571 AANLEG GASLEIDING OOST ZEEUWS-VLAANDEREN MARKTBERICHTEN LAATSTE KAS AARDBEIEN - EERSTE KRUISBESSEN PROEFVELDENGIDS 1965 SUIKERPRIJS VERHOOGD HERKOMSTAANDUIDINGEN SLACHTKUIKENS VOORLICHTINGSBIJEENKOMST CENTRAAL VEEVOEDERBUREAU NATUURBEHOUD ALS GEMEENSCHAPSBELANG Wij ontvingen °'T E£N **M*JVeekboek VAM Jz BRAM un déSHKHGEX. VRIJDAG 4 JUNI 1965 IN een bespreking welke dezer dagen door de Gasunie is belegd met vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw is medegedeeld, dat vermoedelijk op 8 juni a.s. zal worden gestart met het leggen van de aardgasleiding in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Er zal worden begonnen in de Koningin Emmapolder onder de gemeente Clinge. Door de Gasunie is de GrontMij aangewezen als cultuurmaatschappij die, overeenkomstig de wensen van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap. toezicht zal houden op het terugzet ten van de bouwvoor, het herstel van de drainage en het uitvoeren van alle bewerkingen om de grond zo snel en zo goed mogelijk te herstellen. Er is een z.g. begeleidingscommissie ingesteld die de gang van zaken nauwlettend zal volgen, en bij eventuele klachten onmiddellijk met de Gas unie in contact zal treden voor een snelle behan deling van êeze klachten. In de begeleidingscommissie hebben zitting de heren A. Staal te Graauw (N.C.B.), voorzitter; Jac. de Kraker te Axel (Z.L.M.); L. Dieleman te Axel (C.B.T.B.)Ir. D. v. d. Zaken te Goes, Hoofd ingenieur-Directeur van de Cultuurtechnische Dienst en W. Goeman te Goes, gewestelijk secre taris van het Landbouwschap, die als secretaris der commissie zal optreden. Voor eventuele klachten of vermoedelijke niet voorziene schade dient men zich direct te wenden tot de gewestelijk secretaris van het Landbouw schap, Grote Markt 28A te Goes, te.l 011005803. AAK DAPPELTERMIJ N MARKT (Weekbericht van 26 mei tot 1 juni 1965; verstrekt door G. de Vries en Zonen N.V. te Amsterdam; voor de provincie Zeeland Goes, telefoon 011006451.) Voor de termijnmarkt in aardappelen bestaat nog slechts geringe belangstelling. De weekomzet beliep 22 contracten, terwijl de openstaande posities per 28 mei, werden opgegeven met 41. Bintje, 40 mm opw., april, noteerde na de eerste transakties in deze weekperiode van ƒ16,50 met. 6 contracten, daarna werden 4 contracten gedaan op 16,20, vervolgens trad een stijging in van 16,40 tot 16,50 en 16,60. De slotnotering was 17,00— 16,50. MARKTBERICHTEN GOES (1 juni 1965) Aardappelen. Vanwege de geringe vraag geen no- tering. Voederaardappelen noteerden ƒ3 per 100 kg. Vlas. De prijs voor ongerepeld vlas bedroeg 15—22 cent per kg op auto geleverd. Gerepeld vlas noteer de 1730 cent per kg. Er zijn enkele zaken gedaan in de nieuwe oogst a 2021 cent per kg 1.600 tot 1.800 per ha. Eieren. De eierprijs bedraagt ƒ1,70 per-kg. GRAAN BEL' RS ROTTERDAM (31 mei 1965). Groene erwten tot 35,50; schokkers tot ƒ47; brui ne bonen (boerenschoon) tot ƒ57. Maandag werd op Zuid-Beveland een begin ge maakt met de pluk van groene kruisbessen. In Ka- pelle-Biezelinge werd de eerste veiling gehouden van dit prod uk t waarmee elk jaar he* nieuwe fruitsei- zoen van de voilegrond officieel begint. Evenals het vorig jaar werd het aanbod van de drie "Zuid-Bevelandse veilingen gecombineerd aange boden. Er was een hoeveelheid van ruim 3000 kg kruisbessen te koop en deze werden gekocht voor export naar Zweden tegen prijzen van 1,50 tot 1,65 per kg. De oogst is een week later dan het vorig jaar be gonnen. Toen waa er op de eerste veilingdag een aanbod van ruim 6,5 ton en de prijs werd toen voor de telers een grote teleurstelling want de handel be taalde gemidde!