Wie schrijft, die blijft PLATTELANDSJEUGD Veebeoordelingswedstrijden 454 ZEEUWS I .AND- en tuinbouwblad EINDLES RIJKSMIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL - GOES Bedrijfs vergelijking W BLOESEMRIT van de P.J.G.-ZeeSand op zaterdag 8 mei 1965 ZOMERPROCRAMMA IÏEDENESSE In aanwezigheid van vele belangstellenden vond op woensdag 15 april j.l. de eindles plaats van de R. M. L. S. te Goes. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer I. J. Smallegange, die de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom heette. Dr. J. Tesink, directeur van de Gezondheids dienst voor Dieren, hield een referaat over de ge organiseerde dierziektebestrijding in Nederland en de E. E. G. Vervolgens stelde de heer J. A. Maas, leraar aan de school, de leerlingen vragen over de landbouwboekhouding. De voorzitter reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit aan de 34 geslaagde leerlingen. De directeur, Ir. J. Versteeg, deelde met een persoonlijk woord de rapporten uit en drong er bij de leerlingen op aan, zich verder te ontwik kelen. Namens het gemeentebestuur feliciteerde de heer M. J. Taillie de geslaagden en gaf de verzekering dat Goes ingenomen is met zijn R. M. L. S. De heer Ir J. Prins bood zijn gelukwensen aan namens de Z. L. M. en wees op de belangrijke plaats die de economie de laatste jaren in het be drijf heeft gekregen. Hij hield de geslaagden voor een goed lid van de agrarische samenleving te zijn en zich actief te betonen t.a.v. het organisatie leven. Voorts werden gelukwensen uitgesproken door de heren J. Boonman namens de N. C. B. en J. de Jager namens de C. B. T. B. De heer C. O. J. Hendrikse sprak namens de Vereniging van oud-leerlingen, de heer F. A. Dees namens de L. J. G. Verschillende sprekers boden een boek of boekenbon aan de best geslaagde leer lingen. Tenslotte werd de dank der ouders vertolkt door mevr. de Regt uit Borssele en de heer D. J. Dees uit 's Gravenpolder. De leerling P. K. M. Stouten uit Stavenisse dankte directeur en leraren voor het genoten onderwijs. De voorzitter sloot deze zeer geslaagde eindles met een woord van dank voor de goede opkomst. De namen der geslaagde leerlingen werden reeds vermeld in het Z. L. M.-blad van 23 april j.l. r AN NEER een ondernemer door mid- del van de boekhouding het finan ciële resultaat van zijn bedrijf heeft be rekend.kan hij zich de vraag stellen, is dat nu goed of slecht. Om zich hierover een oordeel te vermenis het noodzakelijk over vergelijkbaar materiaal te beschikken. Dit vergelijkbaar materiaal kan bestaan uit cij fers van andere bedrijven. Wanneer dit een flink aantal betreft, kan het gemiddelde van deze bedrijven uitstekend als vergelijking dienen. MEN NOEMT DIT EXTERNE BE DRIJF SVERGELIJ KING. Bij bedrijfsv er gelijking moet men echter wel met de nodige voorzichtigheid te werk gaan. Wil men een juiste vergelijking, dan dienen de bedrijven, waarvan de cijfers ver geleken worden, ongeveer met elkaar over een te komen. Dit o.a. wat betreft de opper vlakte kultuurgrond, grondsoort, kwaliteit grond en bedrijfstype zoals akkerbouw, ge mengd- of weidebedrijf. Daarnaast zijn er ook nog faktoren die de vergelijkbaarheid bemoeilijken, b.v. de mo gelijkheden van het bedrijf als onderneming en de weersomstandigheden. Wat gaat men vergelijken? iN een bedrijfsekonomische boekhouding komen getallen voor, die betrekking hebben op KOSTEN en OPBRENGSTEN. Ze worden kerngetallen genoemd en zijn al eens eerder in deze artikelenserie opgesomd. Door deze getallen te vergelijken met een gemiddelde, wordt een inzicht verkregen in de kosten en opbrengsten van het eigen be drijf t.o.v. een groep andere vergelijkbare bedrijven. Er zijn globaal vier verschillende moge lijkheden: 1. Hoge kosten en hoge opbrengsten 2. Hoge kosten en lage opbrengsten 3. Lage kosten