505 O IT EEN creketm WeBKBOTK vam SRAMu/r ffSL/KHOfk WEEKOVERZICHT NOTERINGEN VB IJ DAG 14 MEI 1965 Verstrekt door „Nobeco" - Kortgene. Granen. Nog steeds is er Engelse belangstelling voor aankoop van tarwe, maar veelal zijn de hier aange boden partijen te klein om voor export in aanmerking te komen. Het C. B. K. heeft zich uit de markt teruggetrokken. De enige mogelijkheid tot het ruimen van de nog aanwezige partijen brouwgerst werd dus plaatsing in Duitsland. De daar vorige week verlaagde heffing heeft gelukkig enige mogelijkheden geopend, zodat incidenteel wat kon worden afgesloten op het bestaande prijsniveau. Het slechte weer veroorzaakte een verhoogde consumptie van voergerst, waardoor mede in verband met de reeds genoemde heffingverlaging weer verkopen naar Duitsland konden plaats vinden. De binnenlandse afnemers kochten Franse gerst. De heffing daarop bij invoer in Nederland werd sterk verlaagd als gevolg van de vaste markt in Frankrijk. Duitsland nam ook weer wat haver af. De niet tot het nieuwe seizoen reikende voorraden hebben de Neder landse veevoederindustrie gebracht tot het kopen van buitenlands produkt op een grotere schaal. Peulvruchten. Door het aanhoudende slechte weer kwamen groene erwten en schokkers van de nieuwe oogst vast in de markt te liggen. Op de laatste beursdag van de vorige week leek echter een lichte reactie merkbaar. De prijzen voor de oude oogst gin gen ook enigszins de invloed ondervinden van de gunstige tendens, temeer daar men in het buitenland een grotere interesse ging tonen voor directe leve ring. Toch bleef het aantal zaken veel kleiner dan men op grond van de stemming zou verwachten. Bij groene erwten kwamen de prijsstijgingen in de ef fectieve handel moeizaam tot stand. De noteringen van schokkers werden enige guldens omhoog ge bracht. Voor export bleken de binnenlandse prijzen echter veelal niet haalbaar. Zodoende bleef de handel stroef verlopen. De export van groene erwten en spliterwten was in april jl. 2885 ton (vorig jaar 2483 ton) wat algemeen tegenviel. In de periode augustus 1964 t/m april 1965 werd uitgevoerd 34260 ton (vorig jaar 33712 ton). Ook de export van schokkers over april jl. werd met 636 ton (vorig jaar 1199 ton) te leurstellend geacht. In het tijdvak augustus 1964 t/m april 1965 was de uitvoer 6771 ton (vorig jaar 7051 ton). Bruine bonen konden moeilijk kopers vinden die redelijke prijzen wilden besteden. De termijn- markt sloot vrijdag 7 mei jl. met de volgende ver- rekenprjjzen in een goed prijshoudende stemming: 3 schokkers mei 64,november 69,decem ber 69,3 groene erwten juli 45,50. Zaden. Karwijzaad is weer op het prijspeil van rond een gulden per kg terug gekomen. Blauw maan zaad kreeg zonder exportvraag van betekenis toch een betere stemming. De prijs kon dan ook aan het eind van de afgelopen week enige guldens stijgen. De cons, aardappelmarkt. De aardappelmarkt was deze week zeer vast. Praktisch alle nog bij de telers aanwezige aardappelen verwisselden de laatste dagen van eigenaar, waarbij hoegenaamd iedere vraagprijs werd ingewilligd. Aanleiding tot deze hausse moet gezocht worden in een sterke vraag uit België en een angstpsychose bij de binnenlandse grossiers. Oorzaak van deze buitenlandse vraag kan gelegen zijn in het feit dat de Belgische overheid het verstrekken van subsidie overweegt op geïmporteerde aardappelen om zodoende de levensmiddelen-index in de hand te hou den. In België zijn nl. automatische loonsverhogingen verbonden aan de kosten van levensonderhoud. Door deze Belgische zuigkracht kwamen ook de binnen landse grossiers in actie en kochten alles wat maar te koop was. In hoeverre dit de Nederlandse over heid onberoerd zal laten is momenteel nog niet te zeggen, doch een aardappeltwist zit er de komende weken wel