De fabriek in de open lucht Ons commentaar VRIJDAG 14 MEI 1965 tftll P WÉPil iiiiPiP „Officieel orgaan van de Muatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland - a Frankering bij abonnement: Terneuzent 53e Jaargang No. 2780 •v W. wr. A ëm 4m 4mÊ êm w m 'w- W/ m S, 0 vk. 'M jQE land- en tuinbouwonderneming wordt de laatste tijd weieens gekenschetst niet liet begrip „fabriek in de open lucht". Inder daad de land- en tuinbouw heeft in een be trekkelijk korte tijd het aanzien, dat min of meer ambachtelijk was, veranderd in een „fabriekmatig", of zo men wil „industrieel", karakter. De sterke mechanisatie is wel een duidelijk kenteken van het hedendaagse ge zicht van de landbouw. En ook in de andere schakels van de produktiekolom, zoals die van de afzet, verwerking en bewerking, be palen de harde economische begrippen als kostprijs, efficiency, rationalisatie, het nieu we gezicht van de agrarische sector. Ja, een fabriek, niet alle economische wet ten die daar gelden maar dun „in de open lucht"! E11 het zal nieniand verwonderen, na de maand regen die we gehad hebben, dat we dit laatste nog eens willen benadrukken. Er zijn namelijk weinig fabrieken die vier weken stil liggen omdat de grondstoffen on der water staan De cijfers over de neerslag in de afgelopen periode vergeleken met de regencijfers onder normale omstandigheden tonen de wisselen de produktieomstaiuligheden waar de agra rische sector mede te maken heeft. Ze ma ken, dachten wij, voor iedereen duidelijk dat met de toepassing van economische wetten op de agrarische sector voorzichtigheid ge boden is. Of moeten we tocli nog praten over de kosten, de verliezen en het extra werk die in zo'n periode ontstaan? Hierbij dan de gegevens (metingen op Walcheren en Zuid-Beveland). Maand april '61 52 mm (norm. 43 mm) Maand april '65 68 mm Maand mei '61 17.!) mm (norm. 19 mm) 1 t/m 10 mei '65 44,7 mm DE wisselvalligheid waarmede de produ cent in de open lucht altijd te maken heeft zet zich voort ook in de omvang van de produktie en in de prijs die voor het produkt behaald wordt- Er bestaat geen enkele zeker heid dat extra kosten of extra werk gecom penseerd zullen worden door een hogere bruto opbrengst. Integendeel. De schattin gen die men nu zou durven, te maken over bijv. de aardappel- en bietenoogst 1965 zul len vermoedelijk lager zijn dan normaal! Over de prijs" die behaald zal worden valt nog minder te zeggen. Het spel van vraag en aanbod speelt zich geheel af buiten de ondernemer in land en tuinbouw om. De vraag heeft een grens, n.l de capaciteit van de consumptie. Deze is met name voor een exporterend land zoals het onze is zeer wisselvallig. Het aanbod staat vast, alles wat straks geoogst wordt, zal worden aangeboden. Maar hoe wel het aantal ha bekend is moet deze hoeveelheid toch worden afgewacht. Soms is het mogelijk, gezien het grote verband waarin we zijn opgenomen, dat een grote oogst bij ons te klein is om aan de vraag te voldoen. Daar is nu wel zeer recent een voorbeeld van, n.l. de aardappelen. Maar wie had dit ook maar kun nen vermoeden een paar maanden geleden? Het tegendeel komt echter vaker voor: een klei ne of normale oogst bij ons die te groot is. We zitten met diverse produkten voor een overschot- tenvraagstuk. - uy- Achterstand in de werkzaamheden op de akker en in de fruit- en groenteteelt door de overvloedige regen van de laatste weken. Tevens op sommige plaatsen schade aan zaad en pootgoed, terwijl ook het onkruid zich welig ontwikkelt. Voor het toepassen van chemische onkruidbestrijding is weinig gelegenheid geweest en dan veelal nog met onvoldoende resultaat. Voor vele percelen vlas en graan zal het trouwens daarvoor te laat worden. Indien de omstandigheden het weer toe mallen laten zal in die gevallen de mechanische onkruidbestrijding uitkomst moeten bieden. Veel werk zal in korte tijd dan verzet moeten worden. Als er maar gelegenheid toe is! DAT evenwel het begrip overschot een zeer be trekkelijk iets is. daar zijn in het Nederlandse bestel ook goede voorbeelden van te geven. Het niet aan elkaar aangepast zijn van vraag en aan bod geven grote prijsfluctuaties en dit is een ern stige zaak voor de ondernemer. Vooral omdat er slechts bij uitzondering prijsveranderingen naar boven gericht zijn waar hij profijt van trekt. Geen wonder dat er in toenemende mate zowel in ons land als daar buiten pogingen worden ondernomen om aan deze wisselvalligheid het hoofd te bieden. Meerdere industrieën trachten door contracten op een regelmatige wijze in de behoefte aan agra rische grondstoffen te voorzien of doen op som mige punten pogingen om de produktie zelf ter hand te nemen. I7ANUIT Frankrijk komt het Idee van de pro- ducentonorganisaties waarbij het initiatief van de regeling van vraag en aanbod (want daar gaat het in belangrijke mate om) van de telers zelf uitgaat. In deze opzet sluit de telersorganisatie het con tract en past al naar de omvang van de contracten de produktie (de inzaai althans) van de individuele leden aan. Dat aan het Franse voorbeeld van deze pro ducent engroepen diverse grote bezwaren zitten (o.a. het gevaar van het afsluiten van de markt voor bijvoorbeeld Nederlandse import) neemt niet weg dat we er in E- E. G.-verband mee te maken krijgen. Bovendien betekent dit idee van producentenorganisaties een aanpak van het grote probleem van vraag en aanbod dat in de agrarische sector zoveel wisselvalligheid geeft. Een overwegen van dit idee lijkt ons de moeite waard. De fabriek in de open lucht kent immers al wisselvalligheid genoeg Pr.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1