LEERKRACHTENDAG 1965 52$ ONDER WIJSNOTITIES EIND1.ES L. L. T.-SCHOOL DER Z. L. M. „DE KLUUT" TE ZIERIKZEE ZOMERVERGADERING PEULVRUCHTEN STUDIE COMBINATIE ZWAAR HAGELSCHADEJAAR INSCHRIJVING KWEKERSRECHT DIPLOMA-UITREIKING L. L. T.-SCHOOL DER Z.L.M. TE MIDDELBURG VRIJDAG 21 MEI 1963 IJE leerkrachten van het Landbouwhuis- houdonderwijs en het Lager Land- en Tuinbouwonderwijs^ kwamen op 14 mei 1965 in de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen bijeen op de jaarlijkse leerkrachtendag. Op het zonnige terras voor de school waar de gastvrouw mej. M. G. H. van Mal- degem voor gezellige zitjes had gezorgd werden de gasten ontvangen. Na een kort begroetingswoord door de voorzitter der Commissie Landbouwhuis- houdonderwijs, burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny ging het gezelschap naar het jeugdgebouw De Schakel waar het officiële gedeelte van deze dag werd gehouden. De voorzitter opende de bijeenkomst, waarbij hij een aantal genodigden welkom heette, n.l. de inspectrice voor het N. O., mej. Chr. M. Koenraads; de inspecteur voor het Land- en Tuinbouwonderwijs, de heer ir. L. Bouten; het hoofd van de afdeling onderwijs der gemeente Terneuzen,.de heer drs. H. Hei koop; de voorzitter van de Commissie Land bouwonderwijs, burgemeester Van Wijk te Zaamslag, alsmede leden van de Commissies Landbouwhuishoudonderwijs en Landbouw onderwijs en enkele vertegenwoordigers van de pers. Hij wees er in zijn toespraak onder meer op, dat de Leerkrachtendag in de eerste plaats een ontmoetingsdag is en dat men in de tweede plaats bij elkaar komt om iets te leren. Terneuzen is een sterk ontwikkelende gemeente, waar in de toekomst nog vele mo gelijkheden wachten. Daar ook de landbouw huishoudschool bij deze ontwikkeling is be trokken vroeg de voorzitter zich af of de landbouwhuishoudschool te Terneuzen niet plaats moet maken voor een ander type school. Zo ja, dan betekent dit niet. dat de Z. L. M. op dit terrein minder actief zal wor den. Juist op een dag als deze mist de school Terneuzen de overleden gymnastiekleraar, de heer C. J. Mink. Met enkele ogenblikken stilte werd de heer Mink herdacht. ALS spreker voor deze morgen was de heer C. Rudolph, medewerker van het Algemeen Pedagogisch Centrum te Amsterdam uitgenodigd. De titel van zijn causerie luidde: „Van oude en nieuwe audio visuele hulpmiddelen". De heer Rudolph legde de nadruk op de nieuwe audio visuele hulpmiddelen, waarbij hij regelmatig gebruik maakte van de „overhead projector". Het kind van nu leeft o.a. door T. V. in een „ope ner wereld" dan vroeger, waardoor het ook meer behoefte aan wetenschap heeft. Het is daarom in deze tijd gewenst rekening te houden met de audio visuele hulpmiddelen. Men moet niet zo maar een aantal van deze middelen kiezen, doch men moet ze selecteren om te zien wat men er mee kan doen. De didactische middelen in dienst van het onder wijs kunnen worden onderscheiden in auditieve en visuele. In een les waarbij geen gebruik wordt gemaakt van toestellen kan men b.v. bij een klas- segesprek gebruik maken van een plaat en bij een leergesprek van een kaart Uiteraard hebben de leerlingen de meeste belangstelling voor de leer middelen met toestellen. De lessen hiermede kun nen worden onderscheiden in constructuele met b.v. flanelbord, wandstrip, wandplaas, enz. en die met een geprefabriceerd programma met b.v. film projector, recorder, enz. Het programma moet een mondelinge les bevatten, waarin een aantal mo menten kunnen worden gevisualiseerd. Het moet niet hef zonder meer vertonen van plaatjes worden, maar de leerkrachten moeten trachten er