.uit de praktijk 492 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD UET uitzonderlijk slechte weer is nu wij uit THOLEN deze bijdrage schrij- ven nog steeds niet geëindigd, en iedere dag opnieuw vragen wij als boer ons af, wanneer er eindelijk nu eens een periode met wat beter weer zal aanbreken. Het is nu een maand geleden dat wij met de trekker in het land gewerkt hebben en dat is vooral in deze tijd van het jaar een onwezen lijk lange periode. In ons vorig overzicht schreven we al over de schadelijke gevolgen van het een en ander, nu deze periode ondertussen weer met 2 weken is verlengd, zijn de schadelijke gevolgen vanzelfsprekend nog aan zienlijk vergroot. Het onkruid is „goed" gegroeid en de noodzaak van een spoedige mechanische en chemische bewerking wordt met de dag groter. In verschillende percelen geplante aardappelen, vooral op wat slempige grond, komen rotte knollen voor, o.i. hebben de aardappels het meest te lijden gehad van de natte moesson, alhoewel ook de overige gewassen beslist schade hebben. Op heel veel percelen staat water op het land, en in het water is het nu eenmaal slecht boeren. Tussen de buien door zien we van tijd tot tijd de sproeimachines uitruk ken om het onkruid te lijf te gaan, doch het effect is net zo als het weer wisselvallig. IN deze week heeft de kring Tholen bezoek van een vijftigtal Amerfoortse lyceïsten. Dit is de 2e uitwisseling, de eerste was een groot succes en we hopen voor de organisatoren dat deze 2e uit wisseling wederom succesvol zal verlopen. Het moet o.i. van groot belang geacht worden dat de toekomstige intellectuelen kennis kunnen ne men van het leven en werken op een moderne boerderij. Er blijkt n.l. een groot wanbegrip te zijn bij deze jonge stedelingen over de landbouw in het algemeen, hetgeen o.i. ook wel verklaarbaar is, om dat de meeste „boerenkennis" van deze jonge mensen bestaat uit het gebruiken van minder gelukkig gekozen paralellen in het spraakgebruik, en het uiterlijk zien van doorgaans kleinere, helaas dik wijls minder welvarende boerderijtjes in recreatiecentra. In het algemeen mag gesteld worden, aldus enkele leden van de ontvangstcommissie, dat de Thoolse agrariër positief reageert op deze uitwisseling, maar toch valt het niet mee om voor alle leerlingen een gastadres te vinden. In de meeste boerengezinnen is weinig hulp aanwezig en niet ieder voelt zich aangetrokken tot deze uitwisseling. Des te meer waardering mogen we dan ook met z'n allen hebben voor deze gezinnen die deze leerlingen, heel dikwijls al voor de 2e keer, gastvrijheid verlenen. Mag de commissie een volgend jaar ook op U rekenen? TEN belangrijke stap naar een beter en efficiënter afzetsysteem van Thoolse tuinbouwproducten is in de afgelopen week gezet door het oprichten van een Thoolse fustcombinatie waarin al de veilingen van Tholen deelnemen. De veilingen liquideren hun eigen fustpark en brengen dit in bij de fustcombinatie. Straks zullen alle Thoolse producten geveild worden in Alvantko fust, hetgeen naast een betere fustroulatie tevens het voordeel heeft dat men met merkartikelen gaat werken, waardoor meer reclame voor de Thoolse goede producten mogelijk wordt. De veilingen zullen gezamenlijk moeten streven naar het aanbieden van grote kwanta hoogwaardige producten van zo mogelijk constante kwaliteit. Daarnaar gaat de vraag van de handel steeds meer uit, als gevolg van het zich sterk wijzigend afzetsysteem. Denk aan de enorme vlucht die de super markten, de grote zelfbedieningszaken en de gezamenlijke inkoopcombinaties nemen. HE aanhoudende regen is er oorzaak van dat op WALCHEREN omstreeks 10 mei nog 10 15 van de oppervlakte bouwland ingezaaid moet worden. Door de geringe zonneschijn is de groei van de gewassen traag. De voorgenomen chemi sche onkruidbestrijdingen konden niet tijdig wor den uitgevoerd. Al met al een zeer somber beeld. Voor het zaaien van zomertarwe lijkt het nu toch wel te laat. Zomergerst is nog wel mogelijk, al hoewel niet meer op een volledige opbrengst ge rekend mag worden. Dit geldt trouwens voor vrij wel alle nog te zaaien of te poten gewassen, uit gezonderd stambonen. De weersomstandigheden in de komende maanden zullen sterk bepalend zijn op de ontwikkeling en het oogstresultaat, zowel voor de nog te zaaien gewassen als voor de reeds bovenstaande. We zullen hopen dat de natuur zich zodanig herstelt, dat de ontstane achterstand nog enigszins wordt ingelopen. Vooral de oudere kol lega's motiveren dit nogal eens met praktische ervaringen. Wat vaststaat is dat er bij gunstiger