EEN KAS BOUWEN DINGEN VAN DE WEEK 517 Eerst overwegendan bouwen V R IJ D A G 2 1 MEI 1965 Het Rijkstuinbouvvconsulent- schap voor Bedrijfsuitrus- ting en Arbeidsmethoden (R.B.A.) te Wageningen ver zorgt regelmatig praktijkad viezen voor de tuinbouw. In advies nummer 3 zet de heer J. Hiemstra in het kort de belangrijkste technische pun ten uiteen die van belang zijn om te vermelden in een te ma ken overeenkomst met een kassenbouwer. Momenteel is de krapte op de markt voor kassenbouwers voorbij en met des te meer reden kunnen thans de noodzakelijke afspra ken vastgelegd worden. Behalve de technische pun ten zijn ook van groot belang: 1. zijn er plannen om te zijner tijd over te schakelen op stookteelten; 2. aanpassing teeltplan en fi nanciering; 3. verdeling arbeidstoppen op het bedrijf; 4. aanvraag Rijksgoedkeuring bij de gemeente; 5. plaats van de kas i.v.m. electra en water. Over deze en andere be langrijke punten zal de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst te Goes u graag voorlichting ge ven. Bespreek de plannen tij dig met de betreffende assis tent. Met de bouw van een kas zijn duizenden guldens ge moeid. Vaak wordt besloten de kas aan te schaffen die het voor deligst wordt aangeboden. Dit kan tot ergernis en teleurstelling leiden, als de rela tief goedkopere kas achteraf op enkele belangrijke punten tekort blijkt te schieten, maken. Formuleer daarom van te voren aan welke eisen de kas zal moeten voldoen. Vraag vóór u de opdracht geeft, aan enkele kassenbouwers een offerte en be studeer deze offertes zorgvuldig. Niet alleen de prijs is belangrijk, maar ook de vorm van de kas, de con structiedetails en de kwaliteit van de gebruikte ma terialen. KASTYPEN EN HUN EIGENSCHAPPEN Wie gaat bouwen, kan tegenwoordig een keuze maken uit de volgende kastypen, weergegeven in nevenstaande grafiek. Warenhuizen met kapbreedte van ongeveer 3,20 m. Vrij veel schaduwgevende constructiedelen als goten en poten. Klimatologisch niet het beste kas- type. Voldoet echter redelijk voor de groenteteelt. Betrekkelijk lage bouwkosten. Warenhuizen met kapbreedte tot ongeveer 6,40 m (breedkappers). Redelijke klimaatbeheersing (grotere luchtin- houd). Minder schaduwgevende delen en obstakels (goten en poten). Redelijke bouwkosten. Kassen met kapbreedte van 6,40 tot 10,50 m. Grote luchtinhoud, veel licht, weinig obstakels. Bij voorkeur te construeren in staal, althans de on derbouw. Goede klimaatbeheersing is mogelijk. Redelijke bouwkosten. Kassen met kapbreedten van 10,50 tot 15 m of groter. Als voren, echter met hogere bouwkosten. CONSTRUCTIE-DETAILS Eis van uw kassenbouwer een goéd verzorgde constructie en let daarbij vooral op details. Kleine oorzaken kunnen grote gevolgen hebben. Hier volgen enkele punten om rekening mee te houden. FUNDERING Om een stenige fundering te krijgen dienen de poeren tenminste 90 cm hoog te zijn. De aanleg- breedte is afhankelijk van grondslag en kapbreedte (totale belasting) maar zal tenminste 30 x 30 cm moeten bedragen. POTEN De meest doelmatige poten (stijlen) voor waren huizen zijn verzinkt stalen buizen. Deze geven een stevige constructie met weinig materiaal. De staan ders van de gevel moeten rechtstreeks verankerd worden aan de fundering. Ook de staanders in de kas waaraan de schoren bevestigd zijn moeten aan de fundering worden verankerd. Op deze wijze krijgt u een stormvaste constructie. GOTEN Liefst thermisch verzinkt (geen onderhoud). Zo nodig aan de binnenzijde geschilderd in verband met „zinkschade". Eventueel speciale voorzieningen om condensdrup te voorkomen. Gootbreedte min stens 22 cm, afschot ten minste een halve cm per strekkende meter goot. Afvoerpijp voor regenwater Bouw een goede kas en denk om de