<~Door de <~Urouw Praktische plastic aanbouwmat voor huis, auto en camping Examentijd Verzamelen Uw kinderen graag Iets voor de Pinksterdagen VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSIylAN-GRIEP Het Nederland van Nu is een industrieland. De industrie is de belangrijkste bestaansbron geworden. VRIJDAG 4 JUKI liMiu /^LS wij huisvrouwen iets nieuws moeten aanschaffen, kijken wij niet alleen naar de mooie, maar bovenal naar de praktische kant van het gebruiks artikel. Er komt telkens iets nieuws op de markt en deze keer willen wij uw aandacht vestigen op een bijzonder aardige, en zeer praktische noviteit. Het is een uit losse tegel-elementen samengestelde plastic mat. De tegels van 20 X 20 cm zijn vervaardigd uit poly-ethyleen. Zij hebben een borstelig karakter, waar door in tegenstelling tot cococ de borstels niet blijven liggen, nadat er over gelopen is. Zij richten zich integendeel terstond op. Het vuil zal als stof tussen het borstelwerk vallen, zodat de mat door omkeren gemakkelijk te reinigen is. Deze nieuwe mat is in de eerste plaats bestemd als portaalmat voor iedere woning. Daarnaast uitermate praktisch voor iedereen, die een huis met een tuin bezit. Zowel als binnenmat en als buitenmat, maar ook in de auto zal hij uit stekende diensten kunnen bewijzen: gaten, zoals die in de traditionele cocosmat bij de pendalen plegen te ontstaan, zijn hier uitgesloten. Een derde uitgelezen toepassingsmogelijkheid is de camping. Immers door zijn uitneembaarheid is de mat gemakkelijk mee te nemen. De Mota-Vit.ri-mat is gemakkelijk schoon te houden; water is zelden of nooit nodig. Olie en vetvlekken kunnen met benzine worden verwijderd. De matten zijn volkomen rot- en schimmel werend; ook zijn zij bestand tegen zowel hoge als zeer lage temperaturen. Vuilinloop wordt beslist met 80 ®/o gereduceerd. De prijs is 2,per tegel element, leverbaar in vier kleuren; naturel, anthraciet, groen en rood. Mat, waaruit bü wüze van voorbeeld één tegel is losgemaakt. 'JpIENDUIZENDEN Nederlandse ouderparen, groot ouders en verdere verwanten zitten momenteel in spanning hoe hun kind, kleinkind, broer of zuster het er bij het naderend examen zal afbrengen. Het schriftelijk gedeelte is achter de rug en de kandi daten bereiden zich voor het merendeel met de gewenste ijver voor op het mondeling examen. Vele gezinnen beleven een moeilijke tijd, want van het slagen hangt vaak zoveel af. „Zonder papieren", is het niet gemakkelijk om op de maatschappelijke ladder wat omhoog te klauteren, in vele gevallen word je niet eens tot de eerste trede toegelaten. Vandaar die spanning bij ouders en kinderen. Natuurlijk zijn er de geweldige knappe koppen, die er bij voorbaat al van verzekerd kunnen zijn, dat ze zonder bezwaar de eindstreep halen en wier ouders geen buitenlands snoepreisje hoeven te laten schieten om zoon- of dochterlief tot harder blokken aan te sporen. Jammer, dat er in dit opzicht bevoorrechte vaders en moeders zijn, die hun oudertrots niet onder stoelen of banken steken, maar te pas en te onpas pronken met hun intelligente spruiten. Het is vaak zo pijnlijk voor die anderen, die minder begaafde kinderen aan hun hoede toever trouwd kregen; voor wie het verdrietig is als de naam van hun kind niet prijkt op de lijst van de geslaagden, maar naamloos vermeld staat in dat onderste regeltje: „afgewezen Misschien vindt u het gek, maar mijn oog wordt altijd het eerst getrokken naar dat laatste regeltje als ik zo'n lijst van geslaagden in de krant zie staan •n ik slaak een zucht A'an verlichting als ik zie: „afgewezen geen". U moet zich eens voorstellen wat het betekent voor de jonge mensen, in spanning wachtend op de uitslag na het mondeling gedeelte om het eerst te worden binnengeroepen en te moeten aanhoren, dat zy zijn gewogen en te licht bevonden. U moet daarna die gang naar het ouderlijk huis eens even aanvoelen, de teleurstelling van vader en moeder. Misschien heeft de kandidaat niet hard genoeg gewerkt, mischien is hij tegenover de examinatoren te geremd geweest, wist hij de antwoorden pas toen bij de deur net achter zich had gesloten, maar het moet een intens ellendig gevoel zijn als je bent „afgewezen". Gelukkig herstellen velen zich van de tegenslag en doen ze het nog een keer over, maar er zijn er ook bij, die de moed opgeven en niet te bewegen rijn nogeens een jaar op de schoolbanken te gaan ritten. Een belangrijke faktor is en blijft een