OPGELET! De nieuwe Bestrijdingsmiddelenwet AP 1 september 1964 is de nieuwe Bestrijdingsmiddelenwet in werking getreden. Voor velen in de land- en tuinbouw, zowel gebruiker als groothandelaar, handelaar en loonspuiter zijn vanaf dit moment een aantal wettelijke bepalingen van kracht geworden die voor hen van veel belang kunnen zijn. De controle van de kant van de Overheid op het naleven van deze wet zal zeker streng zijn. Niet te verbazen overigens, want door verkeerd gebruik en onachtzaamheid zijn er al heel wat ongelukken gebeurd! Zoals bekend wordt een ieder „geacht de wet te kennen". En wij zijn het met U eens: zuiver theore tische stelling waar in de praktijk weinig van terecht zal komen. Ónze wetten zijn er vele en de Be strijdingsmiddelenwet is er één van deze vele. Het is dan ook een goede gedachte van de Bestrijdings middelen Federatie Nederland geweest in een korte, zakelijke brochure deze nieuwe wettelijke regels v»n de Bestrijdingsmiddelenwet samen te vatten in een beknopt overzicht. Wij menen dat vele van onze lezers van de voorlichting die in deze brochure wordt gegeven profijt kunnen trekken en ontlenen hier aan enkele voor de gebruiker van de belangrijkste gegevens. Vanzelfsprekend zonder geheel volledig te zijn! BEWAARPLAATS WANNEER de bestrijdingsmiddelen die bij de leverancier besteld zijn worden afgeleverd, mogen die niet zo maar ergens worden neergezet. Er is bepaald dat alle bestrijdingsmiddelen moe ten worden geplaatst in een ruimte, hierna be waarplaats genoemd, die uitsluitend is bestemd voor het bewaren van deze produkten. Dat wil dus zeggen dat er voortaan niets anders meer mag worden bewaard of weggezet in de ruimte waar de bestrijdingsmiddelen liggen. De bewaarplaats moet bovendien nog voldoen aan een aantal eisen. 1. De toegang dient, wanneer er niemand is, met een deugdelijk slot te zijn afgesloten en boven dien 2. aan de buitenzijde een duidelijk leesbaar opj schrift BESTRIJDINGSMIDDELEN dragen met een afbeelding van een doodshoofd van tenminste 6 cm hoog. S. Als er een electrische installatie aanwezig is moet het materiaal bestand zijn tegen chemi sche invloeden. 4. Wat de bewaarplaats zelf betreft, deze moet van deugdelijke constructie zijn, goed geventi leerd en doelmatig ingericht. 5. Terwijl hij in goede staat van onderhoud en in zindelijke toestand moet verkeren Verder wordt er nog onderscheid gemaakt of de bewaarplaats al dan niet betreedbaav is. Een niet betreedbare bewaarplaats is bijvoorbeeld een kast. dus een kleine ruimte waar men niet in kan lopen. Voor een betreedbare bewaarplaats gelden nog veel meer eisen. Dan moet: a. de bewaarplaats op de buitenlucht zijn geven tileerd; moot er een door het districtshoofd der Ar beidsinspectie goedgekeurde instiuctie duidelijk aan de wand zijn opgehangen, waarin is ver meld wat in het belang van de veiligheid moet worden gedaan of nagelaten. g. Mochten er in deze bewaarplaats gewoonlijk meer dan 400 kg brandgevaarlijke bestrijdings middelen aanwezig zijn dan moet deze boven dien nog van een brandwerende constructie zijn of met brandwerend materiaal zijn bekleed. h. Tenslotte moet een duidelijk opschrift op de deur staan - VERBODEN TOEGANG VOOR ONBEVOEGDEN Open vuur en roken verboden Indien de plaats waar de bestrijdingsmiddelen worden bewaard in overeenstemming is met deze voorschriften, dan is men er nog niet want het is niet toegestaan dat men de voorraad ergens in een hoek op een hoop gooit. Er