verzekering. minstens 90 mm 0 inwendig. Maximaal 130 m2 kas- oppervlak per afvoerpijp. ROEDEN Ongeschilderd, onder vacuüm en druk geconser veerd vurehout, vrij van noesten, is duurzaam en goedkoop. Zulke roeden vragen geen onderhoud, hebben een geringe warmtegeleiding, doch geven wel enig lichtverlies. Thermisch verzinkte stalen roeden geven minder lichtverlies. In combinatie met de grote glasmaat van 73 cm (dikte 3,3-4 mm) geven ze een glasdek met een vrijwel maximaal lichtniveau. GLAS Met de grote glasmaten (59,5 of 73 cm) verkrijgt men het meeste licht in de kas. Vlak en helder glas laat het meeste licht door. Gehamerd glas geeft dif fuus (verspreid) licht en daardoor een gelijkmatiger lichtverdeling. Herhaaldelijk wassen van het glas is tegenwoor dig noodzakelijk. Het kasdek dient voor dit doel toe gankelijk te zijn. LUCHTING Kassen met een geringe luchtinhoud per m2 grondvlak (warenhuizen) dienen over ruime venti- latiemogelij kheden te beschikken. Ten minste Ve ge deelte van het dek moet geopend kunnen worden. Bij kascomplexen geeft een verspringende nok- luchting een intensieve ventilatie. Bij brede vrij staande kassen dient de doorgaande nokluchting bij voorkeur gecombineerd te worden met zij luchting in de gevels. DEUREN Beperkt het aantal deuren tot een minimum. Werk zoveel mogelijk met centrale verharde tran sportpaden. Liefst één dubbele schuifdeur in het midden van de zijgevel bij warenhuizen en kascom plexen. Let vooral op 'éen tochtvrije en soepel schuivende constructie. SCHOREN De kas moet zowel in de richting van de goot als in de richting haaks daarop, vormvast zijn. Dit bereikt men door doelmatige en op de juiste piaatsen aangebrachte schoren, windverband of stijve por talen. OFFERTES EN OVEREENKOMSTEN Het lichtvaardig ondertekenen van een opdracht bevestiging leidt vaak tot moeilijkheden. Neem ruimschoots de tijd om overeenkomsten goed door te lezen, alvorens u een handtekening plaatst. Behalve een nauwkeurige omschrijving van de te bouwen kas dient elke offerte of overeenkomst te vens te vermelden; 1. omschrijving en aard van kwaliteit van de ge bruikte materialen. 2. de wijze van uitvoering. Deze dient tenminste overeen te komen met wat normaal onder „goed uitvoeringsniveau" wordt volstaan. 3. duidelijke omschrijving van de werkzaamheden, zowel van de tuinder, de kassenbouwer, als van derden. 4. een tekening die tezamen met de omschrijving een duidelijk beeld moet geven van de uitvoering. ,,JjJET weer is de koopman". Vooral ook als tuin ders ervaren we steeds opnieuw de waarheid die er schuilt in dit gezegde. Wie had b.v. durven dromen van de prijsontwikkeling van breekpeen zoals we die in de afgelopen weken hebben gezien. Geweldige vraag voor het buitenland (lVa 2 mil joen kg per week) heeft de prijs tot een hoog peil doen oplopen en degenen die hun produkt hebben bewaard zitten goed. En dat geldt ook voor degenen die nog aardappelen van de oude oogst hebben. Wie had een prijsontwikkeling als in de afgelopen weken durven verwachten? Niemand immers. Als tuinders hebben we voor wat de aardappelen betreft het meest te maken met de nieuwe oogst. De ontwikkeling van de aardappelen is in de afgelopen weken bijzonder traag verlopen. Hoewel er thans sedert midden vorige week een verbetering is inge treden blijft er een grote achterstand en het zal nog verschillende weken duren alvorens we in de vroege aardappelen kunnen beginnen. Het is te verwachten dat de aardappelen voor lopig duur zullen blijvèn en dat zal zonder twijfel van invloed zijn op de prijs van dit produkt van de nieuwe oogst. Er kan wel wat import komen maar alles wijst er op dat deze ook niet goedkoop zullen zijn. Dat kan de reden zijn dat veel tuinders straks