deltakorrel granumix aardappelen De nieuwe bestrijdingsmiddelen wet DELTACHEMl! 409 Bemesting van Goed opneembare voedingsstoffen zijn voor aardappelen noodzakelijk. Eveneens een goede verhouding tussen stikstof, fosfaat en kali. Daarom bemesten met de mengmeststof NPK ïn korrelvorm Benodigde hoeveelheden per hectare lichtere gronden pootaardappelen i 1000-1200 kg 12+10+18 eetaardappelen i 800-1000 kg 12+10+18 fabrieksaardappelen 900-1000 kg 16+ 8+12 zware gronden pootaardappelen eetaardappelen i 800-1000 kg .lói- 8+12 i 800-1000 kg 16+ 8+12 Voor of b?| het poten uit te strooien en zo mogelijk licht inwerken. Geide soorten zijn chloorarm. Land- en tuinbouwkundige afdeling VLAARDINGEN i!l iHft ifcllltófii Kontractteelt kleïnfruit VKIJDAG 16 APRIL 1965 (Vervolg van pag. 407) ter, en dan nog uitsluitend in oppervlaktewater dat voortdurend doorstroomt. Ook hierbij moet men zeer voorzichtig te werk gaan om de risico's zoveel mogelijk te beperken. GEBRUIK Hetgeen ondèr het kopje Bewaarplaats is ge schreven over het bewaren van bestrijdingsmidde len, geldt voor iedereen die een voorraadje van deze middelen heeft. Voorts zijn er voor het gebruik van bestrijdings middelen ook leeftijdseisen: De middelen waarop een doodskop of een ge- varenkruis voorkomt, mogen niet worden ge bruikt door middel van personeel beneden de 13 jaar. Alle overige bestrijdingsmiddelen mogen niet worden gebruikt door middel van personeel he fteden de 16 jaar. Ook hier geldt weer dat onder personeel tevens wordt verstaan iemand die onder het gezag van de ondernemer valt zonder bij hem in loondienst te zij-n. De hoer, tuinder enz. bij wie bestrijdingsmid delen worden gebruikt, moet ervoor zorgen dat er een geschikte wasplaats met water, zeep en handdoek aanwezig is. Dit geldt ook indien bij hem resten van bestrijdingsmiddelen of ledige verpakkingen worden vernietigd of verwijderd. Bovendien moet hij, die bestrijdingsmiddelen gebruikt die vergiftiging of huidaandoening kunnen veroorzaken zorgen voor doelmatige handschoenen, laarzen, kledingstukken, hoofd en gelaatsbedekking, maskers of ademtoestel- len. Men is verplicht deze voorwerpen te ge bruiken en te dragen bij het werk. Aan het gebruik van gifgasverwekkende zui- verings- en ontsmettingsmiddelen zijn extra eisen gesteld. Het gaat hier om cyaanwaterstof, giftige cyaanverbindingen, bestrijdingsmiddelen die giftige cyaanverbindingen kunnen opleveren, ethyleenoxyde. methylbromide, chloorpicrine, fosforwaterstof of bestrijdingsmiddelen die fos- forwaterstof kunnen opleveren. Als een besloten ruimte of de grond ervan behandeld wordt met een van deze middelen, moet degene die de be handeling verricht ervoor zorgen dat op alle plaatsen waar men binnen kan komen duidelijk leesbare opschriften staan met GIFGAS Betreden van deze ruimte is LEVENSGEVAARLIJK Deze opschriften moeten er vanaf het begin van de behandeling zijn en tot na de ontgassing blijven. De tuinder, teler enz. bij wie de behandeling is ver richt, moet zorgen dat er geen onbevoegden bin nen komen en dat de opschriften na ontgassing worden weggehaald. Er wordt van degene die de behandeling toepast, net zo als van de verkoper, verlangd dat hij in een register opschrijft: 1. de naam en hoeveelheid van het gebruikte mid del, 2. naam en adres van degene bij wie het middel is gebruikt, 3. de datum waarop de behandeling heeft plaats gevonden. Dit register dient tenminste gedurende één jaar nadat er voor de laatste maal een aantekening in is gemaakt, te worden bewaard. Er bestaat één uitzondering. Bij de verkoop van strooipoeders met een gehalte aan calcium- of natrium-cyanide van niet meer dan 25 hoeft niet te worden opgeschreven. Als al deze voorschriften in acht zijn genomen is men er nog niet, want bij het verrichten van de werkzaamheden moet iemand aanwezig zijn met een bewijs, afgegeven door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Uit dat bewijs moet blijken dat deze persoon voldoende op de hoogte is van de gevaren die het gebruik van deze midde len meebrengt en van de wijze waarop deze geva ren kunnen worden voorkomen. Bij de toepassing van de zojuist genoemde strooipoeders voor het ontsmetten van vrijstaande bedrijfsruimten, is dit toezicht niet nodig. OVERTREDINGEN DIJ overtreding van de voorschriften