n <dz> KNLC Juridische aspecten van samenwerking in de landbouw IlllÉiililllil 1. M AU RITS PLEIN 23 or 18 en 19 mei Bietenteelt-demonstratiedagen in de Wilhelminapolder Onderwijs der Z. L.M. 491 1 VRIJDAG 14 MEI 1965 INDER dez%: titel hield mr. G. Heida, secretaris Westelijke Raad Land- bouwschap Friesland, een inleiding voor agrarisch-sociale en econo- misch-sociale voorlichtsters in dienst bij het K. N. L. C. aangesloten land- bouwmaatschappijen. Dit gebeurde tijdens een drie-daagse kaderbijeenkomst die werd gehouden op de volkshogeschool 't Oude Hof te Bergen (Noord- Holland). Enkele belangrijke aspecten werden daarbij nader bekeken. Om praktische redenen beperkte de heer Heida zich tot enkele horizontale samen werkingsvormen. Hieronder vallen de samenwerking tussen zelfstandige on- demen.ongen en de samenwerking als ondernemingsvorm. De volgende rechtsvormen werden door hem in het kort belicht: de maatschap, de vennoot schap onder firma en de commanditaire vennootschap, de coöperatie en de naamloze vennootschap. Zowel tijdens de inleiding als tijdens de daaropvol gende discussie werd de aandacht vooral gericht op de maatschap en de ven nootschap onder firma. Twee vormen die momenteel het meest lijken voor de hand te liggen voor samenwerkingsvormen in de landbouw. We zullen ons in dit verslag tot deze twee vormen beperken. DE MAATSCHAP Bij een maatschap komen twee of meer personen overeen samen te gaan werken. Zij verplichten zich daarbij om samen iets in gemeen schap te brengen. Het voordeel dat hopelijk daaruit ontstaat zal dan worden gedeeld tussen deze samen werkende personen. De heer Heida achtte de maatschap vooral geschikt voor het gemeenschappelijk gebruik van landbouwmachines door een be perkt aantal boeren. Als onder nemingsvorm achtte hij de maat schap minder geschikt. Daarvoor is zij ook niet bedoeld. Dit in tegenstel ling tot wat enkele andere deskundi gen op dit terrein menen. Wel zal men soms met succes een maatschap kunnen hebben bij vader/zoon ver houdingen. Het beoogde resultaat zal dan ook meestal zijn te bereiken door middel van een arbeidsovereenkomst met winstdeling, deelpacht of ge wone pacht. Een en,ander afhankelijk van de mate waarin de vader nog deelneemt in het bedrijf en van de medezeggenschap van de zoon. Een aspect dat bijzondere aandacht kreeg is de verhouding tot het pacht- recht. Voor inbreng van het genot van een gepachte boerderij in een maatschap is toestemming van de verpachter nodig. Bij het opvolgen van een maat door een andere maat zal men ook weer medewerking van de verpachter moeten hebben. Treedt de maatschap als pachtster op, dan hebben de maten mede-pacht en kunnen zij bij overlijden van de maat in de plaatsstelling verzoeken. Ont breekt de toestemming dan spreken zij van verboden onderpachting, het geen kan leiden tot ontbinden van de pachtovereenkomst. In geval van ont eigening kan het ontbreken van een pachtcontract met de maten zeer on aangename consequenties hebben. Alleen de pachter krijgt zijn inkom stenderving vergoed. In geval de vadermaat pachter is en de zoon- maat niet. krijgt slechts de vader een inkomstendervings-te-goed gebaseerd op zijn aandeel in de jaarlijkse winst. DE VENNOOTSCHAP ONDER FIRMA De vennootschap onder firma is een bepaald soort maatschap en wel een maatschap om een onderneming uit te oefenen. Daarbij moet maatschap zijn aangegaan onder een gemeen schappelijke naam. Er zijn dus en kele verschillen met de enkele maat schap. In de eerste plaats moet er bij de vennootschap onder firma sprake zijn van een onderneming. In de tweede plaats moet zij naar buiten onder één naam optreden