<Uoor de ONDER WIJSNOTITIES Niet altijd ver van huis voor iets goeds Land- en 7 tuinbouwscholen Landbouw 385 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUI JSMAN - GRIEP RECEPTEN VOOR DE PAASDAGEN Schotel van spinazie, aardappelpuree en eieren voor 4 personen Boterkoek met appelvulling Zeeuwse der Maatschappij J Wie kan worden toegelaten en hoe lang duurt de opleiding De kosten van het onderwijs Reiskosten vergoeding Is de school alleen voor boer of tuinder VRIJDAG 9 APRIL 1995 staart van maart gaf dit jaar nu eens geen gure buien, maar zonnige, bijna zomerse dagen en april begon al even mooi. Geen wonder dat duizenden huisvrouwen in allerijl aan de schoon maak togen. Zij hadden dagenlang geen omkijken naar bedden en dekens, die naar buiten waren ge bracht en zodoende konden zij lekker opschieten. Wij weten allemaal hoe het gaat: „Zijn we een maal door de schoonmaakziekte aangetast, dan willen wij er zo vlug mogelijk weer af zijn". Er wordt gewerkt van de vroege morgen tot de late avond en de dagen vliegen voorbij. De laatste week heb ik tussen de bedrijven door nogal wat vrouwen gesproken, die o zo graag een dagje naar een grote stad waren gegaan om voor Pasen hun garderobe aangevuld te hebben. Die dag kon er echt niet af, want de werkster was al weer bij een ander besproken, dus moesten zij wel aan één stuk doorwerken, wilden zij niet alleen voor een rest blijven zitten. Tot al diegenen, die toch voor Pasen nog iets nieuws willen hebben, kan ik echt met de hand op mijn hart zeggen, dat ze heus niet ver van huis hoeven te gaan om smaakvolle moderne kleren te kopen. IK was zo gelukkig een uitnodiging te krijgen voor de modeshow, die de afdeling Middelburg en omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen met een aantal Middelburgse zakenmensen op touw heeft gezet. De kleren, hoeden, schoenen, tassen enz. werden door leden of kinderen van leden geshowd. Wij konden dus met eigen ogen zien, dat er dicht bij huis uitstekende confectie, snoezige hoedjes, beeldige tassen en moderne bijpassende schoenen te koop zijn. De prijzen werden niet genoemd, wat heel verstandig was. Doordat ik bij toeval een blik achter de schermen had mogen werpen, weet ik zo het één en ander van die prijzen af en ik kan zeggen dat zij mij meevielen. Natuurlijk hebben wij onder onze lezeressen vele dames, die heel knap hun eigen kleding en die van hun kinderen vervaardigen en zij zullen de pryzen niet laag vinden. Nu moeten wij niet uit het oog verliezen, dat de lonen in de confectie-in dustrie enorm de hoogte zijn ingegaan en wij huis vrouwen niet gewoon zijn onze eigen werkuren in geld om te rekenen. De afdeling Rilland-Bath heeft het voorbeeld van Middelburg gevolgd en is met een aantal Goese zaken in zee gegaan. U begrijpt, dat deze ook hun beste beentje hebben voorgezet. Zo kunt u echt zonder veel tijdverlies niet ver van huis gaan winkelen om er met Pasen op uw „Paasbest" uit te zien. VA a 2 kg spinaziebescliuitkruim, 1 kg aard appelen, wat peperzout, nootmuskaat, boter of margarine, 4 eieren. De aardappelen op de gewone manier gaarko ken, fijnstampen en er met peper, zout, nootmus kaat en warme melk er een luchtige puree van maken. De spinazie vooraf uitzoeken, goed wassen, laten uitlekken en vlug gaar koken in ongeveer 10 mi nuten. De groente af en toe omleggen. De spi nazie daarna fijnhakken. De groente terug in de pan doen, wat zout toevoegen en met het beschuit- kruim binden. Een klontje boter of margarine toevoegen. Een vuurvaste schotel met wat boter of margarine insmeren. Met behulp van een puree- spuit of met een vork een dikke rand puree in de schotel aanbrengen. Vervolgens de spinazie in het midden van de schotel doen. Er met een lepel vier holten in maken en in iedere holte een rauw ei breken. Deze eieren met wat peper en zout be strooien. De schotel in een matig warme oven zet ten tot de eieren vast geworden zijn en de puree goudgeel is gekleurd. (Mocht men één ei per persoon niet voldoende vinden, dan kan men desgewenst op een schaal tje per persoon een hardgekookt gepeld ei serve ren. Heel lekker is ook om bij dit gerecht per persoon een niet te dun gesneden plak gekookte ham te geven inplaats van een extra ei. Geeft men voor de warme maaltijd de voor keur aan vlees of kip, dan kunt u een eiergerecht bij de koffietafel geven. Gegarneerde eieren bij de koffietafel of als voor gerecht. (4 personen.). 1 kropje sla, 1 bosje radijs, wat mayonaise of slasaus, peterselie. De eieren in 10 minuten hardkoken en daarna pellen. De eieren in de lengte halveren. Een scho tel met slablaren bedekken en daarop de gehal veerde eieren plaatsen met de bolle kant naar boven. Over elk half ei wat mayonaise of slasaus schenken. De eieren met wat fijngehakte peter selie garneren. De schotel verder opfleuren met plakjes radijs. (Een lekker recept.) 