Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool der Z.L.M. „De Schutse" te Haamstede feestelijk geopend 289 VRN DA G 19 MAART 1965 Mevrouw E. GeuzeStarke opent, onder het toeziend oog van ds. F. A. van Liere, de nieuwe school DIJNA iedereen die in Zeeland iets met het huishoudonderwijs te maken had was donder dagmiddag aanwezig bij de officiële opening van de nieuwe huishoudschool. De omlijsting van deze opening werd wel een bijzonder aardige aange legenheid omdat de symbolische sleutel overhan digd werd door „Witte van Haemstede" in hoogst eigen persoon en in de in die tijd bij hoogtij ge dragen kledij, vergezeld door zijn riddervrouw, aan mevr. GeuzeStarke. Deze naam kwam niet op het protocol voor, doch Ir. A. M. Geuze die de opening zou verrichten was deze middag in Den Haag als gevolg van de onverwachte verloving van H. K. H. Prinses Margriet. Rond drie uur in de middag; had een groot aantal genodigden zich op het schoolplein verza meld en wachtten nieuwsgierig op het verdere verloop van de gebeurtenissen. Mevr. E. Geuze Starke, echtgenote van onze Algemeen-Voorzitter, stond klaar op het bordes om de officiële opening te verrichten. Maar de leerlingen lieten nog even op zich wachten. Het was duidelijk, dat er enige stagnatie optrad, maar niemand wist, wat er nu aan de hand was. Tot een gezadeld paard, evenwel zonder berijdster, in het tegenover gelegen weiland de zaak duidelijk maakte. Een fleurige optocht van de leerlingen vooraf gegaan door Witte van Haemstede met zijn echt genote te paard was op weg gegaan van het oude schoolgebouw aan de Noordstraat. Deze riddervrouw had eerst te paard gezeten doch toen de schare leerlingen die Zijne Hoogheid naar de nieuwe school begeleidde begon te zingen kreeg het paard er genoeg van, wierp zijn berijd ster af en moest op een zijspoor uitgerangeerd worden. Het gevolg nam na de aankomst bezit van alle dorpen uit de Westhoek die op kleurrijke wijze op het tegelplateau waren aangebracht, pre cies in een verkleinde vorm van de kop van Schou wen. Een prachtig stukje werk! Een bijpassend lied op het bekende „Catootje"-wijsje verhaalde over de blijdschap van de leerlingen over de nieu we school. Het gezelschap was rijkelijk voorzien van spandoeken met de namen der dorpen waar leerlingen van afkomstig zijn en tekeningen van de nieuwe school. Alles nog eens dubbel vrolijk ge maakt door de talrijke vlaggen en vlaggetjes. Hoe of Witte van Haemstede hier bij te pas kwam is een klein verhaaltje apart. GESCHIEDENIS F EN de school begon was er nog geen keuken en toen beschikte het slot Haemstede over een dergelijk groot appartement dat voldoende ruimte bood om de kinderen het koken en braden te leren. Enige tijd hebben de meisjes hier vertoefd en vertrokken toen naar een inmiddels wat aange past lokaal van de oude openbare lagere school in de Noordstraat. Witte van Haemstede (voorge steld door leraar Engels de heer O. Haitsma) ver telde dit alles aan de aanwezigen waarbij zijn op oorkonde gestelde tekst hem werd voorgehouden door twee lieve hofdames. Hij vertelde verder dat hij deze meisjes bijzonder aardig vond toen ze bij hem in het slot kwamen koken. Toen ze verhuis den was het hem nog mogelijk om stiekum over de slotmuur heen in de school de meisjesgezichtjes te kunnen bewonderen doch nu kan hij niets an ders meer doen dan hen ten afscheid naar de nieuwe school te begeleiden. Witte van Haemstede deed dit alles voortreffelijk en met een diepe bui ging overhandigde hij de sleutel aan mevr. Geuze. Nadat mevr. Geuze de schooldeur had geopend, nam iedereen plaats in de grote overblijfhall waar de koffie met cake werd gebruikt, en waar de aanwezigen een prachtige blik op het schoolplein werd gegund. In de fietsenbergplaats hingen 5 bekroonde af fiches over de opening van de school. De docenten hadden n.l. de leerlingen gevraagd om een affiche te maken over de opening. De 5 beste kregen een prijs. Het waren Tanny Bos, Amanda Costerus, Jopie Straaijer, Nella v. d. Berge en Annie Lan- degent. WELKOM DAARNA begaf het gezelschap zich naar één der lokalen, waar Dominee F. A. van Liere waarnemend voorzitter van bet Bestuur van de Stichting tot oprichting en instandhouding van Prot. Chr. Huishoudonderwijs in de Westhoek van Schouwen de bijeenkomst opende met schrift lezing en gebed. Hij heette allen welkom, die in de vreugde van deze dag wilden delen en memoreerde dat de spannende dagen van Soestdijk eveneens spanning hebben veroorzaakt rondom de opening van*de school. Gelukkig bleek Mevrouw Geuze bereid in plaats van haar man de officiële opening te ver richten, waarvoor hij haar bijzonder dankbaar was. Een welkom sprak de voorzitter tot o a. de wnd. Inspectrice van het Nijverheidsonderwijs mej. M. W. Schut die mej. Koenraads verving. Verder tot de afgevaardigden der Z.L.M. Ir. J. Prins, van de onderwijscommissie der Z. L. M. vertegenwoordigd door de heren B. G. H. ter Haar Romeny en L. An derson, mej. A. v. d. Leeden, de burgemeesters