.UIT DE PRAKTIJK 444 W" 'n voorjaar hè! Verdrogingsverschijnselen treden beslist niet op, al thans nog niet! Zo was de kreet die we de laatste dagen meerdere collega's hebben horen slaken. Vooral tijdens de Paasdagen lagen vele ak kers er allerberoerdst bij en slechts op weinig percelen kwam geen waterover last voor. Verschillende boeren zagen zich daarbij genoodzaakt om de spade te pakken en er op uit te trekken om het overtollige water op de akkers af te laten. Na deze natte en koude Pasen hoopten wij op beter weer doch tot op heden is deze hoop nog niet verwezenlijkt. De werkzaamheden stagneren hierdoor enorm en 't onkruid krijgt nu de kans om flink de kop op te steken. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IVE tractoren staan op THOLEN en ST. PHI- u LIPSLAND wiedklaar maar de motoren zwij gen, de bietendunners staan „gericht" doch ook zij komen niet verder dan de schuur, de aardap pelruggen kunnen niet gevormd, het klaverzaad niet gezaaid en ook de laatste aardappels niet ge plant worden. De sproeimachines kunnen niet over het land, zodat de noodzakelijke chemische onkruidbestrijding niet kan plaatsvinden. En straks als het weer verandert dan komt men werktuigen en mensen tekort om het noodzakelijke werk te doen. Ja het is een beroerd voorjaar en van een goed begin kan men moeilijk spreken, waarmee het spreekwoordelijke halve werk ook nog niet ge daan is. Het zal wel zo worden dat vrijwel het hele werk nog bijna gedaan moet worden met. betrekkelijk weinig mensen. We leven nog steeds, en o.i. zal dit nog wel enige tijd duren, in een overspannen arbeidsmarkt. Als er nu straks in de moeilijkste periode van het jaar nog veel extra onkruid is, dan belooft dat niet veel goeds voor de gevraagde lonen. Wij zijn voorstanders van het betalen van een goed loon aan onze medewerkers, doch lonen betalen die de industriële lonen aan zienlijk te boven gaan heeft geen zin, want het aantal handen vermeerdert er beslist niet door! Dus collega's, doe geen gekke dingen! DIT voorjaar is de inzaai in SCHOUWEN-DUI- VELAND in stukjes en brokjes uitgevoerd en nog is alles er niet in. Plaatselijk moeten nog erwten (een enkel perceel), bieten gezaaid en aardappelen gepoot worden. De laatste weken is er weinig gebeurd. De regens van de beide laat ste weekends hebben hier en daar hun sporen terdege achtergelaten, vooral in 't lage Schouwen, zodanig dat 3 x zaaien van het zelfde perceel niet tot de uitzonderingen behoort. Het zou o.i. geen overbodige luxe zijn, als men nu al eens zijn aan dacht schonk aan gips, voor aanwending in het najaar op de nu duidelijk kenbare „slechte" plek ken. Bovendien laat de natte grond niet toe ver der verplegingswerk te doen. Ook de sproeikar heeft het moeilijk en plaatselijk kan er vóór op komst niet gespoten worden. Al met al ziet het er naar uit, dat verschillende boeren vóór mei nog niet alles er in krijgen. Door het koude en natte weer zijn de gewassen traag in hun ontwik keling. Aan de kleur is echter wel te zien, dat de bodemtemperatuur nog niet hoog is opgelopen. Bieten, erwten, vlas en uien bijv. komen geel van de kou boven. We horen nog al eens, dat bij gebruik van Py- ramin in bieten toch nog jonge onkruidplantjes te zien zijn. We dienen er echter rekening mee te houden, dat dit middel in zijn werking meer overeenkomt met de groeistoffen en dus lang zaam inwerkt. Het middel moet hoofdzakelijk via de wortels opgenomen worden wat onder koude en veel natte omstandigheden langzaam verloopt. Kleine onkruidplantjes hebben enige tijd nodig om voldoende middel op te nemen, voor ze door deze opname geleidelijk aan doodgroeien. Op vele bedrijven loopt nu ook het melkvee in de weide, veelal voorlopig nog overdag. Het kou de weer is nu niet bepaald aanlokkelijk. Ook de grasgroei laat te wensen over, hoewel het vee van het voedzame voorjaarsgras geen grote hoeveel heden nodig heeft. Ook ten aanzien van de gras- groei is het te hopen, dat we spoedig groeizaam weer krijgen. Dat de krachtvoernota weer aan zienlijk lager wordt is natuurlijk wel aantrekke lijk. HET heeft helaas niet zo mogen zijn dat op WALCHEREN de inzaai voor Pasen is klaar gekomen. Het wisselvallige weer heeft een spaak in het wiel gestoken. Op de bedrijven met veel struktuurgevoelige gronden moet nog veel gezaaid worden, zelfs nog zomertarwe en erwten. Sommi gen hebben beslist geen gelegenheid gehad, ande ren wel, wanneer ze iets sneller waren geweest was er meer ingezaaid. Al met al is het geen pret tig voorjaar wat de inzaai betreft. Het is maar wat „stelen" geweest zoals men hier nogal eens uitdrukt. De tijd van