Is hetzelfde spuitschema voor iedereen ideaal? DINGEN VAN DE WEEK 405 J\AT gezonde windschermen voor ons gebied zeer belangrijk zijn, is voldoende bekend. Daarom moet ook aan de ziektebestrijding van deze windschermen aandacht worden besteed. Heeft men een windscherm van wilg, dan zal vooral be strijding van dierlijke parasieten noodzakelijk zijn. Bij populier en dan vooral bij Italiaanse populier moet de schimmelziekte Marssonina regelmatig bestreden worden. V R IJ DA G 16 APRIL 1065 IN de fruitteelt wordt veel tijd en geld besteed aan het uitvoeren van bespuitingen tegen het op treden van verschillende ziekten en plagen. In de periode vanaf half maart tot eind september wordt zeker twintig maal de spuitmachine te voorschijn gehaald. Bovendien is de ziektebestrijding wel de cultuurzorg die bepalend is voor de kwaliteit van de oogst. Het is dan ook wel begrijpelijk dat over het spuitschema veel gesproken en geschreven wordt. Zou men echter verwachten dat het hierdoor voor iedereen een uitgemaakte zaak zou zijn, wat nu het ideale schema is, dan komt men bedrogen uit. Vermoedelijk zal het moeite kosten om enkele bedrijven te vinden welke precies dezelfde midde len gebruiken bij de ziektebestrijding. Ook voor de nieeldauwbestrijding staan ons verschillende middelen ten dienste NEVENWERKING VAN EEN MIDDEL HE middelenkeuze bij schurft en meeldauwbe- strijding wordt niet bemoeilijkt door het feit of een goede bestrijding wel mogelijk is. Met alle middelen mits tijdig en regelmatig toegepast kan een bevredigende bestrijding bereikt worden. Dit is meer een kwestie van op tijd beginnen en lang genoeg volhouden. De keuze van het middel wordt echter bepaald door de nevenwerkingen die het ene middel wel heeft en bij het andere middel ont breken. De combinatie thiram/Karathane bijv. geeft een goede bestrijding van schurft en meeldauw maar kan op Golden Delicious niet gebruikt worden door zijn grotere kans op bladval. Op een ras als Cox's Orange Pippin is genoemde combinatie van thiram/Karathane echter goed bruikbaar. Een ander voorbeeld uit de meeldauwbestrijding is bijv. het middel Morestan. Een nadeel hiervan is dat elzenwindschermen er zeer gevoelig voor zijn. Voor een teler die bij bespuitingen niet kan ver mijden dat zijn elzewindscherm meegespoten wordt, valt dit middel dus af. VERSCHIL IN AANTASTING •pEGEN schurft moet door iedere fruitteler ge spoten worden wanneer hij gaaf fruit wil oogsten. Bij meeldauw is er al een duidelijk ver schil m gevoeligheid tussen de verschillende ras sen. Een ras als Jonathan maar ook Stark Earliest, staat wel als bijzonder gevoelig bekend. Dierlijke parasieten die op ieder bedrijft voorkomen en be streden moeten worden zijn bijv. vruchtbladrollers, spint en wantsen. Hiernaast zijn er ook dierlijke parasieten welke slechts op bepaalde percelen voorkomen en hier een speciale bestrijding vragen. Dit is bijv. bij de zuringbladwesp het geval. Ook de kommaschildluis is slechts op enkele bedrijven aanwezig, maar is dan bijzonder moeilijk te bestrijden. COMBINATIE VAN BESTRIJDING DIJ de bestrijding van dierlijke parasieten zal men trachten met een bespuiting bepaalde belagers gelijktijdig op te ruimen. Zo kan een insektenbestrijding juist over de bloei op het ene bedrijf vooral gericht zijn tegen wantsen, terwijl op een ander bedrijf meer de luisbestrijding de nadruk krijgt. Dat dit de keuze van het bestrijdingsmiddel kan beïnvloeden zal voor ieder duidelijk zijn. GEZONDE WINDSCHERMEN TOCH PUNTEN VAN OVEREENKOMST IS in het hiervoorgaande uiteengezet waarom er zulke grote verschillen tussen de spuit- schema's op de bedrijven zijn, toch zijn er ook punten van overeenkomst. Regelmatig worden ervaringen gepubliceerd in HEEL wat Zeeuwse glastuinders zaten vorige week volop in de sla. Zowel in Middelburg als in Kapelle-Biezelinge werden soms dagelijks ex portveilingen van sla gehouden en dan was er steeds een mooi kwantum te koop. In het prflsverloop kwam duidelijk naar voren dat de aanvoeren overal groter werden want dage lijks ging er wat van de prijs af. Begonnen werd op ongeveer 21 cent per krop voor de zware sist (2026 kg) en geëindigd vorige week vrijdag op ongeveer 15 cent per krop. Over het algemeen werd een goede kwaliteit ge leverd op de Zeeuwse