is namelijk uitdrukke lijk bepaald dat degene die bestrijdingsmiddelen in voorraad heeft deze ordelijk opslaat en voor komt dat de verpakking wordt beschadigd of de bestrijdingsmiddelen zich onderling vermengen. Is de ruimte besloten (d.wz. met vier wanden en een dak) dan moet men zorgen dat de bestrijdingsmid delen droog, koel en uit de straling van de zon worden opgeslagen. Is de bewaarplaats betreed- baar dan moet men er ook nog op letten dat er niet wordt gerookt en er geen open vuur is. VERVOER VANZELFSPREKEND kan het vervoer van be- strijdingsmiddelen ernstige gevaren opleve ren indien dit op onzorgvuldige wijze plaatsvindt. Daarom zijn ook hiervoor voorschriften gegeven. Deze hebben betrekking op het vervoer door de handelaar naar de gebruiker en door de gebruiker zelf. thuis is als de handelaar de bestrijdingsmiddelen brengt. Het was gewoonte de bestelling zomaar in een schuurtje of op het erf neer te zetten. Dit mag voortaan niet meer en doet men dit toch dan is men in overtreding. Dit is geen „bewaarplaats" en het opslaan van uw bestrijdingsmiddelen op deze wijze is strafbaar. LEGE VERPAKKINGEN EN RESTEN VAN BESTRIJDINGSMIDDELEN In de wet staat geregeld wat er met lege verpak kingen en resten van bestrijdingsmiddelen moet gebeuren. Er is bepaald dat de lege verpakkingen en de resten van bestrijdingsmiddelen moeten worden bewaard in een bewaarplaats. Zo mag U niet met de verpakkingen van uw bestrijdingsmiddelen omgaan Dit dient opgeruimd, vernietigd en onbruikbaar gemaakt te worden b. de raamopeningen van draadglas of iets der gelijks voorzien zijn. c. Verder moet er in of vlakbij de bewaarplaats een schop of ander doelmatig gereedschap aan wezig zijn om gemorste bestrijdingsmiddelen te kunnen verwijderen. d. Ook moeten er in of vlakbij de bewaarplaats beschuttingsmiddelen, d.w.z. doelmatige hand schoenen, laarzen, kledingstukken, hoofd- en gelaatsbedekking, maskers of ademtoestellen aanwezig zijn, terwijl e. in of vlakbij de bewaarplaats een wasplaats met water, zeep en handdoek evenmin mag ontbre ken. f. Als er gewoonlijk meer dan 400 kg bestrijdings middelen in die bewaarplaats aanwezig zijn, De bepalingen zijn: a. m-en mag geen bestrijdingsmiddelen die zijn aangeduid met een doodskop laten vervoeren door middel van personeel beneden de leeftijd van 16 jaar. Ook hier geldt weer dat onder per soneel ook wordt verstaan iemand die onder het gezag van de ondernemer valt, zonder bij hem in loondienst te zijn; b. daarnaast is iedereen die bestrijdingsmiddelen vervoert verplicht zo zorgvuldig mogelijk te werk te gaan om te voorkomen dat de verpak king verloren gaat of beschadigd wor dt of de bestrijdingsmiddelen in handen raken van niet bij het vervoer betrokken personen. Het komt maar al te vaak voor dat de koper niet Indien men lege verpakkingen gaat vernieti gen dient het zo te gebeuren dat deze verpak kingen niet meer voor iets anders gebruikt kun nen worden dan als grondstof' (bijv. schroot). Men moet er bij het vernietigen echter goed op letten dat er geen gevaar ontstaat voor veront reiniging van oppervlaktewater (sloten, meren e.d.) of waterwinplaatsen. Ook bij het weggooien van resten bestrijdings middelen mag geen gevaar ontstaan voor veront reiniging van oppervlaktewater of waterwinplaat- sen. Alleen als de resten van bestrijdingsmiddelen verdund zijn, mogen zij worden weggegooid in wa- (Zie verder pag. 409)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 19