De bestrijding van de wortelvlieg De bestrijding van de uievlieg TIPS VOOR TUINDERS DINGEN VAN DE WEEK TUINBOUW Korte wenk VRIJDAG 12 MAART 199S |\F, wortel vlieg (peenvlieg), die het vuur, wormsteek of pierigheid in wortelen veroorzaakt, treedt elk jaar in verschillende delen van het land in min of meer ernstige mate op. In sommige ge bieden is jaarlijks de aantasting van dien aard, dat zonder een bestrijding de teelt van gezonde wor telen praktisch onmogelijk is, aldus P. D. bericht No. 1634 van 3 maart j.L Afgezien van het feit, dat de wortelvlieg in een aantal teeltgebieden resistentie heeft ontwikkeld tegen gechloreerde koolwaterstoffen, moest het oude bestrijdingsadvies gebaseerd op een behandeling met deze gechloreerde koolwaterstoffen (aldrin, dieldrin, heptachloor en chloordaan) worden ver laten, omdat toepassing van genoemde middelen in de teelt van wortelen sinds 1964 verboden is. Eén en ander houdt verband met het feit, dat by toepassing van deze middelen niet meer aan de ge stelde eisen t.a.v. het residu by de oogst kan worden voldaan. Bovendien is voorgeschreven geen wortelen te telen op percelen, die in hetzelfde jaar, doch in een voorafgaande teelt werden behan deld met genoemde gechloreerde koolwaterstoffen. IVE bestrijding van wortelvlieg kan alleen worden uitgevoerd met de hieronder vermelde orga annische fosforverbindingen. Toepassing: Voor de meeste gronden: 300 gr/ml diazinon 20 of 240 gr. carbofenothion 25 (Liro Tri- thion spuitpoeder) of 300 gr. prothoat (AAfac spuitpoeder) per are. Voor de humusarme zandgronden (beneden 3% humusgehalte): 200 gr./ml diazinon 20% of 200 gr. carbofenothion 25 (Liro Trithion spuitpoeder) of 200 gr. prothoaat (AAfac spuitpoeder) per are. Desgewenst kan ook gebruik worden gemaakt van 3 kg diazinon stuif 2 per are voor humeuse grondsoorten, resp. 2 kg per are voor humusarme gronden. De middelen worden toegepast als grond- behandeling voor het zaaien. De spuitpoeders worden in 5 liter water per are zo gelijkmatig mo gelijk verdeeld en daarna 5 a 10 cm diep ingewerkt. Voor wortelen, die ongeveer drie maanden na het zaaien worden geoogst kan worden volstaan met deze preventieve grondbehandeling. BLIJFT het gewas veel langer dan drie maanden op het veld, dan zal in het algemeen een aan vullende gewasbehandeling noodzakelijk zijn, teneinde aantasting door latere generaties van de wortelvlieg te voorkomen. Deze gewasbehandeling dient ongeveer 2 a 3 maanden na de grondbehan deling te worden uitgevoerd, afhankelijk van het optreden van een volgende generatie en mag alleen geschieden met 300 gr./ml diazinon 20 (resp. 200 gr/ml op humusarme gronden) in minstens 20 1 water per are. Voor een optimale werking van het middel dient de grond voldoende vochtig te zijn, desgewenst wordt vooraf beregend. Tussen deze aanvullende gewasbehandeling en de oogst moet minstens een periode van twee maan den liggen, teneinde te kunnen voldoen aan de gestelde residu-toleranties bij de oogst. T\E uievlieg treedt elk jaar in meer of min- der ernstige mate in vele uieteeltgebieden schadelijk op. Een goede bestrijding werd in het verleden verkregen met middelen als aldrin, diel drin en heptachloor. Vanaf 1962 is echter het aan tal mislukkingen van een bestrijding met deze middelen steeds groter geworden als gevolg van een door de uievlieg ontwikkelde resistentie tegen deze middelen. In 1964 werd bijvoorbeeld in Zee land, West-Brabant, Z. H.