ONKRUIDBESTRIJDING IN ERWTEN - J. KODDE R. L. V. D., Goes VRIJDAG 5 MAART 1985 De onkruidbestrijding met chemische middelen gaat in de bedrijfsvoering een steeds be langrijker rol spelen. Zodanig dat zü nu reeds een niet meer weg te denken plaats inneemt de verzorging van de ge wassen en ongetwijfeld zal het belang er van nog steeds ver der toenemen. De middelen werden voortdurend verbeterd, de ervaring met en het ver trouwen in het gebruik nemen tee en de moeilijkheden met handwerk worden geringer. Toch is het de laatste paar jaar met name in het gewas erwten nogal eens voorgeko men dat het resultaat van de onkruidbestrijding tegen viel. Dit en het feit dat er de laatste jaren ook enkele nieuwe onkruidbestrijdings middelen zijn bijgekomen geven aanleiding hieraan een artikel te wijden. MBCHANISCHE ONKRUIDBESTRIJDING De onkruidbestrijding met wiedmachine, on- krrridegge en soms ook bietendunner spelen in de erwten een voorname rol. Met enkele op het juiste tijdstip uitgevoerde bewerkingen kan ook zeer veel zaadonkruid worden opgeruimd. Toch moeten we hier oppassen voor overdrijving. Vooral bij vrij in tensief werken met de bietendunner en eggen vlak voor of tijdens de opkomst van de erwten wordt wel opbrengstderving gekonstateerd, terwijl ook na de opkomst de wortels soms meer beschadigd worden dan men wel denkt! Daarnaast moeten de mechanische bewerkingen aangepast zijn aan een eventueel uit te voeren be spuiting tegen het onkruid. En wanneer men voor of kort na de opkomst toch een chemische bestrij ding moet uitvoeren heeft een bewerking vóór deze bespuiting weinig of géén zin. CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING Voor onze Zeeuwse omstandigheden zijn vooral de volgende middelen en mogelijkheden aktueel: A. Toepassing voor opkomst van het gewas 1. Camparol Dit is een nog vrij nieuw middel op basis van si- mazin en prometryn. Het wordt gespoten enkele dagen voor opkomst tegen lH kg per ha. Kosten plm. 80,85,per ha aan middel. Vooral ep de opdrachtige vochthoudende gronden zijn de resultaten goed. Op erg droge en humusrijke gronden valt het wat tegen. In konservenerwten en op zeer lichte gronden kans op wat groei- remming. Speciaal tegen varkensgras en kamille is de werking goed, tegen witte krodde matig. Dit middel is evenals de onder 2 t/m 5 ge noemde, een bodemherbicide. Voor al deze mid delen geldt dat de werking sterk afhankelijk iis van de vochtvoorziening, bovendien kunnen zij groeiremming aan het gewas geven. Daarom is het bij gebruik van één van deze mid delen zeer belangrijk dat regelmatig diep (mini maal 3 cm) wordt gezaaid. Hoe lichter en hoe humusarmer de grond hoe meer kans op groei remming. Ook met het oog op de nateelt is het belangrijk dat men zich aan de juiste dosering houdt en overlapping voorkomt. Met alle bodemmiddelen moet men trouwens juist in geren en bij het in zetten voorzichtig zijn. 2. S i m a z i n Dit middel is in de praktijk al veel gebruikt. De toepassing brengt echter zeker op gronden lich ter dan 25 afslibbaar bepaalde risiko's mee iiV.m. groeiremming. Spuiten tussen zaaien en enkele dagen voor opkomst. Dosering 0,6 0,75 kg/ha, kosten plm. 30,aan middel. Onder gunstige omstandigheden is de werking tegen de meeste zaadonkruiden zeer goed. 3. Campagard Een nieuw middel dat waarschijnlijk dit voor jaar nog goedgekeurd wordt. Het geeft een goede onkruiddoding en bovendien spaart het de onder- gezaaide kar wij. Toepassen kort na het zaaien. 4. Ivor in Nog een nieuw middel dat naast een langdurige werking als bodemherbicide ook nog enige ver- fr* 2 v. - Vooral vrij intensief werken met bietendunner en egge vlak vóór of tijdens de opkomst van de erwten geeft kans op opbrengstderving. brandende werking heeft en daarom kort voor opkomst gebruikt moet worden. 