en hoge opbrengsten 4. Lage kosten en lage opbrengsten. Uiteraard zijn er nog verschillende tussen vormen mogelijk. In het eerste geval moet worden nage gaan wat de oorzaak kan zijn van de hoge kosten en hoe deze kunnen worden gedrukt bij gelijkblijvende opbrengsten. In het tweede geval moet daarnaast nog worden bekeken wat de oorzaak kan zijn van de lage opbrengsten. Bij het derde punt is vrijwel sprake van een ideale toestand. Nagegaan kan worden of door het aanbrengen van kleine wijzigin gen het resultaat nog kan worden verhoogd. Bij punt 4 zal vooral de vraag rijzen of de lage opbrengsten niet veroorzaakt worden door de lage kosten. Het gaat hier om wijzigingen voor het be drijfsbeleid van de boer. Op deze wijze is het mogelijk de zwakke plekken in het be drijf op te sporen. TTAN NEER men de uitkomsten van ver- schillende boekjaren van het eigen bedrijf gaat vergelijken noemt men dit in terne bedrijf sv er gelijking. Hierbij moet speciaal gelet worden op de vergelijkbaar heid van cle jaren. Dit is een moeilijk punt omdat bijvoorbeeld de weersomstandigheden en het prijsverloop het ene jaar totaal anders zijn dan het andere jaar. Toch kan deze vergelijking ertoe bijdragen dat men tot de konklusie komt, dat een be paald bedrijfsonderdeel of gewas, niet of heel weinig heeft bijgedragen tot een gun stig bedrijfsresultaat. Ook dan moet weer nagegaan worden, welke maatregelen tot verbetering van het bedrijfsresultaat kun nen leiden. Het doel van de be drijf sv erg elijking is, het opsporen van fouten in het bedrijf. W. JANSE, R. L. V. D. - Goes. Inschrijving vanaf 13 uur in hotel „De Kroon", Kerklaan te Kwadendamme. Start van de eerste deelnemer om 14 uur. Trajekt: De lengte bedraagt 60 km en wordt gereden met een gemiddelde snelheid van 30 km. Het trajekt loopt door de mooiste gedeelten van Zuid-Beveland. Inschrijfgeld6,50 voor de chauffeur en ƒ4,50 voor iedere passagier (hierbij zijn inbegrepen de kosten van een warme maal tijd en de toegang tot de dansavond). De Bloesemrit wordt, voorzover bij de start niet anders vermeld, verreden volgens de Rittencodg van de Kon. Ned. Motorrijders- vereniging. Om 19 uur prijsuitreiking in hotel ,,De Zwaan" te Kapelle. Vanaf 19.30 uur dansen met medewerking van de Combo Jan Herrings uit Bergen op Zoom. De dansavond is ook toegankelijk voor niet-deelnemers. Evenals vorige jaren organiseert het Vormings centrum „Hedenesse" te Cadzand een aantal „zomerkursussen". Bijv. Huisvrouwenweek, gasten weken, jongerenkamp enz. Nadere inlichtingen over programma, kosten, enz. worden gaarne door de direkteur verstrekt (tel. 01179—344). IYE drie organisaties van plattelandsj ongeren in Zeeland gaan ook dit jaar weer gezamenlijk een provinciale veobeoorde- 1 ingswedst rijd organiseren. Als voorlopige datum is hiervoor vastgesteld vrij dag 23 juli 1965. De deelnemers dienen zich voorat, via geweste lijke wedstrijden, de nodige wedstrijden, aring op te doen en zich een plaats in de provinciale wedstrijd te verschaffen. Om de deelnemers de gelegenheid te geven zich in de praktische veebeoor deling te bekwamen wordt vóór de gewestelijke wed strijden een korte cursus gegeven. Deze cursus be staat uit twee theoretische en enkele praktische les sen. Deelname aan deze cur sussen staat voor iedereen open, deelname aan de wedstrijden is echter ge bonden aan een leeftijds grens van 30 ,iaar. Het minimum aantal deelnemers aan de cursus sen en de gewestelijke wedstrijden is 10. Daar met de cursussen zo spoedig mogelijk moet worden begonnen dienen belangstellenden (dames kunnen ook meedoen!) zich binnen één week na ver schijning van dit blad op te geven bij het P. J. G.- sekretariaat, Landbouw- huis, Goes, tel. 01100— 5010 ('s avonds 6669). „Kunt U deze ook beoordelen?"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 14