IW I. B. L. systeem Uit de school geklapt Gevaarlijke stoffen 565 mm mm -- 'ifllÉliitt mm XV Veilig werken met spuitmiddelen en VRI JDAG 4 JUNI 3965 «gg - - 1 'V1 ie werden gebouwd, lagen de aanbestedings- jzen op een normaal niveau. Op dit moment kan rden vastgesteld dat in meerdere gevallen ten zichte van de traditionele bouw een bouwkosten sparing aanwezig is, tenminste als vergeleken >rdt met kwalitatief gelijkwaardige uitvoeringen De industrie is in het bijzonder geïnteresseerd lien een serieproduktie van de onderdelen moge- c is. Een continuïteit van de afname van de derdelen dient dan ook te worden bevorderd. Tot nu toe werden de mogelijkheden en de even- ?le beweegredenen van de opdrachtgever belicht, ie staat het nu met de realisering van de bouw? ervaring heeft ons geleerd dat de meeste aan- mers hier positief tegenover staan en wel om de Igende redenen: de bouwtijd is aanmerkelijk korter, dus een snellere kapitaalsomzet met minder rente verlies; de produktie per man wordt groter van wege het routine-effect; het bouwen op grotere afstand wordt mo gelijk, omdat door de korte bouwtijd met minder reis- en verblijfkosten kan worden volstaan; de calculatie is eenvoudiger vanwege het feit dat eventuele risicofactoren hierbij niet of in geringe mate een rol spelen: de mogelijkheid om door te werken tijdens vorst is aanwezig. SNELLE AANPASSING MOGELIJK Van ontwerperszijde kunnen de meningen ver deeld zijn. Aangevoerd kan worden dat men bij een ver doorgevoerde standaardisatie te zeer in een be paalde richting gebonden is. Inderdaad worden de mogelijkheden geringer naarmate de gestandaardi seerde onderdelen groter worden. Indien echter diverse afmetingen en indelingen landbouwkundig reeds zijn vastgelegd, is het ont werp al min of meer bepaald. Wil men komen tot een rationeler bouw, 'dan zal van de industriële mo gelijkheden gebruik dienen te worden gemaakt. Een juiste planning en coördinatie van de fabri cage en do montage zal noodzakelijk zijn. Door het toepassen van relatief kleine bouwelementen en het inschakelen van diverse toeleveringsbedrijven, waarvan de keuze bepaald wordt door de ontwerper, kan binnen het kader van deze montagebouw een passend ontwerp worden gemaakt. Voor de invoering in de praktijk van een mon tagebouwsysteem is het absoluut noodzakelijk dat er een goede samenwerking ontstaat tussen allen die bij het bouwen betrokken zijn. Het bouwen volgens het I.L.B.-systeem recht vaardigt de uitspraak dat een ver doorgevoerde standaardisatie en rationalisatie, tezamen met een serieproduktie van de onderdelen van voldoende omvang, een verlaging van de bouwkosten mogelijk; maakt. In verband met de flexibiliteit verdient een bouwmethode met hanteerbare elementen, die zo veel mogelijk demontabel dienen te zijn, in de hui dige tijd van snel opeenvolgende ontwikkelingen dan ook stellig de aandacht. (Vervolg 2) achter slot: dat er door de invloed van de groeistoffen schade Laagbouwkoestal (systeem l.L.B.) De voorzorgen die we moeten treffen om de veiligheid van ons zelf en anderen te verzekeren, vallen t.a.v. de spuitmiddelen uiteen i«n 3 groepen. de voorzorgen bij de bewaring, de voor zorgen bij het gebruiksklaar maken en die t.a.v. de verwerking. De voorzorgen die we moeten treffen het is een wettelijk vastgelegde verplich ting) betreffende de bewaring zijn voor geschreven in het Landbouwveiligheidsbe- sfciit 1950, artikel 70. dit artikel bepaalt dat de spuitmiddelen afzonderlijk moeten worden bewaard in een daartoe geschikte ruimte of berg plaats. deze bergplaats moet afgesloten kunnen worden en de sleutel moet berusten bij de daartoe verantwoordelijk ges-telde per soon. de bergplaats mag niet vochtig zijn, pa pieren en juten zakken mogen niet op de grond staan, doch moeten op rekken geplaatst worden. ook dient de bergplaats geventileerd te kunnen worden voor het afvoeren van dampen. Verder moeten we er aan denken dat groeistoffen afzonderlijk bewaard dienen te worden. de dampen van deze groeistoffen verbin den zich gemakkelijk met andere stoffen, vooral poeders. Worden deze poedervor- mige stoffen later verwerkt dan bestaat er kans aan de gewassen wordt toegebracht. Tenslotte wil ik t.a.v. de bewaring van spuitmiddelen nog een ernstige raad geven: bewaar restanten alleen in de orginele verpakking, doe ze nooit, maar dan ook nimmer in bier ol limonadeflessen, kippevoer zakken of iets dergelijks alleen hierdoor al zijn er verscheidene dodelijke ongelukken gebeurt, die gemakkelijk voorkomen hadden kunnen worden. Evenals bij het bewaren dient er ook bij het gebruiksklaar maken en het verwerken van de spuit middelen een aantal voorzorgsmaatregelen in ach- genomen te worden, hier volgen ze: lees de gebruiksaanwijzing en de waarschuwing goed! - draag bij het uitstorten van poeders een masker en houdt zo mogelijk de uitstortopening onder water, dat geeft minder stof draag rubber of plastic handschoenen, voorkom in ieder geval aanraking van de blotehuid met spuit- stof gebruik voor het roeren een metalen garde of roerstok, metaal is beter te reinigen dan hout gebruik steeds hetzelfde mengvat, bevat het mengvat meer spuitstof dan voor één vulling nodig is, berg het restant dan achter slot en grendel laat verpakkingen niet rondslingeren, worden ze door de fabrikant niet terug genomen, dan moete* ze verbrand of diep begraven worden gebruik verpakking van spuitmiddelen nimmer voor andere doeleinden zorg onder alle omstandigheden er voor dat verpakking én het vergift buiten bereik van kinderen blijft. Ten aanzien van de verwerking de volgende aanwijzingen: zorg voor goede water afstotende spuitkleding die makkelijk te reinigen is, gebruik deze kleding alleen voor het spuiten en nergens anders voor laat de mouwen van het spuitpak sluiten over de handschoen en laat de broekspijpen over de laan- zen vallen draag een goede spuitmasker of kap, is het er één met een filter reinig deze dan volgens de voor schriften denk om de richting van de spuitwolk, werk zo veel mogelijk van de wind af eet of rook niet tijdens het werk, was vóór het schaften eerst de handen denk er bij rugspuiten aan dat ze niet lekken ontsmet geen zaaizaad in e^p ruimte waar veevoeder is opgeslagen. Als U bij het doorlezen van al de punten die hierboven zijn weergegeven mocht denken; wat een ver zameling van kleinigheden, bedenk dan dat het al of niet leven vaak van een kleinigheid afhangt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13