opkomst en ontwikkeling loopt zo doende ook sterk uitéén. Dit geeft ook weer pro blemen o.a. voor de voorlichting via de waar- schuwingskaarten die door de vereniging voor be drijfsvoorlichting aan haar leden worden verzon den. Sommige leden zullen wel eens een kaart ontvangen die op dat tijdstip voor hun gewas nog niet van toepassing is of waarvoor het gunstige tijdstip al verstreken is. In een dergelijk voorjaar als dit, is dat nu eenmaal te voorkomen. Van de tijdig gezaaide gewassen lijkt de opkomst vrij goed. Het ziet er allemaal wel een beetje kou welijk uit, maar de zon zal hier hopelijk nog wel een verandering in brengen. We zagen enkele vroeggezaaide percelen uien die vóór opkomst gespoten waren en nu bijna ge schikt voor toepassing van Chloor-IPC. Dergelijke percelen zullen wat de verzorging betreft, weinig handenarbeid vragen. De grasgroei is goed, er is reeds veel vee in de weide. Door de regenbuien is de grond vrij zacht zodat op sommige percelen de zode beschadigd wordt door trappen. Hopelijk zal dit niet te lang aanhouden, want dan eet een koe met vijf mon den en mindert het gras snel. Voor bestuur en leden van de Coöp. Melkfabriek „Walcheren" was het op 22 april een belangrijke en heugelijke dag. De uitgebreide en gemoderni seerde fabriek werd officieel geopend. Voor agrarisch Walcheren is deze inrichting van zeer veel betekenis. Het is voor de leveranciers van dit verwerkende bedrijf van het allergrootste belang dat het produkt op rationele wijze kan worden ontvangen en verwerkt. Dit te meer nu de menselijke arbeid steeds schaarser en duurder wordt, terwijl de omzet vooral tijdens het toeris tenseizoen steeds stijgt. Een pluim voor het vooruitstrevende bestuur en direktie. Wij hopen dat vele leveranciers van de gelegenheid gebruik zullen maken hun fabriek te bezichtigen en te zien hoe het door hen gele verde produkt wordt verwerkt. Uiteindelijk is deze inrichting een verlengstuk van de boerderij, met het doel een zo hoog mogelijke prijs voor het geleverde produkt. De zoveel besproken „valori satie" in de praktijk! T EEK het er in de eerste helft van maart op dat we dit jaar vroeg onder zaad zouden zijn, in de loop van het voorjaar werd het ons steeds duidelijker dat het laat zal worden eer alles aan de grond is toevertrouwd. Want ook in WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN moet het weer gauw veranderen, willen we vóór mei nog op het land komen. Waarmee we er reeds drie weken achter een zo goed als helemaal uitliggen. En dat valt niet mee, daar is men niet op berekend, dat be zorgt ons moeilijkheden, zeker arbeidstechnische en waarschijnlijk ook financiële, nu is het alleen nog maar vervelend, maar straks volgt de rest. Het wordt een hele toer om de pootaardappelen in goede conditie te houden, vooral als ze reeds enige weken geleden uit de koelcel zijn gehaald. Maar ook met de gepote aardappelen zijn we nog lang niet aan een ideale rug toe, zeker niet op de zware grond. Wat we wél hebben is onkruid, vooral op de percelen die na het zaaien nog niet werden bewerkt of gespoten met een onkruid- dodend middel. En zulke percelen zijn er veel, want men kreeg daar in veel gevallen nog geen gelegenheid voor. Terwijl de vroege bewerking van de grond en de goede structuur vóór de regen beide juist ideale omstandigheden vormden voor een zware onkruidbezetting. De vroeg gezaaide suikerbieten zijn vooral op de lichtere gronden wat dun opgekomen, wat ge zien de weersomstandigheden niet te verwonde ren is. Want de grond is nog al veel dichtgeslagen en bij drogend weer treedt direct korstvorming op. Overigens hebben wij de indruk dat onze bie ten er beter voor staan dan men aan de hand van ^e geruchten uit andere streken zou vermoeden. Want dan is het alsof een behoorlijk deel van onze bieten reeds zou zijn uitgereden of daar kort aan toe zijn. Voor zover ons bekend is die opper vlakte nog onbeduidend en onvoorziene omstan digheden voorbehouden geloven we niet dat er nog veel zal worden verzaaid. Wel zullen er nog al veel percelen aan de dunne kant zijn, waardoor mogelijk de opbrengst aan de lage kant zal blij ven. Maar al mag dan het aanzicht en het voor uitzicht van zulke percelen niet mooi zijn, als men zulke bieten verzaaid is de kans op een beter rendement ook niet groot. Overigens vinden wij het niets bijzonders dat de bieten wat dun opkomen. Dat kwam ook voor toen we nog gewoon zaad zaaiden, waar toch nog al wat minder risico aan verbonden was als aan precisiezaad. Wij vinden een dunne stand dan ook een normaal verschijnsel van een meer ar- beidsextensieve teeltmethode. Wel vinden