Koninklijke Onderscheidingen 443 Landbouw en Visserij in de regeringsverklaring J. W. SCHEELE Js. VOS - Koudekerke Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Eremedaille verbonden aan de C. TRAAS Eremedaille in goud AFSCHEID M. DE REGT Orde van Oranje-Nassau in goud VRIJDAG 30 APRIL 1965 „VERSTERKING van de positie van de Neder- landse landbouw en visserij blijft doelstel ling van liet beleid van de regering. Zij zal der halve een hoge prioriteit toekennen aan een struc tuurbeleid, dat is gericht op aanpassing aan de veranderingen, die zich nationaal en internationaal op het gebied van de voortbrenging en afzet van produkten van landbouw en visserij voltrekken". Aldus de minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, tijdens het afleggen van de regeringsverkla ring in de vergadering van de Tweede Kamer van dinsdag 27 april 1965 over de landbouw en de vls- sertf. Hij vervolgde: „Op het terrein van de land bouw zullen hiertoe in samenwerking met het be drijfsleven de maatregelen zowel ter ontwikkeling als ter sanering worden uitgebouwd. Het versterk te beleid ten aanzien van ruilverkavelingen en an dere cultuurtechnische werken ter verbetering van de externe produktieomstandighedon zal worden voortgezet. Evenzeer zal het beleid gericht zijn op verbetering van de interne bedrijfsstructuur en van de verwerking en de afzet. Bij het markt- en prijsbeleid, dat in toenemende mate in Europees verband wordt gevormd, zal de regering een verbetering van de levensomstandig heden van de agrarische bevolkingsgroep blijven nastreven. BELEID ONROEREND GOI.D „Het belangrijkste instrument voor hel voeren, van een doelgericht beleid ten aanzien van de ruimtelijke ordening in ons land, zo vervolgde mr. Cals, is het beleid inzake de bestemming van het structureel schaarse goed: de grond. Om het mo gelijk te maken dat de grond in voldoende mate en tegen redelijke voorwaarden beschikbaar zal komen voor bestemmingen in het belang der ge meenschap, stelt de regering zich voor een reeks maatregelen te nemen, welke deels rechtstreeks betrekking hebben op de bestemming van de grond, deels een nadere beïnvloeding beogen van de prijs vorming van het onroerend goed. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid van een wettelijk geregeld voorkoop recht van gemeenten c.q. provincies hij verkoop van gronden, die in de toekomst bebouwd of voor doeleinden van openbaar nut gebruikt zullen wor den. Door de overheid wordt bij aankoop e.q. onteige ning ten algemenen nutte aan eigen boeren en tuinders, wanneer zij dat wensen, zoveel mogelijk een passend vervangend object aangeboden. De overheid zal ernaar streven de beschikking te ver krijgen over zoveel landbouwgronden als nodig zijn om de hierbovengenoemde compensatie te ver wezenlijken. Ook domeingronden kunnen voor deze compensatie worden gebruikt. Daarbij moet wor den bepaald, dat bij eventuele vervreemding bui ten de familie deze grond weer aan de overheid wordt aangeboden. Gedurende deze kabinetsperiode zullen I-Issel- meergronden alleen worden verkocht voor boven bedoelde compensatie, die tot boeren uit ruil ver- kavelingsgebieden kan worden uitgebreid. Voorstellen zullen worden voorbereid tot een zodanige wijziging van de Onteigeningswet, dat bij het vaststellen van de waarderingsnorm bij ont eigening waardestijgingen als gevolg van specu latieve verwachtingen en waardestijgingen, die uitgaan boven de waarde van het onroerend goed, voordat de prijsstimulerende werking van een be stemmingsplan optrad, zoveel mogelijk worden geëlimineerd. Het moge duidelijk zijn. dat de hiervoor opge somde maatregelen in verschillende gevallen tege moet komen aan meer dan één doelstelling van het regeringsbeleid. Er zal een nieuw onderzoek worden ingesteld in zake een wijziging van de Registratlewet met be trekking tot opeenvolgende verkopen binnen zeer korte termijn. De snelle prijsstijging van sommige categorieën van onroerend goed vormt een zodanig ernstig pro bleem, dat een onderzoek van dit vraagstuk urgent blijft. De legering zal daarom op korte termijn aan de S. E. R. een zogenaamd „open" advies vra gen over tie gehele problematiek van de prijsvor ming van onroerend goed. Het moge duidelijk zijn, dat de hiervoor opge somde maatregelen in verschillende gevallen te gemoet komen aan meer dan één doelstelling van het regeringsbeleid. Zo beogen de maatregelen, die worden voorbe reid inzake een herziening van de Onteigeningswet en de invoering van een speculatiewinstbelasting niet slechts een betere mogelijkheid te scheppen voor de uitbreiding en reconstructie van onze ste den, maar ook een bestrijding van het sociale euvel van speculatiewinsten ten koste van de huis vesting van onze groeiende bevolking. Zo wordt niet alleen de nadruk gelegd op de noodzaak van verdere economische expansie en ruimte gescha pen voor verdere welvaartsgroei, maar mede het perspectief geopend van de uitbreiding van voor zieningen. waarvan de gehele bevolking zal kun nen profiteren." DE nu 60-jarige heer J. W. Scheele, voorzitter van de kring Hulst der Z. L. M., kreeg reeds in 1935 zitting in het kringbestuur en werd in april 1946 tot voorzitter gekozen. Uit dien hoofde had de heer Scheele de afgelopen jaren zitting in ons Dagelijks bestuur en Hoofdbestuur. Verder is hij voorzitter van de redactieraad van het Zeeuws- Land- en Tuinbouwblad. Tevens bekleedt de heer Scheele vele