Wie schrijft, die blijft Verzekeringsaktiviteiten van de Z. L.M. Vergadering Gewestelijke Raad voor Zeeland 493 Inkomensbegrippen VRIJDAG 14 MEI 1965 zekerden in niet onbelangrijke mate in de winst delen. ALGEMEEN bekend is, dat de Z. L. M. een Onderlinge Verzekerings Mij. voor Motor voertuigen heeft waarbij de leden van de Z. L. M. en Noord-Brabantse My. van de Landbouw hun motorvoertuigen tegen gunstige voorwaarden en premies kunnen verzekeren. Het is niet onze bedoeling deze Onderlinge nu speciaal onder de aandacht te brengen. Die leden, die een motorvoertuig hebben en er nog niet by verzekerd zyn, benadelen zichzelf financieel. Wel enkele opmerkingen: L In verband met het invoeren van de verplichte W.A.-verzekering (W.A.M.) zijn vele ver zekerden van mening, dat zy moeten kunnen aantonen, dat zij verzekerd zijn. Men meent dan dat de groene kaart daarvoor het geëigen de document is. Nadrukkelijk zy er op gewezen, dat dit een ernstige misvatting is. Op de mo ment bestaat nog geen enkele verplichting om aan te tonen, dat U verzekerd bent. Waarschijn lijk treedt deze verplichting eerst op 1 maart 1966 in werking. Groene kaarten dienen dan ook uitsluitend aan gevraagd te worden wanneer U met het ver zekerde motorvoertuig naar het buitenland gaat. 2. Bij vervanging van een verzekerd voertuig die nen de gegevens van het nieuwe voertuig met spoed aan onze vertegenwoordiger te worden opgegeven onder inlevering van de nog geldige groene kaart. 3. Aangiften van schade dienen steeds per schade formulier te geschieden. Op zo'n formulier worden een aantal vragen gesteld. De bedoeling is deze kort en krachtig te beantwoorden; niet meer en niet minder. By schades van enige betekenis is een tele fonische opgave gewenst ter bespoediging van expertise etc. Een telefonische opgave ontslaat de verzekerde niet van het indienen van een schadeformulier. 4. Bij de premiebetaling steeds het notanummer op het stortingsformulier vermelden. 5. Vrij veel schadegevallen zijn een gevolg van slippen. Enerzijds is het te hard rijden daaraan debet, anderzijds te gladde banden. Vooral tegen het rijden met gladde banden willen wij waar schuwen. U kunt beter iets te vroeg nieuwe banden om laten leggen dan in het ziekenhuis te moeten bedenken, dat U iets te laat was met het verwisselen van de banden. We hebben overigens ook nog andere aktiviteiten. LANDBOUVVRISICO Via de Onderlinge Waarborg Mij, „Landbouw Risico" houden wij ons bezig met het verzekeren van het: a. W. A. bedrijf en particulier risico. Dit is een verzekering tegen schade, welke men in bedrijfsverband of als particulier gezinslid aan derden toebrengst. Iedere ondernemer en ook ieder particulier gezin dient een dergelijke verzekering te hebben. Wie geen W. A.-verzeke- ring heeft lopen, handelt onverantwoordelijk omdat niet te overzien is voor welke schade claims men kan komen te staan. b. Arbeidsongeschiktheid. De zelfstandige ondernemer kan voor zichzelf of meewerkende gezinsleden een zgn. arbeids ongeschiktheidsverzekering sluiten. Een der gelijke verzekering geeft recht op een gelde lijke uitkering, wanneer hij als gevolg van ziekte of ongeval, niet in staat is zijn werk zaamheden te verrichten. De uitkering kan variëren van 10,tot 40, per dag naar gelang de kandidaat zelf wenst. Naar onze smaak dient een dergelijke verzeke ring, wil men althans een redelyke dekking heb ben, op minstens ƒ20,per dag of ƒ120,per week te worden gesteld. Deze verzekering kan lopen naar keuze tot de 60 of 65 jarige leeftijd. Voor onze ondernemers een verzekering, welke in de tegenwoordige tijd, ern