Het plantschema voor appel en peer 495 Welke rassen en onderstammen V R IJ D A G 14 MEI 19 6 5 De keuze van ras en onderstam is, vooral bij appel en peer, voor de fruit teler een bijzonder belangrijke aangelegenheid. Kan hij een fout gemaakt bij de snoei, de bemesting of de ziektebestrijding veelal op korte termijn herstel len, een verkeerde rassenkeuze is veel moeilijker te veranderen en een ver keerde onderstam-keuze praktiscih helemaal niet. Rassen- en onderstamkeuze is echter niet alleen een belangrijke zaak, maar ook een zeer moeilijke, want van de teler wordt op dit moment verlangd, dat hij in de toekomst kan zien, dat hij weet, welk ras over 10 a 12 jaar, als de nu te planten bomen in hun beste jaren zijn gekomen, de beste financiële re sultaten zal opleveren. Niemand kan dit voorstellen. Nog moeilijker wordt de zaak als wij bij onze rassenkeuze de Euromarkt gaan betrekken, er komt dan nog een onzekere factor bij. Toch willen wij trachten U enkele positieve gedachten mee te geven ont leend aan resultaten met verschillende rassen en onderstammen in de afge lopen jaren en tevens aan de situatie van dit moment, aldus ir. J. D. Gerrit sen. de Betuwse Rijkstuinbouwconsulent op de jaarvergadering van de N. F. O. in zijn inleiding over „De versterking van de concurrentie-positie van de Nederlandse fruitteelt in de Euromarkt door goede rassen- en onder stammen keuze." Gaarne willen wij zeer in 't kort weergeven wat deze des kundige naar voren heeft gebracht. Bestudeert deze adviezen en toetst U ze aan uw eigen mening en de Zeeuwse omstandigheden. ALLEREERST DE RASSENKEUZE Rassenkeuze is zoals gezegd een moeilijke zaak. Kritisch bekeken voldoet geen enkel ras in alle opzichten, zelfs de Cox's en de Golden Deli cious niet, want de eerste is niet ieder jaar vol doende vruchtbaar en de tweede wordt zo alge meen geplant, dat je je afvraagt, waar dat heen moet; en toch zijn er rassen genoeg. Immers het laatste jaarverslag van de N. A. K. B. vermeldt de Keuring van niet minder dan 83 appelrassen en 54 pererassen. Bij de keuze van ons sortiment is :iet belangrijk te weten, uit welke rassen ons hui dige appel- en peresortiment bestaat en hoe de 'eeftijdsopbouw van dit sortiment is. Een ander punt van overweging bij de rassen keuze is wel de belangstelling die het buitenland voor onze appel- en pererassen heeft, dus de groot te van de produktie in ons land en het percentage dat daarvan wordt geëxporteerd. Duidelijk blijkt, dat de Boskoop, Cox's, Laxton's Superb en Golden Delicious vier uitstekende ex portappels zijn, dat onze Jonathan het beslist min der doet, en dat de James Grieve praktisch niet de grens overgaat om van Lombarts Calville maar helemaal niet te spreken. Verhoudingsgewijs is de perenexport veel be langrijker dan de appelexport. Vooral Alex. Lucas, Beurré Hardy. Légipont, en Conférence, zijn bé- langijke export-peren. Een ander punt in dit verband van betekenis is de concurrentie met de zuidelijke E. E. G.