zo vroeg mogelijk in hun nieuwe aardappelen zullen willen beginnen. Het is moeilijk om vooraf te zeggen of zij hieraan verstandig doen. Uiteindelijk gaat het bij de teler echter om de geldelijke opbrengst. QP verschillende bedrijven in onze provincie en met name op Zuid Beveland zal men in de ko mende weken knolselderij moeten planten. Hoewel het areaal minder groot is dan het vorig jaar, is er toch weer een behoorlijke oppervlakte gecontrac teerd. De vrije teelt is in dit gebied nimmer van grote betekenis geweest. Door het koude weer zullen de planten dit jaar weer op een betrekkelijk laat tijdstip ter beschikking komen. De ervaring heeft geleerd dat dit geen be zwaar behoeft te zijn. Het is beter wat laat te plan ten onder gunstige weersomstandigheden dan vroeg bij minder gunstig weer. Wanneer het droog en schraal weer is kan men het planten beter achterwege laten want teleur stellingen zullen dan niet uitblijven. Een knolselderij plant die goed is afgehard kan wel wat droogte ver dragen maar toch zijn er onder dergelijke omstan digheden dikwijls heel wat uitvallers. Wacht dus bij voorkeur op donker weer met kans op een buitje. Het is zeer goed mogelijk bij het planten gebruik te maken van een plantmachine. Zeker wanneer men een wat groter areaal moet planten zal het wenselijk zijn deze in te schakelen want met de hand planten vraagt veel arbeidsuren. In verband met de on- kruidbestrijding is een ruime rijenafstand bij knol selderij gewenst. Wanneer men de beschikking heeft over zeer groeikrachtige grond kan men rustig poten op een rijenafstand van 55 tot 60 cm. In de rij kan dan op 40 cm worden gepoot. Aanvankelijk ging men in Zeeland uit van 500 planten per are maar de laatste jaren is men hierop terug gekomen en houdt men het op gemiddeld ongeveer 400 planten per are. Ten aanzien van de bemesting van knolselderij kunnen we nog opmerken dat voor een zware knol veel kali nodig is. In de laatste maanden van de groei is de voedselbehoefte het grootst. Voor een goede ontwikkeling van de knol is een goede doch niet te weelderige bladontwikkeling gewenst. Men bereikt dit door enkele overbemestingen te geven met stikstof. Zeer veel stikstof bevordert de aan tasting van bladvellenziekte. Voor een juist bemestingsadvies dient men in feite de beschikking te hebben over een bodem analyse. Een globale norm die voor de bemesting van knolselderij onder de Zeeuwse omstandigheden wel wordt gegeven is per ha: 1200 kg kalizout 40°/o; 500 kg superfosfaat en 200 kg kalkammonsalpeter. We hopen over enige tijd, wanneer dit punt ur gent wordt nog wel een keer terug te komen op de ziektebestrijding bij knolselderij maar willen er toch. reeds op wijzen dat het van zeer grote betekenis is hieraan alle mogelijke aandacht te besteden. Bladvlekkenziekte is een kwaal die dikwijls voor komt en regelmatig hiertegen spuiten is noodzake lijk. Wanneer men dit nalaat zal dat zeker ten koste gaan van de opbrengst. Tot de volgende week. 5. datum van aanvang van de bouw en opleverings datum. 6. een redelijke regeling van de betalingsvoorwaar den, bijv: le termjjn 30 °/o wanneer de fundering is gesteld en de overige materialen op de tuin zijn geleverd. 2e termijn 30 als het geraamte is gesteld en het glas op de bouwplaats is afge leverd. 3e termen 35 °/o wanneer het werk naar genoe gen-is opgeleverd. 4e termijn 5% ha een onderhoudsperiode van tenminste 3 maanden. Een goede en volledige offerte is volstrekt nood zakelijk om ongenoegen te vermijden. Overigens is geen enkele papieren overeenkomst volkomen „wa terdicht" zodat ook wederzijds vertrouwen onmis baar is. Geef daarom uw opdracht alleen aan bona fide kassenbouwers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9