ZUIVEL EN RUNDVLEES Kostenstijgingen niet uitsluitend op te vangen door prijsverhogingen 555 Concentratie Lagere Land- en Tuinbouwscholen De rijtoer Axel 1965 en de Kring Tholen—St. Philipsland Nieuwe gecombineerde loontabellen-1965 II Wist U dat....? VRIJDAG 4 JUNI 1965 JglJ de op 28 mei jl. verrichte opening van een nieuw gebouw van de Lagere Landbouwschool te Hoogland in Utrecht heeft de directeur van het Landbouwonderwijs Ir. P. van der Schans gewezen op de unieke betekenis van zijn voorganger voor de vernieuwing van het land- en tuinbouwonderwys. Door zijn werk is de lagere landbouwschool een vol waardige beroepsschool geworden. Alle 255 lagere landbouw-, tuinbouw-, bosbouw- en landbouwtech- nologische scholen zyn eigenlijk »»Ir. van Keulen- scholen", aldus Ir. van der Schans. De vernieuwing van het programma der lagere land- en tuinbouwscholen is voltooid. De laatste 137 leerlingen, die nog onderwijs volgens het oude les programma hebben gevolgd, hebben onlangs hun diploma ontvangen. Vanaf het schooljaar 1965-1966 zal aan alle lagere land- en tuinbouwscholen nog uitsluitend les worden gegeven volgens het nieuwe programma van vier volledige leerjaren. Door dc afneming van de werkgelegenheid en het aantal bedrijven in de landbouw verminderde het aantal leerlingen van de lagere land- en tuinbouw scholen in de laatste 4 jaar met 15*/o van 21.000 tot 18.000. Een aantal scholen werd daardoor te klein om zo goed mogelijk onderwijs aan de leerlingen te kunnen bieden. De landbouworganisaties en schoolbesturen hebben daarom met grote ernst en degelijkheid een concentratie van scholen voorbe reid. Als gevolg hiervan zal het aantal dezer scholen in de komende jaren met waarschijnlijk 35 afnemen. Door het positieve concentratiebeleid zullen de over blijvende scholen in een betrekkelijke rust en ze kerheid kunnen voortwerken aan een verdere kwa litatieve verbetering van het onderwijs. Tegenover deze afneming van het aantal leer lingen van de lagere land- en tuinbouwscholen staat een toeneming van het leerlingenaantal van de ho- ruim 20 ®/t toe van bijna 5.000 tot ruim 6.000. Om te voldoen aan de stijgende behoefte aan middelbaar tuinbouwonderwijs zullen in het komen de schooljaar van Rijkswege voorzieningen worden getroffen. Het experiment met een zwaarder en lan ger leerplan aan een aantal middelbare landbouw scholen zal in het komende schooljaar worden voortgezet. Ir. van der Schans was van mening dat de op tredende verschuiving van lagere naar hogere en middelbare scholen uitingen zijn van een gezonde ontwikkeling met betrekking tot de schoolkeuze. Het betekent, dat de agrarische bevolking er van uitgaat, dat meer en beter landbouwonderwijs nodig is. Dit voor het, in vergelijking met het verleden, geringere aantal jongeren, dat een toekomst in de landbouw zal kunnen opbouwen, aldus Ir. van der Schans. De Kring TholenSt. Philipsland heeft het voor nemen, bij voldoende belangstelling, met één of meerdere autobussen deel te nemen aan de Rijtoer van de Kring Axel, die ter gelegenheid van de Z. L. M. Land- en Tuinbouwtentoonstelling Axel 1965 op 2 juli 1965 a.s. georganiseerd wordt. Diegenen uit deze kring die hiervoor belang stelling hebben worden verzocht zich zo spoe dig mogelijk op te geven bij de Secretaris van hun afdeling. B. Zoals bekend worden per 1 juli 1965 dc inkom sten- en loonbelasting enigszins verlaagd. Door het ministerie van Financiën zijn reeds nieuwe inkom stenbelastingtabellen vastgesteld en zullen binnen kort aan de werkgevers de vast te stellen loonbelastingtabellen toegezonden worden. Door deze wijziging moeten de gecombineerde loontabellen, die de loonberekeningen bevatten voor zowel week- als daglonen voor de verschillen de categorieën werknemers aangepast worden. De nieuwe uitgave wordt weer zodanig verzorgd, dat (afgerond) het netto loon direkt is af te lezen. Alle bedragen vaij inhoudingen, zowel van loon belasting als van premie A. O. W./A. W. W. en sociale verzekeringen zijn bij iedere loonberekening apart