een aan tal leeractiviteiten aan te verbinden. Het geprefabriceerd programma kan zijn: le. les vervangend het toestel brengt hierbij de les 2e. les ondersteunend de leerkracht brengt de les 3e. les verrijkend het woord van de leerkracht krijgt meer diepgang. De verantwoordelijkheid t.o.v. de leerstof blijft bij de leerkracht berusten. Het gevaar is namelijk groot dat de commercie de verantwoordelijkheid aan de leerkracht ontneemt. Om een juiste pedagogisch-didactische handeling te verkrijgen zal het kind naar de leerstof moeten worden gebracht. Er bestaan daarom 2 vuistregels voor het werken met audiovisuele hulpmiddelen en wel dat in de eerste plaats het gebruik beperkt moet blijven en aan de lessen aangepast zal moeten zijn en in de tweede plaats het gebruik zal me 'ten geschieden volgens een verantwoorde didactiek. De heer Rudolph liet zien hoe men op een ver antwoorde wijze een les met flanelbord en een 'es met dia's kan geven. De duidelijke uiteenzetting van de heer Rudolph werd gevolgd door een discussie. Hierbij werd on der meer als vraag gesteld waar de leerkrachten de tijd vandaan moeten halen om de plaatjes voor het flanelbord te maken. De heer Rudolph wees er op, dat ook na schooltijd een aantal uren per dag op de leerkracht gerekend wordt. Er is dus tijd genoeg om zo nu en dan eens een les met het flanelbord voor te bereiden. MA de geanimeerde discussie ging het gezel- schap terug naar de Landbouwhuishoudschool, waar men gezamenlijk de lunch gebruikte. Er was toen tevens gelegenheid de school en de door enke le firma's tentoongestelde leermiddelen te bezich tigen. 's Middags werd een kleine excursie langs de kanaalwerken van Terneuzen gemaakt. Vooraf gaf de heer Den Hulster van Rijkswaterstaat aan de hand van dia's een uiteenzetting van de enorme werken, die momenteel ten behoeve van de ver betering van het kanaal GentTerneuzen worden uitgevoerd. Op uitnodiging van de Gemeente werd een be zoek aan de watertoren gebracht, vanwaar uit men een prachtig uitzicht over Terneuzen heeft. Terug in de landbouwhuishoudschool gekomen sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank aan de directrice, leerkrachten en leer lingen. De manier waarop mej. Van Maldegem met haar „kleine" gastvrouwen het groot aantal gasten, heeft ontvangen en onthaald verdient zeer zeker een compliment. Mede dank zij hu/i activiteit kun nen allen, die deze dag hebben bijgewoond terug zien op een bijzonder geslaagde leerkrachtendag. ^NGEVEER twee uur opende op dinsdag 11 mei de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer Joh A. van Nieuwenhuyze, de bijeenkomst en heette de plm. 80 aanwezigen hartelijk welkom. Het verheugt ons aldus de voorzitter dat we thans in ons eigen gebouw de eindles kunnen houden en de mooie nieuwe school in gebruik hebben kunnen nemen. Daarna kreeg de nieuwe inspecteur de heer L. M. Bouten het woord en na een inleiding, waarin hij wees op het belang van goed onderwijs en goedé outillage werd door hem aan iedere leerling met een toepasselijk woord het getuigschrift overhandigd. Als voorzitter van de Onderwijscommissie van de Z.L.M. sprak daarna Burgemeester van Wijk van Zaam slag. Ook hij feliciteerde de jongelui met het behaalde succes, dankte leraren en directeur voor het gegeven onderwijs en deelde tevens mede, dat aan de directeur is toegestaan het komende leerjaar 1965—1966 nog af te maken. De heer P. M. Geluk sprak als kringvoorzitter een woord van aanbeveling voor het Land- en Tuinbouw onderwijs en bood een boekenbon aan aan de twee beste leerlingen n.l. de heren J. M. Klaasse en C. B. den Boer. Het