527 WEEKOVERZICHT NOTERINGEN Kwaliteits- en sorteringselsen consumptie-aardappelen °'T KN arfttim r^W ^££Areo£Ar rA" J ^**3 BRAMwr Pc SÜKHOFk VRIJDAG 21 MEI 196 5 VERSTREKT DOOR NOBECO—KORTGENE Granen. Tarwe en gerst bleven in de afgelopen week goed op peil. Het betrof echter slechts afwikke ling van restanten. Rrouwgerst. Ten plattelande wordt momenteel blijkbaar hier én daar getracht reeds gerst van de nieuwe oogst te kopen. De landbouwers dienen echter met het volgende rekening te houden. In Duitsland geldt in het komende oogstjaar voor brouwgerst een aparte interventieprijs die ca 4 per 100 kg ligt boven de interventieprijs van voergerst. Er zal ook geïnter- enieerd kunnen worden voor importpartijen, dus b.v. voot onze Nederlandse gerst. Hoewel het vanzelfspre kend veel te vroeg is om zioh een oordeel te kunhen vormen over de toekomstige ontwikkeling van de b) ouwgerstprijs, heeft deze regeling in ieder geval de mogelijkheid in zich van een prijsstelling op een aan- uckkelijke niveau dan we in 't afgelopen oogstjaar ge kend hebben. De handelskanalen die nu brouwgerst trachten te kopen gaan waarschijnlijk ook wel van deze gedachten gang uit. Het lijkt ons op grond van het bovenstaande daarom voorbarig om nu reeds gerst van de nieuwe oogst te verkopen, omdat in de geboden prijzen een mogelijk hoger prijspeil voor brouwgerst in het nieuwe seizoen niet tot 'uitdruk king komt. Peulvruchten. Het goede weer van de afgelopen week heeft de erwtenmarkt weer in moeilijkheden gebracht. De noteringen daalden vrijwel dagelijks in meerdere of mindere mate en op de laatste beursdag waren de noteringen op een ca 2 lager peil dan dat van de voorgaande week aangeland. De buitenlandse kopers hielden zich weer eens afzijdig en kregen nog gelijk ook. Het aanbod werd, zoals meestal in derge lijke omstandigheden, vrij dringend. Voor schokkers gold in feite hetzelfde. Vooral nieuwe-oogst contrac ten moesten daar een stevige veer laten, maar dit had tot gevolg dat ook de effectieve markt voor 5 %- schokkers lager kwam te liggen. Ook hier viel de exportvra'ag weg door een afwachtende houding van de kopere. Bruine bonen werden meer gevraagd en konden wat in prijs stijgen. Ook voor kapucijners ont stond wat meer attentie al was dit nog niet in de geboden prijzen merkbaar. De termijnmarkt sloot vrij dag 14 mei j.l. voor erwten nauwelijks prijshoudend en voor schokkers van de oude oogst flauw, voor nieuwe oogst nauwelijks prijshoudend, met de volgen de verrekenprijzen3 -schokkers: mei 62,50; juli nov. ƒ63; dec. 63. Z% groene erwten: mei fjUii ƒ43,75; nov. dec. ƒ--, Zaden. Na de opleving van vorige week moest kar- wijzaad geleidelijk aan weer enig terrein prijsgeven, zowel voor oude als voor nieuwe oogst. De export- vraag was onbelangrijk. Ook blauwmaanzaad moest het zonder buitenlandse belangstelling doen en eindig de wat lager dan vorige week. De consumptie-aardappelmarkt. Tengevolge van bijzonder hoog opgelopen prijspeil van consumptie aardappelen kreeg de markt gedurende de afgelopen week een enigszins onstabiel karakter. Van Duitse zijde bleek men absoluut niet bereid op het huidige prijsniveau tot aankoop over te gaan, zodat de door de Duitse overheid verstrekte vergunningen voor aan koop van grove Bintjes in het buitenland waarschijn lijk niet voor Nederlandse aardappelen zullen worden gebruikt. Daarnaast heeft de voor verkopers interes sante Nederlandse markt meerdere landen het oog op ons land doen richten. Momenteel worden dan ook, zij het op vrij beperkte schaal, Poolse en Deense aardappelen geïmporteerd, terwijl offertes van ande ren over de markt lopen. Het staat anderzijds wel vast dat de thans aanwezige binnenlandse vorraden bijzonder klein zijn, hetgeen ondertussen heeft gere sulteerd in bepaalde overheidsmaatregelen. MARKTBERICHTEN GOES (18 mei 1965). Aardappelen. Bintje, 28 mm opw. binnenlandse sor tering 2426 per 100 kg. Levering aan de sorteer- inrichting. Sorteerkosten voor rekening koper. Stem ming flauw. Er is geen vraag voor export. Voeder aardappelen noteerden 3,50 per 100 kg. Vlas. De prijs voor ongerepeld vlas bedroeg 1420 cent per kg op auto geleverd. Gerepeld vlas noteerde 15 30 cent per kg. Er zijn enkele zaken gedaan in de nieuwe oogst a 20 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,98 