Dagelijks Bestuur Z. L. M. vergaderde VRIJDAG 7 MEI 1965 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland De nieuwe C.A.O.'s Land- en Tuinbouw 1965-1966 Frankering bij abonnement: Terneuzen 53e Jaargang No. 27 IN de j.l. maandag gehouden vergadering van het Dage- lijks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij richtte de Voorzitter Ir. M. A. Geuze, na allen welkom ge heten te hebben, een woord van hartelijke gelukwens met de hem verleende koninklijke onderscheiding tot het D. B.- lid de heer J. -W. Scheele. „Deze onderscheiding heeft ons allen verheugd", aldus de voorzitter, die de heer Scheele daarop dankzegde voor het vele werk dat hij in Z. L. M.- verband en daarbuiten heeft verricht. Spreker memoreerde voorts met vreugde de andere koninklijke onderscheidingen die verleend zijn aan per sonen met belangrijke verdiensten in onze kring: de heren Js. Vos te Koudekerke, C. Traas te Biezelinge, J. Polder dijk te Arnemuiden, P. Brasser te Kleverskerke, W. P. C. Moelker te Kerkwerve en H. J. v. d. Vrie te Kapelle. Als mede aan de heren C. J. de Wilde te Goes en Ir. J. Rinse- ma te Dordrecht die in nauwe relatie met de Z. L. M. staan. In scherpe tegenstelling tot deze vreugdevolle gebeur tenissen stond de voorzitter vervolgens in een kort her denkingswoord stil bij het overlijden van de heer J. Bur ger, lid van het H. B. der Maatschappij. Hierop nam de vergadering enige ogenblikken stilte in acht. AKKERBOUW TtE heer J. B. Becu deelde mede dat er enige gunstiger ontwikkelingen gaande zijn op de markt van de vrije produkten. De situatie ten aanzien van het vlas lijkt wat beter, terwijl bij de peulvruchten enige stijgende tendens zich begint af te tekenen. De vergadering sprak uitvoerig over de situatie op de aardappelmarkt. Hoewel op dit moment de omstandigheden niet ongunstig genoemd kunnen worden, blijven voor de komende jaren zeker een aantal problemen ten aanzien van een rendabele afzet van de consumptie-aardappelen. Hierover worden in landelijk verband dan ook verschil lende besprekingen gevoerd waarbij een voorstel van het Produktschap ter tafel ligt. Daarin wordt voorgesteld om tot een interventie-regeling voor consumptie-aardappelen te komen. Het bestuur besprak de voor- en nadelen van een dergelijke regeling. Nog afgezien van de problemen die een dergelijke regeling in E. E. G.-verband met zich meebrengen, bestond er bij de vergadering ernstige twijfel over de resultaten van een drgelijk interventie-systeem. Het bestuur zal evenwel aan de hand van een op te stellen nota op deze kwestie een volgende vergadering terugkomen. DE VOORSTELLEN VAN DE NIEUWE REGERING MAAR aanleiding van vragen over de in de regerings- verklaring gedane voorstellen, ten aanzien van het grondbeleid en de belastingen, sprak de vergadering als haar mening uit dat voordat tot realisering van de nieuwe voorstellen kan worden overgegaan nog geruime tijd kan verlopen. Deze mening grondde het 1 -stuur op de om vangrijkheid van de problematiek waar het hier om gaat en op de vrij langdurige procedure die wetsvoorstellen moeten doorlopen. Zodra omtrent de nadere uitwerking van de nieuwe voorstellen meer bekend is, zal het bestuur de gehele materie uitvoerig bestuderen. TUINBOUW HE vergadering nam kennis van de goede ont- wikkeling van de afzet van het fruit oogst 1964. Er is een ruime vraag en de aanwezige voor raad loopt nu aanzienlijk terug. De vooruitzich ten zijn voor wat betreft de peren niet ongunstig. De bloei is goed, hoewel de weersomstandigheden ook hier alleen maar tegenwerken de laatste tijd. Ten aanzien van de appelen is nog niets te zeg gen, daar de bloei laat is. Hoewel bij de sla het prijspeil eerst wat aan de lage kant was kan toch gezegd worden dat in de groentesector het ver loop goed is, zelfs voor de wintergroenten zijn er nog enige afzetmogelijkheden. WERKGEVERSBELANGEN DE vergadering nam kennis van de resultaten van het overleg in de provincie over de nieu we C.A.O's, dat tot een spoedige overeenstemming tussen de partijen heeft geleid. De mededelingen over de nieuwe bepalingen in deze C.A.O's zijn elders in dit nummer opgenomen. Naar aanleiding van berichten dat de premie van de Interim-Invaliditeitswet verhoogd zal moe ten worden, vroeg de vergadering zich af, of het niet mogelijk zou zijn deze verhoging te compen seren. Met name dacht men hierbij aan de zeer grote reserves van het W. en W. fonds waaruit als compenserende maatregel geput zou kunnen worden nu de werkloosheid zo teruggelopen is. (Zie verder pag. 439.) 5 meiVreugdevolle herdenking van onze bevrijding LONEN EN ANDERE ARBEIDSVOORWAARDEN PER 1 MEI 1965 IN de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is, nadat eind april door de Hoofdafdeling Sociale Zaken voor de C.A.O. Landbouw een loon- advies werd gegeven, op korte termijn overeenstemming tussen partijen verkregen over de nieuwe lonen en arbeidsvoorwaarden van de C.A.O's land- en tuinbouw van de Provincie Zeeland Kontraktjaar 19651966. De betreffende voorstellen zullen in de op donderdag 6 mei te houden vergadering van de Gewestelijke Raad behandeld worden en dan via de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap aan de Stichting van de Arbeid ter goedkeuring worden voorgelegd. Zoals be kend zijn de nieuwe lonen enz. eerst officieel nadat ze door genoemde Stichting zijn bekrach tigd. OP de middenpagina's van dit nummer geven wij reeds een uitvoerig overzicht van de voor gestelde nieuwe lonen en andere arbeidsvoorwaarden, zoals wij verwachten dat deze van af 1 mei j.l. zullen gaan gelden. Het samenstellen van dit overzicht heeft met de nodige spoed moeten plaats vinden mede in verband met de vrije dag op 5 mei die in deze week valt. In verband met de komende loonbetalingen op 8 mei werd getracht zo zorgvuldig mogelijk alle veranderingen, die onvermijdelijk elk kontraktjaar weer plaatsvinden, in deze samenvatting aan te brengen. Wij hopen daarin geslaagd te zijn. Gaarne zouden wij onze leden-werkgevers er op willen wijzen dat he' aanbeveling ver dient deze pagina's voorlopig in hun loonboek te bewaren. De ervaring heeft geleerd dat het wel enige tijd kan duren voordat de definitieve C.A.O.-boekjes gedrukt zijn. Alhoewel de opge nomen overzichten geenszins volledig zijn (dat geeft alleen de C. A O.), kan men het belang rijkste hierin toch terugvinden. Te zijner tijd ontvangen de werkgevers gratis de nieuwe C.A.O thuis. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1