250 gram bloem, 200 gram boter of marga rine, 150 gram basterdsuiker, wat zout, 1 ei, 4 appelen, 1 zakje vanillesuiker, 1 theelepel bakpoeder. Bereiding: Kneed de bloem, de bakpoeder, het zout, de sui ker, de vanillesuiker, de eidooier, het halve eiwit en de in stukjes gesneden koude boter tot een ste vige bal. Laat het deeg even rusten op een koele plaats. Schil inmiddels de appels, snijd ze in partjes en wel zo op in kokend water. Zorg ervoor dat de appelpartjes heel blijven. Laat ze op een vergiet uitlekken en bestrooi ze met een weinig suiker. Rol nu tweederde van het deeg uit tot de groot te van de vorm en bekleed hiermee een niet inge vette vorm. Leg hierop de appelpartjes. Rol ver volgens de rest van het deeg uit en leg dit op de appeltjes. Druk de boven- en onderkant op el kaar. Bestrijk de bovenkant met het overgebleven ei- wit en plaats de boterkoek zo laag mogelijk in een matig warme oven. Let er vooral op, dat de koek voldoende onderwarmte krijgt. Bak hem in ongeveer 30 minuten gaar. (II) NEEN, er zijn veel meer mogelijkheden. Veel leerlingen van de lagere agrarische scholen zijn in andere beroepen terecht gekomen, zoals zui velfabrieken, aankoopverenigingen, gemeenteplant soenen en dergelijke. Ook komen er steeds meer mo gelijkheden om na het verlaten der school een vak school te volgen in een gespecialiseerde richting. Uiteraard, en niet in het minst, is er de gelegenheid om verder te studeren op een Middelbare land bouw- of tuinbouwschool. ELKE jongen die boer of tuinder wil worden of een beroep kiest in de agrarische sector. Hij moet zes klassen van de lagere school hebben door lopen. Iemand die de eerste klas van de U.L.O. of Technische school met goed gevolg heeft doorlopen kan in de tweede klas van een lagere land- of tuin bouwschool geplaatst worden. Op de tuinbouw school worden ook meisj.es toegelaten. Zij, die zes klassen van de lagere school hebben doorlopen, kunnen toegelaten worden tot de lagere agrarische school. De leerlingen van de le en 2e klas zijn leerplichtig en moeten gedurende 40 weken per jaar 5 dagen per week naar school; de 3e klas 4 dagen per week gedurende 30 weken en de 4e klas 3 dagen per week, eveneens gedurende 30 weken. DE leerlingen van de 3e en 4e klas moeten school geld betalen, momenteel variërend van 10,— tot 45,De leerlingen van de le en 2e klas be hoeven geen schoolgeld te betalen indien zij nog leerplichtig zijn. Voorts moet gereedschap aange schaft worden voor het praktijkonderwijs en moe ten leermiddelen worden betaald. Gemiddeld komt dit op ongeveer 45,a 50,per jaar per leer ling. Het gereedschap wordt eigendom van de leer ling. INDIEN de afstand van huis naar school meer dan 10 km bedraagt, kan onder bepaalde voor waarden vergoeding van reiskosten worden ver leend, indien per openbaar vervoermiddel wordt gereisd. Op de land- en tuinbouwscholen te Middelburg (Chr.), Scherpenisse en Zierikzee kan gekozen worden tussen de opleidingen: a. LANDBOUW b. TUINBOUW c. LAND- EN TUINBOUW MIDDELBURG: Chr. lagere land- en tuinbouwschool „De Vliedberg". Direc teur: W. Fase, Koudekerkseweg 115, telefoon (01180)4622. Spreek uur: donderdag van 15.3016.30 uur. SCHERPENISSE: Lagere land- en tuinbouwschool. Directeur: A. C. van Heusden,_L. Deurloostraat 31, tel. (01666)540. Spreekuur: dinsdag van 10.3012.00 uur. ZIERIKZEE: Lagere land- en tuinbouwschool „De Kluut". Directeur: D. Eveleens, Grachtweg 5, telefoon (01110)2181. Spreekuur: na af spraak. GOES (combinatie Kruiningen-Oudelande-'s Heerenhoek)Directie: J. C. de Ridder, Rijksweg 41, Kruiningen, tel. (01130)471 en G. Grooters, Stationsstraat 1, Oudelande, tel. (01104)282. Spreekuur: te Kruiningen maandag vanaf 19 uur; te Oudelande maandag van 18.0019.30 uur. Inlichtingen ook te verkrijgen op het Landbouwhuis (afd. onderwijs), telefoon (01100) 5013 te Goes. KAPELLE: De tuinbouwschool te Kapelle is de school met de speciale oplei ding voor de adspirant tuinbouwer en fruitteler. Leerlingstelsel. La gere tuinbouwschool (Ir. A. W. van der Plasscheschool). Directeur: J. op 't Hof, Vijverstraat 1, telefoon (01102) 603. Spreek uur: na afspraak. ALGEMEEN: Bij voldoende deelname cursussen in handvaardigheid, mo- torengebruik, land- of tuinbouwbedrijfsleer, maaidorsen, spuiten, veevoeding, tuinbouwtechniek, zomede zogenaamde schakelcursussen (richting groenteteelt, bloementeelt, bloembollenteelt, boomteelt). Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de directeuren der scholen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 21