stig aanbeveling verdient. De Z. L. M. biedt nog meer. LEVENSVERZEKERING Op het terrein van de levensverzekering kunnen de leden eveneens alle gewenste inlichtingen ver krijgen. Het afsluiten van een levensverzekering is geen gemakkelijke zaak. Bij het zoeken naar de meest passende vorm spelen gezinsomstandigheden, vermogenstoestand en vooral ook de fiscale mogelijkheden een belang- ryke rol. Objectieve voorlichting is in dezen bij zonder belangrijk. De Z. L. M. beschikt over een zeer deskundige voorlichter op het terrein van de levensverzeke ring, n.l. de heer Js. Cevaal. Iemand die er zelf geen belang bij heeft of U wel of geen levensver zekering bij hem sluit. Van deze voorlichtingsmogelijkheid wordt door de leden o.i. te weinig gebruik gemaakt. Bovendien zijn we in staat levensverzekeringen voor U onder te brengen bij de O.L.V.E.H, van 1879 te Den Haag: een onderlinge waarmede wij al jaren op prettige wijze samenwerken: een onderlinge, die de ver- BRANDVERZEKERING De Z. L. M. houdt zich tevens bezig met de brandverzekering. Behalve, dat voor de bedrijfs gebouwen plus woning een verzekering kan wor den gesloten, bestaat voor de leden tevens te, mogelijkheid hun lopende brandverzekering te toetsen, met name wat de verzekerde waarde be treft. Het is ons bekend, dat zeer velen onderver- zekerd zijn. Zulks komt dan voor de dag wanneer er brand geweest is. Veel verstandiger is het echter om voor de brand de verzekerde bedragen aan te passen aan de huidige omstandigheden. Onze deskundige staat U in dat opzicht gaarne met raad en daad terzijde. HAGEL VERZEKERING Hebt U bloembollen, landbouwgewassen en fruit, welke U tegen hagelschade wenst te ver zekeren? Ook daaraan kan de Z. L. M. IJ helpen. Jaarlijks worden de gewassen kapitaalsintensie- ver d.w.z. dat het risico voor de ondernemer steeds groter wordt. Het kapitaal van de agrarische onder nemer ligt nu eenmaal buiten; onderhevig aan allerlei weersinvloeden. Het risico van hagelschade is te verzekeren en wij kunnen U daarbij van dienst zijn. BROEIGLAS VERZEKERING De laatste jaren zijn in Zeeland nogal wat warenhuizen gebouwd. Mits het stichten van warenhuizen niet totaal wordt belemmerd zullen er in de naaste toekomst nog vele verrijzen. Zo'n warenhuis is kapitaalintensief. Het verzekeren daarvan tegen storm- en hagel schade is derhalve geen overbodige luxe. Ook ?n dit opzicht kan men bij de Z. L. M. terecht. SLOTOPMERKING Het bovenstaand overzicht heeft de bedoeling, voorzover nodig, het geheugen van onze Z. L. M.- Jeden wat op te frissen. Omtrent verzekeringen, welke niet genoemd zijn, kunt U eveneens op hel Secretariaat van de verzekeringen inlichtingen verkrijgen. de L. IN de op 6 mei gehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap zijn o.m. de volgende zaken aan de orde geweest. Bestrijding vergelingsziekte. De Raad nam met belangstelling kennis van een schrijven van de directeur van het Instituut voor Rationele Suiker productie inzake met luizen en virus besmette voederbietenkuilen aan de Belgische zijde van de grensstrook in West Zeeuwsch-Vlaanderen, en be sloot de medewerking van de Hoofdafdeling Akker bouw van het Landbouwschap te vragen voor het verkrijgen van een meer bevredigende situatie op het terrein van de naleving der voorschriften in België. Ontheffing brede werktuigen voor provinciale wegen. Zoals wij reeds de vorige week meldden hebben G. S. besloten met ingang van 1 januari 1968 geen nieuwe ontheffingen meer te verlenen voor werktuigen met een grotere breedte dan 3.50 m. De geldigheidsduur van de nog tot 1 januari 1968 te verlenen