VELDSPUITEN MECHANISATIENIEUWS VAN ALLERLEI EN OVERAL GEBR. WESTSTRATE De P.Z.-cyclomaaier Deense bietenoogst Hydraulische trekker Gesubsidieerde centrale verwarming Picarde bietenlader Vraagt prijzen en verdere inlichtingen bii: DOOR Boeke en Huidekoper N. V. wordt sedert kort een revolutionaire maaimachine in de handel gebracht onder de naam P.Z.-Cyclomaaier, waarop wij in deze rubriek de aandacht willen vestigen. De P.Z. cyclomaaier is een machine voor driepuntsbevestiging die in ver stek werkt. De werkbreedte bedraagt 1,60 m. De werkende delen zijn vier tienkantige trommels, die twee aan twee tegen elkaar in draaien. De onder zijde van de trommels loopt uit in een ring, waarin twee mesjes zijn bevestigd, terwijl de bodem van de trommels wordt gevormd door een schotel die niet met de trommels meedraait. De mesjes zijn scharnierend bevestigd, zodat ze tij dens het draaien buiten de ring uitsteken maar bij het raken van een steen of iets dergelijks naar binnen kunnen klappen. Ze zijn gemaakt van materiaal dat uit twee verschillende soorten staal bestaat. Doordat de ene laag harder is dan de andere, blijven de mesjes vanzelf scherp. Bovendien kunnen ze van vier kanten worden gebruikt. Het verwisselen van de mesjes is in een oog wenk uitvoerbaar met behulp van een speciale beugel die met de machine wordt meegeleverd. De trommels worden aangedreven door de aftakas van de trekker. De draai ende beweging wordt overgebracht door een van een vrijloop voorziene tus- ser.as, een drievoudige V-snaaroverbrenging en een tandwieloverbrenging die zich in een gesloten, met vet gevulde tandwielkast bevindt. Het toerental van de trommels bedraagt 3000 omw./min. bij 540 toeren van de aftakas. De machine wordt met een snelkoppeling aan de hefinrichting van de trek ker bevestigd. Voor het transport wordt hij naar achteren geklapt, zodat hij in dè lengterichting van de trekker komt. De machine is niet voorzien van wielen; tijdens het werk rust hij op de schotels die zich onder de trommels bevinden. Door de topverbindingsstang langer of korter te maken kan men de gehele machine kantelen en zo de maaihoogte regelen. Het werk van de P.Z.-Cyclomaaier wijkt nogal wat af van dat van een ge wone maaibalk. Het gemaaide materiaal wordt niet neergelegd, maar blijft min of meer recht overeind staan, zodat een zeer luchtig zwad wordt verkre gen. Bovendien worden er bij elke gang twee smalle zwaden gevormd in plaats van één zwad. In zeer lange gewassen worden vooraan de maaier een paar scheiders gemonteerd om de zwaden van elkaar te scheiden. De machine kan allerlei gewassen maaien, dus zowel gras als luzerne, klaver, enz. Verstoppingen zijn uitgesloten en stenen en andere obstakels leveren geen bezwaren op; van kleine obstakels ondervinden de mesjes geen hinder (ze worden stuk gemaaid of naar achter getransporteerd). Voor gro tere obstakels wijken de mesjes uit, terwijl bij het raken van bomen e.d. de gehele machine terugklapt. De rijsnelheid van de trekker wordt niet beperkt door de maaier maar door de oneffenheden van het terrein. De machine vraagt weinig vermogen, zodat met een lichte trekker kan worden volstaan. De cyclomaaier kan zó kort maaien dat hij zich ook leent voor het maaien van gazons en sportvelden. Een type voor bevestiging voor op tweewielige trekkers is in ontwikkeling. De P.Z.-Cyclomaaier inclusief acht reservemesjes gaat minder dan 2000 kosten, en de prijs van de mesjes zullen minimaal zijn. T\E biétenoogstsystemen lopen in West-Europa nogal uiteen. Deze verschillen kunnen waar schijnlijk niet volledig worden verklaard uit de meer of mindere grootte van de bedrijven, de kli- maats- en bodemgesteldheidsverschillen Ook moet men de gewoonte erbij betrekken en niet te ver geten de fabrieken, die niet altijd zulke hoge eisen stellen als bij ons. Engeland, Duitsland en ons land tonen nogal wat overeenkomst in de wijze van rooien. De een- rijïge volledige oogstmachines overheersen, waar bij dan in Engeland een grotere voorkeur voor de kettingrooier heerst. In Frankrijk kopt en rooit men veelal in twee arbeidsgangen met meerrijïge machines. In Zweden accepteert men de bij ons bekende machines ook niet zomaar. Enkele afwijkende types zijn het gevolg, waarvan de jongste de zes- Hjïge volledige oogstmachine is. Denemarken heeft weer zijn eigen opvattingen, die het vermelden waard zijn, omdat onze lichtere gronden toch wel de nodige overeenkomst vertonen. Een verschil blijft dan zitten in de veel grotere betekenis