.UIT DE PRAKTIJK 392 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD IN de laatste weken is het zaaiwerk op de NOORDBEVELANDSE akkers flink gevorderd en op het kleinste deel van de aardappelen na zitten momenteel (maandag) de gewassen erin. In de komende tijd vraagt de ver zorging onze aandacht. De beddenbewerking van de aardappelen, waarvoor in het laatste jaar o.a. een aantal rijenfrezen van het type Nobel zijn aange schaft, moet zo vlug mogelijk na het poten gebeuren. Verder de bespuitingen tegen onkruiden in erwten, zomergranen en straks ook het vlas. De eerste belagers van het jonge gewas zijn ook weer al present in de vorm van trip- sen en bladrandkevers. Vooral in de jonge bietengewassen, waarbij we van een veel geringer aantal plantjes uitgaan dan vroeger, zijn de tripsen zeer gevaarlijk. In de afgelopen week zijn ook al diverse percelen tegen dit in- sekt gespoten. In de week van Pasen zal ook het opéénzetten van de bieten een aanvang nemen. De regen van de laatste dagen is gunstig geweest voor de werking van de chemische onkruidbestrijdingsmiddelen waarmee een zeer groot gedeelte van het bietenareaal is bespoten. Aangaande de soms optredende opkomstmoeilijkheden door wateroverlast hoorden we pas nog de opmerking dat dit straks met de nieuwe drainage en verbeterde afwatering wel veel minder last zal geven. Wij geloven dat deze spreker bepaald toch het resultaat van een goede af- en ontwatering over schat. Wij zullen de laatste zijn om te beweren dat deze punten niet belang rijk zijn en ook dat Zij in onze streek niet aan verbetering toe zijn. De Noord- bevelanders waren er al vroeg bij met draineren en mede hierdoor is het nu vaak verouderd. Maar de oorzaak van wateroverlast ligt vaak dichter aan de oppervlakte n.l. in de bovenste paar cm van de bouwvoor. Op veel van onze gronden, dit geldt trouwens voor heel Zeeland, is soms de verslemping in de boven grond zodanig dat er na een flinke regenbui nog een doorlaatbaarheid over is van slechts enkele mm's per etmaal. Het is duidelijk dat een goede drai nage alleen hier niet de oplossing geeft maar dat dit een probleem is van veel grotere omvang. Hier komen we op het terrein van grondbewerking, organische-stof voorziening, gewassenkeuze, vruchtopvolging e.d. Zaken die op elke grond en op elk bedrijf weer anders worden aangepakt en waarvan misschien juist daardoor veel minder concreet iets is te zeggen. Toch is juist op onze vee-loze, sterk gemechaniseerde akkerbouwbedrijven de doorlaatbaarheid van de bouwvoor een probleem dat ons wel eens met zorg vervult. Het is voor veel gronden in onze provincie in ieder geval ern stig genoeg om een uitvoerige bestudering waard t^ zijn. UU wij dit schrijven hebben we in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN een nat week-end achter de rug. De wat later gezaaide gewassen na de eerste regenperiode beginnen ook boven te komen. Voor deze percelen is de regen ook weer een groot probleem geweest voor wat betreft de onkruidbestrijding. De voor-opkomst middelen konden dan ook niet of met risico gespoten wor den. Dit benadrukt temeer dat wij de voorkeur moeten geven aan die middelen welke direct na het zaaien gespoten kunnen worden. De afgelopen weken zijn we druk bezig geweest met het zaaien van groenbemestingsgewassen in onze granen. Het zo vroeg mogelijk zaaien van 15 kg/ha Noord Franse rode klaver in onze tarwe, 8 kg/ha Ladino witte klaver in de gerst zullen de slagingskansen vergroten. Wanneer we echter in de granen een onkruid bestrijding willen toepassen met MCPA vroeg of MCPP/, MCPA/TBA/, DBA/, 2—4 DP of welke nieuwe combinatie van dezen, bestaat er de mo gelijkheid toch een groenbemester te zaaien, daar klavers niet tegen deze bespuitingen kunnen. Italiaans raaigras Tetraploid is een grassoort die het jaar van inzaai niet in het zaad komt, dus geen last van opslag in volgende gewassen! In het verleden is er in Oost Zeeuws-Vlaanderen ook wel gewerkt met zaaigrassen, doch deze had den het ernstige nadeel wel opslag te geven in volgende gewassen. Dit is dus met het huidige Italiaans raaigras Tetraploid niet het geval. Per ha wordt 3035 kg zaaizaad gebruikt, terwijl na het ruimen van de dekvrucht pas de N wordt ge geven nml. 60 kg zuivere N/ha 175 kg kg kalk- salpeter van het