rode reuzen revolutionaire eigenschappen u Q Het vernieuwde M. F,-systeem Q Multi-power Groot aftakas-vermogen De trekker van de toekomst de trekker van morgen, die U vandaag reeds kunt kopen BRINKMANN NIEMEIJER NV 396 VAN ALLERLEI EN OVERAL ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD (Vervolg van vorige pag.) Voorlopig zijn er echter andere problemen: de (enige) maaidorser E. 175 heeft nog de nodige ge breken, zo kan men lezen. In 1953/1954 werd deze machine uit de Russische S 4 ontwikkeld en sindsdien vrijwel niet meer ge wijzigd! „De hoofdschakel van onze graanoogst- machineketen is dus ver bij het wereldniveau achtergebleven. Deze achterstand bleek ook bij de in 1964 genomen vergelijkende proeven van de beste produkten van de „socialistische" en kapitalistische landen zeer duidelijk". Toen werden de Clayson M 103, de Claas Matador Standard en Gigant, de Bo- linder Munktell S 1000 en de Massey Ferguson MF 500 beproefd. Een van de problemen is ook het tegengaan van verliezen, waarbij o.a. de controle- en adviesdienst voor maaidorsers goede diensten verleende. Ver anderingen aan machines en premies waren de andere middelen. HOE OOGSTTE DE KOLCHOZE KARL MARX? In Oost-Duitsland zijn geen particuliere boerde rijen meer, in tegenstelling tot b.v. Polen, waar 87 °/o nog in particulier bezit en exploitatie is, en Jugo-Slavië. De bedrijven zijn ondergebracht in kol chozen: de L(andwirtschaftliche) P(roduktions) G(enossenschaft). Eén van deze L.P.G.'s is de Karl Marx, die wel meer wordt genoemd, waarschijnlijk niet alleen om de naam. Daar had men in 1964 in totaal 515 ha graan: 63 ha wintergerst, opbrengst 4200 kg/ha, 144 ha zomergerst met 3700 kg/ha, 132 ha haver met 3700 kg/ha. 13 ha rogge met 3300 kg/ha, 136 ha winter tarwe met 3600 kg/ha en 27 ha zomertarwe met een opbrengst van 3400 kg/ha. Voor de specialistengroep graanbouw waren 3500 M.D.N. (normeenheden) voor de oogst als premie ter beschikking gesteld, waarvan 1500 voor premies op geringe verliezen: beneden 60 kg/ha 6, van 60 tot 100 kg 3 en van 100 tot 140 kg/ha 1H- De overige 2000 M.D.N. werden verdeeld bij de beoordeling van de volgende punten: handhaving van stoppelhoogte van 10-15 cm; kafberging zonder verliezen; stroberging binnen twee dagen; stoppelploegen direct na de stroberging; stoppelgewas direct na stoppelploegen; snelle graanlevering. Indien men nalatig op één van deze punten was, werd de premie met 10 "/o verminderd. Men had vier maaidorsers, die gezamenlijk op één perceel werkten. Met een kipauto met kipaan hangwagen en een trekker met hydraulische en mechanische kipwagen werd het graan afgevoerd. Er moet een trekker bij komen om stagnatie van de maaidorsers door het haperen van de graanafvoer te voorkomen. Het stro werd met een veldhakselmachine en een maaikneuzer uit het zwad opgenomen en in een wagen geblazen. Hiervoor waren vier trekkers met wagens beschikbaar. Er moet nog een veldhaksel machine bijkomen. Het gehakselde stro werd met een verplaatsbare stroblazer in hopen naast een open loopstal onder dak opgeslagen. Er waren twee blazers voor het lossen, ieder met twee man en de trekkerbestuurder een man met status! hielp ook, die daarvoor 0,70 M.D.N. premie per wagen kon verdienen. Dan was er nog de opraappërs om stro voor kölchozenboeren te persen. Hieruit moet men op- makeh. dat niet al het vee in de kolchoze is inge bracht". HOKSELDORSEN Thans wordt nog 11 tot 13 van de hellende graanvelden met zelfbinders geoogst. Op hellingen tot 25 °/o kan men zwadmaaien met een zwadmaaier achterop de RS 09, de werktuigendrager, die bij ons als Saxonia bekend is, en na drie tot vijf regen- vrije dagen maar dat is ook in bergterrein een teer punt het zwad opnemen met een veldhaksel machine, getrokken door een trekker met vierwiel- aandrijving uit Hongarije. Eventueel gebruikt men een Tsjechische zwadverlenger, als het te nat is. Ook kan men van stam maaihakselen, als zwad- maaien te riskant is. Doch dan heeft men 30 °/o minder capaciteit. De niet vcor de graanoogst geconstrueerde veld- hakselmachines moeten echter nog aangepast wor den aan dit doel. Graanverliezen van 1 tot 3 °/o kun nen vooral door de opraaptrommel optreden. Maaikneuzers geven te hoge verliezen. Een trom- melveldhakselaar dorst 95 tot 99 °/o uit, doch de blazervleugels geven ook korrelbeschadiging en te veel kiemkrachtvermindering voor zaaizaad. De 38 m3 grote korreldichte wagens vroegen op de bedrijven nogal wat trekkracht. Het lossen, na- dorsen en het scheiden van korrels en stro vormen de zwakke punten van deze werkwijze. Men lost de wagens liever door kippen of door de lading eraf te trekken dan dat men gebruik maakt van zelf lossende wagens. Twee man zijn dan echter nodig om met mesthaken de wageninhoud op een trans portband te brengen, die naar een dorsmachine leidt. Machines met werp- en tandenschudders vol doen het best, doch de capaciteit is gering. Gewichtsoverdracht nu ook voor getrokken werktuigen en aanhangwagens Mogelijkheid tot het kiezen van 12 voorwaartse snelheden. Gemakkelijk - zonder koppelen - te bedienen d.m.v. pal op dashboard. MF 130 MF 135 MF 165 MF 175 (643 o.p.m. aft.) (721 o.p.m. aft.) (641 o.p.m. aft.) (641 o.p.m. aft.) Geldt niet voor MF 130 PK PK PK PK bij 2250 o.p.m. bij 2250 o.p.m. bij 2000 o.p.m. bij 2000 o.p.m. - 27 - 43.1 - 54.5 - 61.5 MASSEY-FERGUSON, de uitvinders van de moderne hydraulische hef- inrichting hebben opnieuw baanbrekend werk geleverd. Nu gewichtsoverdracht ook voor getrokken werktuigen. Een nieuwe revolutie in de landbouw. De trekker met laag eigen gewicht verricht nu ook het zwaarste sleepwerk. /"A ZUTPHEN Jgjis. ©o li te 'JjKgy service

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 8