4" Fotowedstrijdtips Kennismaking met het Franse platteland -AGENDA BLOESEMRIT 1965 386 P. J. G. Jongerenaktiviteiten WELK MEISJE WIL EEN MAAND NAAR OVERIJSSEL PIJLENRIT AFDELING GOES Hebt U al een verklaring van W.A.- verzekering aangevraagd? U weet toch, dat Lï voor het deelnemen aan de Bloesemrit en andere puzzelritten een speciale verklaring van Uw ver zekeringsmaatschappij nodig hebt? Bel of schrijf even naar het P. J. G.- sekretariaat, Landbouwhuis, Goes, tel. 01100—5010, en wij maken het voor U in orde. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Het kasteel „Méridon" AP zaterdag 13 maart vertrokken wij (6 meisjes en 15 jongens), beladen met tassen en koffers, naar Breda om daar in de bus te stap pen, die ons voor een week naar de Volks hogeschool „Méridon" in Frankrijk zou bren gen. Na de eerste ken nismakingen in de bus werd de sfeer steeds gezelliger. Vooral met jongens en meisjes die al eens eerder een V olkshogeschoolcursus hadden gevolgd, bijv. de 4-weekse, liep een gesprek evenals de bus „op rolletjes". De heen reis liep via Brussel en Mons, waar we drie kwartier tijd kregen voor een versnapering, en daarna in één ruk naar Rosnay, op 5 km afstand van Reims. Rosnay is een klein dorp in de streek Cham pagne, vlak bij het auto circuit van Reims. „Ros nay" is ook een Frans ontmoetingscentrum, een soort volkshogeschool. Hier werden we ontvangen door de heer Lander en monsieur Barbaranges en zijn assistenten, resp. leider op „Méridon" en direkteür van „Rosnay". We werden uitgenodigd voor onze eerste Franse maaltijd met vanzelfsprekend Franse wijn. Na de afwas kregen we een eerste inleiding door mr. Barbaranges over het platteland in de streek Champagne. Dit alles ging in rad Frans met veel drukte en gebaren, en werd vertaald door de heer Lander. De volgende dag stapten we weer in de bus voor een bezoek aan Reims, waar we de prachtige kathedraal bekeken, 's Middags bezochten wé een wijncoöperatie van 65 leden met samen 75 ha. wijn druiven, waarvan de oogst hier werd verwerkt tot champagne. De champagnekelder was door de leden zelf aangelegd en had reeds een lengte van ruim een kilometer. Natuurlijk werd ons ook een glas van het bruisende produkt aangeboden. Het zou te ver voeren om elk programmapunt te bespreken. Daarom zal ik vervolgens hier en daar een greep doen, want al was het maar een week, het werd allemaal zo efficiënt (en niet met de Franse slag) geregeld, dat men na die week boordevol met ideeën en indrukken zat. Na de volgende dag een boerderij van 600 ha en één van 50 ha te hebben bezocht namen we afscheid van „Rosnay" en reisden naar het Chateau (kasteel) de Méridon, in de vallei van de Chevreuse, 35 km Z.W. van Parijs. Het Chateau de Méridon is een prachtig oud jachtslot, gebouwd op het eind van de vorige eeuw, met gebruikmaking van de natuursteen uit de omgeving. Het programma werd ook hier weer in een vlot en goed georganiseerd tempo voorgeschoteld. Er werden lezingen gehouden, we bezochten een landbouwpraktijkschool en grote en kleine boerderijen (akkerbouw, gemengd en vee teelt). We hadden gesprekken met Franse boeren en gezinnen, spraken met Nederlandse boeren en zagen hun bedrijven. Voorts kregen we voorlichting, door films en dia's, over Frankrijk, het Franse volk en zijn mentaliteit. Donderdagavond kregen we éen uiteenzetting over Parijs en zijn omgeving, het z.g. He de France. Dit is op zichzelf al een uitgebreid bezoek waard. Als U bijv. weet, dat op dit moment 'Vb deel (9 miljoen) van de Franse bevolking in Parijs woont, en dat dit in 1980 volgens de planologen tot 16 mil joen zal uitbreiden, dan begrijpt U wel, hoeveel problemen en moeilijkheden dit oplevert en hoe inte ressant dit alles voor ons als plattelanders was. Op deze wijze georiënteerd maakten we de volgende dag een excursie naar Parijs, 's Morgens be zochten we verschillende kathedralen, musea, de Eifeltoren en de Are de Triomphe met zijn eeuwig brandende vlam bij het 0raf van de Onbekende Soldaat, waar altijd wel enkele kransen liggen. 