-eilanden een zodanig groot aantal gevallen van resistentie gesignaleerd, dat daar het oude bestrijdingsadvies gebaseerd op middelen als aldrin, dieldrin en heptachloor niet langer kan worden gehandhaafd. Voor zover tot nu toe bekend, geeft in deze gebieden alleen een grondbehandeling met bepaalde organische fosforverbindingen voldoende garantie voor een verantwoorde bestrijding. T}OOR de P. D. werd in overleg met de SNUiF daarom voor deze gebieden voor 1965 een bestrijdingsadvies opgesteld n.l.: uitsluitend een grondbehandeling met 30 kg/ltr diazinon 20 of 24 kg ethion 25 per ha. Het middel wordt in 500 Itr water gelijkmatig over de grond ver deeld en daarna direct ingewerkt tot een diepte van plm. 3 cm. Er dient rekening mee te worden gehouden, dat het rendement van deze organische fosforverbindingen vaak wat lager is dan in het verleden met middelen als aldrin, dieldrin en heptachloor werd verkregen. (Gebruik op prak tijkschaal: Basudine 20 - dosering 30 kg per ha; Basudine 20 - dosering 30 l per ha; Basudine 60 - dosering 10 l per ha; Du Muril 25 - do sering 24 kg per ha.) Op grond van summiere, doch veelbelovende proefgegevens werden enige fabrikanten in de ge legenheid gesteld in 1965 op ruime schaal mid delen voor proefsgewijze toepassing in de handel te brengen, (met name AAvlitox spuitpoeder, do sering 30 kg/ha en Birlane spuitpoeder dosering 20 kg/ha). Het proefsgewijze karakter bij deze middelen houdt uiteraard in dat het areaal, dat met deze middelen behandeld kan worden, beperkt is. Bestrijding vruchtrot in glasaardbeien. Vóór de bloei enige malen spuiten met 500 gram Thi- ramspuitpoeder per 100 liter water. De bespui ting vrij krachtig uitvoeren. Verder alle dode en rottende bladeren verwijderen. Na de bloei nog tweemaal spuiten (beslist niet méér) met 250 gram captan of met 170 gram Phaltan 75 per 100 liter water. Met het laatste middel zul len de beste resultaten worden bereikt. De teelt van knolselderij. Het zaad wordt eerst geweekt (1 dag) in lauw water. Daarna gaan we het voorkiemen in vochtig zand en afdek ken met plastic. Vervolgens zetten we het ge heel op een warme plaats bij een temperatuur van minstens 15° C. Als de plantjes groot ge noeg zyn moeten ze worden verspeend onder plat glas. Voor een goede hergroei is het nood zakelijk dat de grond in de bak op tempera tuur is gebracht. Bestrijding wittevlieg. Wittevlieg komt hier en daar in de tomaten weer voor. De aantasting is nu nog niet ernstig doch dit kan het worden. Stuiven met parathion is meestal voldoende mits deze behandeling enkele malen wordt her haald. i Bestrijding stromijt. Kort vóór en na het plan ten van komkommers éénmaal stuiven met pa rathion. Bij een goed uitgevoerde behandeling kan op een afdoend resultaat worden gerekend. Bevordering vruchtzetting bij tomaten. Bij zon nig weer kan broezen over de kop van de plan ten de vruchtzetting helpen bevorderen. Het trillen mag echter niet worden vergeten.Het trillen blijven we tweemaal per week uitvoe ren. Bij zonnig weer kort trillen, bij donker weer iets langer: minstens 2 a 3 seconden. Frambozen en stalmest. Frambozen zijn erg dankbaar voor een stalmestgift. Moet de grond bewerking nog worden uitgevoerd dan doen we verstandig de stalmest bij deze bewerking er licht doorheen te werken, Denk aan de snoei van het windscherm. Ver schillende fruittelers zijn reeds klaar gekomen met de snoei van de vruchtbomen. Het wind scherm dient echter ook een beurt te krijgen. Snoei zoveel mogelijk al het dikke hout weg en spaar het dunnere hout. Ook het dikke hout in de kop mag niet worden vergeten. I\E lentemaand is wel op heel originele wjj** begonnen. Op het moment dat we dit schr^ ven lijkt het er echt wel op dat we een na-wintertjc krijgen. We dachten reeds dat we zonder vorst hel voorjaar zouden ingaan maar het blijkt in maart! ook nog anders te kunnen. Voor de glastuinders betekent deze late koude- periode dat ze extra kosten moeten maken om dte> gewenste temperatuur te behouden of te verkre gen. Gelukkig z(jn voor wat de sla betreft met hel dalen van de temperatuur de pryzen gestegen tot een heel wat bevredigender niveau dan we de laat« ste weken gewoon waren bij cBt produkt. De sla- aanvoeren beginnen nu aardig op gang te komen. Vooral op de veiling in Middelburg waren er einl vorige week flinke partyen te koop. De telers van winterbloemkool volgen ook met meer dan gewone belangstelling de weerberichten Het gewas staat er best voor en de telers hebbe* er goede verwachtingen van maar