-landen, in 't bijzonder met de grootste exporteur van fruit, Italië. Ten aanzien van appels kan worden gezegd, dat de export al vroeg begint, als nauwelijks onze eer ste appels rijp zijn en dat deze het hele seizoen doorgaat, ook in 't voorjaar. De opmerking, die men wel eens hoort, dat Italië geen bewaarappels heeft en geen koelhuizen om deze tot april—mei te bewaren is misschien wel prettig voor de ge moedsrust van de Nederlandse fruitteler, maar be slist onjuist. De Italiaanse appels beconcurreren ons op de exportmarkt 't hele seizoen. Bij de peren ligt het veel gunstiger, daar peren in Italië weinig bewaard worden en ook niet bewaard kunnen wor den; eigenlijk is de Passé Crassane het enig be- waarras. De grote aanvoer van Italiaanse peren komt vóórdat onze peren rijp zijn. Italië is de grote exporteur van peren van 15 juli tot 15 september en Nederland krijgt zijn kans daarna, dus vanaf 15 september tot 15 december. ASSORTIMENT Volgens ir. Gerritsen zijn er nu twee vragen n.l.: 1. Welke rassen hebben het de laatste 1015 jaar het beste gedaan? 2. Van welke rassen hebben wij de komende 10 15 jaar de hoogste verwachtingen? Met cijfers over een lange reeks van jaren werd door hem voor appels en peren vergelijkingen ge geven over de verscheidene rassen. De conclusie was dat Golden Delicious de beste appel van dit moment is, maar de Cox's Orange Pippin, Jona than, Laxton's en Boskoop ook goed mee kunnen. De beste peren zijn in de afgelopen jaren geweest Conférence en Beurré Hardy. RASSENKEUZE VOOR APPELS ZOMERAPPELS Wij zien hier slechts zeer beperkte mogelijk heden. Wij hebben zelf weinig goede rassen en op de internationale markt (en ook op onze markt) komen in die periode behalve appels ook perziken, pruimen en zeer goede Italiaanse zomerperen. Van de rassen, die er zijn valt Yellow Trans parant af. Lodi en Stark Earliest hebben beperkte betekenis. Benoni en Mantet zijn goed, maar de eerste is geen appel voor iedere fruitteler en de tweede is te teer om een grote rol te spelen. Als nieuwelingen zijn er George Gave en Mio (beide beproevenswaard), maar verder is er nog weinig met zekerheid te zeggen. George Cave is een mooie appel. Deze rijpt tussen Stark Earliest en James Grieve en verlangt als zwakke groeier een matig groeiende onderstam. Mio heeft dezelfde rijptijd, is zeer fraai rood, maar klein van stuk en dient daarom op IX of M 26 te worden geplant. Ook komt nog voor de Grieve Tydeman's Early Worcester, een prima appel, maar een ras met veel cultuurmoeilijkheden. Wees voorzichtig met nieuwe rassen!, aldus ir. Gerritsen. HERFSTAPPELS Herfstappels, die eetbaar zijn in de periode oktober t/m januari en goed van kwaliteit zijn, mogen op onze bedrijven een behoorlijke rol spe len. Allereerst is er de James Grieve, een prima appel. Maar 1964 heeft geleerd dat wij er al genoeg van hebbenEn er komt nog meer, want ruim 50 is jonger dan (thans) 9 jaar en op de exportmarkt wordt de appel weinig gevraagd. In aanplant van James Grieve wordt momenteel niet zoveel gezien of 't moet zijn bij een jonge teler voor arbeids- spreiding. En zou in dat geval vroegdragende peren echter niet beter zijn? Lobo is goed, maar zal geen grote rol gaan spelen, daarvoor is de kwaliteit toch net iets te gering. Cox's is onze sterke troefkaart. Daar echter in 't verleden nogal eens teleurstellingen voorkwa men, moeten wij alles doen om de teelt, in 't bij zonder de vruchtbaarheid te verbeteren. Wij ge loven in de toekomst in de Cox's, die zich juist in Nw. Europa zo thuis voelt en bij de consument zo populair is. 't Is de appel met de meest harde valuta. Iagrid Marie heeft enige kans, maar is moeilijk in de teelt, misschien iets voor zwaardere grond en voor de noordelijke helft van ons land, gezien 't feit, dat de appel 't in „Das Alte Land" zo uit stekend doet. Trouwens ia de Betuwe voldoet het ras soms ook zeer goed. Nieuw is Millicent, die dezelfde pluktijd heeft als de Cox's en mooi rood van uiterlijk is. Is een goede nieuweling, waarvan alleen de smaak wat beter kan. WINTERAPPELS 't Zwaartepunt ligt bij onze winterappels; dit is ia 't afgelopen seizoen Weer heel duidelijk geble ken. 