gemet). Naast het voordeel van het goed kunnen uitvoe ren van een chemische onkruidbestrijding is er ook de zekerder aanslag. Daardoor is een gras groen bemester uit het oogpunt van onkruidbestrij ding de meest geschikte. Klavers zijn echter goed koper. Goedkoop zal op bedrijven met specialisa tie in de aardappelen of bieten dikwijls duurkoop zijn. Het werken met de nieuwe typen bietendunners moet reeds vroeg beginnen. De eerste bewerking met de pennen om het korstje te breken en het ev. onkruid kunnen op diverse percelen reeds worden uitgevoerd. Na het poten dienen de aardappelruggen zo spoedig mogelijk te worden gevormd. Niet alleen wegens het vochtverlies is het funest om later nog bewerkingen aan de ruggen uit te voeren, maar ook de hoeveelheid losse grond wordt bij latere bewerkingen praktisch niet méér dan er bij het poten reeds aanwezig was. MAAR het zich op het moment dat wij deze bij- drage schrijven laat aanzien, mogen wij dit jaar een rustige Pasen tegemoet zien. Rustig, niet alleen wat betreft de voorjaarswerkzaamheden, welke al een heel eind gevorderd zijn, maar ook wat rustiger wat betreft de spanningen welke we de laatste tijd in onze WEST ZEEUWSVLAAMSE gemeenten hebben gekend. Want aan die gemeentelijke herindeling zijn al heel veel woorden besteed, terwijl daar behalve de gemeentebestuurders ook al heel veel ingezete nen voor warm zijn gelopen. Wij hebben zo de indruk, dat het voor de ge meentenaren evenveel opoffering kost om mee te helpen aan schaalverruiming als dat we dat in de diverse bedrijfstakken kennen. Misschien nog wel meer, vanwege de mindere kwetsbaarheid in fi nancieel opzicht. En ieder wil wel vergroten, maar slechts weinigen willen verdwijnen. Wat ook niet te verwonderen is, want iets wat men heeft op gebouwd wat men h^eft zien groeien en waar mede men zelf is vergroeid, geeft men niet graag op. Om dat te doen zün nevenfactoren noodzake lijk, factoren welke van heel verschillende aard kunnen zijn, maar welke het gemis van het afge stane ruimschoots dienen te compenseren. En het zal moeilijk aannemelijk te maken zijn dat inlijving van een kleine gemeente bij een andere gemeente voldoende compensatie voor de ingelijfde gemeente waarborgt. Wat overigens niet inhoudt dat wij de voordelen van schaalver ruiming niet inzien. Wij zijn dan ook voor een ruime schaal, mits er voor ieder genoeg uit te pikken is. En zeker voor degenen die hun eigen schaaltje daartoe af stonden. Thans staan we voor de Paasdagen. Dagen wel ke weer geheel verschillend zullen worden benut en welke voor sommigen wel weer zullen voor bijgaan zonder te overdenken waarom het Paas feest wordt gevierd en waaruit het zijn oorsprong heeft gekregen. Maar het mooie en goede van de Paasdagen wordt gaarne aanvaard. Zoals trouwens bij alles, waarbij vaak weinig wordt nagedacht over het leed en de opofferingen die ervoor nodig waren. Zo is het ook met schaalverruiming. Het doel is goed en wordt ook wel als zodanig aanvaard. Maar om een grote schaal te krijgen moeten eerst vele kleine, vaak dierbare schaaltjes worden afgestaan. Laten we daar gedurende de Paasdagen eens rustig over nadenken. IIET is op ZUID-BEVELAND niet gelukt om na de grote regenperiode alle suikerbieten en aardappelen achter elkaar aan de grond toe te vertrouwen. Door de regen, gelukkig niet in grote hoeveelheden, was het toch niet mogelijk om met deze werkzaamheden vlot verder te gaan. Vooral in de oudere polders moeten nogal wat suikerbie ten gezaaid en vrij veel aardappelen gepoot wor den. In de jongere polders staan de voor de eerste regen gezaaide bieten vrijwel allemaal boven. De opkomst is goed. Het ziet er naar uit dat hier reeds spoedig na Pasen met het opéénzetten kan worden begonnen. Hoewel men enkele jaren terug nog wat afwij zend tegenover de chemische onkruidbestrijding in de suikerbieten stond, blijkt nu dat men op de wat grotere bedrijven dit voorjaar overal hetzij een rijen- of een volveldsbespuiting heeft toege past. In enkele percelen vroeg gezaaide suikerbieten is reeds schade door thrips geconstateerd. De scha de aan de alleenstaande plantjes kan soms vrij groot zijn. Vroeg bestrijden is dan ook wel ge wenst. Tevens blijkt hier en daar schade veroor zaakt te worden door het bietenkevertje. Bestrij den geeft alleen