£ niet meer dan 0,80 per kg. Deze week zijn ook de laatste partijen aardbeien uit de kassen op de Zeeuwse veilingen aangevoerd. Maandag was in Kapelle-Biezelinge reeds duidelijk merkbaar dat het ver gebeurd was met de aanvoer. De prijzen waren toen weer steviger dan in de voor gaande week. De goede kwaliteiten deden rond een gulden per doosje van 200 gram. In de voorgaande week, toen overal in het land de aanvoeren zeer groot waren en de temperaturen niet noodden tot het eten van aardbeien, was de prijs teruggelopen tot 80 a 90 cent per doosje van 200 gram voor de goede kwaliteiten. Deze prijzen werden echter slechts ge durende twee veilingdagen betaald. Meestal zijn dit seizoen de kasaardbeien verkocht tegen prijzen van meer dan 1,per doosje voor de goede kwaliteit. In de zo juist vérschenen gids 1965 voor de centra le proefterreinen te Sevenum (L.) en Mantinge (Dn.) van de Stichting Voorlichtingsdienst voor Superfos faat wordt opzet en inrichting beschreven der aldaax gelegen bemestingsveldproeven. Onderwerpen van onderzoek zijn: toetsing van het effect van opklimmende giften superfosfaat op groei en produktie van akkerbouw-, tuinbouw- en voeder gewassen en vergelijking van de werkzaamheid van superfosfaat met zijn in water oplosbaar fosfaat met die van andere fosfaatbevattende meststof fen als slakkenmeel en fosfaatammonsalpeter. Belangstellenden wordt verzocht aanvragen hier toe te richten tot de Voorlichtingsdienst voor Super fosfaat, Postbus 24, Wapeningen, tel. 083702133. Bij beschikking van de Minister van Landbouw en Visserij is met ingang van maandag 31 mei 1965 de af-fabrieksprijs van suiker verhoogd van 98,60 tot 100,60 per ioo kg inclusief accijns en omzetbelas ting. Dit blijkt uit de wijziging van de Prijzenbe- schikking Suiker 1958, die in de Staatscourant van 31 mei 1965 is afgekondigd. Deze prijsverhoging is noodzakelijk ter verdere aanpassing van de huidige af-fabrieksprijs aan de gegarandeerde suikerprijs voor de oogst 1965. Aangezien tegelijkertijd de marge voor de tussen handel met ingang van dezelfde datum wordt ver hoogd met 1,per 100 kg, resulteert uit een en an der een verhoging van de consumentenprijs met 3 cent per kg. HET blijkt voor te komen dat bij de aflevering van slachtkuikens gesuggereerd wordt een bepaald merk te leveren, zonder dat dit merk evenwel op de afleveringsformülieren voor kui kens wordt vermeld. Dit wordt dan op rekeningen e.d. aangegeven. Op grond van de bestaande wet geving aldus deelt de Rijksvoorlichtingsdienst voor de Pluimveeteelt mede zijn de leveranciers van kuikens evenwel verplicht, de herkomstaan duiding waaronder zij de kuikens leveren, op de formulieren te vermelden. In hun eigen belang wordt de houders van slachtkuikenbedrijven aan geraden van hun leveranciers te eisen dat zij de verplichtingen op dit gebied nakomen. Dit geeft de producenten namelijk meer zekerheid ten aanzien van de juistheid van de herkomst, mede doordat de op deze wijze aangegeven herkomstaanduidin gen gecontroleerd worden. Uiteraard kunnen de pluimveehouders zich er altijd van overtuigen of de leverancier door- het desbetreffende fokbedrijf gemachtigd is, diens merk te voeren. 