Uit de school geklapt 383 XI Nieuw type schoffelhouder WIJ ONTVINGEN Elektrische „deken" voor varkensfokkerij VRIJDAG 9 APRIL 1965 In deze les gaan we een nieuw type schoffelhouder bespreken, welke ontwor pen is en gefabriceerd wordt door de Fa. Pladdet vit Biervliet. Een product van eigen bodem dus, alzo sprak de leraar, zie hier hebben we een af beelding ervan en het valt direct op dat dit niet het normale type is hetwelk we als regel parallelo gram noemen; bij deze Pladdet schoffel houder wordt de aanpas sing van het mes t.o.v. de bodem tot stand gebracht met behulp van een pa rallelgeleiding van het te lescoop type. i Twee dikwandige buizen, van het soort dat ook veel gebruikt wordt voor de tussenassen van aange - dreven werktuigen passen zuiver in elkaar (op afb. no 1 en 2); - de 2 buizen zijn met el kaar verbonden door een druk veer (18), deze veer zorgt tevens voor de druk op het mes en deze druk is te regelen met behulp van bout 17; - een flexibele nibberhoes (36) beschermt het gelei dingsgedeelte tegen het indringen van stof en vuil en garandeert oen soepele geleiding; - de binnenhuis is aan de onderkant voorzien van een wielvork en de beves tigingsbeugel voor 't mes (20), het wieltje dat in de vork is bevestigd is voor zien van nylonlagers; de bevestiging van de schoffelhouder is gelijk aan die van het normale type evenals de ophang inrichting (33 en 34) om de schoffel uit liet werk te kunnen stellen. De constructie is zoals jullie kunnen zien eenvoudig en degelijk en het grote voordeel is vooral het ontbreken van draaipunten, die het kenmerk zijn van de normale constructie. De kans op zijde lingse speling is dan ook gering. i Eén van de jongens in de klas heeft inmiddels de vinger opgestoken- „Jan zeg het maar", zegt de leraar. „Meneer, wij hebben een stel van die schoffelhouders en het zijn nogal geen mooie rotdingen". - De leraar: „Vertel eens Jan, wat er schort aan die mooie dingen?" - Jan: „Ze gaan krom en de pijp scheurt" (de klas in de hoop dat ze de leraar vast kunnen zetten valt Jan luidruchtig bij). i Als de leraar echter nuchter opmerkt „Ja, dat kan kloppen" wordt het plotseling stil. - „Vertel eens Jan, hoe lang hebben jullie dat stel?" vraagt de leraar. - Jan; „Ongeveer 4 jaar meneer". De leraar knikt bedachtzaam en gaat dan verder: „Ongeveer 5 jaar geleden zijn de Pladdet- schoffelhouders voor het eerst op de markt gebracht, zoals gebruikelijk had die eerste serie enige kinderziekten; groot word je pas door vallen en opstaan! Deze kinderziekten werden echter spoe dig overwonnen nadat er enige veranderingen waren aangebracht. i Die veranderingen waren de volgende: - de wanddikte van de pijpen werd aanzienlijk verzwaard, zodat ze nu niet meer scheuren; - de binnenste pijp wordt nu uitwendig van een extra harde laag voorzien, deze laag is slijtvast en voorkomt dat de pijp gaat vreten terwijl slijtage tot een minimum wordt beperkt; ook is de bevestiging van de schoffel verbeterd en kunnen er planeetmessen gemonteerd worden. Gedurende enige jaren wordt deze verbeterde uitvoering verkocht en naar ik weet tot volle tevre denheid van de gebruikers. Persoonlijk zie ik dan ook een grote toekomst weggelegd voor dit type schoffelhouder", aldus de leraar. - Jan heeft inmiddels zijn vinger weer de lucht doen ingaan en hij krijgt toestemming om nog een woordje te zeggen. - „Meneer, mijn' vader zei ook al dat het jammer was dat ze iets te licht waren, want ze werken fan tastisch". De leraar: „Zo, dan is het nu ook opgelost waarom je zei: „Mooie rotdingen". Dat mooi sloeg op het goede werken en „rotding" sloeg op de gebreken. Enfin je kunt je vader nu gaan vertellen dat het rotding hard op weg is een goed ding te worden. Reisverslag studiereis t.a.v. ontwikkelingen op het gebied der landbouwbedrijfsgebouwen in Noord-West-Duitsland en Jutland. Door een studiegroep van het Rijkslandbouwconsulent- schap voor Boerderijenbouw te Wageningen. De boerderij bouw als zodanig lijkt in Duitsland meer en meer naar het veldschuurtype te gaan. In