VAKARBEID EXCURSIE NAAR DE FLEVOPOLDER Voor de grondgebruikers uit de toekomstige ruilverkaveling „Kapelle", „De Poel" en „Heinkenszand" Graanprijsbeleid 1965 DE VEE- EN VLEESMARKT Wist U dat Werkgevers- en arbeidszaken Koninginnedag en 5 mei VRIJDAG H APRIL 1965 - <ï-±-y DOOR de drie standorganisaties en de N. F. O. is besloten gezamenlijk een excursie te orga niseren naar de Flevopolder. Aan deze excursie kunnen zowel mannen als vrouwen deelnemen. Ook jongeren met hun eventuele verloofde zijn van harte welkom. Nu straks de gelegenheid zich voordoet in ruilverkavelingsverband naar zowel landbouw- als fruitteeltbedrijven in deze nieuwe polder te solliciteren, menen de organisatoren er goed aan te doen belangstellenden, door middel van deze excursie, een indruk te geven van de even tuele mogelijkheden die daar voor hen liggen. Van de zijde van de Rijksdienst van de IJssel- meerpolders zal een belichting gegeven worden over de opbouw van de polder en de uitgifte van de bedrijven. Tevens zal aan enige bedrijven, waar op Zeeuwen wonen een bezoek worden gebracht. Door de dames kan een kijkje in de woning worden genomen. Er is gemeend i v.m. de werkzaamheden op de verschillende bedrijven twee data voor deze ex cursie te reserveren n.l. op dinsdag 1 juni en op dinsdag 15 jimi 1965. Men kan dus uit beide data kiezen. De buskosten bedragen afhankelijk van de grootte van de bus 10,— tot 13,— per persoon. De opgave voor deelname met het aantal deel nemende personen worden vóór of op 20 mei in gewacht bij het secretariaat van de Z.L.M. p/a J. Markusse, Grote Markt 28, Goes. Er zal zo spoedig mogelijk worden bericht waar vandaan en hoe laat de vertrektijden zullen zijn. Geeft U zo spoedig mogelijk op indien U belang stelling voor deze excursie heeft. Gaarne in deze opgave naam, adres, het aantal personen dat deel neemt en de datum van deelneming duidelijk op geven. DE Minister van Landbouw heeft aan het Pro- duktschap voor Granen, Zaden en Feulvruch- ten medegedeeld in te stemmen met de voorstel len van het Bestuur van het Produktschap ten aanzien van de technische uitwerking graanprijs beleid oogstjaar 1965. Deze voorstellen behelzen o m., dat voor de richt- en interventieprijzen dezelfde standaardkwaliteiten worden aangehouden als die welke gelden voor de drempelprijzen en zoals die zijn omschreven in Verordening no. 61 van de Europese Commissie; als commercialisatiecentrum van het grootste tekortgebied voor zachte tarwe, rogge en gerst, Rotterdam wordt aangewezen; als kosten tussen „cif Rotterdam" en „het sta dium van de groothandel in Rotterdam" wor den aangehouden; ƒ0,45 per 100 kg zachte tarwe en ƒ0,60 per 100 kg voor rogge en gerst; de drempelprijs voor durumtarwe wordt vast gesteld op een niveau dat 5 hoger ligt dan dat voor zachte tarwe; voor millet de drempelprijs per 1 juli 1965 met 0,30 per 100 kg wordt verhoogd; voor kahariezaad en boekweit de drempel- prijzen per 1 juli 1965 ongewijzigd worden ge laten; de interventieprijzen zullen gelden bij levering franco voor door het V. I. B. aan te wijzen pand te Rotterdam; de maandeliikse prijsstaffel voor de tarwe wordt gehandhaafd op 8 maal 0,35 per 100 kg; de orijsstaffel voor de voergranen 6 maal ƒ0,25 per 100 kg zal bedragen over de periode van 1 september 1965 tot en met 1 februari '66. OVER de marktsituatie valt niet zo veel te ver melden. Vier weken achtereen missen we een slachtdag en ondervindt de slachtvee-afzet kon- kurrentie van de piepkuikens en braadkippen. De prijzen zijn zodoende over de hele linie stabiel of wat zwakker; een geluk is hierbij dat het aanbod wat aan de korte kant is. Een ondersteuning van de varkensprijzen gaat ontegenzeggelijk uit van het vrij stabiele rundvee-prijspeil. Al moeten we hier direkt aan toevoegen dat deze zeker niet hoog zijn vergeleken met vorig jaar. De varkensprijzen lagen deze week 10 tot 20 cent beneden die van vorig jaar om dezelfde tijd. Bij de slachtkoeien is het verschil met vorig jaar per kg geslacht ge wicht eveneens gemiddeld 10 tot 20 cent lager dan vorig jaar. Behalve in België