het is te hopen dat de lage temperaturen niet te lang zullen aan" houden en niet te laag zullen worden want dat ka* de reeds aan de groei zijnde plant niet hebben. Ook voor een gewas als bramen mogen de tem peraturen niet te laag worden, vooral omdat me* op verschillende bedreven reeds begonnen was met het aanbinden en dan zijn de scheuten erg gevoe lig voor te lage temperaturen. Ze kunnen dan ook niet meer afgedekt worden. Voor de fruittelers is de koude-perlode wel wel kom. De ontwikkeling van de knoppen wordt er door geremd en dat ziet de teler graag. Uiteraard valt nimmer van tevoren te bekijken waaraan me» het best is maar de risico's zijn bij een vroeg* bloei toch groter dan bij een late bloei. Ook voor de grond is deze vorstperiode niet slecht. De tijd gaat echter voort en ondanks koude e» winterse berichten staat het voorjaar voor de deur en steeds meer voorjaarswerkzaamheden moeten gebeuren op onze bedrijven. Heel wat fruittelers moeten zich in deze weken bezig houden met het veiling-klaarmaken van hun produkt uit het koelhuis. Gelukkig zijn de prijzen heel wat beter gewor den en hoewel het nog niet allemaal goud is wat er blinkt (om met generaal De Gaulle te spreken) geeft de prijsontwikkeling van fruit de teler weer moed. Er is een grote vraag voor export en er kan veel worden verkocht op de binnenlandse markt. De bewaarders komen goed aan hun trekken. Hopelijk zal deze gunstige marktsteniming zich in de komende tijd kunnen handhaven. Per 1® maart zal de Westduitse grens open gaan voor de invoer van appels in de kwaliteitsklasse II. Dat betekent dat vanuit ons land weer klasse II naaf West-Duitsland mag worden uitgevoerd maar het betekent ook dat de concurrentie op de Westduitse appelmarkt groter kan worden omdat ook andere landen deze kwaliteit naar dit land kunnen uit voeren. Met belangstelling mag de verdere ontwik keling van onze export naar West-Duitsland wor den afgewacht. Voorlopig gaat men er van uit dat het Nederlandse kwaliteitsorodukt, waarvoor een goede markt is in West-Duitsland, zich zal kun nen handhaven. De telers zullen er wel voor moe ten zorgen dat aan de vraag voldaan kan worden. Dat wil zeggen dat niet door elke bewaarder vam fruit gegokt mag worden op de laatste aanvoer- weken. Het is verleidelijk dit te doen maar de Ne derlandse fruitafzet wordt er niet door bevorderd en het kan belemmerend werken om er een markt mee op te bouwen. Wat dat betreft is er wel heel veel te zeggen voor poolvorming. Bij de veiling in Goes worden nog steeds Conférence uit de pool verkocht en vorige week was de prijs van de grote maat opge lopen tot rond een gulden per kg. Een mooi resul taat en door het gezamenlijk poolen deelt elke be waarder er in mee. Vorige week werden ook de laatste partijen Bramley Seedling uit de gascellen verkocht. Bij dit ras heeft men nogal wat last gehad van scald waar door het gemiddelde bewaarresultaat is tegenge vallen. Degenen die een goed produkt hadden kun nen over de prijzen tevreden zijn. De grote maat deed steeds rond en even boven 40 cent per kg en de kleine maat tussen 35 en 40 cent. Evenals in voorgaande jaren werd het gehele aanbod gekocht voor Belgische rekening. Vorige week is ook de laatste kontrak!-knolsel derij van de Zuidbevelandse en Walcherse veilin gen verkocht. Het totale areaal in dit gebied i» 66 ha. De prijs liep van ƒ18,(Krabbendyke e» Kapel Ie) tot ƒ18.20 (Goes en Middelburg). Tot de volgende week. TT ET is niet meer uit elkaar te houden". Deze 11 kreet slaakt menige boer als hij hoort van de vele bestrijdingsmiddelen en de plagen, waar mee hij te maken krijgt. Het wordt inderdaad steeds moeilijker, maar ook belangrijker. In ver schillende streken is een waarschuwingsdienst voor plantenziekten, die regelmatig berichtenkaar- ten verzendt, wanneer en met welke middelen bepaalde ziekten, insecten of onkruiden bestreden moeten worden. Raadpleeg hierover Uw rayonas sistent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 11