a's bij voorbeeld fa. Pietersen en Zn. of Ge broeders De Boer. De vennootschap onder firma moet schrifteijk worden opgericht. Daarnaast bestaan er nog verschillen tussen maatschap en ven nootschap onder firma die betrekking hebben op de vertegenwoordigings bevoegdheid, de aansprakelijkheid en het vermogen. De vennootschap on der firma is een ondernemingsvorm van zeer persoonlijk karakter. Deze vorm is slechts aan te bevelen bij sa menwerking tussen personen die in nauwere relatie tot elkaar staan en elkaar voor 100 vertrouwen. MAATSCHAP OF FIRMA Het kiezen tussen maatschap en vennootschap onder firma wordt in de praktijk vertroebeld door het han delsregister. Deze wet bepaalt n.l. dat iedere vennootschap onder firma moet worden ingeschreven bij het handelsregister en dit kost geld. De huidige praktijk in de landbouw acht de inleider niet ongevaarlijk. Derden moeten nl., indien een maat schap een onderneming blijft onder één naam, aannemen dat sprake is van een vennootschap onder firma met alle consequenties van beperkin gen betreffend^ het beheer. Het lijkt op zijn plaats een ieder die in de landbouw wil gaan samenwerken, in welke vorm dan ook, voor d§ze even tuele moeilijkheden te waarschuwen. Raadpleegt eerst een deskundige. In lichtingen en raadgevingen worden U gaarne verstrekt door de econo- misch-sociale voorlichters van uw landbouworganisatie. v. d. T. AP dinsdag 18 en woensdag 19 mei a.s. zullen in de Wilhelminapolder de bietentelers zich op de hoogte kunnen stellen van alles wat er op hun gebied en dan speciaal wat betreft de voor jaarswerkzaamheden, te koop is. Met een keur van machines zullen op uitgestrekte proefterreinen de monstraties worden gegeven, welke elk detail dezer werkzaamheden en mogelijkheden zullen bestrijken. Op een persconferentie, die op donderdag 6 mei j.l. te Wilhelminadorp werd gehouden zette de voor zitter der Regelingscommissie, de heer J. W. Scheele, in het kort de opzet dezer demonstraties uiteen, die plaats vinden onder auspiciën van een groep agrarische instanties in samenwerking met de sui kerindustrie en in het kader van door de C. I. B. E. (Confédération Internationale des Betteraviers Européens Vereniging van Europese Suikerbietentelers) in ons land te houden vergaderingen van het bestuur en diverse commissies. De voorzitter gaf als zijn mening te kennen, dat deze grootse demonstraties zeer waardevol voor de praktijkmensen zullen zijn. Er valt dan ook niet aan te twijfelen of zeer veel bezoekers uit het eigen land en uit de aangesloten West-Europese landen zullen elkaar te Wilhelminadorp ontmoeten. Hij noemde het een gelukkige omstandigheid dat een en ander op internationaal niveau kan ge schieden en dat de Europese bietenteler hier zal kunnen vaststellen hoever de techniek is gevorderd en hoe men tracht de problemen, die er zeker nog zijn, verdei op te lossen. MAMENS de Technische Commissie van de C. I. B. E. gaf de heer J. A. Meijer, die Neder land in deze commissie vertegenwoordigt, een kort overzicht van de organisatie van de C. I. B. E.. Hij vermeldde dat deze vereniging reeds sedert de dertiger jaren bestaat, doch vooral aan betekenis won na het Verdrag van Rome toen de E. E. G.- landen nauw gingen samenwerken. Een eigen E. E. G.