volgens het 1.1 564 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Op 20 mei 1965 hield het „Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen" te Wageningen een contactdag. Deskundige inleiders deelden resultaten van het onderzoek mede. De heer B. Rienks deelde o.a. het volgende mede over „Mon- tagebouw volgens het I.L.B.-systeem": „Zoals bekend komt het onderzoek op het gebied van standaardisatie en fabriekmatige vervaardiging reeds enige jaren in het onderzoekprogramma van het instituut voor. Dit onderzoek sluit aan op de ontwikkelingen in het bouw bedrijf. Het bouwbedrijf heeft in deze tijd, ivaarin de industrialisatie een grote vlucht heeft genomen, hiervan de invloed ondervonden. Bij de traditionele bouw jfast men o.a. op de bouwplaats een doelbewuster werkorganisatie toe; veel werkzaamheden worden gemechaniseerd. Het ge bruik van fabriekmatig vervaardigde onderdelen neemt belangrijk toe. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat bij een ver doorgevoerde mechanisatie in de fabriek de produktiekosten belangrijk lager kunnen zijn. De arbeidsomstandig heden, zoals de vervanging van handarbeid door machines, de geringe invloed van het klimaat e.d. spelen hierbij een belangrijke rol. Mede door een tekort aan arbeidskrachten, in het bijzonder aan geschoolde, zijn reeds verscheidene werkzaamheden van de bouwplaats naar de fabriek verplaatst. Een gevolg van de industrialisatie van het bouwbedrijf is de ontwikkeling van de systeembouw en de montagebouw, waarbij op grote schaal gebruik wordt gemaakt van fabriekmatig vervaardigde elementen. Ook daarbij werd gezocht naar 'een zo groot mogelijke arbeidsbesparing op de bouwplaats. REGELMATIGE PRODUKTIE NODIG Nu is in de industrie in het algemeen een regel matige produktie een economische voorwaarde. In de bouwnijverheid is een dergelijke regelmatige produktie moeilijk te verwezenlijken. Dit geldt in het bijzonder voor het bouwen van landbouw bedrijfsgebouwen. Deze worden veelal niet in grote aantallen gebouwd en bovendien liggen de bouw plaatsen in de meeste gevallen zeer verspreid. Door uiteenlopende bedrijfsvoering en bedrijfsomstandig heden komt er verscheidenheid voor in vorm en af meting. Verwacht mag worden dat er in de toekomst in de bedrijfsomstandigheden in de landbouw nog ingrijpende veranderingen zullen plaats vinden. Het is daarom gewenst de gebouwen zodanig te con strueren, dat op eenvoudige "wijze en zonder te veel kosten de nodige veranderingen kunnen worden Montagebouw Tasschuur (systeem I.L.B.) Het aanbrengen van de wandelelementen met handkrachtm serie werden prijzen op eei worden vastf opzichte van besparing aa wordt met k^ De industi indien een se lijk is. Een onderdelen di Tot nu toe tuele beweeg: Hoe staat hei De ervaring nemers hier volgende red< de b snel verl de i weg het gelij min> vols de feit niet de n vors Detail van buitenwand met dubbele platen en ramen aangebracht. Ook dienen de aanpas'singsmogelijk- heden in de gebouwen te worden vergroot. Met deze uitgangspunten werd door het instituut een systeem ontwikkeld, gebaseerd op de toepassing van gestandaardiseerde fabriekmatig vervaardigde elementen ten behoeve van stalprofielen, omwan- dingen, spantconstructies e.d. De volgende stap in het onderzoek richtte zich op het ontwerpen van een aantal gestandaardiseerde bedrijfstypen, die als basisplannen kunnen dienen voor vrijwel elke praktische situatie. De indeling en inrichting zijn zodanig dat de arbeid rationeel kan geschieden en dat bepaalde vormen van mechani satie in de gebouwen kunnen worden toegepast. Tevens is er rekening gehouden met de mogelijkheid om de gebouwen zo nodig op eenvoudige wijze te kunnen uitbreiden. Enkele van deze standaardtypen, alsmede enkele rundveestallen en een varkensstal, werden reeds gebouwd. Verder worden meerdere nieuwe projecten voorbereid. Ondanks het feit dat genoemde gebouwen niet in

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 12