vermeld. Het loonbriefje kan men dus zon der te rekenen vanaf de tabel invullen. De prijs van 7,50 per exemplaar word! gehand haafd. Aangezien de verzend- en remboursementskos- ten zeer hoog zijn, adviseren wij u, by bestelling, tevens het verschuldigde bedrag te willen over maken op postrekening no. 209471 ten name van Boekhoudbureau van de Holl. Mij van Landbouw, 's-Gravenliage, onder vermelding van „Gecombi neerde Loontabellen 1965 II". Uw bestelling, zal; na het gereedkomen van liet boekje 2e helft van de maand juli 1965 on middellijk franco worden toegezonden. „Een te hoog gemeenschappelijk prijspeil voor melk en rundvlees tast niet alleen het open karakter van de EEG aan, maar vormt ook een rechtstreekse bedreiging voor de Ne derlandse landbouwexport, zowel naar de partners als naar derde landen. Wy moeten ons dan ook een zekere zelfbeperking opleggen bij de vaststelling van ons nationale prijspeil. Alleen dan zullen wij sterk staan bij de ko- J^JINISTER Biesheuvel bestreed het argument dat de bedrijfsresultaten in het thans lopende melk prijsjaar vermoedelijk lager zullen uitvallen dan in 1964/1965 als steekhoudend bewijs voor het feit dat de nieuwe prijzen te laag zouden zijn vastgesteld. Het jaar 1964/1965 is voor de melkveehouderij een bijzonder goed jaar geweest doordat de markt situatie zowel voor de zuivel als voor rundvlees gunstig was. De opbrengstprijzen lagen niet onbe langrijk boven de vastgestelde prijzen: opbrengst melk ca 32 cent, richtprijs 31 cent; marktprijs rund vlees 2,23, oriëntatieprijs 1,90 per kg. Daarbij hebben de weersomstandigheden in alle opzichten meegewerkt. Een grotere verhoging van de richtprijzen van melk en van de oriëntatieprijs voor rundvlees zat er dit jaar niet in. De kostenstygingen in de land bouw in de komende jaren zyn niet uitsluitend op te vangen door prijsverhogingen. Die illusie moet de Nederlandse boerenstand echt eens een keer kwijtraken, zei minister Biesheuvel. Hij wees in dit verband op het risico dat een te grote prijsverhoging het evenwicht tussen produktie en afzetmogelijkhe den verstoort. Wij hebben van de gezonde zuivel- markt van de laatste twee jaar gebruik gemaakt om een belangrijke verbetering te brengen in de melk prijs voor de veehouder. Sinds 1 november 1963 is deze met bijna 20 verhoogd van 27 tot 32 cent per kg. Dit bewijst dat de minister een open oog heeft gehad voor de noodzakelijke verbetering van de rentabiliteit van de melkveehouderij. Wat men ech ter dit jaar van hem heeft gevraagd was een zo grote prijsverhoging dat deze het marktevenwicht in de zuivel zeker zou hebben doorbroken. Ook in het belang van de veehouderij heeft de minister daar aan geen gevolg gegeven. Onze melkveehouderij is er niet mee gediend als het marktevenwicht in de zui vel wordt verstoord en er grote overschotten ont staan. In de rundvleessector treffen wij een soortgelijke situatie aan. Als gevolg van de internationale mende onderhandelingen over het gemeen schapsprijspeil, waarbij het gevaar altyd weer levensgroot aanwezig is, dat in stryd met de exportbelangen van onze nationale land bouw dit prijspeil te hoog zal worden vast gesteld." Aldus minister Biesheuvel by de be handeling van het melk- en rundvleesbeleid by de landbouwbegroting 1965 in de Eerste Kamer. schaarste aan rundvlees is het prijspeil sinds 1963 met 30 °/o gestegen, hetgeen geleid heeft tol een belangrijke vermindering van de rundvlees- consumptie. Het totale vleesverbruik daalde on danks de sterke stijging van de koopkrachtige vraag met 6 Het rundvlees verbruik daalde nog ster ker, namelijk met 11 °/o. De minister heeft geen gevolg gegeven aan een gevraagde consolidatie van het tegenwoordige onder invloed van de schaarste hoge vleesprijs peil in de vast te stellen oriëntatieprijs voor rund vlees. Een dergelijke (hoge) oriëntatieprijs op lan gere termijn bergt een groot gevaar in zich voor de Nederlandse landbouw, het gevaar namelijk dat op het moment dat de binnenlandse rundvleesproduktie zich heeft hersteld van