Denemarken handhaaft de grupstal zich net als in ons land. Daar is ongeveer tezelfder tijd als hier het drijfmestsysteem ontdekt. In Noord-Duitsland wint op de grotere bedrij ven de loopstal meer en meer veld en zijn ook de ervaringen met ligboxen tot nu toe gun stiger dan in ons land. Het opvallende met deze loopstalbedrijven is dat de gasdichte torensilo's met mechanische voedering daar zo'n ingang vinden. Niet op elk bezocht bedrijf bleek dit reeds geheel aan zijn doel te beantwoorden, maar er waren er bij die dat zonder twijfel wel deden. Op het gebied van de huisvesting van varkens is er in Denemarken veel op te steken. In het verslag zijn daarover veel indrukken en erva ringen beschreven. De komplete roostervloer voor mestvarkens, hoeveel arbeidsbesparing deze ook geeft, bleek ook daar niet zo goed te voldoen in verband met het in ernstige mate optreden van staartbiften. Uitvoerig werd kennis gemaakt met de zoge naamde Tectum-systeembouw in Denemarken. In dit land blijkt namelijk een koöperatieve met de landbouw geassociëerde instelling met sukses gestandaardiseerde stallen voor rund vee, pluimvee en varkens aan de markt te brengen. Er zijn diverse toepassingen van meer of minder arbeid besparende bouwmogelijk heden mee te verwezenlijken. De uitvoering en isolatie van deze stallen kan de toets van vergelijking met traditionele bouw, zowel in Denemarken als in ons land, doorstaan. In Denemarken komt men bovendien op een ca. 20 lagere bouwprijs. Daarbij is het ontbre ken van een stalzolder inbegrepen. Inmiddels hééft het Coöperatief Bouwbureau voor de Landbouw in Gelderland/Overijssel het initia tief genomen een aantal essentiële onderdelen van deze stal in ons land te importeren, waar mee een tweetal volgens het Tectumsysteem ontworpen stallen zijn gebouwd. Rassenproeven bij doperwten. Bij het P.A.W. te Wageningen verscheen het verslag van de doperwtenrassenproef over 1964. Dit verslag „Resultaten van de doperwtenrassenproef PAW 1004-1964" werd verzorgd door ir. P. Riepma wat betreft de landbouwkundige eigenschap pen en mej. A. Veenbaas wat betreft de kwa liteitseigenschappen. Deze mededeling nr. 97 van het P.A.W. is verkrijgbaar door overschrij ving van 1,op giro 966643. Van een groot aantal nieuwe rassen en enige praktijkrassen, in totaal 60, zijn de landbouw kundige en kwaliteits-eigenschappen omschre ven en in tabelvorm weergegeven. De land bouwkundige eigenschappen omvatten: stevig heid en lengte van het stro, uitstoeling resisten tie tegen topvergeling en Amerikaanse vaat ziekte, peul- en ertwenopbrengst, verhouding peul/erwt en de benodigde warmtesom. Voor het beoordelen van de kwaliteit werden de ras sen in vier of vijf rijpheidsstadia geoogst, in blik geconserveerd en diepgevroren. Opgeno men zijn de uiterlijke eigenschappen kleur en vorm van de erwten, het al of niet gebarsten zijn van de schil, en de helderheid van de op giet in blik. Verder de consumptie-eigenschap pen zachtheid van de schil, structuur en smaak. De fijnheid van de erwten werd in het rauwe produkt bepaald, direct na het dorsen. Deze publikatie is vooral van betekenis voor kwekers, conservenfabrikanten, telers en voor lichters. Bij het fokken van varkens worden soms grote verliezen geleden door het nog altijd hoge sterfte percentage van pasgeboren biggen. Om dit tegen te gaan worden allerlei methoden toegepast, zo als bijvoorbeeld verwarmingslampen. De meeste methoden echter blijken niet altijd te voldoen. Sinds kort vervaardigt de Goodyear Tire Rubber Company (V. S.) een elektrisch te verwar men onderlegger. Deze elektrische „deken" is volkomen veilig en zuinig in stroomverbruik; een derde minder dan dat van de verwarmings lamp. De onderleggers zijn gemaakt van een synthe tisch materiaal dat gemakkelijk te reinigen is en bestand tegen de inwerking van chemicaliën. De maten van de onderleggers zijn ca. 60 x 80 cm. De ingebouwde verwarmingselementen kunnen zowel voor 110 als voor 220 volt worden ge leverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 19