TUINBOUWKLANKEN Het volgen van cursussen 512 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD AOK in WALCHEREN hebben we geprofiteerd van het mooie weer. Na de vele regen was het een weldaad om met machines en met de hak, ja ook met de hak, een verwoede strijd te beginnen tegen het onkruid. Na de veiling-levering nummer één op een bedrijf, zijn we op volle kracht begonnen, met als resultaat dat we veel voor elkaar hebben. Ook de chemische bespuiting werd, indien mogelijk, toegepast. Maar uiteindelijk is dit in het groen- tenbedrijf niet altijd toe te passen. Ook vinden we het een weldaad eens een ononderbroken werkweek te hebben. Want naast de steeds hogere lonen baren ons de vele vrije dagen veel zorg en extra last. Dit is niet alleen bij ons het geval. We waren n.l. in een groot ziekenhuis waar de directrice moe was van het regelen van de lijsten voor vrij van de zusters. Ieder kent dit. Een akker peeën la,ten vervuilen kan nog, maar een patiënt verwaarlozen dat kan niet. We hadden in de afgelopen week een geanimeerd ge sprek met de directeur van een grote zaadfirma. Van het zelfde laken een pak. De zeer vele zorgen voor de economie van zijn bedrijf inkoop, verkoop, financiering, leiding geven, representatie, reizen, contacten leggen enz. enz. geassisteerd uiteraard door een kader, daar lag hij niet wakker van. Maar om alles te laten reilen en zeilen met steeds korter werktijd en loonronden die soms in duizen den guldens lopen en dit bij niet voor prijsverhoging in aanmerking komende handelswaar, dit was zijn grootste zorg. Immers ons zaad is al erg duur. Hoger durft en kan men niet gaan en vrijdags moeten de duiten er zijn. TUE waren nog op een tomatenstookbedrijf. Onze vriend had voor 4000,verstookt en de prijs van de tomaten valt tegen. De köude- grond groenten zijn tot nu toe in prijs daartegen over weer goed tot zéér goed. Op een tocht over de eilanden viel het ons op dat er overal door boer, tuinder en fruitkwekèr gewerkt werd. terwijl op de dorpskernen een ge- sapige rust heerste. We vinden dit niet erg maar als symptoom toch opmerkelijk. Lang geleden hebben we eens een boek ge lezen van een Franse schrijver, die in romanvorm een wereld schiep waar de één de ander hielp, volgens zekere norm, zonder dat er geld bij te pas kwam. De nihilistische schrijver had, moge lijk ongewild, teruggegrepen op het klassieke voor beeld van sociale gemeenschap, zoals de apostel Paulus dit beschrijft in Hand. II. Noch het één noch het ander is houdbaar gebleken, zodat de strijd om 't bezit doorgaat. OP SCHOUWEN-DUIVELAND staan momen teel de appels in volle bloei en het laat zich aanzien dat met dit weer de zetting wel goed zal zijn. Hoewel nog vroeg, willen we toch al iets zeggen van de pruimen die uitgebloeid zijn en een goede zetting te zien geven. Ook de peren lijken toch, ondanks het slechte weer, een redelijke zetting te geven, dit voor wat betreft de Précoce de Trévoux, B. A. Lucas, Bonne Louise, Gieser Wildeman en Conférence. Zelf heb ben we de Triomphe de Vienne" op 8 mei gespo ten met giberella-zuur. En dit is vermoedelijk aan de late kant geweest, want alleen aan de toppen van de takken vinden we peren. Het kan ook zijn dat deze door de iets latere bloei nog hebben ge profiteerd van de betere weersomstandigheden. Naturlijk is dit allemaal nog maar een voorlopige indruk. Tenslotte kregen we deze week via het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad de nieuwe C.A.O. 1965 onder de ogen. De diverse verhogingen van uur loon, vakantiebon en toeslagen zijn redelijk en gewenst om mee te kunnen in ons economisch bestel, maar het betekent toch weer een kosten verhoging, die hoe dan ook, opgevangen dient te worden. De wegen en middelen zijn ons bekend om dit te trachten op te vangen. Het al of niet slagen hierin hebben we dikwijls niet in onze hand. Daarvoor spelen de weersinvloeden, afzet mogelijkheden enz. een te grote rol. Naast al onze kennis en werklust is een grote dosis vertrouwen gewenst. Dit vertrouwen zal dan ook in hoofdzaak de aanleiding zijn om door te gaan, want op papier is weinig ruimte meer, dat hebben we deze win ter wel voldoende gemei'kt OP ZUID-BEVELAND is het tuinbouwleven in volle gang. De drukte mag dan op alle be drijven nog niet even groot zijn, actie is er ge noeg. Als men op een stille ochtend reeds in alle vroegte de machines hoort ronken is het duide lijk dat de