Wie schrijft, die blijft Hoe zit dat 291 Arbeid en arbeidskosten B' VOORKIEMEN POOTAARDAPPELEN ONDER PLASTIC FOLIE WIJ ONTVINGEN: UIT DE PRAKTIJK Werkgevers- en arbeidszaken N; HET NIEUWE MANTELCONTRACT TUINBOUW '65-'6B V K IJ D A G 19 MAAKT 1965 J?EN oud boerengezegde luidt: Rekenen is goed maar tellen is beter". Om te hunnen tellen zal rekenen echter nodig zijn. In het vorige artikeltje hebben we gezien dat het van belang is om te weten wat voor saldo elk te verbouwen gewas onder normale omstandigheden op kan leveren. Wat moet er nu nog betaald worden van dit saldo? In ieder geval de niet aan de gewassen toe gerekende kosten. NIET TOEGEREKENDE KOSTEN Van deze kosten willen we als eerste be kijken: Arbeid en arbeidskosten. Van de niet toegerekende kosten vormt de post arbeidskosten op veel bedrijven de grootste post. Het arbeidsloon is gedurende de laatste jaren sterk gestegen. Het betalen van loon zonder dat hier tegenover produktieve ar beid staat wordt steeds moeilijker. Het ver richten van produktieve arbeid over een zo groot mogelijk deel van bedrijfsorganisatie. DE ARBEID IS WEINIG DEELBAAR \lJ het veranderen van de bedrijfs organisatie gaat het meestal om één man meer of minder. Tijdelijke arbeidskrach ten worden steeds schaarser. Het in dienst nemen van jeugdige arbeidskrachten kan soms een oplossing zijn. Deze moeten echter tijdig vervangen worden omdat ze anders te duur worden. Over het algemeen wordt te weinig gere kend met de arbeidskosten van de boer en zijn gezinsleden. Wanneer deze arbeid ver richten in het bedrijf moet dit volledig ge waardeerd worden alsof dit door betaalde krachten plaats vindt. Over deze kosten moe ten ook de normale sociale lasten berekend worden. Men voelt de gezinsarbeid vaak on voldoende als kosten. Dit leidt dan tot on gunstige bedrijfsresultaten. Een landbouwbedrijf biedt slechts produk- tief werk voor een bepaald aantal arbeids krachten. We onderscheiden dan: 1. Bedrijven met geen voldoende produk tieve arbeid; 2. Eénmansbedrijven; 3. Vader-zöonbedrijven; 4. Bedrijven met betaald personeel. ad 1. De bedrijven met onvoldoende pro duktieve arbeid kunnen b.v. een niet aan de grond gebonden produktietak aantrekken varkenskippen e.d.). ad 2. EENMANSBEDRIJVEN. Deze bedrij ven zijn groot genoeg om aan één volwaar dige arbeidskracht produktief werk te bie den. De boer moet alle werkzaamheden al leen of met burenhulp verrichten, waarvoor hij terug helpt. Bij ziekte en dergelijke is er geen vervanging of er moet een vereniging van bedrijfshulp zijn. De zoon-opvolger moet tijdelijk op een ander bedrijf emplooi vinden als betaalde kracht om te kunnen sparen voor latere overname van het bedrijf, ad 3. VADER-ZOONBEDRIJVEN. Op deze bedrijven is er voldoende werkgelegenheid voor vader en zoon. In de jaren dat beiden hun volle arbeidskracht in kunnen zetten zal het nodig zijn het bedrijfsplan zo te in- tensiveren dat er voor twee volwaardige ar beidskrachten een arbeidsinkomen gehaald wordt. ad 4. BEDRIJVEN MET BETAALD PERSO NEEL. Het betaald loon sociale Idsten zal hierbij meestal minder moeilijkheden ople veren omdat deze bedragen uit de fiskale boekhouding te halen zijn. Ook op deze be drijven moet echter de arbeid van boer en gezinsleden sociale lasten berekend wor den. F. DE RONDE, R.L.V.D. - Goes. Kiembeschadiging bij het volautomatisch plan ten van aardappelen is een veel voorkomend