functies in het landbouworganisatie leven. Zo is hij vice-voorzitter van de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek en Raffina derij (C. B. S.) te Sas van Gent en voorzitter van de Coöp. Groenvoederdrogerij te Sluiskil. Tevens is de heer Scheele bestuurslid van het Voorbeeldbedrijf in de Braakman en lid van de Pachtkamer van het Kantongerecht te Terneuzen. Van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is de heer Scheele gedurende een zittingsperiode voorzitter geweest en is nu een der leden van de Bestuurscommissie. Ook op wa- terschapsgebied heeft hij ruimschoots zijn sporen verdiend. Wij menen niet te veel te zeggen, als wij vermelden dat de heer Scheele in „Het land van Hulst" bij alle gezindten grote populariteit geniet. Wij wensen de heer Scheele van harte ge luk met deze Koninklijke onderscheiding. DE heer C. Traas te Kapelle, die door H. M. de Koningin onderscheiden is met de Ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nas sau in goud, geniet grote bekendheid in tuinbouw- kringen. Van de vele functies, die de heer Traas in het organisatieleven bekleedt vermelden wij: Vice-voorzitterschap van de afdeling Tuinbouw der Z. L. M., lid van het bestuur van de afd. Tuin bouw, voorzitter van de commissie fruitteelt en lid van de Hoofdafdeling Tuinbouw, alle van het K. N. L. C. Ook in de tuinbouwonderwijswereld be kleedt de heer Traas een aantal functie's, zoals lid van de beleidscommissie Land- en Tuihbouw- onderwijs K. N. L. C. en lid van de commissie on derwijs der Z. L. M. Tevens is hij voorzitter van de Commissie van Toezicht der Lagere Tuinbouwschool te Kapelle en vice-voorzitter van de onderlinge Fruittelers- hagelverzekerings Maatschappij. Ook de heer Traas onze hartelijke gelukwensen. ALS ik een schatting zou moeten maken van het •R aantal handtekeningen die U als voorzitter op de polissen van onze Onderlinge Verzekerings Maatschappij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. in de afgelopen veertien jaar gezet heeft, kom ik tot het ongelooflijke aantal van zon 60.000 hand tekeningen. Aldus de nieuwe voorzitter de heer C. J. van der Werff tot de oud-voorzitter de heer M. de Regt tijdens een afscheidsbijeenkomst in Goes maandagavond j.l. Mede door uw zuinig beheer, uw bemoeiingen om de kostenstijgingen in de hand te houden en het schadeverloop binnen de perken te houden is onze Onderlinge onder uw leiding uitgegroeid tot een belangrijke loot aan de Z. L. M.-stam Wij ho pen dat U nog in lengte van jaren in dankbare herinnering op uw voorzitterschap mag blijven terugzien, aldus de heer Van der Werff. De bijna voltallige bestuurscommissie van de Onderlinge, de vice-voorzitter der Z.L.M. de heer P. J. J. Dekker, de alg. secr. ir. J. Prins, de voor zitter van de Brabantse Mij van Landbouw ir. A. W. Luitjens met de secretaris de heer A. Korteweg en enkele genodigden gaven bij dit afscheid van hun belangstelling blijk. De verschillende sprekers gaven alle uiting aan HE heer Js. Vos is een vertrouwde en gewaar- deerde verschijning in onze Z. L. M. Al ge durende een reeks van jaren vervult hij verschil lende functies in onze organisatie en daarbuiten met veel deskundigheid. Zo kunnen wij noemen: voorzitter van de afdeling Koudekerke, voorzitter van de Veehouderijcommissie, Jid en adviseur van het Hoofdbestuur der Maatschappij en lid van de Redactieraad van het Zeeuws Land- en Tuinbouw blad. Ook vervult hij verschillende functies voor de Z. L. M. in landelijk verband. Zijn grote deskun digheid op het gebied van de veehouderij is wel zeer bekend. Hierdoor werd hij ook in de kring van de N. R. S. en in jury's van ettelijke veekeu ringen een vertrouwde figuur. Graag wensen wij de heer Vos van harte geluk met zijn Koninklijke onderscheiding. J. POLDERDIJK - Arncmuiden Eremedaille in goud DE heer J. Polderdijk te Arnemuiden is voor zitter van de afd. Arnemuiden van de Z. L. M. en lid van het streekbestuur Walcheren. Hij heeft als voorzitter van de Ruilverkave ling Kleverskerke leiding gegeven bij de totstand koming van de streekteeltverordening die dit ge deelte van Walcheren kortelings heelt ondergaa^ Voorts was de heer J. Polderdijk tot voor kon Heemraad van de polder Walcheren. Ook gaarne onze gelukwensen aan de heer Pol derdijk. Enkele andere onderscheidenen Van de vele onderscheidenen willen wij nog ver melden: Tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: Ir. W. J. Rinsema te Dordrecht, directeur van de Hogere en Middelbare Landbouwschool aldaar. Tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: De heer C. L. de Wilde te Goes, leraar in alge mene dienst van het Rijks Tuinbouwconsulent- schap. Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in goud: P. Brasser te Arnemuiden, voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging. Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in zilver: H. J. van de Vrie te Kapelle, chef van de afdeling contractteelt bij het Kon. Kweekbedrijf P. J. van der Have te Rilland-Bath. hun grote waardering voor het vele goede werk dat de scheidende heer De Regt voor de verzeke ringen en daardoor in het algemeen voor de Zeeuwse landbouw heeft verricht. De spectaculaire groei blijkt eens te meer uit 't feit dat bijna de 15.000e polis bereikt is. Binnenkort kan dan ook verwacht worden dat deze 15.000e polis feestelijk uitgereikt kan worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 3