Waar blijven de leden? Biddag voor het Gewas „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeelund VRIJDAG 12 MAART 1965 KONTRAKTTEELT Frankering bij abonnement: Terneuze* 63e Jaargang No. 2771 HET is langzamerhand duidelijk, dat in de Nederlandse agrarische wereld zich een omwenteling aan het vol trekken is. Een omwenteling, die het gevolg is van twee faktoren, die overigens al enige tijd op ons inwerken, n.l. de veranderde koopgewoonten van het Nederlandse volk steeds meer via andere kanalen en de Europese Eco nomische Gemeenschap. Van deze twee is de eerste veruit de belangrijkste. Het is een stroming, die blijkens ervarin gen in andere landen niet is te stuiten en waar men zich eenvoudig op heeft in te stellen. Met deze woorden begon ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het K. N. L. C., zijn inleiding op de algemene vergade ring van de kring Tholen en St. Philipsland over het on derwerp hoe kontraktteelt past in de landbouwpolitiek. Gaarne willen wij aan hetgeen ir. Knottnerus naar voren bracht aandacht besteden. Concentratie, fusie en andere normen van samenwerking zien we op allerlei gebied. We krijgen daardoor o.a. aan gepaste produktieprogramma's van verschillende fabrieken die elkaar dan niet meer beconcurreren. De drie centrale landbouworganisaties hebben zich afgevraagd wat zij, als de organisaties van boeren en tuinders, daar tegenover moeten stellen. Op verschillende gebieden zien we reeds een samenwer king die tot stand is gekomen zoals de vee-afzet en de afzet, via coöperaties en veilingen. Ook bij de zuivelafzet wordt geprobeerd tot een eenheid te geraken. Al deze bun delingen komen tot stand om de positie van de boer en tuinder te versterken. Met minder kosten moet men voor de boer méér zien te bereiken. VRIJE PRODÜKTEN MEER OP KONTRAKT EEN uitbreiding van de kontraktteelt kan worden ver wacht, waardoor de vrije markt steeds zeer inkrimpt om misschien zelfs volledig ineen te schrompelen, vooral voor vrije produkten. Dit alles zal wel niet plotseling gebeuren, maar de ont wikkeling is duidelijk. Het ene produkt zal zich beter lenen voor kontraktteelt dan het andere. Men verwacht ook niet, dat het overschakelingsproces voor alle produkten tegelijk zal verlopen. Wel zal echter met de feitelijke ontwikkeling rekening gehouden moeten worden, aldus ir. Knottnerus. De basis waarop veel produkten worden geteeld zijn vaak heel verschillend. De nieuwe Nederlandse Kontrakt- telers Vereniging gaat nu de voorwaarden hiervan gelijk maken en de kleine letters hierin moeten duidelijk zijn. Zo is het bijvoorbeeld niet bekend in hoeverre van de alge mene teeltvoorwaarden voor graszaden gebruik wordt ge maakt. In de algemene modelvoorwaarden voor de voor verkoop van vlas worden soms aanvullingen ingevoegd. Ook blijkt bij het nazien van de afrekeningen dat deze con trole vaak het nodige voor de teler kan opleveren. Goede kontraktueel vastgelegde voorwaarden zijn dan ook een vereiste, zowel in het belang van teler als afnemer. De belangen van teler en fabriek of firma zijn in feite gelijk. Veilingen bemiddelen tussen fabriek en teler bij het af sluiten van kontrakten. In samenwerking met het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen wil de Nederlandse Kon- trakttelers Vereniging nu ook de groenten die steeds meer op de akkerbouwbedrijven geteeld worden, in goede kon- traktbanen leiden. HET WOORD IS AAN DE TELERS! OVER de mogelijkheden is regelmatig voorlichting ge geven. Doel, werkwijze en noodzaak van de Neder landse Kontrakttelers Vereniging mogen we langzamer hand als bekend veronderstellen. De ledenwerf-aktie is. tot nu toe in Zeeland minder vlot verlopen. (Het aantal leden dat zich buiten Zeeland opgaf is behoorlijk groot.) Blijft er niet „tegenaan kijken" maar geeft U nu op, aldus ir. Knottnerus. Het standpunt van Cebeco is ook duidelijker geworden en niet afwijzend zoals sommige andere bladen vermeld hebben na hetgeen ir. Y. de Boer op de algemene vergadering van Cebeco in decem ber 1964 heeft gezegd, De kontributie is slechts voorlopig vastgesteld en wordt uiteindelijk bepaald door de leden zelf. Het heeft reeds voldoende „gevroren" zodat u niet meer over één nacht ijs behoeft te gaan. De markt positie van de industrie en zaadfirma's is sterk. De organisaties hebben het hunne gedaan. Nu is het woord aan de telers in hun eigen en aller belang. Van de gelegenheid om controlemetingen te laten verrichten aan bandjes en schij ven van precisie-zaaimachines is ruim gebruik gemaakt. Dat zo'n controle niet overbodig is kwam duidelijk tot uiting. Veel van het gecontroleerde materiaal vol deed niet aan de eisen. De bovenstaande foto geeft een beeld van het controleren van zaaischijven. Op de middenpagina's van dit blad geven wij nog een aantal foto's van het R. L.C. Dordrecht van enige tijdens de controle geconstateerde fouten en afwijkingen. Doe uw werk ondanks alles Prediker 11 16. Werp uw brood uit op het water, want gij zult het vinden na vele dagen. Verdeel het in zevenen, ja, in achten, want gij weet niet, welk kwaad er op aarde zijn zal. Als de wolken met regen gevuld zijn, gieten zij dien uit over de aarde; en als een boom valt, zuidwaarts of noordwaarts, ter plaatse waai de boom valt, daar blijft hij liggen. Wie steeds op den wind letzal niet zaaien; en wie steeds naar de wolken ziet, zal niet maaien. Zoals gij den weg van den wind evenmin kent als het gebeente in den schoot van een zwangere vrouw, zomin kent gij het werk van God, die alles maakt. Zaai uw zaad in den morgen en laat uw hand tegen den avond niet rusten, want gij weet niet, of het ene gelukken zal of het andere, dan wel of beide tezamen goed zullen zijn. Psalm 84 vers 3 en 6: Welzalig hij, die al zijn kracht en hulp alleen van U verwacht, die kiest de welgebaande wegen. Steekt hem de hete middagzon in 't moerbeidal, Gij zijt hun bron en stort op hen een mïlden regen een regen, die hen overdekt, verkwikt en hun tot zegen strekt. Want God, de Heer, zo goed, zo mild, is t' allen tijd een zon en schild. Hij zal genaad' en ere geven. Hij zal hun 't goede niet in nood onthouden, zelfs niet in den dood, die in oprechtheid voor Hem leven. Welzalig, Heer, die op U bouwt en zich geheel aan U vertrouwt! d. R.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1