weer in. DE AARDAPPELMARKT De groothandelsprijzen zijn de laatste maand en vooral de laatste week vrij sterk gestegen. Het is vele jaren geleden dat het voor export gevraagde ras Bintje hogere prijzen noteerde dan het ras Eigen heimer. Zelfs voor het ras Alpha zijn de prijzen thans bijna gelijk aan die voor Eigenheimer en Furore. Dit eveneens als gevolg van de vraag voor export. Op 4 mei jl. waren de prijzen nog iets vaster dan op maandagochtend 3 mei. Bintje 40/opw. was bene den 25,niet meer te koop. Voor Bintje 40/- werd ƒ27,betaald, terwijl de maten 50 en 55/opw. nog meer deden. Deze opwaartse prijsontwikkeling die omstreeks 10 maart is ingezet is te danken aan: de aanhoudende goede vraag van een aantal lan den waaronder W. Duitsland en Italië en het daardoor hoge exporttempo, de, naast Nederland, grootste exportlanden in Europa t.w. Frankrijk en België hebben de voor raden vrijwel geruimd en zijn importerend gewor den, de vroege aardappeloogst in de landen rond de Middellandse Zee is later dan normaal, terwijl de opbrengsten dooreengenomen kleiner zijn dan in voorgaande jaren, ook in ons land en geheel West-Europa worden de vroege aardappelen later dan normaal verwacht. Het komt er op neer dat de vraag op de inter nationale markt niet is afgenomen maar het aanbod wel kleiner is geworden aldus het overzicht van het Produktschap voor Aardappelen. Noteringen Rotterdamse korenbeurs van maandag: Cons, tarwe: ƒ41,25, loco. nieuwe oogst, aug./sept, 35,25, döörsneekwaliteit, 17 vocht, franco fabrie ken. Kippengerst: ƒ32.25, loco, nieuwe oogst, sept./ okt., 31,basis boordvrij. Brouwgerst C. B. K.: geen koper meer. Brouwgerst Duitse condities: nieuwe oogst 34,25, sept./okt, basis boordvrij. Haver 52/53 kg; ƒ32,75, loco, nieuwe oogst, sept/ okt., 29,75, basis franco Rotterdam. Groene erwten op monster: tot 37,—, uitgezochte partijen iets hoger, franco Rotterdam. Groene erwten 3 contracten: 44,50, mei, nieu we oogst, sept./okt, 49,laten, franco Rotterdam. Groene erwten 6% contracten: ƒ42,50, mei, franco Rotterdam. TermUnmarkt-maandagochtendcalI.: goed prijshoudend, geen zaken. Schokkers op monster: tot ƒ49,—, uitgezochte partijen iets hoger, franco Rot terdam. Schokkers S contracten: ƒ64,50, mei, nieu we oogst, okt./nov., 68,franco Rotterdam. Schok kers 5 contracten: ƒ61,—, mei, franco Rotterdam. Termijnmarkt-maandagoehtendcalLprijshoudend, geen zaken. Kapucijners op monster: tot ƒ30,fran co Rotterdam. Bruine honen op monster: geschoond, tot 60,—, franco Rotterdam. Maanzaad exportkwa liteit: ƒ149,juni, franco Rotterdam. Karwijzaad exportkwaliteit: 100,mei, 102,sept/okt., franco Rotterdam. Aardappelbeurs: Bintje 40 opw. binnen!, sort af binnenland, autovrij ca. ƒ33,—» Beursbericht markt Goes (11 mei 1965) Aardappelen. Bintje, 35 mm opw. binnenlandse sortering 3032 per 100 kg. Levering aan de sor- teerinrichting. Sorteerkosten voor rekening koper. Stemming zeer vast. Voederaardappelen noteerden 3,50 per 100 kg. Vlas. De prijs voor ongerepeld vlas bedroeg 1220 cent per kg op auto geleverd. Gerepeld vlas noteerde 1530 cent per kg. Onder invloed van de geringe in zaai, neemt de belangstelling voor de oude oogst toe. Eieren. De eierprijs bedraagt ƒ1,98 per kg. Avenhorn. Peen per 100 kg: 50200 gram ƒ30,10 ƒ37,70; 200—400 gram 10,20—15,80; 400—600 gram ƒ9,10. Aanvoer 11 ton. VAN DE VEEMARKTEN Op de veemarkt te Rotterdam noteerden melk- en kalfkoeien ƒ1000—ƒ1475; Vare koeien ƒ875—ƒ1250; Vaaraen ƒ870—ƒ1270; Pinken ƒ570—ƒ880; Gras kalveren 370ƒ630; Nuchtere kalveren voor fok of mesterij 90180; Lopers 100120; Biggen 50 ƒ70; Schapen ƒ90ƒ130; Lammeren ƒ100ƒ140; Weidelammeren ƒ7090. Alles per stuk. Op de veemarkt te 's-Hertogenbosch noteerden melk- en kalfkoeien 9501625; Guiste koeien 860 ƒ1335; Kalfvaairzen ƒ1150ƒ1600; Klamvaarzen