van de voederbiet en koolraap, die men minder zorgvuldig behoeft te koppen. Hierdoor zou ook wel eens de oogst van suikerbieten kunnen worden beïnvloed. Sinds 1959 heeft het volgende systeem in Dene marken veel opgang gemaakt Men kopt twee rijen tegelijk met een maaikneuzer, die daarbij op ge middelde kophoogte wordt afgesteld. Er wordt snel gereden en het toerental van de rotor is ongeveer een derde verlaagd. Men heeft bij suikerbieten op verschillende ma nieren geprobeerd om de koptarra te verminderen en wel door met de hand na te koppen, de hoogte van de maaikneuzer door een snelwerkende diepte regeling vanaf de trekker te wijzigen, een aftrek door de fabriek wegens veel koptarra te accep tegen of in latere jaren door intensief werkende rijenpoetsers. Daarbij zijn er zelfs enkele met diep teregeling door een taster. Het lichten van de gekopte bieten gebeurt met een één-, doch veelal ook tweerijige machine met elevator, die de bieten op een meerijdende wagen brengt Zij worden gereinigd op een eenvoudig kettingrooster of in een zeeftrommel. Deze werken echter weinig intensief, zodat men wel lichte grond moet hebben zoals veelal in Denemarken om goed werk te krijgen. Dit systeem heeft als voordelen: grote capaciteit, goed gehakseld bietenblad (waarbij men zich wel moet afvragen, of door het intensieve kneuzen de sapverliezen niet het toelaatbare overschrijden) en ten slotte een geringe investering. Vooral daar de maaikneuzer voor zovele andere werkzaamheden is te gebruiken. Het Deense systeem schijnt in Noord-Duitsland reeds veelvuldig te worden toegepast Om aan de daar geldende hogere eisen wat betreft het koppen tegmoet te komen, wordt nog aan een geschikt kopapparaat voorop de maaikneuzer gewerkt. Vanaf mei zal, volgens ,,Farm Implement and Machinery Review", de Roadless-Ploughmaster Special 90 aan de markt zijn. Een 90 pk trekker met alle wielen hydraulisch aangedreven. Het ver mogen is ruim gekozen om geen stagnatie te krij gen. De snelheid kan traploos van 0 tot 27 km/uur worden gewijzigd. Men kan ook met de „versnel ling" remmen door hem op neutraal dus op 0 te stellen. Vooral voor b.v. werken met voorlader zal een dergelijke snelheidsregeling uitstekend vol doen. Het overbrengingsverlies bedraagt 5 - 15 gewoonlijk echter minder dan 10 dus nauwe lijks afwijkend van de huidige trekkers. De hydraulische overbrenging opent ook geheel nieuwe perspectieven voor de trekker-construc teurs. Waarom zullen zij geen compleet van het traditionele afwijkend model ontwerpen? De vervaardiger van de overbrenging, de be kende fabriek van elektrische auto-apparatuur Lucas, stelt zich voor wisseloverbrengingen ter be schikking te stellen, omdat reparaties, evenals bij dieselbrandstofpompen, niet door plaatselijke werk plaatsen kunnen worden uitgevoerd. TER bevordering van de rationalisatie in de boerderij en ter verlichting van het werk van de boerin wordt in West-Duitsland overheidssub sidie gegeven voor de aanleg van warmwaterinstal laties, al of niet in kombinatie met centrale ver warming. In 1962 werden in niet minder dan 19.150 geval len zulke subsidies verleend, waarbij in ruim 80 94 van de gevallen centrale verwarming en warm watervoorziening waren gecombineerd, aldus „Landmachinen Markt". UET toenemend gebruik van meer-rijige bie- tenrooimachines, die bieten en blad op langs- zwaden afleveren, doet de noodzaak van het ma chinaal laden nog sterker gevoelen. Deze arbeids- methode, in andere landen al vele jaren beproefd en tot de beste bevonden, komt ook hier steeds meer in zwang, en begrijpelijk: behalve de voor delen van deze mechanisatie, ondergaan de bie ten een intensieve nareiniging en het bietenloof kan eveneens schoon op de wagen worden ge bracht. De Picarde, die afkomstig is uit het land van de pick-up laders: Frankrijk, is al enkele jaren in ons land in gebruik. Deze lader met een capaciteit tot 1000 kg bieten per minuut laadt gemakkelijk dikke zwaden bieten en heeft een uitstekende nareiniging. De onderhoudskosten zijn gering. De importeur voor Nederland is Groene- wegen's Landbouwwerktuigen te Rozenburg. Licht in gewicht. Eenvoudige bevestiging op trekker. Bediening geheel vanaf de trekker. Verende spuitbomen, dus breken onmogelijk! District-Ford Tractor Dealer ZUIDWEG 11 KRABBENDIJKE Telefoon 01134581 Spuitbomen in lengten van 12 tot 20 meter Kunststof spuitdoppen van zeer slijtvast materiaal. Messing of roodkoperen tanks.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 12