waar de prijzen sinds eind april met een tientje per 100 kg levend gewicht zijn op gelopen blijkt in de andere landen van de E. E. G. het prijspeil de laatste weken vrijwel onveranderd. Daar de kosten stijgen en de opbrengsten van vee en vlees zeker niet hoger schijnen te kunnen komen dan vorig jaar het geval was en daarbij de melk de laatste weken van betekenis minder ge bracht verschraalt het rendement. D. „Landarbeid is vakarbeid" is voor boeren en arbeiders geen vraag. Voor velen buiten de land en tuinbouw is het dit echter wel. Onbekendheid met de eisen leidt dan tot onderwaardering van de landarbeid en daarmede van de hoedanigheden van de man die deze arbeid verricht. Dit is een vervelende zaak, die overigens grote gevolgen kan hebben. Toen in een tweetal West brabantse gemeenten onlangs werd nagegaan hoe de vrouwen van landarbeiders over het beroep van hun mannen dachten meende meer dan V3 van de vrouwen, dat zij maar beter wat anders konden gaan doen. Daarentegen was van de man nen maar Vt geneigd van beroep te veranderen. Een belangrijk motief daarbij van de vrouwen was het gebrek aan aanzien van het beroep in de ogen van anderen. Toch zouden wij de mannen willen aanbe velen hun vrouwen eens dit boekje te laten zien en te vertellen wat er al zo in hun vakgebied te doen is. Deze morele steun zou waardevol kunnen zijn; de vrouwen zouden er dan toe kunnen bij dragen de onkunde en het misverstand uit de wereld te helpen. Aldus het woord vooraf van de brochure-kommissie voor de Technische Voorlich ting aan Land- en Tuinarbeiders van de Raad voor de Bedrijfsvoorlichting in de Landbouw in Zeeland. Een andere kwestie vormt de veroudering van de landarbeidersstand. In dit opzicht neemt Zee- 30 APRIL - KONINGINNEDAG Volgens de C. A. O.-Landbouw behoeft op de dag waarop de verjaardag der Koningin wordt gevierd, geen landbouwarbeid te worden verricht. In de C. A. O.-Tuinbouw staat hetzelfde vermeld, echter met dien verstande, dat tevens is bepaald dat, als de bedrijfsomstandigheden dit niet toe laten, het vrij hebben geheel dan wel ten dele kan worden uitgesteld en kan plaats vinden op een latere in onderling overleg vast te stellen datum. De bepalingen in deze C. A. O.'s zijn dus niet zodanig dat geen arbeid mag worden verricht. Fr behoeft geen arbeid te worden verricht. Het is een zgn. snipperdag die, indien opgenomen, in min dering wordt gebracht op het aantal vakantie dagen en waarover dan ook het loon wordt door betaald. BEVRIJDINGSDAG - 5 MEI Met instemming van de Centrale werkgevers- en werknemersorganisaties is besloten tot een land bepaald een ongunstige positie in. Toch zal er in de toekomst per 30 ha akkerbouw één man nodig blijven om de machines voor de bewerking van de grond en het zaaien, verzorgen en oogsten van de geteelde gewassen te bedienen. Voor deze „machineman" is door de veelzijdigheid van de machines een belangrijke funktie weggelegd. Wij zouden ons kunnen indenken, dat met deze ont wikkeling voor ogen, de landarbeider van nu zijn zoon niet onmiddellijk ontraadt de landarbeider van de toekomst te worden. Maar mocht de zoon daartoe besluiten, dan ook niet zonder grondige opleiding! Voor de eerste maal is bij de opzet uitgegaan van een jaarprogramma. De scheiding in zomer en winterprogramma bleek minder te voldoen. Daarvoor liepen de aktiviteiten te veel in elkaar over. Inmmers vele aktiviteiten vragen geruime tijd van voorbereiding zodat de programma's als ware in elkaar overlopen. Het jaarprogramma '65— 66 geeft een uitvoerig overzicht van de mo gelijkheden voor excursies, cursussen, voorlich tingsavonden enz. De heer M. Krijger van de Prov. Direktie voor de Rijkslandbouwvoorlich ting „Landbouwcentrum" te Goes geeft desge wenst gaarne nadere inlichtingen. De mogelijk heden lopen n.l. voor de verschillende gebieden nogal uiteen. Neemt U eens de moeite bij de heer Krijger naar e.e.a. te informeren of vraag bij hem het jaarprogramma '65/'66 aan. bijzondere viering van de bevrijdingsdag op 5 mei 1965. Het Bestuur van de Stichting van de Arbeid doet een beroep