Het Uitvoer-Contröie-Bureau in de 402 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Klaar voor de export. ^AN de verbetering van de kwaliteit van de produkten wordt vooral ook in de tuinbouw al zeer lang aandacht besteed. Op initiatief van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland en met de exporteurs werd reeds in 1924 het U.B.C. (Uitvoer-Controle-Bureau) opgericht, met volledige medewerking van het Ministerie van Landbouw. Het Uitvoer-Controle-Bureau verricht de uitvoercontrole op grond van de Landbouwuitvoerwet van 1938, een overheidscontrole dus, waarbij de veilingen, de telers en de exporthandel een zeer groot belang hebben. Het doel van het bureau is, zonder oogmerk om winst te behalen, mede te werken tot verhoging van het peil van Nederlandse tuinbouw- en aanverwante produkten. Het tracht dit doel te bereiken door de oprichting en instandhouding van een controle dienst, die toezicht uitoefent op de naleving van de geldende voorschriften. Het Ministerie van Landbouw oefent toezicht uit op het U.C.B. en het Produktschap 'voor Groenten en Fruit stelt de verordeningen vast waarin de uitvoervoor- schriften worden geregeld. AANGESLOTENEN EXPORTEURS JJE controle op de uitvoer van tuinbouw- en aan- aanverwante produkten, voor zover de Land bouwuitvoerwet 1938 daarop van toepassing is, vindt uitsluitend plaats voor aangeslotenen (expor teurs). Hij, die als aangeslotene bij het U.C.B. toegelaten wil worden, richt een daartoe strekkend schriftelijk verzoek aan het bestuur van het U.C.B. Om te kunnen worden toegelaten als aangeslo tene moet de aanvrager bekwaam zijn om zich te verbinden, te goeder naam en faam bekend zijn en zich bezighouden met de uitvoerhandel in tuin bouw- en/of aanverwante produkten. De aangeslotene verplicht zich tot stipte naleving van de voorschriften, vermeld in de statuten, het Keuringsreglement of andere Reglementen, alsmede van de besluiten van het bestuur van het U.C.B. Hij is verantwoordelijk voor de nakoming van de voorschriften, ver-bindt zich daartoe bij zijn toe lating uitdrukkelijk en zonder enig voorbehoud, in een op zegel gestelde, door hem getekende ver klaring. Verder verplicht de exporteur zich tot betaling van contributies, keuringsgelden en boeten. Zonder «nig voorbehoud moet hij ook de plaatsen, waar de tuinbouwprodukten worden verpakt, gesorteerd of verladen toegankelijk stellen voor de ambtenaren, die belast zijn met het Rijkstoezicht en die, voor het U.C.B. werkzaam zijn. Alle, door het U.C.B. met betrekking tot de con trole van tuinbouwprodukten nodig geoordeelde ge gevens, dient hij tenslotte te verstrekken. ERKENDEN (veilingen) Natuurlijke personen en rechtspersonen die zich uitsluitend of in voldoende mate bezighouden met het veilen van Nederlandse tuinbouw en/of aan verwante produkten kunnen worden toegelaten als U.C.B.-erkenden. Verzoeken hiertoe dienen schrifte lijk te worden gericht aan het dagelijks bestuur van het U.C.B. Het U.C.B. controleert alle produkten die voor uitvoer bestemd zijn en zonder een verkregen cer tificaat hiervoor laten de landen Frankrijk, Duits land, Italië en België geen tuinbouwprodukten bin nen. De afgegeven certificaten gelden, voor elk tuinbouwprodukt verschillend, een bepaald aantal werkdagen. LEDEN Als leden kunnen uitsluitend worden toegelaten rechtspersoonlijkheid bezittende Verenigingen van producenten en Verenigingen van Exporteurs van tuinbouw- en/of aanverwante produkten. Het bestuur beslist omtrent de toelating van leden. Als leden zijn toegelaten de volgende rechts personen het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs, beide gevestigd in Den Haag. BESTUURSSAMENSTELLING Het Bestuur van het U.C.B. bestaat uit 10 be stuursleden en even zovele plaatsvervangers, voor de helft uit vertegenwoordigers van verenigingen van producenten- en voor de helft uit vertegen woordigers van verenigingen van exporteurs van tuinbouwprodukten, of van die aanverwante pro dukten, waarop de uitvoercontrole van het U.C.B. van toepassing is of wordt verklaard. De minister benoemt na overleg met het bestuur een voorzitter, die niet direkt bij de teelt van- of bij de handel in tuinbouw- of aanverwante produk ten is betrokken. De voorzitter heeft een advi serende stem. De benoeming der bestuursleden en hun plaatsvervangers geschiedt als volgt- Voor de producenten benoemt het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen 4 bestuursleden en 4 plaatsvervangers en door de 3 C.L.O.'s ge zamenlijk worden 1 bestuurslid en 1 plaatsver vanger benoemd. yoor de exporteurs benoemt de Algemene Ne derlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs 5 bestuursleden en 5 plaatsvervangers. De bestuursleden en hun plaatsvervangers heb ben zitting voor de tijd van drie jaren en zijn bij tof treding herbenoembaar (leeftijdsgrens 70 jaar). Gebeurt de benoeming van één of meer bestuurs leden door een daartoe gerechtigde organisatie of groep niet binnen 2 maanden, dan voorziet het be stuur in de vacature. Het bestuur zal jaarlijks een vergadering van aangeslotenen en erkenden bijeenroepen, ter be spreking van aangelegenheden, die de controle be treffen. WERKWIJZE In het begin werd vermeld dat de oprichting van het U.C.B. geschiedde op initiatief van telers en exporteurs. Deelneming aan de uitvoercontrole vond plaats op basis van vrijwilligheid, hetgeen voor de buitenlandse koper een waarborg was dat de pro dukten vóór de uitvoer aan een serieuze keuring waren onderworpen. Op grond van de Landbouw uitvoerwet, werden groenten en fruit aan een ver plichte uitvoercontrole onderworpen. De uitvoering van deze controle werd daarbij aan het U.C.B. opgedragen. De normen die thans gebruikt worden zullen wellicht ook toepasselijk worden voor de binnenlandse groot- en kleinhandel, op invoer en ook voor re-export. Of een produkt wel of niet export-geschikt is maakt een groot prijs verschil uit, bijv. bij de sla. Het U.C.B. kent 16 districten (en rayons) met aan het hoofd een hoofdcontroleur. Directeur van het U.C.B. is de heer P. W. H. Klamer, die tevens secre taris van het bestuur is. De controleurs zijn werk zaam bij de havens voor boten- en coasterverladin- gen, bij de veilingen, bij de grens en bij de expor teurs.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 14