Landbouw en recreatie De maand april op het Zeeuwse landbouwbedrijf Aanvragen E. E.G.-bijstand projekten marktstructuur Aardappelen Zaaiuien Bestrijding kleinhoefblad Kontrole drainage Veehouderij en voederwinning •5 V R IJ D A G 2 APRIL 1365 a55 Een goed voorziene en modern ingerichte kamp winkel in de oude schuur. (Vervolg van pag. 353) en een oud varkenskot tot was- en W.C.-ruim- te kon hij eigenhandig met slechts enige hulp uitvoeren. Op het programma staan het verder nieuw bijbouwenvan toiletten, fietsenstalling en de verbouwing van het woonhuis. Plannen genoeg maar alles zal zijn tijd moeten hebben. APMERKELIJK is het aantal buitenlandse gasten, die deze camping „Estancia" in het afgelopen seizoen reeds wisten te vinden. Belgen, Noren, Engelsen en Zweden volgden bordjes „Camping" en vonden in Borssele een plaatsje voor hun caravan of tent. Plet eerste seizoen is, zoals gezegd, de aanloopperiode ge weest. De vakantieganger moet eerst de weg naar Borssele weten te vinden. Jammer noemde in dit verband de heer Schouten de in het hoog seizoen door A. N. W. B. en V. V. V. afgegeven waarschuwing dat de campings in Zeeland geheel vol zouden zijn. Dit terwijl er op dit kampeerterrein nog voldoende plaats aanwezig was. Hierover werd contact met deze instan ces opgenomen echter zonder veel resultaat Deze camping werd overgenomen van een eigenaar die zelf in het dorp Borssele is gaan wonen en er, gezien zijn leeftijd, niet meer voor voelde zelf in de recreatiesector te stap pen. Toch liggen er bij soortgelijke omstan digheden voor jongere mensen naar onze mening, zeker mogelijkheden om van deze ontwikkeling profijt te trekken B. Een tot een keurig verbouwde wasgelegenheid in het vroegere varkenshok. ITITERLIJK 10 april 1965 dienen de aanvragen op het gebied van de agrarische marktstruk- tuur voor bijstand uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw voor het jaar 1966 bij het Bureau Marktstruktuur van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij te Den Haag te worden ingediend. Bijstand kan slechts worden aangevraagd voor projekten die betrekking hebben op de sectoren, waarvoor een gemeenschappelijke ordening van de agrarische markt in de E. E. G. bestaat zoals voor: granen, varkensvlees, rundvlees, groenten en fruit en zuivel. De aanvragers kunnen voorlopig volstaan met een kennisgeving, die de volgende gegevens dient te bevatten: globale omschrijving van het project; omschrijving van de geografische ligging van het projekt met vermelding van het gebied van aanvoer en afzet dat wordt bestreken: totaal beoogde investering en wijze van finan ciering van het projekt; omschrijving van het stadium van voorberei ding en vermelding van de beoogde datum van aanvang van de uitvoering van het projekt. Elk projekt moet tenminste: een aanpassing of een oriëntatie van de land bouw beogen, die noodzakelijk is geworden door de economische gevolgen van de uitvoering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid dan wel erop gericht zijn om aan de behoeften van dit beleid tegemoet te komen. voldoende zekerheid bieden dat het economi sche effect van de tot stand gebrachte struc tuurverbetering duurzaam is; deel uitmaken van een complex van maatrege len voor de bevordering van de harmonische ontwikkeling van de algemene economie van het gebied waar dat projekt tot uitvoering zal worden gebracht; elk projekt moet betrekking hebben op een bepaalde investering in gebouwen en/of roe rende goederen. (Vervolg van pag. 347) HOEWEL er reeds enkele percelen aardappelen gepoot zijn, zullen de aardappelen toch overwegend wel in april gepoot worden. De grond dient voor aardappelen, zonder dat er kluiten gemaakt wordenzo diep mogelijk losgemaakt te worden. 