op de werkgevers om daar, waar tie bedrijfsomstandigheden dit toelaten, de in hun dienst zijnde werknemers op 5 mei vrijaf te geven met behoud van het voor hen geldende loon. Het Bestuur der Z. L. M. onderschrijft deze oproep en adviseert deze EXTRA vrije dag te geven en net loon door te betalen. In die gevallen waar de be drijfsomstandigheden zulks niet toelaten kan even tueel op een later tijdstip vervangende vrije tijd worden gegeven met behoud van loon. C. A. O. LAND- EN TUINBOUW 1965—'66 Op 29 april vergadert de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van liet Land bouwschap. Het loonadvies contract jaar '65'66 is bekend en naar verwacht mag worden kunnen de onderhandelingen snel tot resultaten leiden. Mocht dit inderdaad lukken dan zullen wij proberen de nieuwe lonen in het nummer van 7 mei op te nemen. B. TJET soms met gebeurtenissen op fiscaal terrein zo ongeveer verloopt als met de weerver schijn- ±M- selen in een „droge" periode? Het land schreeuwt om regen, er komt een bui aan de lucht, er vallen enkele druppels, maar we constateren daarna dat voor een goede groei meer nodig is. Welnu, op fiscaal terrein is de situatie vrijwel gelijk. Reeds sedert jaar en dag zien we uit, naar de zo dringend noodzakelijke verlaging van onze di recte belastingen en wel zeer speciaal wat betreft de Inkomstenbelasting en nu we op de „fiscale regenmeter" kunnen vaststellen hoe groot de verkwikkende bui zal zijn, kunnen we niet anders zeggen, dan dat het wel zeer spaarzamelijk is. De grote koppenin onze dagbladen doen het wel voorkomen alsof een zeer milde bui op komst is, maar men zij hiermee VoorzichtigMen leest n.l. in sommige bladen met vette letters „BELASTING 1965 KWART OMLAAG". Zo mooi is het echter bij lange na niet! Ti1 AT is dan wel het geval? Van de totale belastingverlaging groot één miljard, zal in 1965 één kwart" worden geëffectueerd. Dat scheelt maar zoveel! Er is een nieuwe tabel voor de Inkom stenbelasting gepubliceerd en de tarieven zijn nu zodanig gewijzigd dat een vierde gedeelte van de wettelijke verlaging over 1965 zal worden toegepast. Zowel Loonbelasting als Inkomstenbelasting on dergaan hiervan de gevolgen. In de eerste plaats de Loonbelasting. Vanaf 1 juli 1965 zal een tarief gelden waarin de helft van de totale verlaging verwerkt is, wat dus neerkomt op een vierde van het totaal. Voor de verhoging van het belastingvrije minimum zijn speciale voorzieningen getroffen. Invoering van de nieuwe tabellen, waarin de helft van de totale verlaging is verwerkt zou tot ge volg hebben dat voor wat betreft de Loonbelasting reeds over 1965 50 van de totale verlaging zou worden genoten, terwijl in feite maar 25 verlaging wordt gegeven. BIJ algemene maatregel van bestuur is nu bepaald dat reeds vanaf 1 juli 1965 beneden de nieuwe grenzen in het geheel geen Loonbelasting wordt geheven. Dit betekent dat iemand die gehuwd is en aftrek heeft voor twee kinderen (Groep III2) vanaf 1 juli geen Loonbelasting moet betalen in dien zijn loon niet meer bedraagt dan f 3.600,per jaar. Voor loonbelastingplichtigen die een loon genieten van f 3.600,tot f4.200,zal de verlaging wat meer dan de helft bedragen terwijl bij een loon van f 4.200,en hoger de verlaging maar 50 zal bedragen. Een en ander zal in de nieuwe tabellen worden verwerkt. trOOR de Inkomstenbelasting zal de verlaging gelijk zijn aan die voor de Loonbelastingterwijl een zodanige regeling zal worden getroffen dat een bepaald gedeelte van de volgens tarief 1965 verschuldigde Inkomstenbelasting buiten invordering zal blijven, teneinde hier een zoveel mogelijk gelijke belastingdruk te verkrijgen als voor de Loonbelasting. Zodra we over de nieuwe tabellen kunnen beschikken, willen we de belastingverlaging nog nader be spreken. We hopen dan aan te tonen dat we hoewel dankbaar voor het verkregene, speciaal voor de onder nemers niet voldaan zijn. MEIJERS. HOE is de officiële regeling betreffende het werken op en de betaling van loon op Konin- 11 ginnedag en Bevrijdingsdag?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5