Dag. Bestuur Z.L.M. vergaderde Vakbeweging wil extra voordelen voor georganiseerden „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en VeeteeU in Zeeland DE vakbeweging acht het onjuist, dat de ongeorganiseerde gratis meeprofiteert van de vruchten die zij in het overleg met dé werkgevers wéét te behalen. Zij ziet de niet-vakbondsleden als klaplopers die in feite beter af zijn omdat de georganiseerde een deel van zijn besteedbaar inkomen in de vorm van contributie aan zijn bond moet afstaan. Jaarlijks betaalt een ge organiseerde ongeveer 75,aan contributie. De vakcentrales achten de huidige situatie onge wenst en menen dat hiertegen iets moet worden gedaan. Vandaar dat enkele voorstellen aan de orde werden gesteld in de Stichting van de Arbeid. Voorstellen die onder meer betrekking hebben op het bevorderen van betere arbeidsvoorwaarden voor de georganiseerden, het vormen van fondsen door ondernemingen en/of het beschikbaar stellen van werkgeversbijdragen waarmee bepaalde activiteiten worden gefinancierd zoals scholing en vorming e.d. De vakbeweging meent, dat het voor de bonden mogelijk moet zijn bij het overleg met de werkgevers, dergelijke voor delen voor de leden te bedingen. In de op maandag 5 april j.l. gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z.L.M. onder voorzitterschap van Ir. M. A; Geuze, richtte, na alle aanwezigen van harte wel kom geheten te hebben, de Voorzitter een speciaal woord van welkom tot het Dagelijks Bestuurslid de heer A. M. Ge luk. Wegens ziekte had de heer Geluk een aantal vergade ringen niet kunnen bijwonen en was hij weer voor de eerste maal aanwezig. AKKERBOUW Kennis werd genomen van een schrijven van het Land bouwschap, waarin de opvattingen van het bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij inzake de marktordening ten aanzien van de consumptieaardappelmarkt, worden on derschreven. Het Landbouwschap is namelijk van oordeel dat met be trekking tot de komende jaren de kwaliteitsregeling voor consumptieaardappelen mede gebruikt kan worden ter re geling van de markt. In het binnenkort te voeren overleg met het Produkt- schap voor Aardappelen zal deze opvatting opnieuw worden bepleit. De vergadering besprak voorts enkele actuele ontwikke lingen op akkerbouwgebied. Hierbij kwam naar voren dat men in de lande van enkele zijden voorstelt om de voor- raadraming die ten aanzien van de consumptieaardappelen worden verricht, te doen stopzetten. De reden van dit ver zoek schijnt vooral te liggen in de onjuiste interpretatie die aan deze gegevens wel worden gegeven. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker deelde mede dat de aanvoer van zomerprodukten een aanvang heeft genomen. De sl^-aan- voer is groot te noemen. De belangstelling van de zijde van het buitenland is bevredigend. De eerste tomaten zijn inmid dels ter veiling aangeboden. Er zijn reeds veel komkommers die tegen goede prijzen kunnen worden afgezet. Ten aanzien van de wintergroenten werd medegedeeld dat een leverings contract met Oost-Europa is afgelopen. In de fruitsector is opnieuw een leveringscontract met Oost-Duitsland afgesloten. Ook de belangstelling van Frank rijk en West-Duitsland voor onder andere Golden Delicious is goed. Mede naar aanleiding van het verslag van de laatst ge houden vergadering van de tuinbouwcommissie sprak het bestuur langdurig over de ontwikkeling van de tuinbouw in onze provincie. Hierbij kwamen verschillende belangrijke kwesties naar voren, die voor de zich uitbreidende glas tuinbouw steeds meer een probleem gaan vormen. Het be stuur kwam naar aanleiding van deze bespreking tot de conclusie dat een nadere oriëntering van het bestuur over de zich voordoende problemen en mogelijke oplossingen noodzakelijk is. Hiertoe stelde de vergadering een studie commissie in, die onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker zal staan. WERKGEVERSBELANGEN De reorganisatie van de B.V.A.B. noodzaakte het bestuur een voordracht op te stellen voor bestuursleden van de afd. Zeeland. De heren M. C. J. Kosten en J. Burger werden als leden en de heren Ir. A. E. Bruyning en C. Almekinders als plaatsvervangende leden op deze voordracht geplaatst. De vergadering besprak voorts een aantal belangrijke kwesties zoals de financiering vrijwillige Ziekenfondsver zekering en de terugbetaling van contributie van de geor ganiseerde werknemers. De loononderhandelingen in Zeeland voor het nieuwe contractjaar moeten nog een aanvang nemen, zodat de ver gadering zich slechts over enkele hoofdstukken kon uit spreken. ONDERWIJS Het bestuur besloot om de concept-Stichtingsakte en bij behorende stukken voor de oprichting van de Stichting van het lager Land- en tuinbouwonderwijs van Z.L.M. en C.B.T.B. op Walcheren ongewijzigd goed te keuren en deze stukken voor te leggen aan het Hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij. De tot standkoming van deze Stichting zal inhouden dat op Walcheren de bestaande scholen te Oostkapelle en Mid delburg zullen worden samengevoegd tot één Chr. Lagere Land- en Tuinbouwschool te Middelburg. (Zie verder pag. 367) (Zie verder pag. 370) Een idyllisch plaatje deze eenden in de vijver. De toenemende schade die houtduiven, eenden en andere schadelijke vogels aan de gewassen toebrengen is echter verontrustend!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1