ƒ975—ƒ1175; Guiste vaarzen ƒ910—ƒ1135; Pinken ƒ650875; Graskalveren ƒ475ƒ675; Nuchtere kalveren voor fok- of mesterij ƒ120ƒ245; Weide- schapen ƒ95—ƒ135; Ooien met lammeren ƒ165 ƒ285; Drachtige zeugen 365ƒ525; Biggen ƒ57 ƒ73. Alles per stuk. HE eerste week van mei is maar een natte koude u week geweest met zeer veel wind. We zijn weinig opgeschoten. Zelden is er zoveel regen ge vallen als de laatste twee weken. We hadden vorige week 52 mm neerslag, een hoeveelheid, die anders in de gehele maand valt. Er was dan ook geen gelegenheid om bieten te dunnen of te wie den. Je kon op 't land niet staan, laat staan wer ken. i Toen zondagmorgen de regen plensde en de storm gierde, dachten we niet, dat het maandag morgen weer werk in 't bietenland zou zijn en toch was 't droog, ja, zelfs na de middag werd het zo scherp, dat het korstje met biet en al weg zou schuiven, wanneer je niet oppaste. Enfin de gang is er in. Volgende week in de Wilhelminapolder 'n groot se demonstratie op bietengebied. Voor iedere bie tenverbouwer is daar zeker wat te leren. Ook een boer is nooit volleerd! Telkens komt er weer wat nieuws en dat moeten we bijhouden. Er is daar door de voorlichting door het Instituut voor Ratio nele Suikerproduktie en andere instanties al veel werk gedaan. Er zal ook een tentoonstelling zijn van alles wat bij de bieten hoort. Dus zorgt dat je er bij komt. Het resultaat van de chemische onkruidbestrij- ding is door de vele regens der laatste weken niet zo denderend en overtuigend als vorig jaar. In 't vlas is het minder en je kunt vlas niet meer over spuiten vooral niet, wanneer er nog wat M.C.P.A. aan 't mengsel is toegevoegd. Op de aardappel bedden is 't resultaat ook minder, de schuine kan ten der ruggen, nemen het middel en het werk is minder. Zo zie je weer, elk jaar is anders, dat leren we weer van 't voorjaar. We zitten nu ook met het probleem dat door de vele regen veel stikstof door de buizen de sloot is ingegaan. Misschien goed voor de kikkers, maar minder voor ons! Zouden we bijv. de jonge bietenplantjes geen plezier doen met wat direct opneembare N? Zo rooskleurig is het zaaibed niet meer. Zo ook de granen en 't vlas, wat doen wa daar mee? Buurman Willem zei, jon, as 't er op ligt, kun je ter nie meer ofraepen oor. Dat is zeker waar, maar we zullen moeten kie zen geven of niet geven. We geloven dat 't eerste beter is, al is het ook voor ons maar een radett. Zaterdag ons mooie eiland rondgereden, het weer niet te best maar *t viel niet tegen. De peren raken wat uitgebloeid, de morellen staan prachtig alsook de appelbomen, die in deze week nog mooier zullen worden. We reden door kleine binnenwegen, geheel omsloten met bloeiende boomgaarden. Ze waren smal maar in prima staat. Een pluim voor het waterschapbestuur is hier op zijn plaats. Toch zit me wat dwars. Het vrachtvervoer, dat steeds maar met grotere, bredere, zwaardere vrachtauto's gaat rijden, rijdt onze kleinere wegen soms erg stuk. Het waterschap moet dat betalen. Zou het nu niet te doen zijn (gemakkelijk zal dit wel niet zijn) niet om de vrachtvervoeders dit te laten betalen, maar om. mee te delen uit de grote pot, waarin alle wegengelden vloeien? En volgens zeggen moet dit een zeer grote zijn! 4) Verzorging omgeënte bomen. Met het omenten zijn we nu wel klaar. We gaan nu controleren of alle wonden goed zijn afgedekt. Scheurtjes in de ent was moeten worden bijgewerkt. Verder denken we aan het entkevertje dat onherstelbare schade kan aanrichten. Het beste is om op de grond een DDT-oplossing te spuiten. Per boom is minstens 1 liter van een 1000 g DDT-oplossing 50 nodig. Ook de stam kan hiermee worden behandeld, doch verder mag men niet gaan met het oog op bescha diging. (Adv.X

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17