't Zijn er eigenlijk 5, ni. Lombarts Calville, Laxton's Superb, Jonathan, Golden Delicious en Schone van Boskoop. De waardering voor de Lombarts Calville is zeer uitéénlopend. Belangrijk is de goede gezond heid van het ras, de makkelijke teelt van de appel; moeilijk is de wat onregelmatige vruchtbaarheid en de onbekendheid op de buitenlandse markt. Een appel, die wij niet zouden omenten, maar ook niet zouden planten omdat wij er op de duur toch niet veel perspectief in zien. Laxton's Superb verdient beslist meer belang stelling. De appel is beter dan U denkt, is vroeg vruchtbaar, teelt gemakkelijk, wordt goed ver kocht, ook in 't buitenland, mits U hem bewaart. Dit laatste is noodzakelijk; pas als de Cox's is ge ruimd, wordt de Laxton's duur. Beurtjaren zullen de goede fruittelers vrijiwel geheel kunnen voor komen. Jonathan is zeer goed geweest en nog niet slecht, als U hem op tijd plukt en deskundig bewaart. Omdat de kleuring in sommige jaren moeilijk heden geeft, verkiezen wij rode mutanten. Wij zou den de Jonathan niet meer op grote schaal willen planten, maar toch ook niet op ons bedrijf willen missen. Golden Delicious is momenteel de beste. On danks massale aanplant in Zuid-Europa hebben wij toch nog veel vertrouwen in de Golden Deli cious, omdat de appel; vroegtijdig en altijd draagt, geen bijzondere teeltmoeilijkheden heeft, goed bewaarbaar is, door de consument zeer wordt gewaardeerd, en een lage kostprijs heeft. Wel voelen wij zeer veel voor de spurtypes. SCHONE VAN BOSKOOP De bijzondere kwaliteiten van de appel maken hem in ons land en de omringende landen geliefd. Zie thans maar naar de prijzen. Er worden er ech ter veel gerooid en slechts 4 is jonger dan 9 jaar. 't Is een goede exportappel, een goede eetappel, een goede moesappel, een goede bewaarappel en een vruchtbare appel. Slechts één zwak punt is er; hij raakt bij de jeugd wat uit de mond. Wij moeten deze appel echter beslist aanplanten, vooral de rode mutaties en vooral door de telers in de rivierkleigebieden. Deze typische Nederland se appel moeten wij in ere houden, al geloven wij niet dat de Boskoop voor ons een topras zal blij ven. BEWAARAPPELS Er is niet veel aieuws onder de bewaarappels. Jonadel laat 't in koude jaren in kleur zitten en draagt matig, Megumi is wel zeer vruchtbaar en houdbaar, maar onvoldoende van kleur, Melrose draagt te laat en te weinig. Spencer is misschien nog de beste. Ia 1964 waren er bijzonder mooie ap pels van dit ras te zien. Andere jaren is de kleur een probleem en de houdbaarheid ook een vraag teken. Nieuw is de Ivette van het I.V. T. (Cox's x Golden Delicious), zeer vruchtbaar, goudgeel oranje vrucht, Smaakt zeer goed, houdbaar tot be gin mei. RASSENKEUZE BIJ PEREN ZOMERPEREN Evenals bij appels zien wij Europees bezien niet veel in aanplant van zomerperen. De pogingen om het ras Kruidenier of Oomskinderen er weer in te brengen kunnen wij dan ook niet toejuichen. Voor deze te kleine peer is ia de E. E. G.