Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland kwam voor de eerste maal b[jeen UITBREIDINGSPLANNEN RADIO ZITDAGEN 286 Een dubbeltje tussen de centen! ZEEUWS LAND EN TUINBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Eregalerij TUINBOUW-ASSISTENT STREEKVFRBETERING WALCHEREN Zitdagen Boekhoud- bureau VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DE heer P. Goodijk van de R. L. V. D. te Leeu warden schrijft in het Fries Landbouwblad van de vorige week het volgende: Een boer kan een inkomenstijging vaak gemak kelijker realiseren door produktievcrhoging dan door kostenverlaging. Wanneer er echter voor pro- duktieverhoging geen mogelijkheden meer op het bedrijf aanwezig zijn, wat verhindert hem dan nog iets te verdienen buiten zijn dagelijkse bezigheden om? Hierbij kunnen we denken aan het gezamenlijk voeren van een nevenbedrijf. Eén van de mogelijk heden zullen we hier met een voorbeeld uitwerken. We stellen dat 5 boeren gezamenlijk een hok gaan bouwen, waarin 400 mestkalveren kunnen worden gestald. Per jaar kan dit aantal ongeveer 2 fz maal gemest worden, zodat jaarlijks 1000 kal veren gemest worden. Voor de verzorging en het beheer wordt een vakkundige bedrijfsleider aange trokken. De opbrengst min de volledige kosten van aan koop, voer, sterfte, veearts e.d. kunnen volgens gegevens over de laatste jaren voor dit bedrijf ge rust gesteld worden op 50,per aangekocht kalf. De volgende berekening krijgt men dan: Opbrengst min genoemde kosten 1000 x 50 ƒ50.000,— Loon bedrijfsleider weekendhulp Financiering: Volledig in gericht hok voor 72.000,- a 10% Mechanisatiearbeid 20 000,— k 14 15.000 7.200,— 2.800,— Totaal Winst 25.000,— Dinsdag 23 maart, Hilversum I, 12.1712.27 uur „Nieuwe vormen van vervoer en bewaring van melk", dr. ir. C. J. Schipper, Rijksconsulent voor de melkwinning te Wageningen. „Ontwikkeling van de glastuinbouw in Nrd.-Brabant", m.m.v. ir. J. G. Haker van het rijkstuinbouwconsulentschap te 's-Hertogenbosch. Rubriek „Leven op het land": Donderdag 25 maart a.s. van 12.1012.27 uur over Hilversum II (V.P.R.O.): „Oud en jong op één boerderij". Een gesprek tussen drs. J. W. Pannekoek en mej. G. Reinders o.l.v. ds. A. Faber, gevolgd door agra risch nieuws Vrijdag 26 maart, Hilversum 1,12.1712.27 uur „Een bezoek aan het centraal melkveebedrijf in Ter Apel", een vraaggesprek met de heer G. H. Seggers, directeur van dit bedrijf. „Resultaten van het Zuid-Hollandse glasdistrict", de heer A. Hol- kamp van het L. E. I. waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Terneuzen Gouden jubileum Vrijdag 12 maart j.l. herdacht de heer H. v. d. MAAS te Rilland-Bath het feit dat hij 50 jaren op het bedrijf „De Bathpolder" werkzaam was. Onze hartelijke gelukwensen Per 8 maart 1965 is aangesteld als assistent voor de Streekverbetering op Walcheren de heer A. San- dee, Noordstraat 42, Kamperland, tel. 01107233. De heer Sandee is speciaal belast met de bege leiding van de tuinbouwaktiviteiten in deze streek verbetering. Hij heeft onder meer de Groenteteelt- 'f vakschool te Middelburg gevolgd. OOSTBURG: Woensdag 24 maart in café „De Windt". WISSENKERKE: Woensdag 24 maart in hotel „De Kroon". ZIERIKZEE: Donderdag 25 maart in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 25 maart in hotel „De Eendracht". SEROOSKERKE: Vrijdag 26 maart in café „Huysse", van 9.00 tot 1.00 uur. AXEL: Zaterdag 27 maart in hotel „Ver- straeten", van 2.30 tot 4.30 uur. 25.000,— De 5 ondernemende boeren mogen deze 25.000,- tezamen delen zonder dat zij er arbeid aan hebben verricht. Dit is 5.000,per ondernemer, hetwelk zij als rente kunnen rekenen voor hun investe ringsbedrag bij de aankoop van de kalveren. In eerste instantie zullen zij hun eigen af te zetten kalveren aan dit bedrijf leveren, maar stellen we de kalveren gemiddeld op een aankoopprijs van 200,per stuk, dan is de investering totaal 400 x 200 80.000,Dit betekent per ondernemer een investering van 16.000,Hiervoor beurt hij 5.000,rente, wat ruim 31 is Waar krijgt