5. Diuron 4- chloor-IPC (merken Resi- duren en Aaproron) Toepassen kort na het zaaien. De kosten per ha zijn gelijk als bij Camparol. De werking lijkt iets heftiger waardoor de onkruidbestrijding wel goed is maar ook de kans op schade aan het ge was toeneemt. In 1964 zijn enkele vrij ernstige schadegevallen voorgekomen. Als vlas of blauw- maanzaad in de periode van spuiten al boven staan moet men er minstens 200 m van verwij derd blijven i.v.m. schade door de chloor-IPC. Alleen toe te passen in landbouwerwten, niet in konservenrassen. 6. D N O C (5 kg van 80 of 8 kg van 50 Dit is een bespuiting die enkel het onkruid doodt dat reeds of bijna boven staat. Toepassing tot vlak voor de opkomst van de erwten is mogelijk. Het heeft dus alleen zin tegen onkruid dat eerder boven komt dan de erwten. Vooral als veel ka mille voorkwam zijn op de proeven met deze be spuiting zeer goede resultaten behaald. Het zijn vaak juist de vroege kamilleplanten die bij een latere bespuiting met kleurstoffen te groot zijn, maar die als kiemplant nog wel worden opge ruimd. Kosten aan middel: 25,30,per ha. In tegenstelling tot de vorige zal deze be spuiting in praktisch alle gevallen door een tweede, na opkomst, moeten worden gevolgd. 7. A v a d e x Dit middel helpt alleen tegen wilde haver en duist. Wordt toegepast voor het zaaien op be werkte grond. Wegens vervluchtiging onmiddel lijk na het spuiten inwerken. Kosten aan middel plm. 75,per ha. Geen onderteelt van gras zaad mogelijk, wèl van karwij. B. Na opkomst van het gewas Na opkomst komen alleen de kleurstoffen in aanmerking en wel DNBP en het wat minder be kende middel Ivosit. Vooral de toepassing van DNBP is algemeen bekend. Kleurstoffen hebben het voordeel dat zij iets opbrengstverhogend kunnen werken. Zij betalen zichzelf, zegt men wel. 1. Ivosit De werking is zwakker dan van DNBP. Voor het onkruid houdt dit in dat vooral kamille, varkens gras en muur na het kiemplantstadium moeilijk meer te doden zijn, maar voor de erwten be tekent dit dat men kort na de opkomst bij een gewaslengte van plm. 3 cm reeds kan spuiten. Het gewas hoeft bovendien niet afgehard te zijn, spuiten onder vochtige omstandigheden is zelfs gewenst. Dit middel komt vooral in aanmerking in een wat vochtige periode na de opkomst als het onkruid zich zodanig ontwikkelt dat het later met een DNBP-bespuiting niet meer voldoende wordt gedood. Proef s ge wijs uitgevoerd bleek menging met dieldrin spuitpoeder tegen thrips en bladrandkever geen moeilijkheden op te leveren. 2. DNBP Dit is het tot nog toe in de erwten meest ge bruikte middel dat ook nu als zodanig nog de volle aandacht waard is. Het wordt gespoten als de erwten 5-15 cm hoog zijn. De resultaten rea geren nogal sterk op het weer tijdens en kort na de toepassing. Ideaal zijn rustig, donker weer en een afgehard gewas. Dosering 7^-12 liter/ha, af hankelijk van weer, gewas en onkruid. Kosten aan middel 35,55,/ha. In de praktijk is hiermee reeds een jarenlahge ervaring opgebouwd en zijn ook vaak prima re sultaten behaald. Stelde het toch teleur dan lag dit meestal aan het weer of aan het feit dat de onkruiden vooral kamille en varkensgras reeds te groot waren. Het beste systeem is dan ook om met kleurstof fen twee keer te spuiten. De kosten worden dan wat hoger, hoewel niet het dubbele omdat de dosering per bespuiting dan heel wat lager kan zijn. KONKLUSIE 1. Vooral op de stro-arme gronden de mechanische bewerkingen niet overdrijven en deze bewerkin gen afstemmen op uit te voeren bespuitingen. 2. Wil men met kleurstoffen blijven werken maar blijkt één DNBP-bespuiting niet afdoende te zijn dan zijn de volgende kombinaties mogelijk: a. DNOC vlak voor opkomst, gevolgd door DNBP. b. Ivosit vlak na de opkomst, gevolgd door DNBP. c. 2 X DNBP, maar dan de eerste bespuiting zo vroeg mogelijk. 3. Op de goed vochthoudende zavelgronden zijn met de bodemherbiciden zeer goede resultaten mogelijk. Teelt van graszaad als ondervrucht ia niet mogelijk, die van karwij alleen bij Campa gard.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 9