weersom standigheden zeer veel werk moet verzet worden. Reeds gemaakte plannen zullen wel eens radikaal gewijzigd moeten worden. Waar nodig en moge lijk zal menselijke arbeid vervangen moeten wor den door mechanische en chemische middelen. Sommige kollega's hebben tussen de buien door bespuitingen uitgevoerd met de rugspuit. De kollega's die winterbloemkool hebben geteeld hadden een paar goede weken. Een redelijke kwa liteit kool en een meestal zeer goede prijs. Deze teelt heeft ook risiko's, daar er telers zijn die in 5 jaar slechts 2 of 3 jaar met goede opbrengsten hebben gehad. Toch zijn we van mening dat er voor meerdere Walcherse bedrijven perspektief in deze teelt zit. Degene die interesse voor deze teelt heeft dient zich hierover de komende maanden te laten in lichten. Dit kan men doen in gesprekken met kol lega's die ervaring hebben met deze teelt. Verder is in het kader van de streekverbetering de heer B. Sandee aangesteld als tuinbouwvoorlichter op Walcheren. Iedere landbouwer die overweegt tuin- bouwgewassen te gaan telen kan zich verzekeren van de deskundige adviezen van de heer Sandee. Voor het grasland waren de weersomstandig heden eveneens zeer ongunstig. De grasgroei is goed, vooral daar waar een flinke stikstofgift is gegeven. Op die percelen waarop reeds geweid is, is de zode sterk beschadigd door stuktrappen. Door een goede graslandverzorging zal getracht moeten worden de schade zoveel mogelijk te be perken. De wintertarwe heeft een wat lichtere kleur ge kregen. Vermoedelijk zuurstofgebrek doordat de grond te lang met water is verzadigd geweest. WANNEER we op ZUID-BEVELAND de hoe- veelheid neerslag in de eerste week van mei bezien, dan blijkt dit al veel meer te zijn als het totaal over de hele maand mei van 1964. We kunnen dan verder ook niet veel meer op onze gronden verdragen. Nu is er perceelsgewijze al heel wat schade. Krijgen we nog meer regen, dan zouden we wel eens van een ramp kunnen spre ken. Misschien is dit erg in mineur gesteld, maar toch zullen we even moeten wachten voor we de schade definitief kunnen ramen. In de jongere polders blijkt de schade gelukkig van veel minder betekenis te zijn. In de oudere gebieden zijn al heel wat percelen met verdron ken plekken. Op meerder percelen blijkt het door gezaaide, meest zomertarwe ook al weer veronge lukt te zijn. Wat moeten we verwachten van de aardappelen die nu al reeds 5 soms 6 weken in de grond zit ten? Hoe moeten we denken over verschillende percelen vlas? Voor het toepassen van een chemische onkruid- bestrijding in granen, vlas en erwten heeft men weinig goede kansen gehad. Hier en daar is tus sendoor nog wat gespoten, niet altijd zal het resultaat voldoende zijn. Voor vele percelen graan en vlas zal het nu ook wel wat te laat worden om nog een chemische onkruidbestrijding toe te pas sen. Voor de Pasen schreef ik, dat er vrij grote kan sen waren dat direkt na de Pasen met het bieten dunnen kon worden begonnen. Nu zijn we 4 weken verder en wat is er reeds geschied! Jammer ge noeg nog slechts een beetje. Hier en daar moet zelfs nog gezaaid worden. Het risico om te dun nen wordt bovendien nog groter nu er op verr- schillende percelen wat wortelbrand voorkomt. Vast staat wel dat de chemische onkruidbestrij ding in de suikerbieten nu al reeds zijn grote nut heeft bewezen. Was er niet gespoten dan zou de onkruidbestrijding onoverkomenlijke moeilijkheden hebben gegeven. Ook is het niet uitgesloten dat de bietendunners, voorgaande jaren nog weinig gebruikt nu meer ingeschakeld zullen worden. Hier schrijf ik niets over de suikerbieten en de moeilijkheden die we er dit voorjaar mee gehad hebben en die alle nog niet opgelost zijn. Maar laten we dit in ieder geval afspreken dat we vol gende week dinsdag of woensdag in ieder geval even de tijd nemen, hoe druk het op onze bedrij ven ook is, om op het demonstratieterrein van voorjaarswerkzaamheden in de suikerbietenteelt in de Wilhelminapolder eens na te gaan welke mogelijkheden er qua precisiezaad, chemische on kruidbestrijding en dunmethoden voor verder ge bruik op ons eigen bedrijf nog mogelijk zijn! HE situatie op SCIIOUWEN-DUIVELAND is al- lesbehalve rooskleurig. Op vele plaatsen kun nen we spreken van verdronken land. De grote hoeveelheden regenwater hebben veel schade ver oorzaakt. Hoe groot die schade is, is niet te zeg gen, maar wel kunnen we gevoeglijk aannemen, dat de top er al af is. Sinds weken is er praktisch geen productief werk gedaan. Plaatselijk kon er tussen de regendagen door een begin gemaakt worden met het