ver de IN NEDERLAND 323 Grond Procluktiebepalende factoren Plantmateriaal Rassen Klimaat Teeltmethoden Verzorging Oogst en afzet V K M DAG 26 MAAKT 1965 SLECHTS het allerbeste en hoogst geklasseer de materiaal mag als plantgoed worden ge bruikt. Hiertegen wordt nog zeer veel gezondigd. Jaarlijks worden duizenden aardbeiplanten uit de produktievelden voor plantgoed genomen, waar van toch bekend mag zijn dat deze veelal door ziekten zijn aangetast. Nog te weinig besteedt de teler aandacht aan de kwaliteit van het plant materiaal. TOT de verzorging van het gewas behoort de grondbewerking, onkruidbestrijding, bemes ting, bestrijding van ziekten en plagen en de snoei. Deze bewerkingen zijn genoegzaam bekend om apart te bespreken. Ook hier geldt dat een tij dig uitgevoerde handeling het resultaat van het gewas slechts ten goede kan komen. Door de toe passing van chemische onkruidbestrijdingsmidde len is het de teler iets te gemakkelijk gemaakt. De normale grondbewerking wordt hierdoor wel eens vergeten met het gevolg dat de dichtgeslagen grond de zo noodzakelijke wortelademhaling be let. De bemesting behoort aangepast te worden aan de grondanalysecijfers. Te veel of te weinig strooien betekent steeds een verhoging van de produktiekosten. RUITTEELT kwaliteitsfruit tegen een prijs, crie kan concur reren tegen die van het buitenland. Om dit te be reiken zullen alle middelen moeten worden ge bruikt die tot dit doel kunnen leiden. In het hier navolgende zullen in het kort de factoren worden besproken, die hun invloed op de produktiekos ten doen gelden. bessen opent nieuwe perspectieven (Foto:I.V.T., Wag.) DE teler is bij zijn rassenkeuze niet geheel vrij. Het klimaat (nachtvorst) en in enkele geval len de grondsoort dwingt hem soms tot een ras senkeuze, die minder aanvaardbaar is. In alle ge vallen moet de keuze vallen op rassen, waarvan de gebruikswaarde en dus de afzetkansen zo hoog mogelijk zijn. Het experimenteren met nieuwe rassen, die het beproevingsstadium nóg niet hebben doorlopen, moet worden ontraden. Ook de afzetorganisaties zijn slechts gebaat met uniform grote partijen van een beperkt aantal ras- ~en. MET de oogst en afzet is voor de teler de zorg voor de vruchten afgesloten. Dat de pluk en de aflevering zorgvuldig moet geschieden is genoegzaam bekend. Desondanks worden er tel- kenjare partijen aangevoerd die kwalitatief be zien niet aangeboden mogen worden. Vuile en ge kneusde vruchten kunnen een partij zo onaan- (Zie verder pag. 325.) (Foto: Proefstation YV'tlorp.) TEN dele door overlevering, ten dele door on- bekendheid, passen veel telers nog teeltme thoden toe die niet tot optimale prestaties van het gewas kunnen leiden. Indien pollenteelt van aardbeien betere opbrengsten geeft dan bedden teelt, dan mag deze laatste teeltwijze niet meer worden aangetroffen. Struikenteelt van rode bes sen heeft bewezen inferieur te zijn aan draad teelt. Hiertegenover staat dat aan een uitgespro ken goede teeltmethode wel eens geweld moet worden gedaan, omdat b.v. mechanisatie van de pluk dit vereist. Een volveldsteelt van zwarte bes sen kan niet mechanisch geoogst worden. Hiervoor is rijen(haag)teelt noodzakelijk. De produktivi- teit van deze laatste teeltwijze zal vermoedelijk lager liggen dan van volveldsteelt. VOOROPGESTELD dient te worden dat alle factoren, die van invloed zijn op de ontwik keling van het gewas, bepalend zijn voor de vruchtdracht. Indien een van deze factoren in het minimum verkeert, dus niet aan de eisen van het gewas voldoet, mag nooit een optimale produktie worden verwacht. Dit demonstreert zich het beste dat landelijk bezien, de produktiecijfers soms meer dan 200 uiteenlopen. Deze moderne wijze van aardbeiplukken blijkt zeer te worden gewaardeerd. Met een eenvoudige stellage is dit wagentje ook voor de pluk van frambozen geschikt. KLEINFRUIT stelt speciale eisen aan de grond. Aan de structuur mag niets ontbreken. Een goede structuur wordt verkregen en behouden bij een voldoende toevoer van organisch materiaal. Stalmest, champignonmest, tuinturf en groenbe- mesters zijn hiervoor zeer geschikt. Stadscompost en rioolslib zijn minder aan te bevelen door een respectievelijk te hoog kalk- en zoutgehalte. Aan de zuurgraad van de grond moet veel aandacht worden geschonken. Is deze te laag, dan gaat de grond verslempen. Een kalkgift kan in dergelijke gevallen ook voor de kleinfruitgewassen geen kwaad. De waterhuishouding moet uitstekend zijn. Stag nerend water- is funest: het water moet in verti cale richting vlot kunnen bewegen. Ondoordring bare lagen beletten dit. Een goede drainage is meestal onontbeerlijk. Grondontsmetting zal, naarmate de teelten el kaar sneller opvolgen, niet meer gemist kunnen worden. De meerkosten hieraan verbonden zullen door vergroting van de oogstzekerheid de kost prijs van het produkt niet noemenswaard beïn vloeden. HET klimaat is een van de meest wispelturige factoren. Toch kan de teler dit voor het ge was zonodig veraangenamen. Windbeschutting nog te weinig toegepast beregeningsinstallatie tegen nachtvorst en droogte en een plastic grond- bedekking zijn hulpmiddelen, die bepalend kun nen zijn voor een goede oogst. i3ji|»p8aiajiwgft

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 17