euvel. Afharding van de kiemen bij het gebruik van de volautomatische pootmachines is dan ook een eer ste eis. Het is gebleken dat bij alleen kunstlicht de kiemen niet voldoende afharden; daarvoor is daglicht nodig. Een methode, waarbij dit op een voudige en niet al te kostbare wijze kan worden verwezenlijkt is die waarbij het pootgoed in po tersbakjes buiten onder plastic folie wordt afge hard. Op deze methode gaan in de „Mededelingen van de N. A. K." de heren C. P. Meijers (I. B. V. L.) en M. v. d. Galien (R. L. C. Leeuwarden) in een uitvoerig artikel nader in. OPSTELLING: Bakjes in 2 of 3 rijen buiten met onderlinge afstand van 4050 cm en met lan ge zijden tegen elkaar; 1012 bakjes op el kaar. Hoeken en bovenkant beschermen om beschadiging plastic te voorkomen. Bovenkant stapel enigszins dakvormig om inregenen te voorkomen. PLASTIC, zowel p.v.c. 1,45 per m2) als p.a. 0,45 per m2), kan gebruikt worden. Het eerste is vanzelfsprekend sterker. VOORKIEMEN. Vóór het buiten plaatsen dient het pootgoed in de bewaarplaats een warmtestoot te ontvangen van 714 dagen. Temperatuur 1620° C. De afdekmethode biedt, indien goed uitgevoerd, bescherming tegen 34° C nacht vorst. Denk dus om de nachtvorsten die begin maart nog wel eens voorkomen. Zodra de po ters kiemen hebben van circa 1 cm, kunnen de bakjes onder de folie worden gezet. Tij dens het voorkiemen zorgen voor voldoende ventilatie; bij de plastic hoes gemakkelijk te verwezenlijken door oprollen vóór en achter kant van de zijkanten. De kiembeschadiging bedroeg bij deze methode buiten onder plastic 19 en bij glazen bewaar plaats 36%. ft Prijscourant 1965., Fa. Iz. Cappon Landbouw - machinefabriek te Heinkenszand. Met onder meer gegevens over de Cappon trekkerwend-, kantel-, rondgaande- en aanbouwploegen en combinaties daarvan, verschillende soorten sleep- en triltandcultivatoren en eggen. Voor belangstellenden bij de Fa. Cappon aan te vra gen. ft Jaarverslag 1964 Texels Schapenstamboek voor Zeeland. Voor -belangstellenden verkrijgbaar bij de sekretaris van het stamboek, Landbouwcentrum te Goes, tel. 01100 - 6440, toestel 123. ft Onze Banken in opmars, opgenomen in het jaarverslag van het L. C. C. te Goes. ft Jaarverslag 1964 van het varkensstamboek voor Zeeland. (Vervolg van pag. 288) Wanneer we zo bezig zijn komt de vraag bij ons; op: wat zal 1965 ons brengen? We hebben geluk kig, ondanks de drukte, toch bidstond voor het gewas kunnen houden, en terecht citeerde ons Z. L. M.-blad vorige week Prediker 11 met de strekking: „Doe Uw werk, ondanks alles". Er is echter nogal wat, dat ons de arbeidsvreug de zou kunnen vergallen. Denken we maar eens aan de onrust, die bij velen heerst over de grote plannen die soms een kerngemeente heeft. Of aan de faciliteiten die de landbouw in sommige buur landen krijgt. Daar steken de 14 subsidie-objecten die de provincie Zeeland krijgt in het kader van het O. en S.