fruittelers nog best uit bed kunnen komen en dat ze vrijwel allen met het voornemen bezield zijn er iets goeds van te maken. Zo direct na de bloei komen dan de eerste teleurstellingen, als blijkt dat er bepaalde rasssen niet zo best hebben vruchtgezet, als er hier en daar toch nog beschadiging wordt ontdekt door schurft, meeldauw of dierlijke parasieten. Het kost dan altijd moeite om zich aan het reeds onbereikbare aan te passen en soms gooit men er e'en beetje met de pet naar, als blijkt dat er niet te veel vrucht is. En toch moeten we hier opmerken, dat de mate van vruchtzetting nauwelijks belangrijk is voor bet uiteindelijk financieel resultaat, tenminste, als dit verschijnsel over de gehele fruitteelt voorkomt. Wie verlangt er naar de grote oogst van 1964? En weet u nog dat de bijzonder kleine oogst in 1957 over heel Nederland net zoveel heeft op gebracht als die van 1964? Uiteraard is het bovenstaande voor de meesten geen nieuws. Niettemin willen we er mee aan tonen dat er niet reden tot pessimisme is, juist na de bloei, als we naar een vruchtje moeten zoeken. Wat concreter willen we onze indruk weergeven van de komende oogst, zoals het er nu naar uit ziet en uiteraard bijzondere omstandigheden daar gelaten: Aardbeien Goede oogst, kan weinig beter. Frambozen Redelijke stand, hebben soms schade door de natte plekken van deze winter. Rode en zwarte bessen Kan een beste stand verwacht worden, al is het areaal flink inge krompen. Peren Over het algemeen behooxTijk gezet; Clap's is niet zwaar bezet; Bon Chrétien Williams weinig gezet en op sommige bedrijven is door de matige bloei niet veel Légipont en Triumph te verwachten; de Doyenné maakt een matige indruk, evenals Bonne Louise en Beurre Har dy, terwijl we bij de Conference moeten ver trouwen dat er vruchten genoeg aan zullen blijven. Appels Als er genoeg bloei is geweest zal het met de vruchtzetting wel gaan. Goudreinette echter en op sommige bedrijven Jonathan en nog wel anderen hebben niet zwaar gebloeid en daarvoor hebben we dan ook in het a.s. oogstseizoen geen kistennood te vrezen. Maar ongetwijfeld zullen Czar en Victoria weer acte de présence geven. We zijn benieuwd naar de eerste officiële oogst- verwachting. IYE achter ons liggende regenperiode heeft op THOLEN op vele plaatsen een plaatachtige struktuur aan de bovengrond teweeg gebracht. Men is dan ook zodi-a het mogelijk was aan het schoffe len gegaan om de korst te breken. Aan onkruid is er intussen ook geen gebrek, kortom het is voor velen een drukke wiedperiode geworden. De gla diolen die nog niet waren geplant, zijn inmiddels ook weer aan de grond toevertrouwd en gehoopt wordt op een goede oogst. Ja, waarom ook niet, het is heus niet de eerste keer dat bijna half mei nog geplant moest worden. Het zal verder veel af hangen van het komende groeiseizoen. En de ver koopprijs voor de nog onverkochte partijen kan er ook nog veel aan af en toedoen voor een nog wat gunstig eindresultaat. De prijzen trekken momen teel weer wel iets aan, de kopers trachten hun or ders weer vol te boeken. In verschillende vakbla den kon men vernemen dat de bloembollenteelt in de N.O.P. grotere vormen gaat aannemen. Hoewel men daar over verschillende gunstige factoren be schikt, komen er toch ook nog wel wanklanken voor. Bij het bestuderen van de economie wordt er gesproken over welvaart en behoefte. Naarmate de welvaart stijgt wordt de behoefte groter. Dit zou ook van toepassing zijn in dat gebied, daar men ook juist daar weer behoefte heeft aan iets grotere bedrijven met geschikte bollengrond. Het lijkt ons toe dat eventueel huurland niet zo bezwaarlijk moet zijn als hier wordt voorgegevem Een goede bekendheid in de streek waar men wil huren is vanzelfsprekend wel op zijn plaats. Het voordeel van huurland is dat men praktisch altijd over verse grond kan beschikken. Een van de na delen zou kunnen zijn, dat men naast een vaak tamelijk hoge huurprijs nog extra struktuurvoor- zieningen moet treffen voor een éénmalig gebruik. Ook in ons gebied kennen we voorlopers die ge meend hebben zich in de bloembollenteelt te moe ten bekwamen en ook uit te oefenen. Wanneer de afzet wordt aangepast aan de produktie zal er ook in ons gebied uitbreiding mogelijk zijn. De moge lijkheden liggen er, maar ze moeten goed bexrut worden door samenwerking in organisatie en regel matige onderlinge kontakten te onderhouden. In de laatste L. E. I.