•<ïSÉ TUINBOUWKLANKEN GOED ZAAD IS NIET DUUR Nieuws van de Nederlandse kontrakttelersvereniging 260 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DOOR de tuinders op WALCHEREN wordt met belangstelling uitgezien naar het financieel rapport van de veiling. Viavia hebben we horen verluiden dat onze zekerheidstelling wel gerestitueerd zal worden. Voor een goede gang van zaken is dit zéér wenselijk. We staan wat veiling percentage betreft nog al hoog, namelijk op 6 Onze veiling heeft door overmacht nu eenmaal grote financiële lasten moeten aanvaarden. Voor de oudere tuinders is dit beter aanvaardbaar dan voor de jonge generatie die nu staat aangetreden. De tweede opbouw van ons veilingbedrijf gaat zachtjesaan een 4de lustrum tegemoetGelukkig dat uit de onlangs gepubliceerde cijfers bleek dat „Wal cheren" een 8 a 9 hogere omzet heeft dan in '63. Naar we van bevriende zijde hoorden komt er ook in Zeeland meer begrip voor bundeling van krachten bij de veilingen. De handel rijdt liever wat km verder voor een volle lading dan 2 a 3 veilingen afrossen voor dezelfde partij. Zo zal Middelburg zijn stook-komkommers en tomaten naar Zwijndrecht bren gen en andere plannen zijn nog in voorbereiding. Daarbij zal uiteraard de plaatselijke consumptiemarkt niet vergeten worden. De selderij is weer in vóórkoop geveild voor 18 cent. Deze prijs is krap. Dat wordt dus weer een machinaal groot produkt. Voor prei en boerekool in vóórkoop was totaal geen interesse. JYE ZUID-BEVELANDSE tuinbouwers profite- ren van het goede weer dat de winter ons heeft gebracht. Het werk is op de meeste bedrij ven reeds flink opgeschoten. Enkele fruittelers zijn vrijwel klaar met de snoei en de anderen volgen geleidelijk aan. Het lijkt natuurlijk bijzonder gunstig reeds nu met de snoei klaar te zijn, niettemin is het de laatste japen „modern" geworden juist laat dit karwei te beëindigen. Enerzijds omdat op een ge specialiseerd bedrijf de verhouding tussen opper vlakte en mankracht zó moet zijn, dat het snoei- werk zo ongeveer de gehele winterperiode in be slag neemt, anderzijds omdat bij bepaalde rassen van appels en peren is gebleken dat laat snoeien de voorkeur verdient in verband met vruchtbaar heid en bladstand. De prijzen van appelen zijn aangetrokken. Reeds in november werden betere prijzen verwacht, maar we hebben er tot nu toe op moeten wachten. Voor vele appels en telers te laat. Degenen echter die nu nog goede appels hebben in beduidende hoe veelheden kunnen er nu nog een goede prijs voor maken. UET tijdstip van verkopen is toch zó belangrijk. Als een behoorlijk bedrijf 100 ton fruit in de herfst verkoopt voor bijv. 20 ct. en deze nu na aftrek van de bewaarkosten verkoopt met 10 cent/kg winst levert dat 10.000,pure winst op voor de ondernemer. Uiteraard kan het ook 10,000,minder zijn Nu zijn over het algemeen fruittelers moeilijke verkopers. Juist dus door die belangrijke winst- of verlieskans wordt men bang om te beslissen. Vaak is men ook nog geneigd om te denken dat men zelf wel een beetje weet wanneer het goed verkopen is. Kortom de verkoop van het pro dukt blijft voor de gemiddelde teler een heet hang ijzer. Je kunt er over wakker liggen of je ze nog niet moet verkopen en je kunt verbitterd con cluderen dat je te vroeg hebt verkocht. Leren doe je het nooit, want elk jaar is weer anders. Om nu al deze moeilijkheden te omzeilen lijkt het zeer aantrekkelijk om in een „pool" te ver kopen. Men krijgt dan niet de hoogste prijs, maar ook niet de laagste. Met de gemiddelde prijs mag men tevreden zijn, want hoger komt men met vrije verkoop over een aantal jaren gerekend ook niet. De poolveiling heeft bovendien het voor deel dat de koper weet wat er is en wanneer het geleverd zal worden. Deze zekerheid kan ook best eens zeer belangrijk worden. Concluderend mogen we zeggen dat het verstan dig lijkt veel gezamenlijk volgens poolsysteem te verkopen. Het is dan nodig de