zijn tijdelijke inzinking als gevolg van de zeer ongunstige weersomstandigheden in 1962/1963, de binnenlandse consumptie van rund vlees zo zou zijn afgenomen, dat wij blijvend in de markt zullen moeten interveniëren om de prijs op peil te houden. Het is onverantwoord op een derge lijke situatie aan te sturen! Vooral om deze redenen heeft de minister in het overleg met het Landbouwschap gepleit voor be heerste, gematigde prijsverhogingen voor dit jaar. Wat wij aldus de minister nodig hebben, is een zekere rust aan het prijzenfront om te voor komen dat wij te veel verbruik zouden verliezen, waardoor wij in ernstige afzetmoeilijkheden zouden geraken. Een tweede overweging die de minister heeft moeten laten gelden en die ook voor de toe komst van de Nederlandse landbouw van groot be lang is, is dat de gemeenschappelijke richtprijs voor melk en de gemeenschapelijke oriëntatieprijs voor rundvlees voor het volgend jaar 1 april 1966 - 1 april 1967 moet worden vastgesteld. Het is zon der meer duidelijk dat de zo sterk op uitvoer in gestelde Nederlandse landbouw belang heeft bij een niet te hoog prijspeil voor deze produkten. Een te hoog gemeenschapsprijspeil vormt een rechtstreekse bedreiging voor onze landbouwexport. j~\E nieuwe belastingwetgeving ook ten aanzien van de loonbelasting een wijziging brengt die voor vele van onze land- en tuinbouwbedrijven van belang is? Het betreft de in het bedrijf van hun ouders meewerkende kinderen. Hierover is in het verleden al heel wat strijd gevoerd. Thans heeft de wetgever hier het terrein duidelijk afgebakend. Of we het er helemaal mee eens zijn, is een andere vraag, maar „wet is wet". In art. 3 lid 1, letter f. van de wet op de loonbelasting 1964 is n.l. bepaald, „dat als DIENSTEE- TREKKING wordt beschouwd de arbeidsverhouding van het kind van 15 jaar of ouder, dat werkzaam is in de onderneming van zijn ouderTENZIJ DIE ONDERNEMINÖ MEDE VOOR ZIJN REKENING WORDT GEDREVEN". Deze bepaling zal MET INGANG VAN 1 JULI 1965 in werking treden. DIT houdt in dat op grond van de door wetsbepaling vastgestelde dienstbetrekking -voor deze in bedrijf meewerkende kinderen de bepalingen voor inhouding loonbelasting en premieheffing voor de sociale wetten zullen gelden. Hierover valt niet te discussiëren, de wetgever heeft aldus bepaald. Er staat in deze wettelijke be paling aan het slot een zinnetje dat we hierboven hebben onderstreept. Dit houdt in dat de bespro ken verplichtingen voor loonbelasting en sociale lasten NIET GELDEN voor die kinderen voor wier rekening het bedrijf mede wordt uitgeoefend. Als dus vader of moeder met één of meer kinderen voor gezamenlijke rekening het bedrijf uitoefe nen, gelden voor deze kinderen de besproken bepalingen niet. Dit is ook volkomen logisch. Kinderen die deelgenoot zijn in het bedrijf, kunnen ook niet door wets bepaling in dienstbetrekking bij hun ouders geplaatst worden, daar zij zelve het bedrijf (mede)uitoefe nen. VAN de zijde van de diverse belastinginspecties wordt nu een circulaire aan de daarvoor in aan merking komende belastingplichtigen gezonden, waarbij een strookje voor het opgeven van het aantal in zijn bedrijf meewerkende kinderen van 15 jaar of ouder. Wij raden al onze lezers aan, zo zij dat nog niet mochten hebben gedaan, dit strookje onverwijld inge.vuld en ondertekend in de bijgevoegde portvrije enveloppe aan de Inspectie toe te zenden. Hieronder een model van het strookje dat we met een paar fictieve namen en gegevens hebben ingevuld als voorbeeld. Ondergetekende: A. Z. BETAALGRAAG, wonende RIJKEBUURT 7 te ARMHUIZEN, verklaart hierbij dat in zijn onderneming 3 (aantal) 1kinderen van 15 jaar of ouder, werkzaam zijn. geen Ondertekening A. Z. BETAALGRAAG doorhalen wat niet van toepassing is. Kinderen voor wier rekening het bedrijf mede wordt uitge oefend niet vermelden. Laten onze lezers voorzover nog nodig hiervan goede nota nemen en door vlot en vlug afwerken zichzelf en andere betrokkenen gerieven. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 3