-rapporten zien we echter dat de meest gespecialiseerde bedrijven nog steeds het beste eindresultaat geven over verschillende jaren. rIJDENS een bezoek van een groep boeren aan een van de Wageningse landbouwkundige instel- lingen sprak een deelnemer zijn teleurstelling uit over een door „Wageningen" georganiseerde cursus over motortechniek en trekkerkennis. Deze cursus bleek te worden gegeven door een instituut met een indrukwekkende naam en een postbusnummer in Wageningen. De cursus, waarvoor de deel nemers een vrij aanzienlijk bedrag moesten betalen, was plotseling opgehouden. Brieven, gericht aan het postbusnummer in Wageningen, werden beantwoord vanuit Utrecht. Het instituut met de indruk wekkende naam is dan ook in het geheel niet in Wageningen gevestigd, maar heeft alleen op het post kantoor in Wageningen een postbus gehuurd om bij de colportage te kunnen zeggen dat de cursus door Wageningenwordt georganiseerd. En natuurlijk zijn er weer legio lieden die dit alles geloven en zich klakkeloos in een duur avontuur storten! Dit is voor ons aanleiding om op deze plaats enkele woorden te wijden aan het onderwerp „Cursus sen", aldus ir. Crueq in LANDBOUWMECHANISATIE van mei 1965, waaraan wij deze bijdrage ont lenen. Er bestaat in de praktijk zeer veel belangstelling voor het volgen van cursussen, vooral op het ge bied van de techniek. Dit is ook geen wonder, want er is praktisch geen landbouwbedrijf of het krijgt via de trekker of de melkmachine met de techniek te maken. Op de landbouwscholen xoordt aan dit onderwerp tegenwoordig veel aandacht besteed, maar er zijn nog verscheidene boeren die geen land bouwonderwijs hebben gevolgd of, als ze dit wel hebben gedaan, maar zeer summier onderricht in de techniek hebben gekregen. Deze mensen trachten hun kennis op dit gebied uit te breiden door het volgen van cursussen. Dit is op zichzelf een loffelijk streven, maar het is zo jammer dat men zich vaak niet goed op de hoogte stelt van de mogelijkheden die er zijn en zich door een goed bespraakte colpcrrteur voor een willekeu rige cursus laat inschrijven. Het gaat hiermee net zoals nogal eens bij de aanschaffing van een trek ker of'een werktuig: men laat zich door vlotte lieden (en hoge inruilprijzen) ompraten zonder ge bruik te maken van de voorlichting die men (gratis!) bij de officiële voorlichtingsdiensten kan krijgen. Er zijn vele mogelijkheden om uw kennis te vergroten door het volgen van cursussen. De Rijkstand- bouwvoorüchtingsdienst kan u op de hoogte stellen van de officiële cursussen voor de landbouw die i* uw omgeving worden gehouden. Deze worden georganiseerd door de landbouworganisaties, de voor lichtingsdiensten, de landbouw- en de technische scholen, enz. Deze cursussen gaan over landbouwmechanisatie, trekkers, maaidorsen en persen, spuittechniek, en£. Er wordt les gegeven door ter zake kundige leerkrachten en, doordat het Rijk deze cursussen sub sidieert, kost de deelname maar een krats. Als men een dergelijke cursus besluit met een week aan een van de praktijkscholen voor landbouivmechanisatie, is men voor weinig geld uitstekend geïnfor meerd. Is men vooral geïnteresseerd in de technische kant van de landbouwmechanisatie en in de motor techniek, dan moet men eens denken aan de cursussen die de Smecoma (Postbus 70, Baarn) en de Stichting VAM (Papelaan 85, Voorschoten) houden. Deze instellingen leiden de monteurs van land- bouwmechanisatiebedrijven op, maar hebben ook faciliteiten voor landbouwers. Hoewel men in het algemeen de voorkeur moet geven aan mondelinge cursussen, ook al omdat deze laatste meestal veel goedkoper zijn, voorzien de schriftelijke cursussen ongetwijfeld in een behoefte. Deze worden tegenwoordig vaak afgesloten met enkele praktische, mondelinge lessen en hiermee wor den goede resultaten bereikt. Bij de instituten voor schriftelijk onderwijs bevindt zich echter veel kaf onder het koren. Schrijf dus nooit in op een schriftelijke cursus voordat U zich ervan overtuigd heeft, dat de instelling die de cursus geeft door de Inspectie Schriftelijk Onderwijs (ISO, Domplein 25 te Utrecht) is erkend. Nogmaals: er zijn mogelijkheden genoeg om uw kennis op het gebied van de landbouwtechniek aan te vullen, maar vraag altijd eerst advies aan de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in uw omgeving vóór u zich ergens voor opgeeft

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4