbonden voor de richting tuinarchitectuur. Thans wordt een nieuwe hogere vervolgoplei ding opengesteld waarbij de nadruk niet ligt op het ontwerpen van het groen maar juist op de techniek van de aanleg en het onderhoud van be plantingen. De studie omvat dus in de eerste plaats alle technische aspecten zoals het opmeten van het terrein, het grondverzet en de groenver- betering, de aanleg van paden en kunstwerken, het aanbrengen van de beplanting en het daarop volgende onderhoud. Daarnaast wordt de nodige aandacht geschonken aan de economische proble men als het maken van een begroting en bestek van uit te voeren werken. Op deze wijze zullen jonge mensen worden gevormd, die bij de groen voorziening van ons land een verantwoordelijke taak kunnen vervullen. De studie aan deze nieuwe hogere tuinbouw- opleiding zal vier jaar duren, waarvan één jaar in de praktijk wordt doorgebracht. Leerlingen in het bezit van het einddiploma van een school voor middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs wor den tot de eerste klassen toegelaten en krijgen dit eerste jaar in versneld tempo de belangrijkste stof van de gewone middelbare tuinbouwschool onder wezen. Leerlingen met het einddiploma van een 3-jarige middelbare tuinbouwschool, waar reeds onderwijs in de aanleg en het onderhoud van be plantingen is gegeven, kunnen in de twee klasse worden geplaatst mits hun wiskunde-onderhoud voldoende is. QMTRENT de stand van de groentegewassen per 19 mei meldt het consulentschap Naaldwijk het- in het algemeen iets teruglopen van de stand van komkommers. Er komt meer botrytis voor. Hoe wel de stand van de stooktomaten goed is, kunnen toch in de komende maanden geen topaanvoeren worden tegemoet gezien. De koude tomaten groeien zeer zwaar door het koude weer. De vruchtzetting verloopt in het algemeen moeilijkveelal alleen met groeistof. Het aantal wegvallende planten door voetrotis groot. Er wordt een goede kwaliteit andijvie geoogst. De gestookte meloenen doen 't goed; bij de latere meloenen is de vruchtzetting echter niet steeds even bevredigend. In het consulentschap Hoorn groeien de vroege aardappelen nu goed, alhoewel de ontwikkeling wat achter gebleven is bij andere jaren. Een belangrijk gedeelte vroege aardappelen is namelijk pas tussen 11 en 15 mei geplant. Het consulentschap Geldermalsen beoordeelde de stand van de aardbeien m het algemeen goed tot zeer goed. De werkzaamheden voor de aspergebedden in Limburg ondervon den oponthoud door het natte weer. In Noord-Brabant is de stand van spinazie teruggelopen door het slechte weer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4