wij het een bezwaar dat dit niet in de bietenprijs tot uitdrukking komt. Want het is niet dat wij zo op dat risico gebrand zijn. Maar het is in veel gevallen of precisiezaad of helemaal geen bieten. WAT waren we voor de Pasen op ZUID-BEVE- LAND toch optimistisch met de idee dat we direct na de Pasen aan de vroegst gezaaide sui kerbieten konden beginnen met doorslaan. In de tussentijd zijn de bieten maar ook de andere ge wassen maar weinig gegroeid. Na deze lange natte periode kan men zich weer af gaan vragen of een volvelds chemische on kruidbestrijding niet beter is als een toepassing in de vorm van rijenbespuiting. Want in deze pe riode is het onkruid wel zeer snel gegroeid. Ma chinaal wieden was in deze periode ook niet mo gelijk. Ook in de andere gewassen zijn de kansen om een chemische onkruidbestrijding toe te passen niet groot geweest. En in vele percelen zowel zo mertarwe, zomergerst, vlas en erwten blijkt dit toch hard nodig te zijn. Tijdig toepassen is wel gewenst. Het onkruid wordt dan ook het beste bestreden, terwijl de gewassen er het minste van lijden. Bij het gebruik maken van de mengsels van groeistoffen moet men deze tijdig toepassen, bij het groter worden van het gewas worden de kansen van opbrengstderving snel groter. Soms kunnen deze vrij groot zijn. Ondanks het slechte koude natte weer blijkt dat er aan de kleine pas opgekomen bietjes ook dan reeds schade door de vroege akkerthrips wordt veroorzaakt. Tijdig spuiten desnoods op een tijd stip dat nog lang niet alle bieten boven zijn, kan gewenst zijn. In zo'n stadium kunnen indien er thrips voorkomen, deze gevonden worden op en in de hartjes van de distels. Op deze manier is een vrij goede aanwijzing te verkrijgen. In het begin van de week moesten er hier en daar nog wat suiker- en voederbieten gezaaid worden. Veel zijn het er wel niet meer, maar het gaat er toch wel erg laat voor worden. Ook de aardappelen zijn nog lang niet allemaal aan de grond toevertrouwd. Het ziet er niet naar uit dat deze dan ook allemaal voor 1 mei nog gepoot kunnen worden. Waren we vorige maal optimistisch over het grasland, nu valt ook dit niet vol te houden. De grasgroei is maar zeer matig. Weiden die goed met vee werden bezet, hebben in de tussentijd maar een lichte kleur gekregen. Ook voor die genen die voor het suikerbieten dunnen uit nog zouden willen maaikneuzen voor een graskuil ver loopt de grasgroei wel wat traag. HOEWEL er heel wat werk was op de NOORD- BEVELANDSE akkers Leeft ook daar de boer in de afgelopen weken toch maar weinig kun nen presteren. De aardappelen zijn nog steeds niet allemaal gepoot en ook het zaaien van de klaver voor groenbemesting is nog niet klaar. In de afgelopen week is tussen de buien door een begin gemaakt met het bieten opéénzetten, maar door de lage temperaturen was de groei van de zomergewassen en vooral van de jonge bieten nog maar zeer gering. Zodra het weer omslaat zitten we midden in de grote drukte van de verzorging van de gewas sen. Het bieten opéénzetten kan dan volop begin nen, gelukkig ziet het er naar uit dat de bespui tingen tegen het onkruid in de bieten dit jaar weer een succes zullen worden. Verder is het hard tijd voor de bespuitingen tegen het onkruid in erwten, zomergraan en ook vlas. Hiervoor hebben we dringend goed spuitweer nodig anders wordt het onkruid voor een effektieve betrijding weer al te groot. Aan de beddenbewerking in de aard appelen is tot nu toe ook nog niet veel gebeurd. Er is wat belangstelling voor chemische bestrij ding van het onkruid in dit gewas. Alles bijeen staat er voor de boer in de komende periode heel wat werk te wachten. Vrijdag is de nieuwe uitbreiding van het land- bouwmechanisatiebedrijf te Wissenkerke geopend. Aan de bestaande smederij zijn ruime hallen toe gevoegd waar nieuwe machines kunnen worden geplaatst en door de boer bezichtigd. Het nieuwe gedeelte vormt met de goed geoutilleerde bestaan de smederij werkelijk een fraai geheel, dat mid denin het zich steeds meer gemechaniseerde agrarisch Noord-Beveland een waardige plaats kan innemen. Terecht werd er door diverse sprekers bij de opening op gewezen dat men er met mo derne gebouwen alleen nog niet is. Van veel meer belang zijn goede leiding en vakbekwaam personeel. De boer heeft behoefte aan mensen die zijn problemen kennen en die als in de topdrukte een machine dienst weigert in staat en bereid zijn onmiddellijk bij te springen. Ook wat dat betreft geloven wij dat de Noord- bevelandse boer het met het huidige bedrijf in Wissenkerke niet slecht heeft getroffen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4