veiling een ruime armslag te geven, zodat inderdaad goed gerea geerd kan worden op de wensen van de afnemer. Op deze wijze (en op sommige veilingen wordt dat voortreffelijk aangevoeld). Het is bovendien mogelijk de gevolgen van de afschaffing van de publiekrechtelijke veilplicht geruisloos op te van gen. AOK op SCHOUWEN-DUIVELAND gaan de knoppen aan het zwellen, ondanks dat het de laatste 14 dagen aan de vorstige kant is. Vooral die van de peren zijn al veel gezwollen en met name de Précoce Trevoux. Maar ook de appels kan je toch zien veranderen. En zo nadert dan weer het voorjaar. Men is ook druk in de weer geweest om het snoeihout te ver branden en kunstmest te zaaien. De snoei gaat op vele bedrijven ten einde lopen en is op tijd klaar gekomen. In het laatst van februari is de jaarvergadering van de Vereniging van Oud-leerlingen „Pomona" te Haamstede gehouden, waar o.a. weer werd be sloten om deel te nemen aan het Zeeuws fruit- corso te Goes. De heer B. Mauris hield een zeer interessante lezing over „Kostprijsberekening en beplantings dichtheid". Aan de hand van het dit najaar ver schenen verslag van het L. E. I. over kostenbe- grotingen van appelen en peren 1964, schetste deze spreker een voor de toehoorders duidelijk beeld van de gestegen kosten van de diverse cul tuurmaatregelen. De beplantingsdichtheid speelt een zeer belangrijke rol voor een vroege pro ductie, en ook een hogere productie. Iemand ver zuchtte: „Was het maar net als in de landbouw, dat we te maken hadden met éénjarige gewas sen, dan konden we vlug omschakelen". De les die de heer Mauris ons gaf was, zo vlug mogelijk omschakelen van verouderde rassen op de gangbare en een schema opstellen van dat gene dat in de toekomst vervangen moet wor den. Daar moet men nu al bomen voor kopen, zodat met 3-jarige bomen begonnen kan worden, waardoor de wachtperiode bekort kan worden. Zijn betoog was glashelder en de thuisblijvers hebben (zoals meestal het geval is) veel gemist. WE horen de laatste tijd nog al eens klachten over zaad dat in het afgelopen jaar op de markt is gebracht tegen z.g.n. goedkope prijzen. Nu willen we voorop stellen dat we de handels politiek van de georganiseerde zaadhandel niet altijd kunnen bewonderen, vanwege hun monopo liepositie. Immers eenmaal per jaar wordt de prijs vast gesteld en daar houden alle firma's zich aan. Ieder ontvangt jaarlijks vele aanbiedingen van land en tuinbouwzaden. In bloemrijk proza worden de kwaliteiten van mangels zus en sla zó voorgeschil derd. Sommigen laten het proza in een poëtische vorm overlopen en de plaatjes doen je stom staan dat het zo mooi kan zijn. Maar alle catalogussen hebben op hun laatste regel dezelfde prijs staan. Nu zijn er „handelaren" en wederverkopers die hier handig gebruik van maken, minderwaardige partijen zaad opkopen en voor een lagere prijs aanbieden. Deze wederverkopers zijn n.l. veelal niet aangesloten bij de georganiseerde zaadhandel. Nu kan men het wel eens treffen dat zoiets goed afloopt, maar meestal is er wel degelijk verschil te zien. Is men zover dat men het verschil ziet dan is het te laat. Ziet men bijvoorbeeld dat er een minder goed groeiend gewas is, dan heeft men mfeestal een oogstderving van 2030 Soms meer, maar dan is het een volledige mislukking en kan men ook nog opnieuw beginnen. Dit is dan een dure les. Controleert u zelf maar eens. Een gewas dat er wat miezerig uitziet moet le. meer overbemesting hebben; 2e. vraagt meer verzorging, dus meer arbeid; 3e. meer onkruidbestrijding hebben door de schrale stand; 4e. geeft oogstderving en dus slechte financiële uitkomsten; 5e. vergalt de vreugde over de teelt. Nu zijn er al gewone risico's, die ieder dragen moet, zowel boer al tuinder en fruitkweker. Maar vaak blijkt dat de oorzaak ligt in een be sparing op de zaadpost. Het is dan om uit je vel te springen en het idee dat het je eigen schuld is zit ook niet lekker. •y UOE komt het dat de