-fonds maar erg schriel bij af. Een goed boeren jaar, niet alleen door opbreng sten, maar ook door een goede prijzenpolitiek, kan ons helpen de steeds hoger wordende lasten te dragen en onze concurrentie-positie te verstevi gen. Zelf dienen we echter niet stil te zitten, we kunnen van de overheid in dezen niet alles ver wachten; aanpassing aan de veranderende om standigheden (E.E.G., kostensituatie etc.) zal no dig zijn, willen we niet genoegen moeten nemén met een jaarlijks dalend arbeidsinkomen. Vermeldenswaard is nog het samenwerken van een aantal landbouworganisaties met de jongeren, landarbeiders en Boval, op het gebied van de zaai- wedstrijden. Evenals bij de ploegwedstrijden is dit technisch werk op sportieve leest geschoeid. Een belangrijke schakel in het streven naar betere resultaten op onze bedrijven. Zowel he.t ploegen als het zaaien zijn bij vele teelten de basis voor een gemakkelijker verzorging, betere oogst, en daardoor leveren wij een positief aandeel in de verhoging van de rentabiliteit- Dat dergelijke wedstrijden niet uit de tijd zijn, maar juist nu zeer actueel, getuigt wel de samenwerking in dezen van Z. L. M., C. B. T.B.. P.J.G., C.J.B.T.B., A.N.A.B., N.C.A. B. en Boval.' JA vele vergaderingen zijn partijen in de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap tot overeenstemming gekomen over de nieuwe mantel van de C. A. O. Tuinbouw kontraktjaar '65 '66. Voor Zeeland nog niet van direkt belang, daar deze nieuwe arbeidsvoorwaarden eerst vanaf 1 mei 1965 zullen gelden. Maar verschillende provincies kennen de contractperiode februari tot februari. Daar moet dus met terugwerkende kracht de verschillende wijzigingen ingevoerd worden. Ter infor matie geven wij nu reeds een overzicht van de verschillende punten die afwijken van de oude regeling. Het percentage voor overwerk op werkdagen werd verhoogd van 130 op 135 Een verhoging van de maxima van de toeslag eerste knecht of voorman alsmede van het maxi mum van de diplomatoeslagen. Deze maxima worden respectievelijk gebracht op 7,50 en ƒ9,1 per week. Verdwenen is de produktietoeslag. Hiervoor in de plaats komt een nieuw artikel betreffende de invoering van een prestatietoeslag. De werkgever zal zijn arbeiders in drukke perioden een pres tatietoeslag kunnen geven. Deze toeslag zal gemiddeld per jaar niet meer mogen bedragen dan 7 van de in het bedrijf uitbetaalde loonsom. Bedoeld wordt het loon dat in totaal aan alle arbei- v ders wordt uitbetaald. De individueel toe te kennen toeslag is gebonden aan een maximum van 14 .J. Ook de vakantieregeling ondergaat een kleinè wijziging. De werkgever wordt bevoégd het aan tal aaneengesloten vakantiedagen uit te breiden van 7 op 1.0, in welk geval het aantal reste rende snipperdagen wordt teruggebracht van 7 op 5. De kosten die de opgesomde wijzigingen met zich brengen komen in mindering op de voor het jaar 1965 beschikbare loonsverhoging van 5%. De Hoofdafdeling meent bedoeld ruimtebeslag te moeten waarderen op 0,3 totaal, zodat voor een verhoging van de C. A. O.-lonen 4,7 resteert, in dien althans ook de Stichting van de Arbeid zich met deze taxatie kan verenigen. De nieuwe mantel is inmiddels ter goedkeuring voorgelegd aan de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. BINNENKORT, als ook in de Hoofdafdeling Sociale Zaken over de mantel van de C. A. O. Land bouw '65—'66 overeenstemming bereikt is, kan het overleg in onze provincie starten. In prin cipe is landelijk, wat de C. A. O. Landbouw betreft, reeds overeenstemming bereikt over: Gelijktrekking loongebieden. Verwerking van de huurbij slagen in de lonen. Een extra optrekking van de basisuurlonen van de vakarbeider A met 2 cent. Basisuurloonverhoging binnen het raam van de bestaande mogelijkheden. Zodra nadere gegevens bekend zijn komen wij op e.e.a. terug. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 7