zin als dit geschiedt in de late avond of het begin van de nacht. Dan komen nl. deze kevertjes boven de grond. Ook wordt nu reeds onze volle aandacht ge vraagd voor de onkruidbestrijding in het vlas. Het vlas staat er goed bij. Jammer genoeg blijkt ook nogal wat onkruid voor de dag te komen. Vroeg beginnen met de bestrijding is wel gewenst, het kleine onkruid wordt dan het beste bestreden, terwijl het vlas er dan het minste van te lijden heeft. Ook de vroeg gezaaide uien komen reeds goed boven. Hier wordt vrijwel overal een chemische onkruidbestrijding voor opkomst toegepast. Het handwerk kan dan tot een minimum beperkt worden. Het grasland staat er thans gunstig bij. Er is al aardig wat jongvee in het grasland gebracht. Op vele bedrijven gaat ook reeds het melkvee op de dag enkele uren naar buiten. ALS de weersomstandigheden gunstig zijn komt op WALCHEREN de voorjaarsinzaai vóór Pasen klaar. Dat geeft dan voor vele boeren, met de feestdagen in het verschiet, een rustig gevoel. Het vee is ook grotendeels in het weiland gebracht, dit spaart werk en krachtvoerkosten. We zagen vorige week al verschillende koppels melkvee in de weide, 's Nachts zullen ze nog wel op de stal worden gehouden, omdat ze toch naar het bedrijf worden gehaald om te melken. Ver der zal men nog wel wat minder duurzaam voer willen opvoeren. Op vele bedrijven is er nog een flinke voorraad. Hooi is goed te bewaren tot een volgende stalperiode. Alleen moet het misschien verladen worden omdat het anders het volgende seizoen weer het laatst aan de beurt is. Oud hooi lijkt meer geschikt om met verse suikerbieten (kop en blad) te worden vervoederd. Bij de saprijke voeders zoals kuilvoer en bieten ligt het wat moeilijker. Het lijkt aantrekkelijk om deze maar in grote hoeveelheden bij te voeren in de weide. Dit moet echter sterk worden ontraden, daar deze produkten het optreden van kopziekte in de hand werken. Vooral voederbieten en aard appelen hebben gewoonlijk een ongunstige mine rale samenstelling. Ingekuilde natte pulp daarentegen is wél ge schikt. Deze heeft een dusdanige minerale samen stelling, dat verwacht mag worden dat het bij voeren van dit produkt de kans op kopziekte doet verminderen. Niet aangebroken silo's of kuil- hopen leveren geen moeilijkheden op. Er kunnen wel enige bewaringsverliezen optreden, doch deze zullen toch beperkt blijven tot een gering per centage wanneer de afdekking intakt wordt ge houden. Een aangebroken partij kuilvoer kan het best weer zo vlug mogelijk met plastiek luchtdicht worden afgedekt. Ook het indringen van regen water moet worden voorkomen. Een overschot in een silo kan vlak voor het inkuilen van gras wor den gespreid over de gehele silo en daarna het gras hierop brengen. De voederbieten kunnen het best worden inge kuild met gras, men zal ze dus tot zo lang, uiter aard gekopt, moeten bewaren. Daarna malen en toevoegen aan het graS. Aanklevende grond moet worden verwijderd, omdat grond een goede kon- servering tegengaat. Het inkuilen van uitsluitend voederbieten moet als een noodmaatregel worden gezien. Wat het optreden van kopziekte betreft zullen we ons melkvee goed in de gaten moeten houden. Een tijdige ontdekking van de ziekteverschijn selen en onmiddellijke hulp van de veearts kan in vele gevallen de zieke dieren van de dood red den. Een kollega bracht het zelfs zover dat hij de veearts belde voor een koe van zijn buurman, in plaats van eerst zijn buurman te waarschuwen. Deze kollega was er van doordrongen dat er snel gehandeld moest worden. Op het land zullen we ook onze gewassen ge regeld moeten kontroleren op het voorkomen van insektenvraat en de onkruidontwikkeling i.v.m. het juiste tijdstip van een mechanische en/of chemische bestrijding. OP SCHOUWEN-DUIVELAND verlopen de werkzaamheden minder vlot. De regen van het afgelopen weekend was een lelijke spelbreker en 't ziet er nu niet naar uit, dat men vóór Pasen „klaar" komt. Velen hebben alles er in, maar ook zijn er nog, vooral op de gevoelige grond in Schou wen, die op de helft zitten. Zodoende is er een groot verschil in opkomst ontstaan. Plaatselijk staan erwten, vlas bieten en uien boven, terwijl deze ook plaatselijk nog gezaaid moeten worden. (Zie verder pag. 394)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4