Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde ..Officieel orgaan \ande Maatschappij tot bevordering van Land enTuinbouwenVeetëelt in Zeeland VRIJDAG 5 MAART 1965 Teleurstelling over vlasregeling 1965. Onverwijld uit de markt nemen van aardappelen maat 35/40 Ledenwerfaktie Ned. Kontrakttelersvereniging. Frankering bij abonnement: Terneuzen 53e Jaargang No. 277# ONDERWIJS. PLANOLOGIE EN BENOEMINGEN HET bestuur besprak tenslotte een aantal actuele ontwikkelingen bij het onderwijs, de planolo gie en de ruilverkavelingen, terwijl voorts tot lid van de veehouderiicommissie werd benoemd de heer .T. M. Dalebout te Noordwelle en tot voorzitter van de Onderlinge Verzeke^'n^s Mn der Z. L. M. de heer C. J. van der West te Rilland-Bath. IN de op maandag 1 maart gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. herdacht bij de aanvang van de vergadering het bestuur het overlijden van de Commissaris der Koningin jhr. rnr. A. F. C. de Casembroot. De algemeen voorzitter der Z. L. M. wees in zijn herdenkingswoorden op de- grote ontsteltenis die het bericht van het overlijden van de Commissaris in onze kring heeft verwekt. Nog stond hij dankbaar stil bij al hetgeen de Com missaris voor Zeeland en zijn landbouw heeft betekend. Na de woorden van de voorzitter nam de vergadering enige ogenblikken stilte in acht. AKKERBOUW HET bestuur besprak de recente vaststelling van de prijzen voor de ver schillende akkerbouwprodukten. Met name sprak de vergadering zijn teleurstelling uit over de vlasregeling. Deze achtte het bestuur niet in over eenstemming met hetgeen er in onze partnerlanden voor wat betreft dit pro- dukt gebeurt. Ten aanzien van de prijsontwikkeling voor de vlasoogst 1964 kwamen stem men naar voren die zich afvroegen of de huidige afzetsituatie wel noodzakelijk is en of men niet al te veel met het produkt is gaan morsen. De vergadering nam kennis van de beslissing van de Minister van Landbouw inzake het suikeroverschot van oogst 1964. Hierdoor is het mogelijk over schotten in een rekening-courant systeem op te nemen. In hoeverre deze re geling het komende jaar resultaten zal opleveren wordt bepaald door de op brengst en dus ook door de uitzaai in 1965. Het bestuur was overigens van mening dat het opstellen van een goed af gewogen en toch ren bel bouwplan bijzondere moeilijkheden met zich mee brengt. Langdurig stond het bestuur stil bij de situatie op de aardappelmarkt. Hoe wel de export zich tot nu toe op een beter peil beweegt dan vorig jaar laten de gegevens over de voorraadraming die onlangs is gehouden en de prijs ontwikkeling zien dat nader beraad noodzakelijk is. Naar de mening van de vergadering beschikken we door middel van de kwaliteitsregeling over een instrument waardoor enigszins regelend kan wor den opgetreden. Daarmee moet evenwel niet gewacht worden totdat de situatie een totaal ander aanzien heeft gekregen. In het huidige stadium kan een werkelijke ondersteuning van de markt nog mogelijk zijn. Vandaar dat het bestuur besloot om zich tot het Landbouwschap en het Produktsehap voor Aardappelen te wenden met het verzoek om na te gaan of het mogelijk is om de maat 35 tot 40 mm onverwijld uit de markt te houden. VEEHOUDERIJ hE vergadering nam kennis van de jongste besluiten over de melkprijs en de rundvleesprijs die in Brussel zijn genomen. Voor de verbetering van de oriëntatieprijs van het rundvlees heeft de Neder landse Minister van Landbouw nu de mogelijkheid om een prijs vast te stel len tussen circa 2,10 en 2,17. Voor wat betreft de melkprijs waarvan de prijsvork 33 tot 41,2 pfennig is achtte men het van veel betekenis dat de „bevriezingsclausule" is vervallen. Hierdoor heeft de Nederlandse Minister van Landbouw althans de mogelijk heid behouden om binnen de grenzen van deze vork een richtprijs voor de melk te bepalen die een goede rentabiliteit van het veehouderijbedrijf waarborgt. TUINBOUW IIET bestuur nam met veel instemming kennis "van het bericht dat binnenkort de bouw van warenhuizen niet meer gebonden zal zijn aan een rijksgoedkeuring. Men was in de vergadering van oordeel dat deze wijziging voor een zich ontwikke lend tuinbouwgebied van veel betekenis kan zijn. Naar aanleiding van de recente Brusselse beslui ten besprak de vergadering uitvoerig het nu inge voerde stelsel van de compenserende heffingen op de invoer. Deze heffingen zullen bij invoer worden gelegd op die produkten waarvoor de kwaliteitsnormen gelijk zijn. De hoogte van de heffing zal worden bepaald door het verschil tussen de referentieprijs en de invoerprijs. De referentieprijs zal door de Europese Commis sie worden vastgesteld en deze zal gelijk zijn aan het rekenkunrh't? ^errriddelde van de on de laagste markten van de E. E..G. geconstateerde prijzen ge durende de laatste drie jaar, vermeerderd met ad ministratie en sommige commercialisatie (veiling) kosten. De vergadering concludeerde dat hoewel in de E. E. G. nog een aantal voor Nederland belangrijke beslissingen (ondermeer over de interventie prij zen) tegemoetgezien moeten worden, dat dit sy steem van compenserende heffingen meer bescher mende elementen bevat dan in Nederland gebruike lijk is. Het bestuur nam voorts kennis van de ontwikke lingen bij de afzet. Bij de appels is een lichte prijs stijging te constateren. De afzet van peren loopt af. Bij de groenten is de situatie niet erg bevre digend, mede gezien de zachte winter. NEDERLANDSE KONTRAKTTELERS VERENIGING MAAR aanleiding van de tot nu toe onbevredi gende resultaten van de ledenwerving voor de Nederlandse Kontrakttelers Vereniging besloot het bestuur in één der komende nummers van het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad nog eens uitvoerig aandacht hieraan te besteden. Het bestuur wenste langs die weg nog eens te wijzen op de noodzaak van een krachtige Kontrakt telers Vereniging. WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN IN verband met de aan de gang zijnde landelijke besprekingen in de Hoofdafdeling Sociale Za ken van het Landbouwschap over het loonoverleg en bijkomende arbeidsvoorwaarden voor de land en tuinbouw kontraktjaar 19651966 besprak het bestuur de stand van zaken op dit terrein. Het be stuur benadrukte nogmaals dat men, binnen de toegestane ruimte, de verbeteringen van de ar beidsvoorwaarden in de primaire loonsfeer wenste te vinden en niet in maatregelen in het secundaire vlak. Tevens werd ter vergadering verslag uitgebracht over de stand van zaken ten aanzien van de Arbeids ongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. De gedachten gaan uit naar een wettelrike ver plichte bodemvoorziening, die bij blijvende invalidi teit in een waardevaste uitkering voorziet. Gezien de steeds zwaarder wordende premielast van de wettelijke voorzieningen benadrukte het bestuur onder meer de wens dat deze uitkeringen als bodemvoorziening beschouwd moeten worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1965 | | pagina 1