ontheffingen zal tot uiterlijk 1 nuari 1976 worden verlengd. Een en ander houdt in, dat werktuigen welke na 1 januari 1968 nieuw worden aangekocht zul len moeten voldoen aan de voorgeschreven breedte van 3.50 m. Besloten werd deze kwestie op lande lijk niveau aanhangig te maken, teneinde te kun nen bereiken dat de fabrikanten de machines tijdig zullen aanpassen aan de in de toekomst te stellen eisen. Aansluiting onrendabele gebieden op het aard- gasnet. De Raad stelde zich op het standpunt dat (Zie verder volgende pag.) IN enkele van de vorige overzichten is ook geschreven over de term netto-over schot of netto-winst. Daarnaast worden er nog diverse termen gebruikt die alle een be paald deel van het inkomen aanduiden. Van enkele van deze termen volgt hieron der de meest gangbare betekenis. 1. NETTO-OVERSCHOT Dit is de bruto-opbrengstvermindert met alle kosten. Dus ook vermindert met de vergoeding voor de uren die de boer en de gezinsleden zelf hebben meegewerkt en de rente van het eigen vermogen. Er is geen beloning gerekend voor leiding en toezicht. Het netto-overschot bestaat dus uit: a. een beloning voor leiding en toezicht; b. een eventuele beloning voor het dra gen van risiko. 2. ARBEIDSINKOMEN VAN DE BOER Naast de beide onder 1 genoemde be standdelen bevat dit ook nog de vergoe ding voor de handenarbeid van de boer. Dit is een belangrijk kengetal omdat dit bedrag aangeeft hoeveel de boer met zijn werken in het bedrijf heeft verdiend. 3. ARBEIDSINKOMEN VAN HET GEZIN Dit is het arbeidsinkomen van de boer -f- het bedrag voor de arbeid van de mee werkende gezinsleden. 4. GEZINSINKOMEN In dit bedrag is niet alleen de beloning voor de arbeid van de boer en gezinsleden opgenomen maar ook de rente van het eigen vermogen. Het gezinsinkomen be staat dus uit de elementen: a. beloning voor leiding en toezicht; b. eventuele beloning voor het gedragen risiko; c. beloning voor handenarbeid van boer en gezinsleden; d. rente van geïnvesteerd eigen ver mogen. P EN heel andere vraag is welk bedrag er nu werkelijk beschikbaar is voor levensonderhoud, dus het zgn. verteerbaar inkomen. Dit zal voor elk bedrijf en voor elk gezin weer verschillend zijn. De belastingen zullen in ieder geval hun deel opeisen. Verder zullen de persoonlijke verzekerin gen daaruit betaald moeten worden. De ar beid van de meewerkende kinderen wordt van bedrijf tot bedrijf en van gezin tot gezin anders gewaardeerd en verrekend. In ieder geval is het raadzaam om daar een redelijke regeling voor te treffen. Zijn er aflossingsverplichtingen dan zullen ook deze uit het inkomen gefinancierd moe ten worden. Het kan verder gewenst zijn het bedrijf of bepaalde onderdelen nog uit te breiden. De benodigde gelden zullen niet uit de normale afschrijvingen kunnen komen en dus ook uit het inkomen moeten worden gereserveerd. In de industrie werkt men wel met de term uitkeerbare winst". Dit is het bedrag dat zonder de continuïteit van het bedrijf in ge vaar te brengen er aan kan worden onttrok ken. Naast alle kostenfaktoren (ook belasting, verzekering, pensioen, e.d.) zijn ook de nood zakelijke reserveringen voor uitbreidingen en de aflossingen verrekend. Onder normale omstandigheden zal de boer dus niet meer kunnen verteren dan de beloning voor zijn eigen arbeid de rente van het eigen vermogen -f- deze uitkeerbare winst. Zonder een bedrijfsekonomische boekhou ding zal men zich zeer moeilijk een juist in zicht in de verschillende inkomensbestand delen van zijn eigen bedrijf kunnen vormen. R. L. V. D. Goes J. KODDE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5