en enkele wethouders uit de beide westelijkst gelegen gemeentes van Schouwen, de directrices van andere huishoudscholen, de hoofden der lagere scholen, en vertegenwoordigsters van diverse vrouwenver enigingen. Mede welkom werden de oud-voorzit ters van het schoolgebouw geheten, n.l. ds. J. v. Vliet en ds. L. Boer. Ds. v. d. Grift had een geluk wens gezonden. Ook de oud-directrice mevr. Ver westNieuhoff werd bijzonder welkom geheten. Mevr. GeuzeStarke vertolkte in haar toespraak de gevoelens van haar echtgenoot en ze besprak allereerst de voorgeschiedenis van de school vanaf de eerste contacten. „Over de gang van zaken in de school te Haamstede heeft mijn man nooit ge mopperd; wel over mutaties doch die komen bij alle scholen voor", zeide mevrouw Geuze. Ze wees op de goede samenwerking tussen de Kringen van Predikanten, waarin voor het eerst de wens naar een eigen Landbouwhuishoudschool voor de Westhoek werd geuit en het Bestuur der Z. L. M. Namens haar man bracht zij de dank over voor het vertrouwen, dat het Stichtingsbestuur aan de Zeeuwse Landbouw Maatschappij had ge schonken. Zij noemde enkele data en jaartallen in verband met de totstandkoming van de school en wees tenslotte op de betekenis van* de naam „De Schutse". ONTWIKKELING MEJUFFROUW SCHUT sprak over enkele as- pekten van de Mammoetwet en bepaalde de aanwezigen bij de veranderingen, die zich op Schouwen voltrekken als gevolg van de ontwikke ling van de rekreatie. „U kunt niet meer toe, met datgene wat U had" was de waarschuwing, die zij uitte. Burgemeester H. P. Everwijn dankte voor de prettige kontakten met het Gemeentebestuur. Hij wees op hgt in aanbouw zijnde gymnastieklokaal vlak naast de Huishoudschool en sprak de hoop uit dat de Z. L. M. dit te zijner tijd' zou huren ten behoeve van de gymnastieklessen, opdat de relatie zou worden hersteld. Ds. J. van Vliet eerste voorzitter van het plaatselijk Bestuur en eerste-steenlegger bracht eveneens zijn gelukwensen over. Na alle smalende woorden, over het oude schoolgebouw meende hij toch te moeten onderstrepen, dat we er,„destijds zo rijk mee waren". Hij sprak de hoop uit dat het de leerlingen mogelijk zou zijn in „De Schutse" de „Goede Herder" te ontmoeten. SCHUT-SE-WAKKER! INMIDDELS was Ir. M. A. Geuze in een zeer snel tempo vanuit Den Haag naar Haamstede ko men rijden en hij kreeg direkt na zijn binnenkomst het woord. De aanwezigen kregen een ooggetuige- verslag van de bijeenkomst met het verloofde paar, en de heer Geuze wist zelfs te vertellen hoe H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Margriet waren gekleed! Hij vergeleek het geven van on derwijs met het bewerken van de akkers. Bewa ren is niet genoeg. Er moet gezaaid worden, wil men kunnen oogsten dit laatste mede bedoeld in Nieuw-Testamentische zin. De Voorzitter van de Kommissie voor het Land- bouwhuishoudonderwijs de heer B. H. G. ter Haar Romeny vergeleek deze school met de acht andere scholen, die onder het beheer van de Z. L. M. staan. Zijn konklusie was, dat O. K. en W. het goed met ons voor gehad heeft. Tot burge meester Everwijn zeide spreker: „U kunt zich koesteren aan een kolossale school die gigantisch veel geld kostte", (bijna half miljoen). Dit komt neer op 10.000,per schoolbank. „Schut-se- wakker, de moeders opdat ze de weg vinden naar deze prachtige school", aldus de heer Ter Haar Romeny. Hij bood een grote staande schemerlamp aan. GELUKWENSEN EN DANKWOORD HE heer M. O. Hanse sprak namens de Kring Schouwen-Duiveland der Z. L. M. die naast zijn gelukwensen er op wees dat de gehele om geving van deze school profiteert, en in de toekomst talrijke goede huisvrouwen zal afleveren. Een prachtige plantenbak was het geschenk van de Kring. Namens de directrices sprak mejuffrouw C. N. van Liere, die een welgevulde houten fruitschaal overhandigde. De aannemer de heer J. C. Bijkerk dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en de pret tige samenwerking met het architektenbureau. Twee dames voerden toen nog het woord n.l. me vrouw J. de VliegerPino namens de Vereniging van Huisvrouwen en mevrouw A. van Waveren van Egmond namens de kontaktdames. Beiden boden geschenken aan. Tenslotte gaf Ds. Van Liere het woord aan de direktrice mejuffrouw E. van de Stadt. Zij dankte voor alle mooie cadeaux en wees onder andere op koperen pot met planten ge schenk van het Stichtingsbestuur. Voorts dankte zij allen, die zich met de bouw en de inrichting van de school hadden beziggehou den en voorts de leerkrachten, die voor de voor bereiding van de officiële opening zo spontaan hun medewerking hadden gegeven. Zij besloot met vergelijkingen te trekken tus sen het oude en het nieuwe gebouw en wees op de onderwijsmogelijkheden van een modern ge outilleerde school. Na het officiële gedeelte kregen de aanwezigen de gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichtigen, terwijl hun tijdens de rondgang verversingen wer den aangeboden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 5