grote georganiseerde zaadhandel zo duur lijkt? Staat u wel eens stil bij het feit dat er een enorm onderzoek ach ter onze zaadhandel staat? Ieder kent de proef velden van firma die of die. Doet ook de P. J. G. en onze tuinbouwstudieclubs niet mee met proef- veldjes? En deze vergelijken dan nog alleen maar de soorten onderling, de opbrengsten, bemesting enz. Maar om bijv. een nieuw soort bonen of an der gewas te vinden dat mozaïek of virusvrij is, dat kost kapitalen. We hebben van nabij de selectie meegemaakt, van de nu alom bekende stamslaboon Probator. Het heeft, we herhalen het, kapitalen gekost. We hebben slaselecties gezien in grote verwarmde kassen waar uit honderden soorten eindelijk één nieuw ras resulteerde. Heeft men dan zo'n nieuw ras dan moet men weer naar Midden-Europa voor de teelt in 't groot, daar ons klimaat zich hier niet voor leent. Onnodig te zeggen dat hier een voortdurende controle door eigen mensen wordt uitgeoefend, daar men geen risico mag nemen voor de raszuiverheid. En nu willen we wel graag goedkoop zaad, maar na bovenstaande is het u duidelijk dat dit meestal niet kan. Breken we nu een lans voor duur zaad? Ja en neen. Goedkoop is voor de bedrijfsuitkomsten al tijd prettig. Maar risico nemen voor enkele gul dens nooit. Bedenk dat een misoogst door inferieur zaad u aan de rand van 't faillissement kan brengen door eigen schuld. De laatste cijfers op de verlies- en winst rekening bepalen een goed of slecht jaar. Bij een boer met een éénmalige teelt is de boel helemaal in de war. Een tuinder kan het risico van een mislukte of gereduceerde oogst nog wel eens door een tweede teelt verkleinen. Neem daarom geen risico, betaal liever wat meer en neem zaad van de bona fide zaadhan del of coöperatie. PRAKTIJKMAN. DE ledenwervingsactie is nog volop aan de gang. Nog heel wat ver- gaderingen waarin over doel, werkwijze en noodzaak van de Kontrakt- telers Vereniging gesproken wordt zullen op korte termijn plaats vinden. De gewestelijke standsorganisaties hebben de overtuiging dat deze vereni ging er moet komen, omgezet in ledenwervingsactiviteiten. Leden hebben NEDERLANDSE KONTRAKTTELERS VERENIGING VAN DE 3 CENTRALE LANDBOUW ORGANISATIES i.o. Sekretariaat: Nieuwe Parklaan 105 Den Haag Telefoon 070514191. Hierbij verzoek ik u mij in te schrijven als lid van de op te richten Nederlandse Kontrakttelers Vereniging van de 3 Centrale Landbouw Organisaties tegen een voorlopige kontributie per kalenderjaar van 7,50 -f 5,voor elke ha kontraktteelt op mijn bedrijf. Naam Adres Woonplaats (Handtekening) Duidelijk schrijven s.v.p. zich gemeld en het gaat nog steeds door. De veldwerkzaamheden zijn al begonnen; maar het is ook tijd om de stap te zetten die belangrijk is voor uw bedrijf en voor de gehele Nederlandse landbouw, door namelijk lid te worden indien u zich nog niet aangemeld heeft en ook als u dit jaar geen kontraktteelt heeft moet u lid worden om voor het volgend jaar klaar te zijn. Vul bijgaand strookje in, stop het in een enveloppe, het adres staat op het strookje. SERVICE 1. De Vereniging is formeel binnen een paar maanden opgericht. De leden krijgen persoonlijk mededeling van de gang van zaken voor de verkiezing van kringbestuur en algemeen bestuur. 2. Alles wijst erop dat naast de Contractzaadtelersvereniging en de Stichting voor de Contractteelt in de nieuwe landelijke Vereniging ook alle andere bestaande regionale telersgroeperingen fusioneren. 3. De leden die met kontraktteeltproblemen zitten kunnen nu al terecht bij het secretariaat van de Kontrakttelers Vereniging, Nieüwe Parklaan 105, Den Haag (Schev.) Tel. 070514191. Diverse kontrakttelers hebben dit al ondervonden. 4. Er wordt aan gewerkt om zo spoedig mogelijk te begijnen met de regel matige toezending aan de leden van een mededelingenblad, waarin alles wat voor de kontraktteelt van belang is zal worden opgenomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 4