-landen geen plaats. Ook over de toekomst van de Précoce de Trévoux zijn wij niet optimistisch; de strijd tegen Perziken en Italiaanse Williams zal voor de Pré coce zeer zwaar zijn. Misschien, dat de grotere mu tanten iets meer kans hebben, maar toch zijn wij van mening, dat onze kracht evenmin als bij ap pels, in zomerperen ligt. De Clapp's Favourite zit op de grens; 't is een goede handelspeer, maar er zijn er nog al wat in ons land. Voorzichtig dus met aanplanten. IIERFSTPE REN Na de Clapp's Favourite komen de herfstpenen en deze zijn het die hun weg naar Duitsland, En geland en de Skandinavische landen vinden. Wij denken aan Triomphe de Vienne, Bonne Louisse d'Avranches, Beurré Hardy. De minste van deze drie is Triomphe de Vienne, waarmee wij fruittelers toch wel heel veel geduld hebben gehad. Het ras zou eigenlijk als onvoldoen de vruchtbaar moeten worden afgeschreven. De vrucht is echter zo best, en als dr. Varga met zijn gibberellazuur het probleem van de onvruchtbaar heid oplost, is de Triomphe de Vienne het aanplan ten weer waard. Zo niet, dan kan het ras beter verdwijnen. Bonne Louise d'Avranches is toch wel een heel goede peer, maar stelt de hoogste eisen aan de grond (structuur, waterhuishouding, bodemverzor ging), van alle peren. Beurré Hardy is prima. Een fout is dé lange aanlooptijd, deze moeten wij zien te verkorten, dan is de Beurré Hardy mogelijk ons beste ras. Een nieuw ras willen wij hieraan toevoegen nl. Packhams Triumph, naar onze mening de enige nieuwe peer, waarover wij goede dingen kunnen zeggen. Zeer vruchtbaar onder alle omstandig heden, goed van smaak en goed voor de industrie, 't Is een vrij zwakke groeier, die helaas zijn uiter lijk niet mee heeft. Als 't publiek hem echter een maal kent, is dit merkwaardige uiterlijk een voor deel. Hiervan zal echter uitbreiding van het areaal nodig zijn. LATE HERFSTPEREN Van de late herfstperen, die ia gebruik zijn en soms zelfs winterpenen worden kunnen vermeld worden Conférence, Légipont, Doyenné du Cornice en Beurré Alexander Lucas. Ir. Gerritsen is vaa mening, dat de Conférence onze beste en meest betrouwbare peer is. Hij is vruchtbaar, reeds vroeg in de herfst eetrijp, maar bewaart in de gascel uit muntend, als 't moet tot eind april. Uitbreiding van het areaal acht hij volkomen verantwoord, gezien het feit, dat deze peer een half jaar lang in prima kwaliteit bij de consument op tafel is te brengen. Légipont is een goede handelspeer en vooral op kwee-tussenstam (daa is de vrucht mooier) is meer aanplant verantwoord. Doyenné du Comace, de koningin der peren, is een goed ras, vooral nu wij weten hoe voorzichtig wij moeten zijn met de ziektebestrijding en de heer Guilliams ontdekt heeft, hoe het ras gesnoeid moet worden. Tenslotte Beurré Alexander Lucas. Ondanks de hoge prijzen en de grote waardering, die de Duit sers voor de Lucas hebben, zijn wij niet enthou siast. Daarvoor is de smaak te matig. Wij achten de Conférence veel beter en als onze Oosterburen dit ook ontdekken, zal de Lucas verdwijnen. Deze peer wordt dus slechts beperkt aanbevolen. ONDERSTAMMEN-KEUZE Een kenmerkend verschil tussen de fruitteelt in N. Europa en Zuid Europa is wel, dat de bomen in b.v. Noord Italië en Zuid Frankrijk sneller groeien dan in ons land of Noord-Duitsland en zelfs op sterke onderstammen vroeg vruchtbaar zijn. Terwijl men daarom bv. in Noord Italië wei nig voelt voor zwakke onderstammen, zijn deze voor de N. W.-Europese fruitteelt van 't allergroot ste belang. Zonder zwakke onderstammen zouden wij vrijwel machteloos zijn. (Zie verder volgende pag

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7