opéén zetten van de suikerbieten en nog wat sproeien, maar over het algemeen kon er weinig gedaan worden. Schouwen geeft nog een ongunstiger beeld dan Duiveland, vooral om geving Delingsdijk is 't treurig gesteld met de nattigheid. Wat dit alles betekent nu we de 10e mei gepasseerd zijn, is een ieder duidelijk. Laten we hopen, dat er spoedig verandering komt in de vorm van droog en groeizaam weer. Op Schou- wen-Duiveland moet er nog al wat gezaaid en ge poot worden, 't Betreft hier zo ongeveer nog 175 ha suikerbieten, enkele percelen gerst (20 ha), enkele percelen erwten (±10 ha) en verder nog ongeveer 10 ha uien. Hoofdzakelijk heeft dit be trekking op Schouwen. Ten aanzien van de aard appelen is 't zo dat er nog 35 gepoot moet worden op Schouwen en ongeveer 5 op Duive land. Dit alles exclusief overzaaien, want dat is plaatselijk nodig. In 't begin van deze 2e week in mei ziet het er naar uit, dat we beter weer krijgen. Hopelijk kunnen we de volgende keer dan wat optimisti scher geluiden laten horen betreffende de stand van zaken bij de boer. Vermeldenswaard is 't initiatief van de Land- bouwvereniging Nieuwerkerk tot bestrijding van het klein hoefblad in wegbermen en slootkanten door in samenwerking met de Coöp. Werktuigen Vereniging dit onkruid te bespuiten met chemische middelen. Genoemde plaatsen zijn in menig op zicht een gevaar voor besmetting. Dergelijk ge zamenlijk optreden is zeer nuttig en verdient zeker navolging. In wintertarwe kan dit hardnekkige onkruid enigszins teruggedrongen worden met 2,4-Damine bij een gewaslengte van 1520 cm. In de stoppel Is een zwaardere concentratie aan te bevelen. Als men klavers ingezaaid heeft en toch nog een groeistofbespuiting toe wil passen tegen distel, witte krodde e.d. wacht dan tot gewaslengte van 3035 cm dan is de klaver wat beter beschermd en 't onkruid is in later stadium 't meest gevoelig. Matige dosering kan vooral rode klaver goed ver dragen. MA een volle maand van of gedwongen rust of tussen de buien door eens een paar uur naar het land is er nu weer volop bedrijvigheid op de NOORDBEVELANDSE akkers. Het is hard tijd ook want het onkruid is in die maand niet in rust ge weest. In zomergranen, vlas en erwten is men momenteel nog volop aan het spuiten. Soms is het onkruid al zodanig ontwikkeld dat een af doende bestrijding moeilijk meer bereikbaar zal zijn. Bietenpercelen met veel wortelonkruiden zo als b.v. klein hoefblad zullen alleen m.b.v. van mankracht opgezuiverd kunnen worden. Hieruit blijkt wel dat we elke gelegenheid om vooral de moeilijk te bestrijden onkruiden zoals klein hoef blad en kweek ook werkelijk moeten benutten. Onder omstandigheden als in dit voorjaar kan soms alleen handwerk nog helpen en we zullen er ons toch op in moeten stellen dat dit in steeds mindere mate beschikbaar zal zijn. Voor onze me chanisatie heeft dit als konsekwentie dat een ge ringe overcapaciteit vaak voordeliger is dan tot het uiterste beknibbelen >p de werktuigkosten. En bij de chemische onkruidbestrijding zullen we er rekening mee moeten houden dat de gunstige momenten om te spuiten soms zeer zeldzaam zijn. Van onze mooie plannen om zo vlug mogelijk na het poten van de aardappelen de bedden op definitieve hoogte te brengen is tot nog toe maar weinig terecht gekomen. Op diverse percelen komen de eerste aardappelen al boven terwijl er na het poten nog niets aan het land is gedaan. Men heeft vaak de spuitkar nog ingeschakeld om het bovenstaande onkruid met DNOC kapot te spuiten. Nu is het zaak om de grond te bewerken vóór het te hard wordt en dit laatste kan zeer snel het geval zijn. Er komt dan bovendien wat warmte in de grond zodat de aardappelen vlug ger doorgroeien. Waarschijnlijk als gevolg van koude en vocht hebben de poters over het alge meen nog niet veel wortels gevormd en ook de stengeluitloop is nog maar fijn. Pas als er blad opkomt kunnen deze planten goed tot ontwikke ling komen. Vooral het weer in de komende weken kan nog zeer veel goed maken van wat de maand april heeft bedorven. Momenteel is de stand van het werk enkele weken achter maar de gewassen staan er, uitgezonderd de verdronken plekken, nog redelijk voor. De struktuur van het land heeft echter vooral op de lichtere gronden zodanig ge leden dat we erg kwetsbaar zijn, speciaal voor droogte. Voor een goede groei zullen we in de komende periode naast zon en warmte wel vaker regen nodig hebben dan normaal. Laten we hopen dat ook wat dat betreft de natuur zichzelf weer wat corrigeert.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4