u een hogere rente Het is natuurlijk maar een theoretische benade ring, maar sommige industriëlen zien hier zelfs wat in, aldus de heer Goodijk AP vrijdag 5 maart j.l. vergaderde de Provinciale Zeeuwse Raad voor de Bedrijfsontwikkeling voor de eerste maal. Nadat bij acclamatie de heer J. Kakebeeke tot voorzitter was gekozen, werd de Provinciale Landbouwvoorlichtingsraad na een beknopte uiteenzetting over de belangrijkste aktivitei- ten door de sekretaris, de heer Dr. Ir. C. W. C. van Beekom, ontbonden. In zijn bijna 11-jarig bestaan heeft de Provinciale Landbouwvoorlichtingsraad zich vooral bezigge houden met bijzondere voorlichtingsaktiviteiten als streekverbeteringsplannen en arbeidsvoorlichtings- kernen. In Eede e. o„ Koewacht e. o„ de Zak van Zuid-Beveland en op Tholen werden reeds streek- verbeteringen uitgevoerd; op Walcheren en in Stoppeldijk wordt ir. dit verband momenteel een verheu gende aktiviteit ontplooid. De Landbouwvoorlichtingsraad bracht ook de technische voorlichting aan land- en tuinarbeiders op gang. Een belangrijk initiatief was voorts de instelling van de Stichting Provinciaal Onderzoekcentrum voor de Landbouw. AE behandelde onderwerpen in de eerste vergadering van de Raad voor de Bedrijfsontwikkeling droegen vooral een organisatorisch karakter. Overgegaan werd tot de benoeming van plaatsvervangende leden voor zover het de vertegenwoordi gers van de drie Centrale Landbouw Organisaties in de Raad betreft, en de benoeming van adviseren de leden uit de sekretariaten van deze organisaties. Een Provinciale Advieskommissie van het Borg stellingsfonds voor de Landbouw werd samengesteld evenals een Voorbereidingskommissie voor de be handeling van aanvragen voor ontwikkelingsbedrijven en rundveestallen gebouwd volgens een arbeids besparend bouwsysteem in het kader van de betreffende bestuursbesluiten van de Stichting Ontwik- kelings- en Saneringsfonds. Voorts werd het voorbereidingsprogramma van de ruilverkavelingen voor 1965 t/m 1969, de uitbreiding van bijzondere voorlichtingsaktiviteiten voor 1965, de duur van de lopen de streekverbeteringen en arbeidsvoorlichtingskernen en de samenstelling van de Streekverbeterings- kommissie Stoppeldijk besproken. Veel aandacht werd besteed aan een nota van de Landelijke Raad voor de Landbouwvoorlichting over de technische voorlichting aan land- en tuinarbeiders, welke nota waardering ondervond en vol ledig werd onderschreven. IN verband met de uitgebreider taak van de Raad voor de Bedrijfsontwikkeling tegenover die van de vroegere Landbouwvoorlichtingsraad werd besloten maandelijks te vergaderen. De Raad voor de Bedrijfsontwikkeling zal zich immers niet alleen bezig moeten houden met voorlichtings-, maar ook met onderzoekaangelegenheden. Daarnaast ook met Borgstellingsfondsaanvragen. Tevens zal de Raad de aanvragen omtrent ontwikkelingsprojekten in het kader van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds dienen te behartigen. rjET is niet noodzakelijk om pootaardappelen bestemd voor de late consumptieteelt voor te kiemen. In het algemeen kan worden volstaan door de poters afkomstig uit luchtgekoelde be waarplaatsen enige tijd voor het poten op te war men, zodat de kiemrust is gebroken en de sprui ten als kleine witte puntjes zichtbaar zijn. De op brengst is er bij de latere rassen niet lager door. OOSTBURG: Woensdag 24 maart in hotel „De Vuijst", van 15.3017.30 uur. (De heer De Lange.) ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 25 maart in hotel „De Gouden Leeuw", van 1113 uur. (De heer De Lange.) Gemeente Wemeldinge (onteigening percelen sectie B 1484 ged. en 530) Krabbendijke (onteigening percelen sectie C 3258 en C 3260) Koudekerke (gebied Zwaan weg Galgewegen Vlissingse Kleiweg) Termijn ter visieligging 4 maart tot en met 3 april 11 maart tot en met 10 april 9 maart tot en met 5 april Bezwaarschriften indienen vóór 17 april bij de raad. vóór 24 april bij de raad. vóór 20 april bft de raad.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 2