-commissie kreeg in Brussel erkenning. Reeds zijn in de laatste jaren demon- stratiedagen gehouden in andere landen. Zo in Duitsland, Frankrijk en Italië. Dit waren evenwel najaarsdemonstraties, terwijl nu in Wilhelmina dorp voor het eerst de voor j aars werkzaamheden en de daarbij thans beschikbare machines aan de beurt zijn. Spreker achtte het een eer, dat Nederland de primeur dezer demonstratie van de voorjaars- mechanisatie mag organiseren en voorzag, even als de Voorzitter, grote belangstelling uit het buitenland. Over de opzet der demonstraties gaf Ir. M. A. van der Beek van het Rijkslandbouwconsulent- schap voor de Zeeuwse eilanden, een gedetailleerd overzicht. Spreker meende dat wat de voorjaars werkzaamheden in de bietenteelt aangaat, niet zonder meer van veranderingen, maar van ge heel nieuwe teeltwijzen gesproken kan worden. Nieuwe machines en nieuwe technieken zullen op vele vergelijkbare percelen te zien zijn. Deze percelen zijn vooraf ingezaaid met precisiezaai- machines. Verder zal gedemonstreerd worden met dun- en doorslagmachines, wiedmachines en spuitappa ratuur. De leveranciers van al deze machines zullen volop in staat gesteld worden hun pro ducten ten toon te stellen en op de proefvelden aan het werk te zetten. Daarnaast zal de werking der spuitmiddelen worden gedemonstreerd. Daar toe zijn behandelde en niet-behandelde velden naast elkaar aangelegd. HE kern der demonstraties zal zeker liggen bij het precisiezaaien en de chemische onkruid- bestrijding, waarbij reeds grote vorderingen zijn gemaakt. Ir. v. d. Beek legde de nadruk op de snelle doorbraak der mechanisatie op dit terrein en de betekenis daarvan met het oog op het steeds schaarser worden üer arbeidskrachten. Wat dit laatste betreft zal ook het handwerk worden ge demonstreerd als aanvulling na machinaal dun nen. Naast grote variatie ten aanzien der tentoon gestelde machines zal verder ook aandacht wor den besteed aan de resultaten met diverse zaad- soorten en het toepassen van verschillende zaai- afstanden, zodat werkelijk geen onderdeel van het voorjaarswerk over het hoofd wordt gezien. Indien de weersomstandigheden meewerken zal er voor dé bietenteler veel te zien en leren vallen op de uitstekend geschikte percelen van de Wil helminapolder, waarvan de directeur, Ir. J. Min- derhoud in de loop der persbijeenkomst nog een interessant overzicht gaf wat betreft historie, organisatie en werkzaamheden. Mocht onverhoopt het weer toch parten spelen, dan zal via de radio mededeling van eventueel uitstel worden gedaan. HERPLAATSING WEGENS MISSTELLING TOT onze spijt is bij het zetten van de tekst in het vorig nummer betreffende de Lagere Land- en Tuinbouwscholen der Z. L. M. school jaar 19651966 een storende fout geslopen. Het eerste gedeelte, waar in het zetsel een regel is weggevallen drukken wij nogmaals af. LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOLEN Schooljaar 19651966 Gelegenheid tot leerlingenaangifte voor de 4- jarige opleiding (aansluitend op de 6e klas lagere school). Toelating tot een hogere klas is in som mige gevallen mogelijk. Op de land- en tuinbouwscholen te Middelburg (Chr.), Goes, Scherpenisse en Zierikzee kan ge kozen worden tussen de opleidingen a. landbouw, b. tuinbouw, c. land- en tuinbouw. In het lesprogramma is tevens opgenomen een cursus in het praktisch werken met landbouw werktuigen aan de Landbouwpraktijkschool te Schoondijke. De tuinbouwschool te Kapelle is de school met de speciale opleiding voor de adspirant tuinbou wer en fruitteler. Deze scholen geven een goede opleiding voor de ondernemer in land- en tuinbouw; het diploma geeft de mogelijkheid tot toelating aan Middelbare Land- en Tuinbouwscholen en Vakscholen. Aan de school te Kapelle is het leerlingenstelsel als vervolgcursus ingevoerd. Dit omvat behalve theoretisch onderwijs ook praktisch onderwijs op de bedrijven, gesplitst in Groente- en Fruitteelt. Is te vergelijken met de vakscholen en geeft recht op erkenningen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9