rustige, •pgewekte sfeer in ieder gezin waar zich een LEERZAME JUBILEUM-PRIJSVRAAG VERENIGING NEDERLANDS FABRIKAAT Hoe veelomvattend het woord „industrie" is, wil de Vereniging Nederlands Fabrikaat duidelijk gaan maken op een prettige manier, waarbij men bovendien grote kans heeft een produkt van de Neder landse industrie als prijs te winnen. In de reeks van aktiviteiten ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan heeft V.N.F. namelijk een prijs vraag uitgeschreven, waardoor 32 industrieplaatjes geplakt op doosjes (Molen) lucifers moeten worden verzameld. De 10 belangrijkste takken van nijverheid, die op het prijsvraagformulier sinds half mei bij de winke lier verkrijgbaar zijn aangegeven, zijn elk met een eveneens aangegeven aantal afbeeldingen vertegen woordigd. De opschriften die bovenaan de van 1 tot en met 32 genummerde industrieplaatjes zijn afge drukt moeten worden genoteerd. De oplossing dient per brief te worden gezonden aan de Vereniging Nederlands Fabrikaat Riouwstraat 216, Den Haag. De verzamelde plaatjes kan men behouden. Zij kun nen echter door V.F.N. ter inzage worden gevraagd. De wedstrijd .duurt t/m 15 december 1965. De prijsvraag is niet moeilijk. Het is een kwestie van verzamelen en ruilen. Maar welk een uit stekend overzicht van wat Nederland op industrieel gebied presteert, houdt men ervan over. Een overzicht, waarvan niet alleen jeugdige personen, maar ook volwassenen een nuttig gebruik kunnen maken. Scholen kunnen de leerlingen inschakelen om een complete serie grafisch fraaie industrie plaatjes te verkrijgen. PRIJZEN. Tal van Nederlandse bedrijven hebben prijzen beschikbaar gesteld, aantrekkelijk voor jong en oud. Ze alle op te noemen is ondoenlijk. Er is kleding bij en schoeisel, veel op het gebied van woninginrichtingen, voedings- en genotmiddelen en ook artikelen, die de jeugd zullen aanspreken, als schaatsen, rijwielen en rijwiellampen, spellen, transistorradio's en poppen. Pakketten met versnaperingen, verfdozen, teenager-eetgarei, kinderjacks, enz. enz. De doe-het-zelvers kunnen een hobbyset verdienen en de leesmaniakken pocketbooks. Wij- schreven hierboven: „Verzamelen uw kinderen graag Mocht u geen kinderen meer thuis hebben en zelf graag verzamelen, dan kunt u als oudere ook aan de slag gaan en via de serie plaatjes, die op luciferdoosjes zijn geplakt wat meer te weten komen omtrent onze eigen industrie. sinaasappelen of ander fruit en u kunt er zeker van zijn, dat u dubbel geniet. Vooral autobezitters kun nen een dergelijke maaltijd gemakkelijk meenemen. KIP BIJ DE PICNIC Als u plan hebt tijdens de Pinksterdagen een uitstapje te maken en in bos of aan het strand wenst te picnicken, vervang dan de traditionele be legde broodjes eens door iets anders. Braad de dag tevoren een braadkuiken en ver deel het in stukken of stukjes. Daarbij wat ge smeerde broodjes, compote uit blik, bananen, examenkandidaat bevindt. Ook al zitten de ouders in spanning, moeten zij dit terwille van hun kind niet laten merken, het kan het zelfvertrouwen van de betrokkene aan het wankelen brengen en dit kan funest zgn. Wg wensen onze lezeressen, wier kinderen examen moeten doen sterkte in de komende span nende dagen en mocht de uitslag niet naar wens zjfn, laten zy dan al hun overredingskracht aan wenden hun kind te bewegen het nogeens over te doen. Zg hebben er later bijna altijd spijt van als zy door gebrek aan doorzettingsvermogen hun be geerde diploma hebben laten schieten, ook al kregen zij bet een jaar later in handen dan was gepland. KIP HAWAÏ 1 braadkuiken 4 eetlepels boter of margarine 6 plakken ananas. zout. Bereiding. Boter of margarine goed heet laten worden. Het in- en uitwendig gezouten braadkuiken aan alle kanten door de hete boter halen, zodat het werke lijk met een vetlaag je is bedekt. Onder telkens keren bij een niet te hoge tempe ratuur gaar braden. Na een half uur zien of het vlees gaar is. Met een grote vleesvork het braad kuiken uit de pan halen (nooit in de borst steken en op een verwarmde schotel leggen. Ondertussen- zijn de ananasschijven in boter lichtbruin gebakken. De jus wordt vlug afgemaakt met wat water, een halve lepel tomatenpuree en gebonden met wat maïzena. De ananasschijven om het braadkuiken schikken en de gebonden jus over het geheel gieten. U kunt desgewenst het kuiken in stukken verdelen voor u het op de verwarmde schotel legt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 25