per kg. NOTERINGEN ROTTERDAMSE KORENBEURS Cons, tarwetot 41,50, loco, 35,25, aug./sept. nieuwe oogst, doorsneekwaliteit, 17 vocht, franko fabrieken. Voergerst: tot 32,50, loco, basis boordvrij. Brouwgerst faq. kwaliteit: 32,50, aug./sept., nieuwe oogst, basis boordvrij. Brouwgerst C.B.K.: geen ko pers. Brouwgerst Duitse condities: ƒ35, aug./sept., nieuwe oogst, 34,25, cambr., loco, 34,50, Balder, loco, basis boordvrij. Haver gepunt 52/53 kg: ƒ32,50, loco, basis franco Rotterdam. Groene erwten op mon ster: ƒ36, uitgez. partijen iets hoger, franco Rotter dam. Groene erwten 3 kwaliteit: 43, mei, 44, juli, 47, sept./okt, nieuwe oogst, franco Rotterdam. Groene erwten 6% kwaliteit: ƒ42, mei, nominaal, franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagochtend- call.: geen zaken, stemming prijshoudend. Schokkers op monster: tot 46, uitgez. partijen iets hoger, fran co Rotterdam. Schokkers 3 kwaliteit: 63, nomi naal, mei-juni, 63,50, nieuwe oogst, okt./nov., fran co Rotterdam. Schokkers 5 kwaliteit: 58, mei, franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagochtend- call.: 4 contracten, nov./dec., 63, stemming goed prijshoudend, franco Rotterdam. Kapucijners op mon ster: tot 32, loco, franco Rotterdam. Bruine bonen op monster: ƒ67,50, geschoond, franco Rotterdam. Maanzaad exportkwaliteit: ƒ147,50, nominaal, juni, franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: ƒ98, loco, 99, laten, nieuwe oogst, sept./okt., franco Rot terdam. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH De prijzen op de veemarkt van woensdag 19 mei waren als volgt: Melk- en kalfkoeien ƒ930—ƒ1.615; Guiste koeien 8501325; Kalf vaarzen 1140—1585; Klamvaar- zen ƒ,975ƒ1175; Guiste vaarzen ƒ900ƒ1125; Pin ken 650ƒ875; Graskalveren ƒ475675; Nuch tere kalveren voor fok- of mesterij ƒ115ƒ240; Wei- deschapen ƒ100ƒ140; Ooien met lammeren ƒ160 ƒ290; Drachtige zeugen ƒ350—ƒ525; Biggen 58— 74. Alles per stuk. In vervolg op het korte bericht omtrent de aanpas sing kwaliteitsregeling aardappelen in verband met de krappe situatie op de aardappelmarkt, hierover nog de volgende bijzonderheden betreffende de nu geldende kwaliteitseisen: a.) de aardappelen moeten per bak, zak, kist, mand, silo, krat e.d. tot hetzelfde ras behoren; b.)de aardappelen moeten zodanig zijn gesorteerd, dat hierin geen knollen voorkomen kleiner dan 28 mm vierkantsmaat met een speling van ten hoogste 3 gewichtspercenten aan te kleine knol len, mits deze knollen niet kleiner zijn dan 25 mm vierkantsmaat; e.) aardappelen met onderstaande gebreken en af wijkingen alsmede losse spruiten, grond en an dere vreemde bestanddelen mogen behoudens de na te noemen toleranties niet voorkomen: 1. natrot, droogrot of andere rottingsverschijnse len, 2. groene verkleuring, die bij normaal schil len niet weg valt, 3. spuitvorming, 4. vorstaan- tasting, 5. andere inwendige gebreken of afwij kingen waardoor deze knollen minder geschikt ziin voor menselijke consumptie. Toegestaan is een speling van ten hoogste 10 ge wichtsprocenten aan knollen met één of meer gebreken en afwijkingen, genoemd onder 2 tot en met 5. Voorts is éen speling toegestaan van ten hoogstë 2 gèwichtsprocenten aan grond, an dere vreemde bestanddélen en door droog- of natrot aangetaste knollen, waarvan ten hoogste 1 gewichtsprocent aan knollen aangetast door droog- of natrot. De afwijking van de bestaande eisen komt neer op een verlaging van de minimummaat tot 28 mm en het buiten beschouwing laten van de minder ernstige uitwendige gebreken, zoals misvormingen, rimpelig heid, schurftaantasting en mechanische beschadi gingen. Verder is de tolerantie voor de niet toegelaten ge breken en afwijkingen m.u.v. rotte aardappelen, ge steld op 10 Het voorschrift m.b.t. grond, vreemde bestanddelen en rotte aardappelen is onverminderd gehandhaafd. HET weer is nu wat zomers geworden. Vrijdags was het voor het eerst van 't jaar zó warm dat je ze in ,,'t boezeloea" zag lopen. Nu, 25° C. is ook niet mis na zo n een koude periode. Zaterdag en zondag was het weer mooi maar minder warm. De „IJsheiligen" hebben gelukkig geen schade ge bracht aan de fruitbomen; zo rond 11 mei kan het wel gevaarlijk zijn! Wat kan het toch hard groeien wanneer het wat warmer wordt. Maandag was het