12 cm is echter voldoende. Het poten op een rijenafstand van 75 cm heeft vele voordelen. Als men even als voorheen 40.000 planten per ha teelt zal de opbrengst gelijk blij ven. Voordat u overgaat naar een bredere rijenafstand dienen er in uw ge bied daar zoveel telers op over te gaan, dat het voor de loonwerker aan trekkelijk wordt om zijn sproeimachine op die spoorbreedte te verstellen. Na het poten dienen de aardappelruggen zo vlug mogelijk gevormd te wor den. Om vochtverlies te voorkomen dienen de aardappelruggen op de zwaar dere gronden zo weinig mogelijk afgeëgd te worden. In een droge schrale periode hebben de planten het vocht dat na een bewerking de lucht ingaat dringend nodig. Bij een goed opgezette aardappelrug kunt u de vorming van groene knollen voorkomen. Bij onderzoekingen is gebleken dat het optreden van blauw in aardappelen vooral ook afhangt van de kalibemesting. Aardappelen bezitten een betrek kelijk gering opnemingsvermogen. Sinds eind vorig jaar is het kali bemes tingsadvies voor aardappelen, uien, spinazie en wortelen aanmerkelijk ver hoogd. DE aantasting door de made van de uienvlieg bracht de laatste jaren aan vele uitentelers grote financiële stroppen. Voorheen was een zaaibe- handeling met dieldrin praktisch afdoende. Het is nu gebleken dat de uien- vlieg vrijwel resistent geworden is tegen dieldrin. Na een groot aantal proeven door de Stichting Nederlandse Uien Fede ratie (S. N. Ui. F.) worden nu enkele middelen geadviseerd als grondbehan- deling toe te passen. a. 30 kg diazinon 20% per ha (Basudine); b. 30 1 diazinon 20% per ha (Basudine); c. 10 1 diazinon 60 per ha (Basudine); d. 24 kg Du Muril 25 per ha (ethion); e. 30 kg AAvlitox 20% per ha (beperkt areaal); f. 20 kg Birlane 25 per ha (beperkt areaal). Na het spuiten dient onmiddellijk te worden ingewerkt. KLEINHOEFBLAD is een lastig en moeilijk te bestrijden onkruid. Zodra de gele bloemhoofdjes in het vroege voorjaar zichtbaar worden kun nen deze b.v. langs slootkanten al bestreden worden met een halve dosis MCPA. Hierdoor wordt uitbreiding door zaadvorming voorkomen. KONTROLEER de eindbuizen op verstoppingen en ijzerafzettingen, zodat na een regenperiode het water vlot uit de drains kan stromen. DE maand april is voor de veehouders een drukke, maar ook een hoop volle maand. Met de drukke werkzaamheden in de akkerbouw komt de veeverzorging nogal eens in de verdrukking. Toch dient de veeverzorging niet verwaarloosd te worden, daar anders de produktie snel achteruit kan gaan. Het jongvee kan meestal al vrij vroeg de wei in wat al een gedeeltelijke arbeidsbesparing kan geven. Bij gunstig weer kan op het eind van de maand ook het melkvee naar buiten. Op de bedrijven waar het grasland bij de boerderij ligt verdient het aan beveling de koeien de eerste weken 's nachts op te stallen. Op bedrijven waar kopziektegevaar bij het vee aanwezig is, dient 2 a 3 weken voordat melkvee naar buiten gaat tot 4 weken na het in de wei komen dagelijks magnesiumhoudende koek bijgevoederd te worden. Zodra de gemiddelde etmaaltemperatuur beneden de 14° C. komt, dienen vooral de hoog-produktieve dieren speciaal in de gaten gehouden te worden. Zo dra de eerste verschijnselen worden waargenomen, zoals verminderde melk- gift, afzonderen van de koppel, dichtknijpen van de ogen, oren schuin naar achteren, waggelende gang etc. dient onmiddellijk de dierenarts te worden gewaarschuwd. Bedenk dat elke minuut te laat voor het betreffende dier noodlottig kan worden. Per 12 april mogen geen voederbieten met spruiten meer op de bedrijven voorkomen. Op de bedrijven waar nog een voorraad van voederbieten is, doet men er verstandig aan deze bieten te koppen en deze koppen direkt op te voeren. Hierdoor werkt u mee aan de bestrijding van de vergelingsziekte. Benut in het voorjaar zoveel mogelijk de voederwinning vpor a.s. winter. Voor de voorjaarsbeweiding is 20 are grasland per groot stuks vee nodig. De rest van uw grasland kunt u extra bemesten voor hooien of kuilen. Zij die voederbieten wilen vervangen door snijmais kunnen op vroege grond en bij gunstig weer 'op het eind van de maand de mais zaaien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 15