kan men streng gestraft worden en wel met een hech tenis van maximaal zes maanden of een geldboete van ten hoogste 10.000,of met deze beide straf fen. Soms kan de maximum geldboete nog worden verhoogd. Bovendien kan de rechter bij het uitspreken van de straf o.a. nog bepalen dat men bepaalde rechten kwijt raakt, zoals het recht om een beroep uit te oefenen, of dat de onderneming geheel of gedeel telijk wordt stil gelegd voor ten hoogste de tijd van een jaar. Men kan ook worden gestraft als men in het algemeen niet zorgvuldig genoeg is bij de omgang met bestrijdingsmiddelen of lege verpakkingen v A üfü 'Vi /v», Vrt* 'W-.' ■mm Vraagt onze speciale folders, ervan, zodat schade ontstaat of er ongelukken mee gebeuren. Dit is een algemene regel. Een dergelijke regel kent m-en ook bij de verkeerswetgeving. Be halve voorschriften dat men rechts moet rijden en dergelijke wordt ook daar gesteld dat men in het algemeen de verkeersveiligheid niet in gevaar mag brengen. CONTROLE MET de controle op de naleving zijn diverse in stanties belast, namelijk: a) Algemene Inspectiedienst b) Arbeidsinspectie cj Gemeentepolitie d) Keuringsdienst van Waren e) Rijkspolitie Sedert 1 september 1964 kan dus door deze agenten en controleurs proces-verbaal worden op gemaakt. ONTHEFFING UET is mogelijk wegens bijzondere omstandig heden ontheffing te vragen van de eisen ten aanzien van de leeftijd, de bewaarplaats en de ver nietiging van lege verpakkingen en resten van be strijdingsmiddelen. Deze ontheffing moet worden aangevraagd bij het Districtshoofd van de Arbeids inspectie, terwijl er bij een afwijzing beroep moge lijk is bij de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Op dit moment valt niet te bezien of de Over heid bij het verlenen van deze ontheffing soepel te werk zal gaan. (Vervolg van pag. 401) AALTJESPROBLEMEN Jr. W. P. N. Vlasveld, van het R.T.C. voor Planten ziekten besprak de residu- en aaltjesproblemen bij kleinfruitgewassen. De veiligheidstermijn bij het gebruik van de diverse middelen zal meer in acht genomen moeten worden willen we de consumenten behouden. De Keuringsdiensten van Waren nemen regelmatig monsters en bekeuringen zijn reeds ge vallen. Een verbod van aanvoer op de veiling be hoort ook tot de sancties op het niet nauwkeurig werken. De problemen die aaltjes veroorzaken worden steeds belangrijker. Vruchtwisseling en een goede voorvrucht zijn hier van zeer groot belang. Onder zoek op aaltjes wordt steeds meer vooraf toegepast. De kosten van 40,per ha kunnen hier geen be letsel vormen. De P.D. heeft veel onderzoek reeds verricht. Me*: het gezond maken van de grond is nog weinig ervaring verkregen. Meer onderzoek is hier zeker gewenst. GEZOND UITGANGSMATERIAAL A LS laatste spreker kwam de direkteur van de N.A.K.-B., de heer M. A. Erkelens, aan het woord. De voorziening van rasecht en gezond uit gangsmateriaal van de kleinfruitsoorten werd door hem besproken. Het kweken en verstrekken van virusvrij plantmateriaal van framboos, rode en zwarte bes, kruisbes en aardbei krijgt veel aan dacht. Vooral bij de aardbei is veel bereikt kunnen worden. De N.A.K.-B. heeft zelf de voorziening van geselecteerd teeltmateriaal van pit-, steen- en bes vruchten ter hand genomen, het gebruik gestimu leerd en dit werd ook tegen een redelijke prijs be schikbaar gesteld. Het originele teeltmateriaal wordt steeds ge waarmerkt en gecertificeerd afgegeven door de N.A.K.-B., zodat het goed kan worden gevolgd. De basis om aan hoge eisen te kunnen voldoen is daar mee gelegd. Ir. J. D. Gerritsen kon in zijn slotwoord spre ken van een geslaagde dag, hoewel het pro gramma overladen was en de discussie hier door niet tot zijn recht kon komen. Bij klein- fruit beheerst men de cultuurmaatregelen, maar de veredeling blijft achter. Er is een groot gebrek aan goede rassen. Het sortiment groeit niet mee met de eisen die thans ge steld worden. Een leemte is er ook op het gebied van de aaltjesziekten. De toehoorders kregen een goed inzicht van de vele problemen die er nog op te lossen z\jn. Herhaling van een dergelijke samen komst van onderzoek, voorlichting en prak tijk zal zeker gewenst zijn. Beperking van het aantal onderwerpen zal dan echter noodzake lijk zijn. d R-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 21