's Middags was iedereen vrij, wat ook bijzonder in de smaak viel. Trouwens, alles was prima ver zorgd en gezellig, tot en met de laatste avond. De volgende ochtend zaten we om zeven uur weer in de bus om de lange reis naar Nederland te aanvaarden, met enige weemoed afscheid nemend van Chateau de Méridon. Het is een enorm leerzame en gezellige week geweest, en een woord van dank tot al diegenen, die op enigerlei wijze hebben bijgedragen tot dit grote succes, is hier zeker op zijn plaats. De stre ken. waar wij geweest zijn waren verre van onder ontwikkeld, en de Franse boeren worstelen met ongeveer dezelfde problemen als die in Nederland. Ik zou U dan ook sterk willen aanraden om zelf eens een oordeel, te gaan vormen. Want zonder zelf te zien en te horen kan men niet oordelen. Trek er daarom ook eens op uit, kosten en tijd spelen tegenwoordig toch echt niet meer zo'n grote rol. Dit artikeltje over onze ervaringen is maar een flits. Indien U dat wenst, wil ik U zeker wel eens een avond bezighouden met al hetgeen we deze week gezien en meegemaakt hebben, even tueel met een serie dia's. Nogmaals, denk nooit dat het voor U niet interessant en leerzaam zou kun nen zijn, en dat U het niet nodig hebt. „Ontwikkel uw land, en begin bij Uzelf Mej. H. H. Witteveen te Raalte (O.) zou graag omstreeks mei voor 4 weken willen uitwisselen met een Zeeuws meisje. Zij is 21 jaar en komt van een gemengd bedrijf (5 ha akkerbouw, 26 ha gras). Welk Zeeuws meisje wil eens een maand met mej. Witteveen ruilen? Nadere inlichtingen en opgave bij het P. J. G.- sekretariaat, tel. 011005010. Evenals vorige jaren houdt de Afdeling Goes weer een puzzelrit voor auto's. Deze keer is het een pijlenrit, die door zijn eenvoud ook gereden kan worden door de meest onervaren puzzelrit- rijders. De rit wordt georganiseerd in samenwerking met de M. A. C. „De Bevelanden". Inschrijving vanaf 14 uur in de zaak van Hollestelle, hoek Zaagmolen:-raatWesthavendijk te Goes (van uit Goes richting Wilhelminadorp). Start vanaf 14.30 uur. Er is in deze rit een neutralisatie opgenomen in het veerhuis van Hoedekenskerke. De finish is waarschijnlijk in „De Zwaan" te Kapelle. Nadere gegevens en uitleg bij de start. Inschrijfgeld voor het P. J. G.-klassement 3, Wilt U daarnaast ook nog deelnemen aan het klassement van de M. A. C. „De Bevelanden", dan betaalt U 2,50 extra, dus 5,50. Doe mee aan dit sportieve evenement en be schouw het als een prachtige voorbereiding voor de Bloesemrit. U dient een bewijs van W. A.- verzekering bij de inschrijving te kunnen tonen. MIDDELBURG. 12 april: Nw. Rott. Toneel met „Incident in Vichy". (Schouwburg) MIDDELBURG: 23 april: Lezing „Het conflict mensnatuur". (Concert- en Gehoorzaal) Weet U dat vele foto's niet scherp doordat zijn het J. ROELSE fototoestel tijdens het afdrukken van de foto bewogen is. Als U geen sta tief hebtf gebruik dan eens een paal een muureen hek of iets dergelijks om Uw toestel stil te houden tijdens het afdrukken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 22