VAN ALLERLEI EN OVERAL GEVAREN 319 MECHANISATIENIEUWS VICON PRESICIEZAAI-, WIED EN DUNMACHINE ALS OPBOUWSYSTEEM VRIJDAG 26 MAART 196 5 Centraal aangedreven zaai- elementen Basisframe van de Vicon Precisiezaai-, dun- en wied- machine met dun-elementen. De Rijendun- en wiedmachine wint langzaam maar zeker terrein. Ongeveer 6 jaren geleden schuchter gestart, vindt toepassing van dit veel besproken werktuig steeds meer plaats vooral als gevolg van arbeidsschaarste en resultaten die er mee zijn bereikt door voortvarende gebruikers en de ingenieurs van Wageningen. Mede gezien de steeds wijdere toepassing van precisiezaaimachines in ons land, heeft „Vicon" de constructie van de rijen dun- en wiedmachine zodanig gewijzigd, dat met één basis werktuig de gehele cyclus van voorjaarsbewerkingen kan worden uitgevoerd nadat bepaalde onderdelen hieraan zijn toegevoegd. Dit heeft, afgezien van de doelmatige investering, tevens het voordeel dat eventueel reeds aangekochte werktuigen zo als precisiezaaimachines, speciale schoffelstellen etc. met de dunmachine kunnen worden gecom bineerd. De basismachine bestaat uit een werktuigbalk met een standaardlengte van 3,10 m, een bokje voor de driepunt en een stel loopwielen. Op zeer eenvoudige wijze kunnen aan de werktuig- balk individueel aangedreven precisiezaaielemen- ten worden bevestigd. Bij gebruik van de Vicon Monodrill precisie- zaaielementen zijn standaard completeringsdelen leverbaar voor uitbouw tot centrale aandrijving. Hiertoe behoort o.a. een Norton kastje waarmee Het vermelden in deze rubriek houdt geen redaktionele waardering in omtrent de ver melde werktuigen. Het beoogt alleen een signalering te zijn van nieuwe ontwikke lingen op het gebied der mechanisatie enz. 8 verschillende zaaiafstanden in een handomdraai kunnen worden verwezenlijkt. Het precisie zaaien kan worden gecombineerd met chemische onkruidbestrijding nadat tank en pomp op de trekker zijn gemonteerd. Na het zaaien worden de zaaielementen ver vangen door de wied-dun elementen, die door loopwielen worden aangedreven en een zogen, zig-zag-beweging door de rijen maken. Aan deze „pendel" elementen worden eerst pennen bevestigd die niet alleen het onkruid in de rij bestrijden maar bovendien de grond be werken. Na één of twee pen bewerkingen worden de pennen door mesjes vervangen die tenslotte de rijen gaan uitdunnen. Zoals bekend kan men daarbij in principe kiezen tussen één van de twee systemen n.l. Eenmalig terugdunnen naar de gewenste eindstand. Indien men in het geheel geen handwerk meer wil toepassen wordt deze methode aanbevolen. Voorwaarde hiervoor is echter een geringe onkruidbezetting. Aan de hand van een eenvoudig schema kan worden bepaald welke mesjes moeten worden gemonteerd om de gewenste eind stand (of tussenstand) te realiseren. 6 In étappes terugdunnen (dus door meerde re dunbewerkingen) naar de gewenste eind stand, eventueel gecombineerd met beperkt handwerk in de laatste bewerkingsfase. Als de grond droog genoeg is maakt deze eg géén kluiten, maar van stopverf kan hij geen losse grond kneden. Deze cabine met gereedschapkist, boterhambak en schuiframen geeft wél bescherming tegen weers invloeden, maar is niet bestand tegen achterover slaan. HE aardappeloogst 1964 is, speciaal op kleigrond wel uitzonderlijk vlot verlopen. De grond was in de meeste gevallen in een buitengewoon goede c.taat en het weer tijdens de oogst werkte alleszins mee. Dat heeft vele telers er toe verleid al te snel en dus ruw met overigens goede con sumptie-aardappelen om te springen, met als ge volg dat honderden tonnen naar meelfabriek of voor veevoer zijn opgeruimd; sommigen mogelijk nu nog wel op een koper wachten, wat bij de huidige marktpositie en de kwaliteitsregeling vrij hopeloos lijkt. Nu we wel veel regen, maar weinig vorst ge had hebben deze winter, dreigt het gevaar dat met het voorjaarswerk té vroeg wordt begonnen: vóór het betreffende perceel droog genoeg is. Ge duld is altijd een schone zaak, maar bij aardappel land een nóódzaak. Er worden dan kluiten gefa briceerd die bij het oogsten weer te voorschijn komen; ze smelten nietEn het vallen tijdens het oogsten van een aardappel op een scherpe kluit geeft eerder beschadiging dan aardappelen op elkaar. Gelijk daarmee komt met een slechte structuur welke men tóch goed wil maken met zwaar eggen de bedreiging van achteroverslaan van de trekker. Elk jaar eist dit meerdere slachtoffers in ons land. In Zweden is het sinds 1959 wettelijk verplicht bij in gebruik nemen van een nieuwe trekker deze te voorzien van een cabine welke zodanig is geconstrueerd dat de trekkerbestuurder bij achteroverslaan of zijdelings omvallen veilig geborgen is. In Engeland wordt hieraan ook nog al wat aandacht besteed. Voorzover mij bekend is er in ons land nog maar één firma welke En gelse „Safety Cabs" importeert. Het is toch wel de hoogste lijd dat we hier in Holland ook aan gaan beginnen. In de Ver. Staten heb ik een cabine gezien door de boer zelf rebouwd met aircondi tioning. Dat is hier misschien niet nodig, maar verwarming met verse lucht toch wel. B. ZINKWEG.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 13