veilingen. Er was vraag voor België en Frankrijk en de prijzen die hier werden betaald konden de vergelijking met die van de echte slaveilingen in Holland glansrijk doorstaan. In Terneuzen kwam ook regelmatig een aardig aanbod van sla maar hier kon het gehele aanbod worden opgenomen door de plaatselijke handel tegen voor de telers aantrekkelijke prijzen. De vei ling in Terneuzen treedt zoveel mogelijk bemid delend op om te bereiken dat er dagelijks juist voldoende is voor de plaatselijke handel. Geen ge makkelijk werk, maar wel van grote betekenis voor de afzet in dit gebied. Een ander produkt uit de kassen kwam deze week voor het eerst op de Zeeuwse veilingen en wel de aardbei. In de kassen waar is gestookt en bovendien de planten kunstmatig zijn belicht wer den de eerste vruchten geoogst. Er zijn niet veel telers in Zeeland die deze teelt methode hebben toegepast en daarom zal voor lopig het aanbod nog gering blijven. Voor deze zeer vroege teelt wordt* algemeen het ras Glas» gebruikt. De telers zijn er overwegend erg tevre den over. Er kan een prachtig produkt worden aange boden en de planten hebben zich voorspoedig ont wikkeld. Dat de aanvoeren snel kunnen toenemen blijkt uit het feit dat er bij de veiling in Kapelle-Bieze linge op maandag 5 april de eerste aardbeien wer den aangevoerd. Toen waren er 8 doosjes en don derdag bedroeg het aanbod reeds 450 doosjes, af komstig van 3 bedrijven. De pryzen lagen vorige week rond ƒ2,50 per doos van 200 gram. De aardbeien in de kassen waarin enkel is ge stookt ontwikkelen zich ook voorspoedig. De oogst hiervan zal overigens nog wel even op zich laten wachten, al staat men versteld van de ontwikke ling bij zonnig weer. Dat ervaren trouwens ook de slatelers. Het is hens niet eenvoudig om een beslissing te nemen ten aanzien van het tijdstip waarop men de sla zal ruimen. Vooral de vorige week toen er veel zon was, hebben heel wat telers zorgen gehad over hun sla kwaliteit want ze weten maar al te goed dat bij felle zon het gevreesde rand gemakkelijk vat op planten kan krijgen en dan is de S'-bade zeer groot. Gelukkig mogen we constateren dat het is mee gevallen tot op heden. Volop produkt en van de nieuwe oogst dus reeds in de Zeeuwse tuinbouw, ook nog steeds produkten van de oude oogst zijn er te koop. De fruitveilingen hebben wekelijks nog een flink kwantum fruit, over het algemeen van voortreffelijke kwaliteit. De Golden Delicious uit de gascellen doet het goed dit jaar en de Winston die op deze manier is bewaard en in de komende weken op de veilingen zal komen geeft ook aan leiding om er veel goeds van te verwachten. Degenen die een kwaliieitsprodukt hebben op geslagen in de gascellen zitten best. Vorige week deed de klasse I van Golden Delicious grote maat algemeen tussen 75 en 85 cent per kg en de klasse II lag daar weinig onder. Alle kwaliteiten van dit ras werden overigens duur betaald en dat geld ook voor Jonathan, een ander ras waarvan nog een aanbod van betekenis kwam. Het geeft de telers in elk geval moed aan het eind van een seizoen waarin veel fruit verkocht moest worden voor minder dan de kostprijs. Niet iedereen profiteert nog van deze prijsontwikke ling maar ook voor hen die thans geen fruit meer te verkopen hebben, zal het een stimulans zijn om alle mogelijke zorg aan zijn bedrijf te besteden teneinde in het seizoen dat weer voor ons ligt te trachten met kwaliteitsfruit op de veiling te komen. We weten niet hoe het zal gaan met de afzet in hel komende seizoen maar het lijkt toch dat er in het algemeen genomen geen reden is tot pessi misme ten aanzien van de afzetkansen van goed fruit. Tot de volgende week. welk opzicht een middel goed of minder goed vol doet. Is het algemeen bekend dat een bepaald mid del op Golden Delicious uitstekend is, maar waar aan op Cox's Orange Pippin nadelen zijn verbon den, dan zal dit ook hel meest op het eerstgenoem de ras toegepast worden. Ook de tijdstippen van bespuitingen zullen in een bepaald gebied niet veel uiteenlopen. Met de huidige middelen is het mogelijk een goed spuit schema op te bouwen. Maar het Ideale spuitsche ma zal voor teler A er anders uitzien dan vooF teler B het geval is H. J. MANDERSLOOT. R. T. C - Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17