prachtig te zien aan de aardappels en de biten, ook het vlas was in 3 dagen 6 cm gegroeid, dat gaat er nu ook mee door. We zijn vandaag natuurlijk naar de grote bieten demonstratie geweest. Het was de moeite waard wat daar te zien en te lezen viel. Het weer werkt ook mee, de weerberichten waren niet gunstig, maar 't liep alles mee en de eerste dag was zéker al een succesrijke dag. Veel bekijks hadden de velerlei proeven, die niet tegenstaande het natte voorjaar er goed bijstonden. Veel werk en studie is hieraan vooraf gegaan en de pluim van de week is voor de velen, die gehol pen hebben om deze grootse demonstratie te doen slagen. We zagen de precisiezaaimachines op een groot stuk grond weer zaaien precies zoals ze vijf weken geleden hadden gedaan. Wat stonden de bieten net jes apart, een lust voor het oog. En wat een ge mak voor de dunmachine en later de opeenzetter! We zagen de uitkomsten van verschillende che mische middelen, die het onkruid (dat in die lichte grond heus niet gering was. gezien de onbehandel de veldjes) geheel of gedeeltelijk opruimden. Er was nogal verschil in de resultaten; een ieder neme daar het beste van mee! We geloven, wat we ook vorig jaar al deden, dat de rijenbespuiting het straks en nu al voor een groot deel moet afleggen tegen het volleveldbespui- ten. Vooral nu we van 't voorjaar in geen drfe weken met een wiedmachine op 't land konden ko men. Natuurlijk is elk jaar weer anders, maar onze conclusie staat reeds vast, spuiten tegen onkruid dan volleveld. En dan liefst bij 't zaaien of zo vroeg mogelijk daarna. Buurman Willem liep met zijn vrouw ook langs de verschillende veldjes en Plone zei„Jie zit olt iet zo mie die peên op je lief, maer mensen nog toe, der staet gin vuultje in en ze staen zo netjes ap- part, ik zou ze wel in den doenker opéén kunnen zetten." „Oor is ier", zei buurman, ,,'t is wel wat makke lijker geworren, 'k geef het toe, maer ze kossen toch nog eel wat, eer ze de grond onder der èn, oor, want spuiten is diere oor, maer we bin, eerlik is eerlik, deur de vele proeven, die genomen bin, toch op de goeie weg om peên te bluven zaeen en dat is a eel vee waerd." „Das 't eeste verstandige woord, dat 'k vandaege van je ore", zei Plone, „we gaen vadder nae de din ners kieken." Slachtrunderenextra kwaliteit ƒ4,554,75; le kw. ƒ4,20—ƒ4,45; 2e kw. ƒ3,80—ƒ4,10; 3e kw 3,55— 3,75. Vette stieren 3,954,40. Worstkoeien 3,35 3,55. Alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, le kw. ƒ3,70—ƒ3,90; 2e kw. ƒ3,40 3,65; 3e kw. ƒ3,10—ƒ3,35. Nuchtere slachtkalve- ren ƒ1,35—ƒ1,65. Slachtzeugen, le kw. ƒ1,52—1,58; 2e kw. 1,45—1,50. Slachtvarkens 1,70—1,80. Al les per kg levend gewicht. Vette schapen 120ƒ165. Vette lammeren .80— 115. Nuchtere slachtkalveren 4080. Alles per stuk. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt in Rotterdam zijn maandag 1836 dieren aangevoerd, waaronder 1171 slachtrunderen en 665 varkens. Slachtrunderen deden bij luie handel 3,50 tot ƒ4,75 per kg. De handel in varkens was vlot met prijzen van 1,802 per kg levend ge wicht. Voor stieren werd 4,05 tot 4,50 voor slacht zeugen 1,55 tot 1,62 en voor zware varkens 1,70 tot 1,72 per kg betaald. Worstkoeien deden 3,40 tot ƒ3,60 per kg. HET BELGISCHE VLASAREAAL. „De Boer" van 15 mei meldt omtrent de stand van het vlasareaal dat meerdere percelen, geheel of ge deeltelijk door aafdvlooïen werdén 'vérwqest. Deze velden kunnen nog herzaaid worden, maar. "dan mag men dit niet meer uitstellen. De toestand van de velden is over het algemeen niet slecht, doch het onkruid heeft men door de over vloedige regen niet kunnen verdelgen. Dit is tenantle ren eveneens waar voor de andere teelten. Onkruid- bestrijding met scheikundige middelen is nog moge lijk. Kijk evenwel goed naaf het prödukt dat ge ge bruikt, want niet alle middelen zijn geschikt. Alles laat voorzien dat de toestand van de vlas- markt dit jaar gunstig zal evolueren, want er zijn maar 28.000 ha uitgezaaid tegenover 39.000 ha in 1964. Voor België, Nederland en Frankrijk komt men eveneens tot een sterke areaalinkrimping nl. 96.000 ha. tegenover 138.000 ha. in 1964. Voor de verschil lende vezelkwaliteiten wordt tenanderen reeds een verbetering van de prijs genoteerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 19