7 juli a.s. vindt een voorlichtingsdag van het Centraal Veevoederbureau plaats. Deze bij eenkomst zal in het teken staan van de opname van voer door het rundvee en zal worden gehou den in het Jaarbeursrestaurant (dinerzaal) te Utrecht. Aanvang 's morgens 10.30 uur. Het programma vermeldt o.m. een inleiding door Prof. A. M. Frens, Hoogleraar in de Dier- physiologie te Wageningen, over: „Enige algeme ne aspecten van de voederopname door het rund vee"; verder inleidingen doois ir A. Sonneveld, I. B. S. Wageningen, over; „Waarnemingen over de opname van vers gras door het rundvee", en Ir. D. Oostendorp, P.A.W. Wageningen, over: „Problemen bij de toepassing van zomerstalvoe- dering." Bij het aanvaarden van zijn ambt van buitenge woon hoogleraar in „Natuurbehoud en natuurbe heer", sprak Prof. Dr. F. M. MiJraer Bruijns op 20 mei een inaugurele rede uit, getiteld: „Natuur behoud als gemeenschapsbelang". „Menige ontwikkeling, die wij heden ten dage beleven, op sociaal, op economisch, op technisch en op wetenschappelijk gebied, voltrekt zich met een soms bijna verontrustende snelheid", aldus Prof. Mörzer Bruijns. Het gevaar bestaat, dat een sector achterblijft, waardoor een evenwichtsverstoring kan optreden. Ook de natuurbescherming mag niet achterblijven. Als dit wèl gebeurt, dreigen er gevaren, zoals in het verleden reeds is gebleken. Wordt niet op de juiste wijze met de natuur omgesprongen dan is dit in onze tijd vaak niet al leen een kwestie van gebrek aan kennis, maar ook het resultaat van een verkeerde instelling. Hiervan gaf Prof. Mörzer Bruijns verschillende voorbeelden, die zowel op in het wild levende dieren als op planten en levensgemeenschappen in binnen- en buitenland betrekking hadden. „De oude bossen, moerassen, heide of venen heb ben er eeuwen over gedaan om te worden wat ze thans zijn..." Dit houdt fci, dat men niet zomaar nieuwe natuurlijke levensgemeenschappen kan rea liseren. Zij hebben jaren nodig om zich te ontwik kelen; -de oude zijn daardoor niet zomaar vervang baar. Alterlei aspecten liet Prof. Mörzer Bruijns de revue passeren en wel de natuur als bron van voedingsstoffen en van kwaliteitsverbeterende ele menten als smaakstoffen, geneesmiddelen en genen (dragers van erfelijke eigenschappen). Niet alles wat de natuur voortbrengt en niet door de mens is gekweekt is onkruid of zijn schade lijke dieren. Allerlei „onkruid" als grassen en an dere wilde kruiden, riet, biezen, enz. hebben een nuttige functie, voor de bodem of de oeverbescher ming. Veel dieren of Énsekten zijn de natuurlijke vijanden van voor de mens schadelijke insekten. Deze bondgenoten moet men daarom beschermen. Men moet oppassen hen niet mèt de schadelijke plaag te vernietigen. Natuurbehoud en recreatie worden de laatste jaren dikwijls in één adem genoemd, omdat recrea tie in de natuur van grote betekenis voor de volks gezondheid blijkt te zijn. Voor het natuurbehoud heeft dit zijn keerzijde. Men moet er voor waken, dat men geen roofbouw gaat plegen op de natuur lijke rijkdom. De recreatiecapaciteit mag niet wor den overschreden. Doch hoe groot deze is, is nog weinig exact bekend, zodat hier nog een groot ter rein voor onderzoek braak ligt. Nederlandse Taal en Spelïen-Spreken-Schrijven door G. J. van der Méér in de serie Voor Hart, Hoofd en Handen voor het primair meisjes Nijverheids onderwijs. Het boekje Nederlandse Taal is als eerste deel reeds enige jaren ge leden verschenen. Daaraan is nu toegevoegd het zojuist van de pers gekomen Spellen, Spre ken, Schrijven