woord werd verder gevoerd door de heer Versteeg als directeur van de R.M.L. School te Goes, waarbij hij uitlegde, dat het thans mogelijk is in Goes naast Mid delbaar Landbouwonderwijs ook Middelbaar Tuinbouw onderwijs te volgen. Tenslotte dankte de directeur der L. Land- en Tuin bouwschool, de heer Eveleen, voor al de goede wensen die de school mocht ontvangen, de prettige samenwer king met de jongelui en de hem verleende mogelijkheid om het volgende cursusjaar af te maken. II1 De heer J. M. Klaasse sprak een dankwoord uit na mens de leerlingen voor het gegeven onderwijs en bood namens de oud-leerlingen een prachtige bak met vaste planten aan ter verfraaiing van het interieur der school. Na een korte pauze werd door de heer A. Anderson een prachtige film „The wonderful world" vertoond. Nadat de voorzitter van de Commissie van toezicht de bijeenkomst had gesloten, was er nog gelegenheid om de school te bezichtigen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt totdat „bootuur" en „melkuur" waren geslagen en men weer huiswaarts keerde. |ET diploma ontvingen: 1 Jacob Marinus Klaasse, Se- rooskerke; 2 Cornelis Barthel den Boer, Kerkwerve; 3 Adriaan Marinus Bolle, Oosterland; 4 Willem Capelle, Bruinisse; 5 Cornelis Landegent, Haamstede; 6 Simon Leendert de Feiter, Burgh; 7 Nicolaas Bal, Sirjansland; 8 Sander Flikweert, Ouwerkerk; 9-10 Jozias Willem Flikweert, Zierikzee; 9-10 Abraham Marinus van de Panne, Scharendijke; 11 Cornelis Jan van Damme, Ouwerkerk; 12 Pieter van Westen, Oosterland; 13 Jo hannes Verton, Renesse; 14 Willem Johannes van der Hulle, Oosterland; 15 Leendert Boot, Burgh; 16 Cornelis Jacob Zwager, Oosterland; 17 Willem Jan de Vrieze, Noordwelle. Overgingen van klasse III naar IV de leerlingen: 1 C. A. Struijck; 2 J. P. Boot; 3 Jan A. Rotte; 4 M. J. Fondse; 5 Anth. W. Nederhand; 6-7 Joh. Hoogenboom; 6-7 Corn. v. d. Linde; 8 Koos Bolle; 9 Jac. v. d. Have; 10 G. M. v. d. Bijl; 11 J. A. Ringelberg; 12 J. de Jonge; 13-14 H. A. Bouwman; 13-14 Abr. Stouten; 15 Corn. Koo- man; 16 Rud. Smits. Zierikzee 12-5-'65. D. Eveleens, directeur. Op vrijdag 18 juni a.s. zal de zomervergadering van het P. S. C. worden gehouden. Het program ma vermeldt dat tussen half negen en half tien verzameld wordt op de proefboerderij „Mariënhof" te Westmaas. De deelnemers kunnen de proefvel den bezichtigen. Om half tien vertrek in bussen (voor de auto's voldoende parkeerruimte) over de brug bij Numansdorp naar Goeree-Overflakkee. Korte rit over de Grevelingendam, met daarna vergadering te Ouddorp in het dorpshuis. Voordracht van de heer Joh. Mol, landbouwer te Stad aan het Haringvliet, voorzitter van de Pro vinciale Raad voor Bedrijfsontwikkeling van Zuid- Holland over de akkerbouw op Goeree-Overflak kee. Om 13 uur de traditionele grauwe erwtenlunch in hotel „Duinzicht" te Ouddorp. 's Middags wordt het een en ander bezichtigd van de akkerbouw en de peulvruchtenteelt in het bijzonder, waarna een bezoek wordt gebracht aan de gigantische slui zenbouw in de „Bouwput" in het Haringvliet. Om ongeveer 17 uur zijn de bussen terug op de proefboerderij te Westmaas. I1ET jaar 1964 zal voorlopig wel als een zwaar hagelschadejaar geboekstaafd blijven. In to taal werd 3.200.000,aan schadevergoedingen geboekt. Het hoogste bedrag dat ooit door ons in één jaar werd uitbetaald. Aldus het jaarverslag 1964 over het 71e boekjaar van de Alg. Ned. Onder]. Hagelverz. Mij. te Eten Haag. Het nadelig saldo over dit boekjaar bleef voor alle afdelingen te samen echter beperkt tot ruim ƒ93.000,De re serves konden gehandhaafd worden op 2 miljoen gulden, dit mede dankzij