tuinbouw 403 NOOIUMIR \HA;\ vrijdag 23 april i%iï uur ZUID ItOLLANP ZEgLASS.O VRIJDAG 16 APRIL 1965 UNIFORME KEURING Om een goede uniformiteit te verkrijgen bij de keuring van de produkten gaat de hoofdcontroleur iedere dag in zijn rayon de veilingen langs. Hij heeft dan een regelmatig contact met zijn controleurs. De keuring geschiedt aan de hand van steekproeven. Op de veiling wordt gekeurd op erkenning, dit is een voorlopige keuring. Als de produkten dan wor den goedgekeurd geeft het U.C.B. een verklaring af. De tweede, definitieve keuring, gebeurt voor de ver pakking in de loods van de exporteur. Voor rechtstreekse uitvoer geschiedt de derde fase van de keuring op de plaats van inlading. Een vrachtwagen geschikt voor douanevervoer met T.I.R. (Transport International Routiers) heeft een speciale afsluiting waarop dan een zegel van het U.C.B. komt na de keuring, zodat bijladen of iets dergelijks niet mogelijk is. Het eerste artikel dat onder de Landbouw-uit- voerwet is komen te vallen zijn de uien. Het per centage uien dat via de veilingen wordt verhandeld is gering. Nog altijd zijn de uien een belangrijk artikel en de directeur, de heer Klamer, beschouwt dit produkt als zijn troetelkind. Over de ui van Gebr. de Jongh sprak hy, in ons onderhoud met hem over het U.C.B., zjjn goede ver wachtingen uit. Door zijn kwaliteit en hardheid, en daardoor lang houdbaar, kan hij ook goed tegen mechanische behandelingen. Het genoemde streven naar uniformiteit is moeilijk uit te voeren door de verschillen die optreden in de teeltgebieden. In Europa zijn er nog weer meer en andere ver schillen zodat van wat in Nederland reeds bestaat aan kwaliteitsregelingen en sorteringsvoorschriften, daar wel een basis kan zijn, maar aangepast moet worden. De toepassing van deze normen is toegespitst op een praktische hantering. Werkzaam zijn dan ook commissies van de E.E.G. te Brussel, die verplich tende normen heeft; de O.E.S.O., te Parijs, de orga nisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling van 19 Westeuropese landen en de E.C.E. te Genève, de economische commissie voor Euro pa van de Verenigde Naties, waarin ongeveer 40 landen samenwerken. De aanvaarding van standaar den van de E.C.E. en O.E.S.O. is vrijwillig. Veel moeizaam werk is reeds verricht en voor de E.E.G. zijn de normen van Gènève voor 21 pró- dukten overgenomen. UITVOF.RPAPIEREN De produkten die naar het buitenland gaan worden verzegeld van vele papieren. 1. Allereerst een uitvoervergunning van het Pro- duktschap voor Groente en Fruit, dat door de veilingen en het U.C.B. afgegeven kan worden. De produkten worden dan uitgesplitst per veiling en bestemming. 2. Een controle-certificaat van het U.C.B., waarin verklaard wordt, dat op grond van een steek proef gewijs verricht onderzoek de betreffende controle beantwoordt aan de geldende kwaliteits normen. Dit certificaat bestaat uit 3 delen. Een origineel voor de ontvanger, een grensexemplaar en een copie bestemd voor het U.C.B. Deze copie gaat met het dagrapport van de controleur naar het kantoor in Den Haag. 3. Een I-paspoort, een formulier dat als basis geldt voor de uitvoerstatistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. 4. Een factuur, dat voor de inklaring in het buiten land gebruikt wordt. 5. Een P.D.-certificaat, dat voor fruit wordt afge geven, maar verschillend is voor de landen. Het U.C.B. werkt met dagprodukten wat zijn problemen meebrengt. Tot nu toe wordt er geen gebruik gemaakt van een stempel met datum van keuring. In de winkels is een verschil van bijv. Klasse I of extra niet te zien. Of het in de toekomst zin heeft een datum van keuring te vermelden is een open vraag. Eveneens is dat het geval over de werkwijze van het U.C.B. door het wegvallen van de Tuinbouw Afzet Verordening. Wel duidelijk is het dat het uitgesloten zal zijn daar te keuren voor export waar buiten de veiling om gekocht wordt. Uitgezonderd zijn hierop bijv. kool bij vorst en uien. De binnenlandse controle bij invoering van kwa liteitsregelingen zal minder goed uit te voeren zijn dan thans het geval is voor exportprodukten. Onze export voor tuinbouwgewassen wordt sterk bepaald door de concurrentie die wij in de afzetgebieden ondervinden. Het werk van het U.C.B. heeft in be langrijke mate meegewerkt aan de verhoging en handhaving van onze export. In de naam U.C.B. staat het woord „controle", maar het opvoedende element is veel belang rijker te achten. De medewerkers van het U.C.B. ziet men immers graag op de veilingen en bij de exporteurs komen door hun speci fieke taakopvatting. d. R. REGELMATIG is in dit blad de aandacht gevestigd op de Hol-U-Bra-stierenkeuring, die vrijdag 23 april te Etten wordt gehouden. Gaarne wekken we de Zeeuwse fok kers en belangstellenden op deze belangrijke keuring voor Zuid-West-Nederland te be zoeken. Het beste kan in groepjes per auto worden gereisd. Indien echter voor een ge zamenlijke reis per autobus belangstelling bestaat, gelieve men zich uiterlijk 20 april 1965 telefonisch of schriftelijk aan te melden bij de Rijksveeteeltconsulent voor Zee land, Westsingel 58, Goes, tel. 01100-6440 toestel nr. 121 of 122. Wellicht ten overvloede zij nog medegedeeld, dat ditmaal ook een 14-tal Zeeuwse stieren voor deze keuring, die om 9.30 uur aanvangt, is aangegeven. vx.::,::::

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 15