van de hand van dezelfde auteur. Beide deeltjes kunnen ook onafhankelijk van elkaar worden gebruikt De vele en ongetwijfeld ook „gezellige" oefeningen voor de leerlingen, de actuele leesstukken en ook de prettige lay out zullen de belangstelling zeker levendig houden. Door de vele variaties, die in de oefeningen zijn aangebracht, is dit boek ook voor de leerkracht een uitstekende uitgave om mee te werken. VEEMARKT ROTTERDAM (31 mei 1965). De noteringen op de veemarkt van Rotterdam wa ren als volgt: slachtrunderen ƒ3,45 tot ƒ4,30; vette kalveren ƒ1,80 tot ƒ1,97; stieren 3,95 tot ƒ4,40; worstkoeien 3,40 tot 3,60; slachtzeugen ƒ1,55 lot ƒ1,60. 31 mei. We stappen zo de maand mei uit en eerlijk we hadden meer zon en warmte verwacht, deze wa ren maar schaars. We kregen zo rond 70 mm neerslag en de zonne-uren waren minder dan we gewoon waren. De laatste week is toch alles hard gegroeid en de achterstand is niet meer zo groot als een maand terug, al kon ik in de- Ibis nog geen tarwearen ontdekken; in de Cleo waren ze de laatste dag wèl aanwezig. Er is dit voorjaar wel meer verschil in de per celen die gezaaid of gepoot zijn. Na de regen ge zaaid komt heel wat achteraan. Toch gaat het nu wat bijtrekken. Overal ziet men de lucerne gemaaid of is men bezig; de opbrengst valt niet tegen; wat minder dan vorig jaar, doch niet zoveel a's we verwacht hadden. We waren deze week nog op een excursie met de studiegroepen akkerbouw om te gaan kijken naar wat in de praktijk genomen proeven, die in onze vergaderingen vorig jaar werden besproken. Over t algemeen is de indruk van voorlichting en praktijk, dat we de laatste jaren te veel wer ken in onze grond. Men moet de grond rust kun nen geven wanneer ze bezaaid of gepoot is. Vorig jaar werd een stoppelgewas niet bewerkt, maar één keer tegen onkruid bespoten. Het per ceel er naast, ook met stoppels, werd verscheidene keren gecultivaterd en geëgd. En ook wel eens een keer wanneer het even te nat was! Wat bleek nu bij het op wintervoor-rijden? Het onbewerkte perceel ploegde veel beter, viel veel korter, de struktuur was bepaald beter dan op het bewerkte perceel. Het was van 't voorjaar ook vroeger droog en de eerste aardappelen konden daar worden gepoot. Een proef van t voorjaar in erwten genomen, alleen eggen en wieden als vroe ger, alleen chemische middelen en niet bewerken en chemische middelen plus losmaken, zal van de zomer ons bewijzen .wat 't beste is. Nu was het perceel als vroeger bewerkt niet vrij van onkruid op de streep af naast het technisch behandelde perceel, doch we wachten op de kg-opbrengsten. In bieten, geheel onbewerkt gétèeïd op lastige zware grond, was de struktuur op zicht minder dan op bewerkte grond, maar even met de hand open gewerkt gaf het een goede struktuur te zien. Zo ook in de aardappels, die ineens achter de pootmachine op hoogte waren gereden. Na al de vele regen, toch in de bedden een mooie struktuur. Alleen is de DJNT.O.C.-bespuïting door de grote hoeveelheid neerslag er te vroeg afgeregend en moest nog even, om het later opkomende kleine vuil, geëgd worden. We moeten volgend jaar een middel gebruiken dat langer werkt dan D.N.O.C. Dan zijn we weer een stuk verder met deze laatste onderzoekingen om meer rust aan de grond te geven, want we vernielen de hele kleine haarworteltjes onder de grond, wat we niet zien en die toch hard nodig zijn voor de groei.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 23