het gevoerde herverzeke- ringsbeleid. Spreiding van het risico over een zo breed mogelijk gebied, reserves en solide herver zekeringen bieden de beste waarborgen voor de deelnemers. Wij misten in dit verslag vergelijken de cijfers van voorgaande jaren! Naar wij vernemen heeft de Raad voor Kwekers- rechtte Den Haag op 12 mei j.l. het kwekersrecht van de N.VWed. P. de Jongh te Goes en Koning Vlieder c.v. voor de stamdoperwt „Kwartus" in het Centraal Rassenregister ingeschreven. fkP vrijdagavond, 7 mei j.l. reikte de voorzitter van Commissie Landbouwonderwijs der Z.L.M., burge meester J. van Wijk van Zaamslag, de diploma's uit aan 24 geslaagden van de Chr. Lag. Land- en Tuinbouwschool te Middelburg. De heer van Wijck feliciteerde de leerlingen met hun diploma en wees er op, dat ze moeten blijven leren en dat ze vooral hun vakbladen moeten blijven lezen. Ook ir. L. Bouten, inspecteur van het Landbouw onderwijs in de Inspectie Breda legde hier de nadruk op. De heer Bouten sprak een woord van dank voor de bereidheid om de twee scholen in Walcheren samen te voegen. Deze concentratie kan het land- en tuinbouw onderwijs alleen maar ten goede komen, aldus sp-. Ir. Prins benadrukte het vakmanschap van de Neder landse land- en tuinbouwer. Dit vakmanschap moet be houden blijven. Zeer belangrijk vond ir. Prins, dat deze klas heeft meegedaan aan een uitwisseling. De school te Middelburg nam daartoe het initiatief en daardoor kwam er een uitwisseling tot stand met een ander land bouwgebied in Nederland. Deze uitwisseling vindt dit jaar weer plaats met de volgende klas. De leerling met het hoogste aantal punten (Dik Verhulst te Kamperland) kreeg van de Z.L.M.-secretaris een boekenbon, Dhr. S. de Visser, voorzitter van de Kring Walcheren van de Z.L.M. schonk een boekenbon aan Theo Sinke te Sou burg. Ir. J. Versteeg lichtte het tuinbouwonderwijs aan de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes nader roe. Ko de Lange uit Wissenkerke sprak namens de klas. Hij bood de traditionele klassefoto en een boekenbon voor de leerlingenbibliotheek aan. De heren P. G. A. de Lange te Wissenkerke en A. Dommisse te .Zoutelande voerden het woord namens de ouders. In zijn dankwoord wees de directeur er op, dat er in de afgelopen winter 10 verschillende dag- en avondr cursussen gegeven zijn met in totaal 130 leerlingen. Hij gaf Klaas Walhout een boekwerk, dat ter beschikking gesteld was door de Nederlandse Vereniging voor de Bloemisterij. In de pauze maakten de vele aanwezigen van de g» legenheid gebruik om de werkstukken van de leerlingen en de school te bezichtigen. De heer Schep, praktijkleraar Veeteelt vertelde over deze tak van onderwijs. Dhr. Koster gaf aan de hand van dia's een verslag over de uitwisseling. Aan het slot van de avond besprak de directeur de toekomstplannen. Hij wees er op, dat er toenemende vraag komt naar onderwijs aan bloemisten. Getracht zal worden om hiermee per 1 september te beginnen. De geslaagden zijn: Land- en Tuinbouw A. Baas, C. Boone, M. Maft* kusse, Nieuw- en Sint-Joosland; A. Barentsen, J. Caljé, T. Sinke, Souburg; B. Brasser, W. J. de Schipper, Kou- dekerke; J. Bostelaar, A. A. Geuze. Middelburg: J. A. de Lange, Wissenkerke; D. Verhulst, Kamperland. Alleen Landbouw W. Cevaal, C. Stroo, R: them; J, Francke, Grijpskerke; E. P. Gideonse, Koudckerke; D. Kakebeeke, Wolfaartsdijk; J. Lievense, J. Minder houd, Westkapelle; T. Melse, Meliskerke; W. Reynierse, 's-Heef Arendskerke. Alleen Tuinbouw G. J. Antheunisse, K. Walhout, Middelburg; J. Dommisse, Zoutelande.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 15